Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 

Industria bucureșteană: ce a fost, câtă a mai rămas

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2857 replies to this topic

#2773
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006

View PostBogotta, on 12 iulie 2023 - 08:47, said:

APACA - 1953


APACA = Atelierele Publice Autonome de Confectii ale Armatei

Cam printre putinele ansambluri de cladiri industriale ramase in picioare asa cum au fost de la inceput.
In jurul ei s-au transformat multe, e e tot la fel si in 2023.

#2774
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,803
  • Înscris: 13.06.2004
Discuţie despre primul magnetofon Românesc: https://www.elforum....tofon-romanesc/

#2775
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,318
  • Înscris: 02.09.2014
O lunga lista (87 la numar!) de autorizatii de construire date de primarul sectorului 2, pe PUZ Sectorul 2.
Nu comentez legalitatea acestora, vreau doar sa atentionez ca unele dintre ele sunt date pentru noi constructii pe locurile unor foste fabrici bucurestene.

"-Un centru comercial pe Șoseaua Colentina 461, la fosta „Uzină de țevi sudate”, chiar la ieșirea din București.
-Un magazin de retail pe Șoseaua Colentina 461, la fosta „Uzină de țevi sudate”, chiar la ieșirea din București.
-Un hypermarket pe Șoseaua Colentina 461, la fosta „Uzină de țevi sudate”, chiar la ieșirea din București.
-Blocuri cu o înălțime de până la 17 de etaje și un centru comercial pe strada Ziduri Moși 25, pe terenul fostei fabrici Aversa.
-Un complex rezidențial cu blocuri cu înălțimea maximă de 11 etaje pe Intrarea Gherghiței nr 9B, pe malul lacului Plumbuita, în incinta fostei Fabrici de Cărămidă."

https://www.hotnews....patiu-verde.htm

In rest, ce sa mai spun...se vor face blocuri cu 14 etaje in zone unde acum sunt numai case. S-au dat autorizatii pentru construire de blocuri cu 8 etaje (sau chiar mai multe etaje) unor persoane fizice....de unde or avea astia atatia bani?
-

Edited by Costel2014, 18 July 2023 - 15:48.


#2776
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,528
  • Înscris: 24.02.2017
E o nenorocire lista respectiva.

Doar un exemplu: Blocuri cu o înălțime de până la 17 de etaje și un centru comercial pe strada Ziduri Moși 25, pe terenul fostei fabrici Aversa. Autorizațiile au fost emise pe 29 septembrie și 24 octombrie 2022.

Pai zona aia e plina de masini ale oamenilor care vin sa faca cumparaturi la Piata Obor. Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in zona.... dupa construirea unui bloc de 17 etaje si (probabil) mii de apartamente.   Jesus Christ ......

#2777
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,366
  • Înscris: 22.04.2017
E o parte mai sinistra si mai trista- ca se vor gasi extrem de multe oi care sa plateasca pentru conditiile astea.

#2778
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,318
  • Înscris: 02.09.2014

View Posta_user, on 20 iulie 2023 - 08:10, said:

E o parte mai sinistra si mai trista- ca se vor gasi extrem de multe oi care sa plateasca pentru conditiile astea.
Foarte multe. Bulevardul Basarabia e un infren dimineata din cauza masinilor care ies de la blocurile construite de Hercesa, e foarte aglomerat. Cineva imi spunea ca blocurile respective, locuintele din ele, s-au vandut in proportie de 90% inca din stadiul de proiect.

#2779
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Da, inca e atractiv Bucurestiul pentru toti taranii de prin toata tara, ar sta si 7 ore in trafic si ar manca cacat doar sa stea in Bucuresti.

#2780
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,528
  • Înscris: 24.02.2017
Foarte posibil sa ai dreptate. Eu as da oricat ca după ce am un venit constant si cât de cât rezonabil sa mă mut intr-un orăsel mic, gen Câmpulung Muscel sau Curtea de Arges. Undeva unde viața curge in alt ritm si imi pot reveni nervos.

#2781
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,122
  • Înscris: 20.12.2007

View PostCostel2014, on 20 iulie 2023 - 08:59, said:

Foarte multe. Bulevardul Basarabia e un infren dimineata din cauza masinilor care ies de la blocurile construite de Hercesa, e foarte aglomerat. Cineva imi spunea ca blocurile respective, locuintele din ele, s-au vandut in proportie de 90% inca din stadiul de proiect.
Foarte adevarat. Dar locuitorii de acolo ar trebui sa piseze primaria pentru demolarea unei constructii industriale de prin anii 70-80 astfel incat sa se reconecteze strada Carei (pe gmaps vad ca e trecuta ca prelungire a sos Morarilor) cu strada Macazului, astfel incat sa se mai usureze presiunea pe intersectia Basarabia/Morarilor

#2782
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,318
  • Înscris: 02.09.2014

View PostKokoshmare, on 21 iulie 2023 - 07:13, said:

Foarte adevarat. Dar locuitorii de acolo ar trebui sa piseze primaria pentru demolarea unei constructii industriale de prin anii 70-80 astfel incat sa se reconecteze strada Carei (pe gmaps vad ca e trecuta ca prelungire a sos Morarilor) cu strada Macazului, astfel incat sa se mai usureze presiunea pe intersectia Basarabia/Morarilor
Nu are cine. Sunt multi locuitori pensionari, astia nu au spirit civic. Imi zicea mama recent (locuieste intr-un bloc din zona) ca au fost certuri violente pana si la propunerea de a se monta apometre wireless in apartamente. Ca tot se plangeau batranii ca nu vad sa le citeasca pe cele clasice.
Altele sunt preocuparile pensionarilor de acolo, nu chestii de urbanism.

View Postvalirex, on 20 iulie 2023 - 20:34, said:

Da, inca e atractiv Bucurestiul pentru toti taranii de prin toata tara, ar sta si 7 ore in trafic si ar manca cacat doar sa stea in Bucuresti.
Esti cam dur, si asta iti spune un bucurestean get beget, agasat si el de "invazia" provincialilor, pe vremea cand stateam in Bucuresti.
Adevarul este ca in afara de Bucuresti si alte 2-3 orase (Cluj, Iasi, poate si Brasov) Romania sta prost economic.
Da, sunt locuri de munca, dar sunt prost platite si oamneii nu fac fata cheltuielilor. Asa ca se inghesuie toti in astea 2-3 "hub-uri" economice pe care le-am amintit.
Din pacate, cam asta e viitorul Romaniei, micile orase de unde au plecat si jumatate din populatie (cum e Fagaras, de pilda) de regula in strainatate, au mici sanse sa se repopuleze si sa isi revina economic.

View PostBogotta, on 21 iulie 2023 - 06:51, said:

Foarte posibil sa ai dreptate. Eu as da oricat ca după ce am un venit constant si cât de cât rezonabil sa mă mut intr-un orăsel mic, gen Câmpulung Muscel sau Curtea de Arges. Undeva unde viața curge in alt ritm si imi pot reveni nervos.
Si eu am preferat sa las Bucurestiul si apoi Torino pentru un oras mic si linistit, de 30.000 de locuitori, din Italia.
Financiar nu am ales poate solutia cea mai bun, dar linistea mea interioara, lipsa de stres, sunt, vorba reclamei, nepretuite...Posted Image
Ai mare grija ce localitate alegi, ca sa nu ai surprize neplacute. Am in familie asemena cazuri, de oameni care au venit din Londra, respectiv Torino, s-au retras la tara, dar au fugit de acolo dupa nici cateva luni de zile.

Edited by Costel2014, 21 July 2023 - 08:22.


#2783
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,528
  • Înscris: 24.02.2017

View PostCostel2014, on 21 iulie 2023 - 08:21, said:

Financiar nu am ales poate solutia cea mai bun, dar linistea mea interioara, lipsa de stres, sunt, vorba reclamei, nepretuite...Posted Image
Ai mare grija ce localitate alegi, ca sa nu ai surprize neplacute.


Te felicit sincer. Nu banii sunt cei mai importanti in viata asta. Si multa lume nu intelege lucrul asta decat cand e prea tarziu si deja ori sunt obezi , ori au deja diabet, ori cate un preinfarct la activ. Si toate se petrec din cauza stresului, poluarii si meselor nesanatoase. Si culmea, toate bolile astea apar la varste din ce in ce mai mici. Ceea ce pana acum aparea la peste 70 de ani, acum poate sa apara la 30.  Posted Image

Edited by Bogotta, 21 July 2023 - 09:14.


#2784
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,803
  • Înscris: 13.06.2004
Ca Oborean, nu vreau să-mi închipui cum va fi cu "turneleţe" pe acolo    :disgust:   Oricum, evit să mă uit spre acel loc, că-s imagini cu un impact puternic emoţional.
Că pe Bd. Basarabia (ei) (fost Muncii) s-au făcut blocuri, nu e rău, că e transport în comun. Însă e rău, că deşi îl au, destui preferă să folosească maşina. Traseu nu ştiu ce nu s-a făcut pe acolo, că pe vremuri trecea calea ferată de ajungea la Gara de Est (Obor) şi în Tei. Dar cum idoţi erau şi pe atunci, au făcut destule aiureli... nu tu subteranizat calea ferată, dar şi altele, pe care nu le spun acuma, că mă enervez...

#2785
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,803
  • Înscris: 13.06.2004
Mai funcţionează din fericire I.C.M.E. Ajungi şi via Bd. Basarabia la ea    :photo:    Păcat însă că nu se investeşte mai mult în creşterea capacităţii reţelelor de energie electrică din Bucureşti.

#2786
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,803
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am mai ajuns în zona Timpuri Noi. Cât din fostele fabrici dinspre Mihai Bravu mai există?

#2787
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,528
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 24 iulie 2023 - 10:15, said:

Mai funcţionează din fericire I.C.M.E. Ajungi şi via Bd. Basarabia la ea Posted Image Păcat însă că nu se investeşte mai mult în creşterea capacităţii reţelelor de energie electrică din Bucureşti.

Ce folos daca toata lumea isi pune pe care panouri solare sau investeste in pompe de caldura ?

#2788
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,803
  • Înscris: 13.06.2004
Pui panouri şi pompe la toate clădirile de nu e nevoie de sporirea capacităţii reţelei?    :huh:
Industria de producţie energetică a Bucureştiului e una care funcţionează. Chiar dacă la încălzire e aiurea. Dar termocentralele nu au fost scoase din uz - parcă Grozăveşti nu mai funcţionează la partea de păcură, iar Griviţa e oprită din cauză de datorii - acolo mai au echipament de rezervă din interbelic!   :w00t:
Am avut şi C.D.E. - Centrală Diesel - Electrică. C.D.E. Filaret - clădirea roşie de vis-a-vis de Muz. Tehnic. Ultima dată, motoare Diesel în 2 timpi, alimentate cu păcură.   B-)

#2789
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,803
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de cele de mase plastice care erau pe Platf. Obor, "Policolor", U.M.E.B., I.C.M.E.,  U.R.B.I.S., mai avem fabrici care să aibă producţia în Bucureşti?

#2790
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,755
  • Înscris: 30.07.2006
Apaca, acolo masinile de cusut inca zornaie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate