Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 

cum se aude muzica FLAC pe un sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Sal.tuturor audiofililor :thumbup:
Vin si eu cu o intrebare...sa zicem ca am o colectie de muzica FLAC si vreau s-o ascult pe un amplif.si niste boxe bune, cum se vor auzi? Se va simti diferenta intre un cd audio si fisierele FLAC? De exemplu sunt receivere 5.1 bunicele cum ar fi Onkyo TX-NR709 care pot citi si de pe hdd-uri externe, ei bine daca voi asculta colectia de muzica de pe un hdd extern prin acest receiver Onkyo, vor fi diferente notabile la auditie fata de un cd?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Flac-urile sint fara pierdere de calitate, se vor auzi exact la fel de bine ca sursa, daca sursa a fost CD exact ca CD-ul.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Daca ai muzica in format .flac, sunetul se aude 5.1 (cu efecte diferite pe fiecare difuzor). Daca mai detii si un sistem cu intrare digitala, tine-te bine...o sa fii in Rai.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De unde exact faci tu rost de muzica 5.1?

#5
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
vb.de muzica stereo, nu sunt 5.1....

Edited by antinari, 07 July 2011 - 12:43.
NU e necesara citarea postului anterior


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postf300, on 6th July 2011, 19:11, said:

De unde exact faci tu rost de muzica 5.1?
Nu pot spune aici, dar am asa ceva. Muzica in format 5.1 (adica 5 canale +subwoofer).
LE:Pentru un sunet placut, conteaza extrem amplificatorul.

Edited by YOUR_GOD, 06 July 2011 - 20:15.


#7
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
pai hotaraste-te, vrei amplificator sau receiver? daca asculti numai stereo n-are rost sa-ti iei receiver ca ala e in special pt 5.1/7.1, la stereo e ceva mai slabut.
iar daca zici ca numa receiverul decodeaza flac-uri, atunci te poti orienta si spre ceva mai ieftin, nu neaparat onkyo 709: de ex. denon 1912.

#8
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
m-as orienta catre un receiver 5.1 din gama Onkyo din mai multe motive..
-sunt pasionat si de filme
-cele din gama Onkyo au cel mai bun raport pret-calitate
-au mufa de net deci poti asculta si posturile radio online plus update-uri etc.
-au capabilitate DNLA
-nu am vz pana acum un amplif stereo care sa citeasca si hdd-uri externe(poate exista dar eu n-am vz.)
-la modelul 709 mufa aceea HDMI frontala face toti banii: poti lega de pilda laptopul prin el si ai la dispozitie toata muzica si filmele din laptop plus mufa USB frontala cu care poate citi hdd-uri externe
-practic receiverul poate deveni si media center

stiu ca toate cele de mai sus nu fac 2 bani si fara niste boxe bune dar macar este un inceput...

Edited by antinari, 07 July 2011 - 12:43.
NU e necesara citarea postului anterior


#9
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postpaulone, on 6th July 2011, 18:15, said:

Se va simti diferenta intre un cd audio si fisierele FLAC?
Ei... e poveste veche, era un topic mare pe un forum Hi-Fi care s-a inchis, exact despre asta, cat de lossless sunt fisierele lossless. Unii aduceau argumente tehnice, cifre si masuratori, altii se jurau pe Maica Precista ca se aud/nu se aud diferente s.a.m.d.. Nu s-a ajuns niciodata la o concluzie.

Paulone, poti sa incerci urmatorul exercitiu:
1. Cumpara un CD original.
2. Trage-l pe PC in cel mai bun mod posibil (din ce stiu EAC e grabber bun)
3. Comprima-le FLAC
4. Compara pe acelasi amplif, switch intre surse.

It's that easy!
Ai aflat raspunsul la intrebare?
NU L-AI AFLAT!
De ce ?
Comparatia e irelevanta, pentru ca intervin urmatoarele varibile:
  • EAC-ul poate nu e atat de perfect cand trage, e doar one of the best, almost perfect.
  • Pe acelasi amplif, CD-ul poate fi cantat de un anume CD-Player care poate costa intre 100$ si 5000$, iar FLAC-ul poate fi cantat din hdd printr-un anume DAC (standalone sau integrat in placa audio), care poate costa intre 100$ si 5000$. (un maxim de bun-simt, nu pomenesc de d-alea de 20000$)
  • Hai sa zicem ca alegem CD-Player-ul X de 400$ si DAC-ul Y de 400$. Poate matching-ul intre CD-Player si amplificator va fi mai bun decat matching-ul dintre DAC si amplificator, si viceversa.
  • Hai sa zicem, ipotetic, ca CD-Player-ul si DAC-ul suna identic. Ipotetic. TU, in afara de ureche, cu ce poti masura asta ? Ca urechea nu numai ca difera de la om la om, ci poate diferi si la acelasi om pe parcursul unei zile, din cauza unor anumiti factori.
  • Hai sa zicem, ipotetic, ca auzul tau e perfect liniar si nu variaza catusi de putin. Daca schimbi boxele, sau camera, sau chiar si pozitia de ascultare, diferentele pot varia fie in favoarea CD-Playerului, fie a DAC-ului.
  • Nu mai pomenesc si de cabluri, interconnecti, matching-ul DAC-urilor cu boxele, ca dam intr-altele si ne ia durerea de cap :naughty:
Asadar reiau intrebarea ta:

View Postpaulone, on 6th July 2011, 18:15, said:

Se va simti diferenta intre un cd audio si fisierele FLAC?
Si raspunsul care e ? Niciunul. Comparatia e irelevanta generalizand pentru ca sunt prea multe variabile in joc. Cel putin 6.

In cazul tau particular, la punctele 1,2,3,4,5,6 poti sa ai variabilele tale, si sa auzi ceva. Eu pot sa am variabilele mele si sa aud altceva.

Asadar, repet cu ce-am inceput: In topicul ala mare de pe forumul Hi-Fi, dupa zeci de pagini de dezbateri (a se citi "certuri") cat de lossless sunt fisierele lossless, nu s-a ajuns niciodata la o concluzie finala si universal valabila. Din cauza prea multor variabile.

I rest my case.

#10
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
merci mult :hug:
nici eu nu cred ca vor fi diferente....eu in momentul de fata ascult muzica FLAC din pc pe boxe prin intermediul PS3-ului cu un program numit PS3 media server si pot sa-ti spun ca nu sunt diferente intre un cd si muzica flac(desi culmea prin acest program sunt mici pierderi fiindca vb.de streaming si prin orice streaming sunt mici pierderi) decat poate sa ai o ureche ca a lui Mozart, mai mult am descoperit si o chestie extrem de interesanta....de pilda la unele piese vechi care pe PC sau prin castile Logitech aveau un usor zgomot de fond(vb.de piese din anii 60) ei bine acel zgomot de fond NU se mai aude prin intermediul unui amplif bun si a unor boxe bune  :surprise: , am testat la cineva chestia asta.

Edited by antinari, 07 July 2011 - 12:46.
nu era necesara citarea


#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
O sa fiu offtopic, dar daca tot am adus vorba de...

View Postmotanu44, on 7th July 2011, 00:43, said:

topicul ala mare de pe forumul Hi-Fi, dupa zeci de pagini de dezbateri (a se citi "certuri") cat de lossless sunt fisierele lossless, nu s-a ajuns niciodata la o concluzie finala si universal valabila. Din cauza prea multor variabile.
Acolo se mai punea problema si altfel, unde se reducea numarul de variabile.
Si anume:
1. un CD original era ripuit cu un grabber bun (ex: EAC) si facut WAV/FLAC/whatever, lossless sa fie
2. apoi era tras inapoi pe un CD de calitate (ex: Taiyo Yuden) cu un CD-Writer de calitate (ex: Plextor).
3. comparatia era facuta intre cele doua CD-uri, cel original vs cel copiat.

Si era mai simplu, ramaneau mai putine variabile: se luau doua CD-Playere identice, se conectau la acelasi amplif, pe aceleasi boxe, cu aceleasi cabluri, in aceeasi camera, in aceeasi pozitie si se ascultau cele doua CD-uri de catre aceleasi urechi, facand switch intre surse. Variabilele ramase erau
1. Grabber-ul (ex: EAC)
2. CD-ul de calitate (ex: Taiyo Yuden)
3. CD-Writerul de calitate (ex: Plextor)
4. si cea mai importanta dintre toate, acea una singura variabila care le intrecea pe toate, cauza tuturor certurilor, urechea umana:

View Postmotanu44, on 7th July 2011, 00:43, said:

4.  [...] urechea nu numai ca difera de la om la om, ci poate diferi si la acelasi om pe parcursul unei zile, din cauza unor anumiti factori.
Si de aia nu s-a ajuns la o concluzie prea clara, nici in cazul acesta. Fiecare avea o parere, zicea ca aude altceva. Sau chiar se intampla ca cineva sa isi schimbe si singur parerea, in timp (vezi linkul din citatul de mai sus).

Repet, nu e ontopic, dar are oarecum legatura...

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Astea sint teoria chibritului, audiofilii genereaza threaduri de sute sau mii de posturi pe controverse despre cabluri de ALIMENTARE de 200$. Asa si ACELASI CD daca il pui de doua ori nu se aude la fel pentru ca mecanismul de corectare al CD-urilor audio permite un numar (destul de mare) de erori pe secunda, pe principiul ca nu le observi. Mai tare, chiar daca faci un CD de date (care e citit de fiecare data la fel) si pui pe el un FLAC si il redai cu acelasi device o sa ai variabile: temperatura exacta, pozitia capului, etc.
Cred ca intrebarea se refera la chestiile pe care le cunoastem si le putem controla, in sensul:
- ce-i mai bun, un mp3 de 32 kbps sau CD-ul original? raspuns: CD-ul
- ce-i mai bun, un mp3 de 320 kbps sau CD-ul original? raspuns: probabil greu de spus in practica, in principiu CD-ul
- ce-i mai bun, CD-ul sau FLAC-ul dupa CD-ul ala? raspuns: sint la fel

#13
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
f300 si motanu44 se vede ca le aveti cu partea de audio :first:
din ce am citit in tot ce spuneti este clar ca buna ziua ca aproape nimeni nu poate face diferenta inre un cd si un fisier FLAC, in fapt asta era tot ce ma interesa...
va multumesc :thumbup:

#14
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postf300, on 7th July 2011, 22:23, said:

Astea sint teoria chibritului, audiofilii genereaza threaduri de sute sau mii de posturi pe controverse
CORECT!
Si uita scopul de la care au plecat: M U Z I C A
Uita sa se mai bucure de muzica, si transforma scopul (calitatea auditiei) intr-o obsesie. Cauta perfectiunea, cand ea nu exista. Si uita scopul, sa se bucure de muzica.

Deci Paulone, ai intrebat

View Postpaulone, on 6th July 2011, 18:15, said:

Se va simti diferenta intre un cd audio si fisierele FLAC?
Ai vrut sa despici firul in patru, si ti-am facut pe plac. Dar trebuia sa fi completat: nu uita sa te bucuri de MUZICA, pentru ca asta e scopul pentru care ti-ai luat scule. Asa cum a zis si f300, nu mai despica firul in patru. Muzica trebuie sa-ti trezeasca acea emotie cand o asculti, ca de asta e facuta. Nu uita scopul, si nu cadea in obsesia sculelor.

Si eu mai cad in capcana desfacerii firului in cinspe, citind topicuri ca acelea, dar imi impun sa imi aduc aminte sa ma bucur de muzica, si de multe ori reusesc sa uit de tot si ASCULT MUZICA. Ma mai apuca iar obsesia cu calitatea, imi trece iar...
In ultima vreme mi-am gasit linistea si doar am ascultat muzica. Dar nu stiu cat ma tine. M-a prins virusul. :)

Edited by motanu44, 08 July 2011 - 01:05.


#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Pe receivere nu vei sesiza vreo diferenta clara intre FLAC si CDDA si chiar daca ai senzatia ca ar fi ceva diferit nu poti spune care este mai bun.
Exista intradevar multe variabile in aceasta comparatie dar sistemul de redare nu este capabil sa faca vreo diferenta clara.
Apar variabile majore si la playerele care redau FLAC in comparatie cu CDDA dar le fel pot fi nesemnificative in astfel de sisteme.
Scria Zimbru76 ca nu a sesizat diferente majore intre un CD-Player HK HD990  destul de capabil si un player Philips antic de 200 lei, bineneteles folosind un receiver.

Eu pot spune ca am ascultat playerul ala si se pot sesiza diferente intre discul original matritat si copia CD-R ca sa nu mai spun ca la cablurile interconect sunt diferente dramatice.Diferenta era ca testele s-au facut pe amplificator de peste 1500 euro si incinte din aceeasi categorie de pret.
Se poate reduce totul la placerea auditiei, cum spune motanu44, dar mereu te poate roade gandul ca se putea mai bine.

#16
BARBULESCUV

BARBULESCUV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 18.04.2011
Ehhe si pe mine m-a prins virusul audiofiliei, am si eu o colectie de muzica in format flac si pot doar sa zic ca este o diferenta sesizabila intre mp3 si flac. Acum binenteles conteaza fiecare componenta din acest lant audio, cele mai importante incintele si amplificatorul. Eu m-am dus mai departe de val si am continuat cu, cabluri de boxe, interconect RCA mai calitative dar nu pot spune ca este ceva sesisabil probabil nu am niste incinte sau amplificatorul care sa faca diferenta.

Ehhe si pe mine m-a prins virusul audiofiliei, am si eu o colectie de muzica in format flac si pot doar sa zic ca este o diferenta sesizabila intre mp3 si flac. Acum binenteles conteaza fiecare componenta din acest lant audio, cele mai importante incintele si amplificatorul. Eu m-am dus mai departe de val si am continuat cu, cabluri de boxe, interconect RCA mai calitative dar nu pot spune ca este ceva sesisabil probabil nu am niste incinte sau amplificatorul care sa faca diferenta.

#17
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View Postf300, on 7th July 2011, 22:23, said:

Asa si ACELASI CD daca il pui de doua ori nu se aude la fel pentru ca mecanismul de corectare al CD-urilor audio permite un numar (destul de mare) de erori pe secunda, pe principiul ca nu le observi.

Poate ma faci sa inteleg de ce un player audio ar permite (emite) un numar mare de erori, in timp ce o banala unitate optica de computer le citeste perfect de fiecare data, culmea si la viteza mult mai mare? Coroborat cu faptul ca, de cele mai multe ori device-urile dedicate CD-urilor audio sunt mai scumpe si mai calitative din punct de vedere hardware decat banale unitati optice de pe computer.

Altfel spus, daca iau un program bun (sa zicem EAC) si convertesc o aceeasi piesa de pe un acelasi CD audio de mai multe ori, pe unitati optice diferite, aproape sigur fisierele obtinute vor fi identice la o comparatie binara. Ceea ce ma determina sa cred ca citirea a fost exacta de fiecare data.
De ce atunci, pe o unitate superioara a unui CD player, nu s-ar intampla la fel?

Evident, ma refer la discuri optice aflata intr-o stare buna, fara zgarieturi.

ON TOPIC.
Parerea mea e ca nu exista absolut nici o diferenta intre un flac si un cd audio din punct de vedere al informatiei utile. Singura diferenta poate fi data de electronica ce prelucreaza acea informatie.
Astfel ca un FLAC se poate auzi mai bine decat CD-ul original, daca este procesat cu un hardware superior.

#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 11.06.2010
De curiozitate as face un experiment, sa copiez o melodie de pe un CD 1 (original) pe alt CD2 , de pe CD2 pe CD3 si tot asa pana la CD10 . Ar insemna ca deja la CD 10 se aude ca-n buda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate