Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Nassim Haramein

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
[ https://player.vimeo.com/video/25785757 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu m-am uitat la tot filmuletul asta, dar pare sa fie o sinteza a unei conferinte de 8 ore pe care a tinut-o de mai demult. Oricum foarte interesant, tipu are niste idei geniale care fac praf fundamentele fizicii actuale. Si cred ca vorbeste si de multe altele cum ar fi piramidele, cercurile in lanuri de grau, etc daca nu ma insel. In orice caz recomand cu caldura si zic asa, dupa parerea mea ca merita maxim.
Enjoy :)

#2
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
poate ne faci o sinteza a acelor idei pe care tu le consideri geniale. pt ca in lumea stiintifica acel individ e considerat o gluma proasta.

omul ala e un scam artist, atat doar ca in loc de bani, voi puneti botul la aberatiile lui:
http://azureworld.bl...out-nassim.html

#3
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Fiecare cu teoria lui. Normal ca atunci cand unul are o teorie si altul are o teorie incearca sa se desfiinteze unul pe altul. Eu de obicei cand am de unde, privesc obiectiv ce se intampla. Acum ca am de citit din link-ul tau pot sa compar, insa eu tot cred ca merita sa vizionati filmul, maca asa sa va faceti o idee. Nu renunt la ideea ca este foarte interesant

Edited by omunegru_, 06 July 2011 - 01:11.


#4
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008
merita vazut si filmul de 8 ore.si hai sa fim seriosi,toti "marii fizicieni" sunt o clica in care nu intri daca nu esti de acord cu teoriile lor.de fapt ei doar asta fac, emit teorii

Edited by asyx, 06 July 2011 - 05:19.


#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View PostNemesis-, on 6th July 2011, 01:58, said:

poate ne faci o sinteza a acelor idei pe care tu le consideri geniale. pt ca in lumea stiintifica acel individ e considerat o gluma proasta.

omul ala e un scam artist, atat doar ca in loc de bani, voi puneti botul la aberatiile lui:
http://azureworld.bl...out-nassim.html

Multe genii au fost considerate "glume proaste".
Am urmarit documentare cu el si, la un moment dat, explica structura materiei prin fractali.
Uriasul accelerator european ar fi depasit daca s-ar cerceta teoriile lui.

Edited by vladutgm, 06 July 2011 - 07:38.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postasyx, on 6th July 2011, 06:14, said:

merita vazut si filmul de 8 ore.si hai sa fim seriosi,toti "marii fizicieni" sunt o clica in care nu intri daca nu esti de acord cu teoriile lor.de fapt ei doar asta fac, emit teorii
Gresit, pentru fiecare teorie emisa urmeaza ani sau zeci de ani de verificari. Stii ca teoria relativitatii generalizate a lui Einstein inca este verificata? Asta inseamna stiinta, emiti teorii cit mai simple si verificabile, apoi le demonstrezi practic in mod sistematic. In cadrul fizicii exista de fapt multe teorii neacceptate inca, dar plauzibile, care insa nu au fost verificate complet. Si fizicienii se ocupa cu speculatia, dar au pretentia ca teoria sa fie verificata inainte de a fi acceptata.

#7
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Si aici merita vazut http://fymaaa.blogsp...unificarii.html

#8
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Asa si cu oamenii care au declarat ca pamantul e rotund si ca se invarte in jurul soarelui. Ce au patit? Au fost ori batjocoriti ori arsi pe rug. De ce? Pentru ca asa credeau toti marii fizicieni la ora aceea, ca pamantul sta pe spatele unei balene uriase si ca totul se invarte in jurul lui. Si asa credea toata lumea.
In plus, hai sa fim seriosi, cu ce scop sa minti o lume intreaga daca nu scoti bani din asta? Doar asa de distractie?
Cei care nu sunteti de acord, v-ati uitat macar la tot filmuletul? Sa vedeti cat de bine se potriveste logica lui sau apasati pe taste aiurea?

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Voi aveti 1 ora la dispozitie sa va uitati la filmul ala??? Mai bine cititi o carte de fizica reala.

#10
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Nu poti sa-ti dai cu parerea despre un lucru daca nu l-ai experimentat. Intai te uiti la video, apoi postezi parerea. Nu poti sa le faci invers sau doar al doilea pas.
Tocmai ce vorbeam despre apasat taste aiurea...

Edited by omunegru_, 07 July 2011 - 01:06.


#11
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-i mai spuneti mascariciului aluia fizician ca nu este fizician. Un fizician publica articole nu aberatii pe net din care vrea sa scoata de la fraierii imaturi sau imbecili bani.
Activitatea lui stiintifica se poate vizualiza pe orice motor de cautare de articole stiintifice. Aici aveti unul : http://www.sciencedi...mp;searchtype=a
Parca vazusem undeva unul publicat pe vremea doctoratului, dar vad ca nu mai dau de el.
Pentru cei care nu vor sa verifice afirmatiile unora, pentru a nu-si strica visele erotice, roacarul cu pricina are ZERO articole publicate in reviste ISI. Un biet doctorand de pe la o universitate din romanistan trebuie sa publice vreo doua. Harame-ititor nu e in stare de asa ceva.
Asa ca ipoteza ca ar fi fizician este contrazisa de experiment.

Edited by ain, 07 July 2011 - 12:33.


#12
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Da, ce pot sa spun. Fizicienii nu mai cerceteaza, au devenit scriitori/jurnalisti domne'. Fizicianul e fizician, ala' care face fizica... asa era ultima oara cand am verificat.
Si vise erotice n-am decat cu femei, nu stiu eu de unde ti-a basit mintea altceva.
Totusi nu inteleg cum dracu pot sa-si dea Ion si Gheorghe cu parerea despre un lucru, daca nu l-au studiat da' in fine... hai sa ne aflam si noi in treaba. Stii cum e... se baga si nea' Ion ca e si el om

#13
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postomunegru_, on 7th July 2011, 20:53, said:

Da, ce pot sa spun. Fizicienii nu mai cerceteaza, au devenit scriitori/jurnalisti domne'. Fizicianul e fizician, ala' care face fizica... asa era ultima oara cand am verificat.
Unde ai verificicat? Daca el se intituleaza fizician, inseamna ca e ... fizician?

View Postomunegru_, on 7th July 2011, 20:53, said:

Totusi nu inteleg cum dracu pot sa-si dea Ion si Gheorghe cu parerea despre un lucru, daca nu l-au studiat da' in fine... hai sa ne aflam si noi in treaba. Stii cum e... se baga si nea' Ion ca e si el om
Ion si Gheorge se mai intampla sa si verifice afirmatiile naivilor. Vezi, asta e tot reprosul roacarului cosmo-comic: face afirmatii neverificabile, si de aceea nu face stiinta. Sunt profesori de liceu in romanistan care au articole ISI; roacarul nu e nici macar la nivelul lor.

#14
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Uita-te la film, apoi vorbim. Ce-i asa de greu? Cap coada, sa nu-l sari.
Filmul contine anumite date verificabile, existente in momentul de fata, care se leaga cu teoria lui. El nu demonstreaza toata teoria lui numai prin fizica.

edit: http://2.bp.blogspot...1600/NSBW01.jpg

Edited by omunegru_, 07 July 2011 - 23:55.


#15
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postomunegru_, on 8th July 2011, 00:46, said:

Despre panglicarul asta s-a mai discutat pe forum, sunt mult mai bine informat. La un moment dat chiar am urmarit vreo jumate de ora dintr-o astfel de caricatura stiintifica.
Stii ce e amuzant: ca diploma asta indica o apreciere a unui juriu dintr-un Congres, cum sunt cu miile intr-un an, la una din vreo 20 de sectiinile din congres. [Citisem undeva ca la sectiunea aia ar fi fost sub o duzina de comunicari, deci a primit o diploma care ar atesta ca e cel mai bun dintre vreo 10.] Insa materialul respectiv nu a fost inca publicat desi au trecut vreo 2 ani. Altfel spus, materialul nu a indeplinit minimele cerinte de probitate impusa de oricare din revistele de fizica. Asta este aprecierea profesionala a "fizicii" individului, analizata "la rece", nu pe moment ca in cadrul unui congres.

Edited by ain, 08 July 2011 - 08:10.


#16
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Astept parerile celor care s-au uitat la documentar

#17
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

View Postain, on 7th July 2011, 23:57, said:

Unde ai verificicat? Daca el se intituleaza fizician, inseamna ca e ... fizician?

Nu stiu daca este fizician sau nu, dar geniu este.

Exemplul de la inceputul documentarului cu experienta extracorporala pe care a avut-o in autobuz imi arata mie ca atunci a avut loc initierea lui, sau trezirea spirituala.

#18
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Daca afirmatiile lui din primele doua treimi ar putea fi "inghitite" mai usor de sceptici, in ultima treime face afirmatii pe care doar o minte deschisa poate sa le "digere".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate