Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametrii CATV prin Con...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Cine a scris, de fapt, Biblia

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
92 răspunsuri în acest subiect

#1
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.898
  • Înscris: 25.04.2008
http://stirileprotv....-matematic.html

Quote

Un algoritm matematic dezvoltat de o echipa israeliana ofera noi perspective asupra multiplelor viziuni care au dus la scrierea Sfintei Scripturi. Softul analizeaza stilul si cuvintele alese pentru a distinge partile din Biblie scrise de un singur autor.

Programul poate fi utilizat in mai multe domenii: de la asistarea institutiilor administrative, pana la dezvoltarea de noi programe pentru scriitori.

Insa Biblia a fost un test tentant pentru creatorii algoritmului. Pentru evrei si crestini faptul ca nucleul Bibliei sau Pentateucul (cele cinci carti ale Bibliei scrise de Moise, sub insuflarea directa a lui Dumnezeu) a fost opera lui Dumnezeu este temelia credintei lor, insa cercetatorii moderni considera ca textul Bibliei a fost scris de mai multe persoane, al caror stil poate fi identificat prin numele pe care l-au folosit pentru a-L descrie pe Dumnezeu sau ideologia diferita.

Cei care studiaza Cartea Sfanta o divizeaza in doua parti: prima este opera unui autor ce are legatura cu preotimea, iar cea de-a doua parte nu are legatura cu clerul.

Cand algoritmul israelienilor a fost folosit pentru a analiza primele cinci carti din Biblie si a separat continutul acestora in functie de cei doi autori, rezultatele sale au fost in proportie de 90% asemanatoare cu concluziile trase de cercetatori ce au analizat Biblia timp de zeci de ani.

"Am reusit sa comasam secole de munca manuala foarte de detaliata in doar cateva minute prin metoda automata", a anuntat echipa care a creat algoritmul.

Secventele in care algoritmul nu a cazut de acord cu analiza istoricilor Bibliei ar putea oferi un interesant punct de start pentru o noua analiza. Conform cercetatorilor, primul capitol al Genzei era considerat opera autorului "preotesc", insa software-ul l-a clasat ca fiind scris de un autor laic.

incet incet ne desteptam...  :peacefingers:

Editat de A_shot_of_JB, 01 iulie 2011 - 10:34.


#2
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.648
  • Înscris: 26.06.2011

 A_shot_of_JB, on 1st July 2011, 11:34, said:

incet incet ne desteptam...  :peacefingers:
sau credem in orice studiu penibil care are la fel de multe sanse sa fie gresit ca si celelalte de pana acum.

#3
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.569
  • Înscris: 31.01.2011
Ce tampenie. Nu conteaza cine a scis cartea aia ca sa iti dai seama ca nu a fost scrisa sub inspiratie divina.

#4
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.898
  • Înscris: 25.04.2008

 -DAMON-, on 1st July 2011, 10:40, said:

sau credem in orice studiu penibil care are la fel de multe sanse sa fie gresit ca si celelalte de pana acum.

chiar asa,cum de si-au permis "satanistii" sa cerceteze cuvantul domnului ? cat tupeu dom-le,nesimtitii, normal ca au gresit ...  :notangel:

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.698
  • Înscris: 26.11.2001
"Credinciosii" nu sunt interesatii de studii.
E cartea sfanta, de la cel de sus (vecinu de la etaj...)

#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.387
  • Înscris: 23.08.2010
Incet-incet descoperim ca Dumnezeu este un obiect al imaginatiei umane(cum era si normal).

#7
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

 asasinuxp, on 1st July 2011, 12:06, said:

Incet-incet descoperim ca Dumnezeu este un obiect al imaginatiei umane(cum era si normal).
Descoperi tu.

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.971
  • Înscris: 14.08.2006
Ce amuzant e scepticismul unora :))

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.584
  • Înscris: 11.06.2010
Scepticismul cui ?

#10
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.387
  • Înscris: 23.08.2010
A lui searcher-star.

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
ma, io-s ateu da asa timpenie n-am mai auzit. avind si o oarecare legatura cu programarea, pare o si mai mare timpenie. "software-ul l-a clasat ca fiind scris de un autor laic" :lol:

probabil povestea e alta, dar asta au inteles retardatii de la protv. oricum, sint sigur ca exista analize computerizate care arata clar ca biblia a fost scrisa de dumnezo :lol:

#12
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.337
  • Înscris: 09.08.2007

 asasinuxp, on 1st July 2011, 12:06, said:

Incet-incet descoperim ca Dumnezeu este un obiect al imaginatiei umane(cum era si normal).


Topicul nu cred ca este pt atei!

ON: Cum a spus si Courage , credinciosii chiar nu sunt interesati de studii . Cine crede bine , cine nu , nu.

#13
dwarven_andrew

dwarven_andrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 178
  • Înscris: 19.03.2009

 Handicarpati, on 1st July 2011, 12:34, said:

Scepticismul cui ?
Scepticismul credinciosilor. Asa e cel mai logic, nu ?

Btw, it sounds like BS to me. N-am nevoie de cine stie ce program sa-mi spuna ce au scris niste ciobani analfabeti acum mii de ani.

#14
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.528
  • Înscris: 27.06.2011

 Mosotti, on 1st July 2011, 12:42, said:

ma, io-s ateu da asa timpenie n-am mai auzit. avind si o oarecare legatura cu programarea, pare o si mai mare timpenie. "software-ul l-a clasat ca fiind scris de un autor laic" :lol:

probabil povestea e alta, dar asta au inteles retardatii de la protv. oricum, sint sigur ca exista analize computerizate care arata clar ca biblia a fost scrisa de dumnezo :lol:
Da-le tu un software sfant!  :naughty: Buna observatie!

#15
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.211
  • Înscris: 15.06.2010
ce timpenie mai e si asta cu algoritmul matematic?
in mare parte se stie cine a scris cartile ce sint cuprinse sub titulatura "bibliei". in total e vorba de vre-o 50 de autori, primul dintre autori fiind moise.
interesant mi se pare faptul ca o gramada dintre cei ce n-au deschis biblia in viata lor vin si deschid topicuri de genul asta si isi dau cu parerea. apoi vin altii asa numitii intelectuali ateisti si ne explica ca-i dovedit stiintific cum ca biblia nu e altceva decit o carte de legende. puneti mina si cititi apoi haideti si faceti comentarii.

#16
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.528
  • Înscris: 27.06.2011

 cirus6, on 1st July 2011, 12:58, said:

ce timpenie mai e si asta cu algoritmul matematic?
in mare parte se stie cine a scris cartile ce sint cuprinse sub titulatura "bibliei". in total e vorba de vre-o 50 de autori, primul dintre autori fiind moise.
interesant mi se pare faptul ca o gramada dintre cei ce n-au deschis biblia in viata lor vin si deschid topicuri de genul asta si isi dau cu parerea. apoi vin altii asa numitii intelectuali ateisti si ne explica ca-i dovedit stiintific cum ca biblia nu e altceva decit o carte de legende. puneti mina si cititi apoi haideti si faceti comentarii.
Nu-i lasa Cel Rau. :devilred:
Fi mai indulgent cu ei, daca crestineste nu poti.  :console:

#17
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

 dwarven_andrew, on 1st July 2011, 12:45, said:

Scepticismul credinciosilor. Asa e cel mai logic, nu ?

Btw, it sounds like BS to me. N-am nevoie de cine stie ce program sa-mi spuna ce au scris niste ciobani analfabeti acum mii de ani.
Nu-i scepticism.
E insulta la adresa intelectului meu.
E din ciclul "expertii britanici tocmai au descoperit ca apa e substanta cea mai uscata din univers".

 dinmarius, on 1st July 2011, 13:01, said:

Fi mai indulgent cu ei, daca crestineste nu poti.  :console:
Crestineste insemnand ce?
Sa zicem "da ma, voi aveti mereu dreptate?"
Asteptati mult si bine.
Numai vexarile personale se recomanda a fi iertate, cele religioase nu.

#18
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.356
  • Înscris: 30.04.2010

 cirus6, on 1st July 2011, 12:58, said:

ce timpenie mai e si asta cu algoritmul matematic?
in mare parte se stie cine a scris cartile ce sint cuprinse sub titulatura "bibliei". in total e vorba de vre-o 50 de autori, primul dintre autori fiind moise.
interesant mi se pare faptul ca o gramada dintre cei ce n-au deschis biblia in viata lor vin si deschid topicuri de genul asta si isi dau cu parerea. apoi vin altii asa numitii intelectuali ateisti si ne explica ca-i dovedit stiintific cum ca biblia nu e altceva decit o carte de legende. puneti mina si cititi apoi haideti si faceti comentarii.
Domnule circus, sa stiti ca gresiti. Eu insumi am scris un algoritm cu multi ani in urma. Scopul era sa depistez clonele pe un anumit forum. Ideea mi-a venit vazind ca un forumelist foloseste des expresiunea "Fuck You". Algoritmul s-a bazat pe depistarea "amprentei literare". Problema este mai complicata la studiul scierilor unor scriitori consacrati. Ei nu folosesc obsesiv anumite cuvinte/expresii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate