Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Proprietari de animalute, cum faceti fata vecinilor sau "binevoitorilor" agasanti?

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#37
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011
Eu stau intr-un bloc tot asa cu mosi si babe ,... ce sa le faci .. speranta prea mre de viata. Nu scapi de ei decat la adanci batraneti.
Dar eu i-am educat bine de cand m-am mutat. Nu am stat la povesti cu ei. In primul rand toaman am dat jos grilajul si geamul de la beciul meu, ca toti distrusii au blocat orice loc unde pisicile din jur se puteau adapostii. Asa ca au trecut iarna la mine. Eu le duceam de amncare / apa si cand aveau probleme, le mai bagam antibiotice in mancare. Iar primavara am inceput sa prind din ele sa le sterilizez. Cand merg in beci sa le pun mancare sa le fac curat las usa larg deschisa sa nu aiba impresia ca fac ceva pe ascuns. Asta ii si enerveaza la culme. Dar cand primul a comentat la mine i-am zis din prima, capul in pamant si fa pasi daca vrei sa iti fie bine. Nu de alta dar proprieteatea privata de aia se numeste privata ca ma priveste pe mine si atat !

In casa am 6 bucati de piscia ... fiecare cu handicapul si povestea ei in spate. E ok, noi ne-am obisnuit cu ele ... nu sunt mare deranj. O singura data cineva a avut de comentat ceva de genul "da voi cate pisici aveti?". La care i-am raspuns "Da ce te fute pe tine grija ?". Si din nou capul in paamnt si inapoi in casa. E atitudinea asta comunista a mosilor ca ei trebuie sa isi dea acordul pentru orice. Mau amenintat la un moment dat cu legea cum ca ei trebuie sa isi dea acordul ca eu sa am pisici. Si le-am zis ca atat timp cat ei nu sunt obligati sa imi plateasca cota parte din creditul cu care e ma luat aparatamentul, nu vad de unde pana unde eu rebuie sa le dau socoteala sau sa le cer voie ca in propria casa sa traiesc cum vreau eu. Le-am zis daca au ceva de comentat sa cheme politia sa ma reclame, ca apoi tot restul vietii ii port prin tribunale si numa in plangeri la politie ii tin !

Asa ca acum ca am facut pe nebunul scarii, am liniste. Una din pisici o mai las pe afara dupa ce vin de la lucru. Cu banut cu nume si numar de tel. Nu pleaca nicaieri, dar asa sa se stie ca e a cuiva. Lumea cand trece pe langa ea o ignora sau unii o mai mangaie si ii vorbeste frumos. Desi e neagra nimeni nu are curajul sa ii faca ceva. Ei stu ca daca pateste ceva si aflu, clara familia aia va arde de la bezina. Deci eu nu stau la negocieri. Nu esti capabil sa iti ezi de casa ta ... tre sa mori ... simplu !

#38
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Bai da' smecher mai esti tu in spatele tastaturii!! Viteji toti cand nu-i vede nimeni... ai raport ca esti prea smecher pentru noi...

In alta ordine de idei pe mine ma enerveaza figurantii care isi scot cainii pe strada sa-si lase rahatul fix pe trotuar sau pe spatii cu iarba verde. Poate ar fi bine sa-i pozez oleaca :)

P.S. Am pisica deci care vrea sa se afle-n treaba ca nu stiu ce vorbesc, se poate abtine.

#39
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011
Ce legatura au cainii cu pisicile in contextul asta ?
Ma rog ... imi scapa mie ceva !

Ce e asa vitejesc sa iti vezi de treaba ta pe propriettatea ta si sa ii pui bocancul in gura celui care nu poate sa faca la fel si il manaca tare tare ce are altul in casa ? Sau care-i treaba ... unii sunt cetateani de rangul I si altii asa de mana a doua si tre sa plece capul la toti mosii care dicteaza ei ce am eu voi si ce nu la mine in casa ?

Edited by mihaiciortea, 19 July 2011 - 14:27.


#40
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Mosii ca mosii, da' tu tare bine te mai vezi in ochii tai de dai cui vrei cu bocancu-n gura...Poate inveti sa te exprimi mai romaneste inainte sa faci tu ordine la tine in ograda.

#41
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011
Omule, eu nu am timp sa fac literatura aici ... sunt in timpul lucrului. Daca nu intelegi ce scriu treci peste. Nu te obliga nimeni sa citesti sau sa raspunzi.
Faptul ca te deranjeaza cand unii isi fac ordine in ograda si u tolereaza c altii sa isi bage nasul in ograda lui zice multe !

#42
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postmihaiciortea, on 19th July 2011, 16:00, said:

Omule, eu nu am timp sa fac literatura aici ... sunt in timpul lucrului. Daca nu intelegi ce scriu treci peste. Nu te obliga nimeni sa citesti sau sa raspunzi.
Faptul ca te deranjeaza cand unii isi fac ordine in ograda si u tolereaza c altii sa isi bage nasul in ograda lui zice multe !

Tu in timpul lucrului stai pe forum?  :w00t: Ai dreptate, afli multe asa. Cum spuneam, multi viteji galagiosi...

#43
mihaiciortea

mihaiciortea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 18.07.2011
Fiecare cu tipul lui  de job. Mie imi permite ... poate ti nu .. ghinion !

#44
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Ce-aveti fratilor de va sicanati!

@mihaiciortea

Imi place exprimarea ta. Felicitari pt pisicime!

Acu lasati omul sa se exprime. S-o da el mai mare si tare in fata tastaturii decat este in realitate, dar pana una alta a stiut sa le faca fata si sa le inchida gura, intr-um mod poate mai necivilizat (dar se pare ca nu se poate altfel) si eficient. iar pisicile traiesc linistite si in casa omului si in beci... :naughty:

#45
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Da, sigur, smecher cu mosii si copiii, am mai vazut de-astia. In timpul asta de cand e asa binevoitor cu animalele, s-a gandit cum traiesc unii oameni care n-au ce pune pe masa, dorm pe sub poduri sau in canale? A? Sa fim smecheri ca e trendi!

#46
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postandreim77, on 20th July 2011, 09:51, said:

Da, sigur, smecher cu mosii si copiii, am mai vazut de-astia. In timpul asta de cand e asa binevoitor cu animalele, s-a gandit cum traiesc unii oameni care n-au ce pune pe masa, dorm pe sub poduri sau in canale? A? Sa fim smecheri ca e trendi!

Nenea andrei, ai incurcat topicele :console:

#47
gabiP2000

gabiP2000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 111
  • Înscris: 19.07.2011

View Postandreim77, on 20th July 2011, 10:51, said:

Da, sigur, smecher cu mosii si copiii, am mai vazut de-astia. In timpul asta de cand e asa binevoitor cu animalele, s-a gandit cum traiesc unii oameni care n-au ce pune pe masa, dorm pe sub poduri sau in canale? A? Sa fim smecheri ca e trendi!

Aici nu e vorba de a fi smecher. E vorba de a iti vedea de treaba ta din ograda ta. Daca mosii si copiii nu sunt capabili ... iei atitudine, chit ca pici de smecheras sau cocalar. Pana la urma ce ma intereseaza ce crede mosul despre mine? Ma intereseze sa stea in casa lui si sa iasa din casa cand e capabil !

Cat despre saracii care dorm sub poduri ... ia zi tu ... cati dinastia ai luat in casa ? Si de ce ar trebuii sa imi pese? Mamica lor, era om, fiinta rationala ... n utrebuia sa faca copii daca nu ii trebuiau sa nu ii putea creste. Eu ce sa fac ? Sa ii cresc eu ? Dar am voie macar sa o cstrez pe mama aia inconstienta? Pisicile le-am castrat, ca nefiind constiente ca trebuie sa faca doar 1-2 pui intr-o viata ... ce sa le fac ? Ele nu se plang. Ele stiu doar a li s-a facut o injectie si apoi s-au trezit cu o durere mare de cap.
Eu fiecare pisica am luat-o din conditii extreme: una gestanta pe afara in frig, alta cu ambii ochi ulcerati, altul batut aproape omorat, cu sechele ... Deci daca un om are mai multe animale nu inseamna neaprat ca e senil si strange animalele aiurea-n tramvai.

Deci domnu Andrei ... sa ne spui cati boschetari ai in casa si ii ajuti ... pun pariu ca pute mult mai naspa decat litiera de la pisicile mele !

#48
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Sigur, ce buni sunt unii cu animalele dar calca oamenii in picioare, asta-i nivelul de civilzatie din mintea lor. Sa nu ne pese de batrani, saraci, orfani, sa ne pase de animale si sa-i busim pe mosi cand se baga in seama de parca ar putea sa faca ceva in afara de galagie. Oricum e foarte bine ca unii isi dau cu parerea in felul asta, asa afli cu cine ai de-a face.

Domnule gabi, litiera ta pute? Daca da...cred ca ai o problema igienica in casa...deci vezi-ti de ograda ta daca tot spuneai sa-si vada fiecare de treaba lui.

Revenind la ce spuneam, desi e off-topic, a fi bun cu animalele da' smecher cu oamenii (cu bocancu-n gura sau sa moara pur si simplu, nu am zis eu ci smecheru' in discutie) pe mine ma convinge repede despre calitatea cuiva. Dar cum nici eu nu-s perfect, nu o sa aplic bocancu-n gura sa-l indrept cum mi-ar place mie. Doar remarc "valorile" dupa care se ghideaza unii.

Apropo, domnule gabi, cati bani dai pe mancarea, nisipul, tratamentele, jucariile pentru pisici? Si cati dai sa ajuti un om in nevoie? Este ca sunt pe lume familii care traiesc cu mai putin decat cheltui tu pe psici? Dar ce iti pasa... Nu-mi raspunde, gandeste-te tu asa pentru tine.

Edited by andreim77, 20 July 2011 - 12:06.


#49
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Libertatea ta se opreste in momentul in care atinge libertatea celorlalti.

In momentul in care imputiciunea a 6 pisici incepe sa se raspandeasca in afara apartamentului, e cazul sa se intervina. Asijderea, nu as tolera o pisicarie la subsolul blocului.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,475
  • Înscris: 04.05.2006

View Postandreim77, on 20th July 2011, 13:05, said:

Apropo, domnule gabi, cati bani dai pe mancarea, nisipul, tratamentele, jucariile pentru pisici? Si cati dai sa ajuti un om in nevoie? Este ca sunt pe lume familii care traiesc cu mai putin decat cheltui tu pe psici? Dar ce iti pasa... Nu-mi raspunde, gandeste-te tu asa pentru tine.

Nu vreau sa isc o polemica offtopic, dar ....atata timop cat omul, sau membrii adulti ai familiei respective nu sufera de vreun handicap, inseamna ca ar trebui sa fie apti sa-si castige painea. Daca nu o fac, nu e problema mea. Pentru unii e mai usor si mai profitabi sa cerseasca decat sa munceasca. Pentru altii, e mai comod sa frece menta si sa isi bea si fumeze toti banii pe care-i castiga.
Mai repede as cheltui niste bani pentru niste animale, decat pentru astfel de oameni.

#51
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrichelieu, on 20th July 2011, 13:35, said:

Nu vreau sa isc o polemica offtopic, dar ....atata timop cat omul, sau membrii adulti ai familiei respective nu sufera de vreun handicap, inseamna ca ar trebui sa fie apti sa-si castige painea. Daca nu o fac, nu e problema mea. Pentru unii e mai usor si mai profitabi sa cerseasca decat sa munceasca. Pentru altii, e mai comod sa frece menta si sa isi bea si fumeze toti banii pe care-i castiga.
Mai repede as cheltui niste bani pentru niste animale, decat pentru astfel de oameni.

Si animalele de ar merita?

#52
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009

View PostThomas-, on 20th July 2011, 13:15, said:

Libertatea ta se opreste in momentul in care atinge libertatea celorlalti.

In momentul in care imputiciunea a 6 pisici incepe sa se raspandeasca in afara apartamentului, e cazul sa se intervina. Asijderea, nu as tolera o pisicarie la subsolul blocului.


Ai dreptate sa intervii cd te deranjeaza "imputiciunea a 6 pisici" dar nu si atunci cd te deranjeaza ideea ca respectivul are 6 (sau cate o vrea el) pisici in casa.


Nu ai tolera o pisicarie in subsolul blocului? Ce e de facut cu aceste animale? Nu au ce cauta acolo pt ca este blocul in care locuim noi oamenii? Dar nu le-am invadat noi oare teritoriul? Ajungem la aceleasi polemici ca si in cazul maidanezilor: nimeni nu-i vrea dar nici nu ne sinchisim sa facem ceva. Pana la urma pisicile alea sunt utile si prind soareci si sobolani. In plus, nu ataca oamenii. Deci ce rau pot face? Cred totusi ca nevoile si le fac mail mult pe afara. Iar daca in cazul lui mihaiciortea, omul are grija de ele...nu vad problema.

Edited by cojocaru-diana, 20 July 2011 - 13:04.


#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,475
  • Înscris: 04.05.2006

View Postscrisit, on 20th July 2011, 13:39, said:

Si animalele de ar merita?

Referindu-ne, evident la cele vagaboande, ar merita, deoarece ele sunt animale domestice, care nu sunt pregatite sa se descurce singure si au ajuns in starea asta din vina si din neglijenta unor idioti, cu forma umana.

#54
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postrichelieu, on 20th July 2011, 13:35, said:

Nu vreau sa isc o polemica offtopic, dar ....

Excludem lenea din discutie, ma refeream la cei cu adevarat nevoiasi si la atitudinea implicita fata de animale comparativ cu atitudinea fata de oameni.

Revenind, nu ma deranjeaza animalele, e un caine langa bloc care uneori e agresiv, dar fuge daca pun mana pe cataroi (si nu o fac decat daca da sa sara) plus o haita ingradita. Majoritatea sunt numai gura de ei, instinctiv isi apara un teritoriu, dar si daca odata musca sa vezi ca nu mai sunt oamenii asa binevoitori cu ei. N-am nici o problema, daca o sa ma muste, desi nu cred, e alta poveste. Discutam prezenta lor. Mai sunt pisici destule dar sperioase, n-ai cu cine "vorbi" :)
Nu sunt pro eradicarea animalelor din orase, dar enervanti (repet) sunt aia care-si plimba cainii sa-si faca nevoile fix pe trotuar, pe langa stalpi, pe spatiile verzi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate