Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Versiuni SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#37
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

rprobios, on Sep 18 2005, 01:01, said:

Poate pe mai noile cartele Connex nu exista FDN, desi ma indoiesc.
Pe SIM-ul meu de abonament smart pot sa folosesc optiunea FDN lejer, cu acces prin PIN 2, of course.
Connex avea preactivat FDN la simurile GO, iar in aceasta arie a memoriei cartelei erau numerele de urgenta si reincarcarea, singurele care ramaneau active dupa epuizarea creditului.
Cheers!

<{POST_SNAPBACK}>


cum aflu pin2 ? relatii clienti ?

#38
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

bogdanan, on Sep 18 2005, 19:26, said:

cum aflu pin2 ? relatii clienti

<{POST_SNAPBACK}>

Mi se pare ca la CNX este un PIN 2 by default (numai cu 0-uri), si apoi poti tu sa īl modifici. Dar poate gresesc. :confuzzled:

#39
rprobios

rprobios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.09.2005

bogdanan, on Sep 18 2005, 19:26, said:

cum aflu pin2 ? relatii clienti ?

<{POST_SNAPBACK}>

De la relatii clienti. Nu este PIN 2 standard, fiecare SIM are PIN2 diferit. Doar PIN 1 este identic (1234 CX si 0000 ORG). In caz ca ati blocat PIN 2 exista PUK 2, care tot de la relatii clienti se obtine.

Pt. Cosconor...functia este SIM-deppendant. Indiferent pe ce telefon introduci cartela, daca ai activat FDN ti se permite sa apelezi doar numele autorizate la Fixed Numbers.
Si inca o chestie interesanta...cand ai activat FDN se vad doar numerele autorizate din agenda SIM, dupa ce dezactivezi functia se pot citi si celellte numere de pe SIM. Exact cum era la CX go! la terminarea creditului.
O saptamana mai usoara, cel putin la inceput :death: !

Edited by rprobios, 19 September 2005 - 13:46.


#40
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
1. Asa este, am gresit cand am discutat mai sus de FDN cand, de fapt, era vorba de "Service numbers", acestea sunt cele salvate implicit pe SIM. FDN este permis atat pe CNX cat si pe ORG si folosirea acestei optiuni este posibila pe baza codului Pin2.
2. La CNX, la achizitionarea unui SIM nou, codul Pin2 nu este activ si trebuie facuta activarea acestuia pe baza codului Puk2 care se afla la operator.
3. Ca o diferenta intre SIM-ul Prepay ORG si Cartela CNX ar fi ca: la CNX se poate folosi servicul de "billing" sau "cost control" (pe baza codului Pin2), unde se poate seta un cost maxim permis, resetarea costurilor, etc.
4. O cartela care contine o aplicatie de tip mobileBanking trebuie sa fie insotita, intotdeauna, de codul BPuk (aflat in interiorul pliculetului sigilat inpreuna cu SIM-ul), singurul pe baza caruia se poate seta codul BPin, necesar utilizarii serviciilor de tip mobileBanking, dupa semnarea unui contract cu banca.

#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

vladut_v, on Sep 19 2005, 16:28, said:

3. Ca o diferenta intre SIM-ul Prepay ORG si Cartela CNX ar fi ca: la CNX se poate folosi servicul de "billing" sau "cost control" (pe baza codului Pin2), unde se poate seta un cost maxim permis, resetarea costurilor, etc.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, am remarcat si eu ca la Orange nu este "activat" acest meniu.

#42
Codename

Codename

    Regele ŗi Regina Caŗcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004

Cosconor, on Sep 19 2005, 20:26, said:

Da, am remarcat si eu ca la Orange nu este "activat" acest meniu.

Oare de ce ?

Apropo, l-am activat pe o Cartelć Connex īn iarnć īnsć e cam aiurea fćcut pentru cć nu poži seta numai o singurć valoare la cost, deci nu diferenžiazć dacć suni īn palierul redus sau la numere favorite ŗi mai grav la numerele gratuite! :confuzzled:

#43
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Codename, on Sep 19 2005, 20:19, said:

Apropo, l-am activat pe o Cartelć Connex īn iarnć īnsć e cam aiurea fćcut pentru cć nu poži seta numai o singurć valoare la cost, deci nu diferenžiazć dacć suni īn palierul redus sau la numere favorite ŗi mai grav la numerele gratuite! :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>

Da, asa este la toate telefoanele. Nu cred ca īl utilizeaza multa lume... :mellow:

#44
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
cate smsuri se pot memora pe ultimele simuri connex cele verzi?
agenda am inteles 150 dar sms???
am luat si eu una din curiozitate si vreau sa stiu cate sms pot memora pe el
sper ca mai mult de 15 ca era jalnica vechea cartela
poate de aia au micsorat agenda ca sa dea spatiu mai mult la sms

#45
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

vodafone_ro, on Sep 19 2005, 22:40, said:

cate smsuri se pot memora pe ultimele simuri connex cele verzi?

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt putine teluri care īti spun ce memorie de SMS are SIM-ul (parca pe Sagem-uri merge). daca nu trebuie testat "manual".

vodafone_ro, on Sep 19 2005, 22:40, said:

poate de aia au micsorat agenda ca sa dea spatiu mai mult la sms

<{POST_SNAPBACK}>

Nu prea cred.

Edited by Cosconor, 19 September 2005 - 22:44.


#46
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

Cosconor, on Sep 19 2005, 20:28, said:

Da, asa este la toate telefoanele. Nu cred ca īl utilizeaza multa lume... :mellow:

<{POST_SNAPBACK}>


Eu folosesc cu succes, de cativa ani, optiunea de COST CONTROL oferita de Cartela Connex (fosta Kamarad SMART inainte si Kamarad simplu, la origine) ... si vreau sa zic ca imi este foarte utila.

Am afisat pe display-ul telefonului, tot timpul, creditul maxim disponibil (pe care il setez cu "Set Maxim Cost" din meniul telefonului, pe baza PIN-ului 2). Cand ma apropiu de 0, fac o resetare a creditului cu "Restet Counters" ... tot pe baza PIN 2 ... si am din nou disponibil, creditul maxim setat.

Niciodata nu setez creditul maxim, intreg creditul cartelei, asta ca sa mai am permanent o rezerva. De obicei setez 10 USD cost maxim permis. La sfarsitul fiecarei convorbiri va apare creditul consumat cu acea convorbire. La unele telefoane, creditul consumat apare actualizat "in timp real" in timpul convorbirii.

Cost control-ul tine cont si afiseaza corect apelurile conform planului tarifar. Deci o convorbire Cartela Connex (plan Ore Favorite) --> RTC de 1 min si 07 sec, dupa ora 18:00 ... va afisa un credit consumat de 0.14 / 0.15 USD ceva de genul asta! De asemenea, se va inregistra Costul ultimului apel si Costul total, pana la o noua resetare.  

Ca sa puteti folosi optiunea de CONST CONTROL, trebuie sa setati corect COSTUL per UNITATE de TARIFARE (eng. PRICE/UNIT), de forma << 0.01 USD >> ... in cazul CONNEX, centul este cea mai mica unitate de tarifare. Pe ecranul telefonului va aparea creditul de forma 14.34 USD (14 dolari si 34 centi). De asemenea se poate seta si "denumirea monedei" din 3 litere ... bineinteles "de forma"!

Ca o precizare, la ORANGE am observat ca unitatea de tarifare cea mai mica este diviziunea CENTULUI cu 2 (doua) zecimale ... de forma 1567.34 ... deci 15 USD si 67.34 CENTI.

E mult mai exacta tarifarea pe Prepay ORANGE. Probabil ca la CONNEX se face o rotunjire imediat superioara pentru o afisare fara zecimale, a centilor.

In final, singura deficienta a utilizarii optiunii de COST CONTROL o reprezinta faptul ca pretul (costul) mesajelor SMS nu se deduce din creditul alocat cu cost control. La fel nici costul MMS/Email/Wap/GPRS nu de deduce din costul setat.
Deci doar convorbirile initiate sunt contorizate.

#47
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

vladut_v, on Sep 20 2005, 16:59, said:

In final, singura deficienta a utilizarii optiunii de COST CONTROL o reprezinta faptul ca pretul (costul) mesajelor SMS nu se deduce din creditul alocat cu cost control. La fel nici costul MMS/Email/Wap/GPRS nu de deduce din costul setat. Deci doar convorbirile initiate sunt contorizate.

<{POST_SNAPBACK}>

Si daca suni la un numar gratuit (Connex Vox, *222...), ce se īntāmpla ? :confuzzled:

#48
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Daca apelezi o destinatie "gratuita" creditul ramane neschimbat. Creditul maxim permis este afisat si in acest caz, pe ecran, in timpul convorbirii, dar nu se actualizeaza, deci nu scade. Nu stiu ce se intampla in cazul apelarii unui numar cu suprataxa, nu am incercat.

Revenind la variantele de SIM-uri, cine poate sa ma lamureasca ce inseamna Line 1/Line 2. Am vazut pe unele cartele connex si nu stiu nici ce reprezinta, nici ce utilitate are aceasta optiune si nici ce regula exista privint ce cartele sa aiba si care sa nu aiba optiunea. Un singur lucru e cert, daca telefonul recunoaste o astfel de cartela, va afisa un "1" permanent (pe bara de tools) ca fiind Linia 1.

#49
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Am gasit ceva legat de Line 1/2 in manualul telefonului (un samsung x450) in acest caz, poza 1 ...

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   10.42K   76 downloads
  • Attached File  2.jpg   10.75K   49 downloads
  • Attached File  3.jpg   12.48K   37 downloads


#50
rprobios

rprobios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.09.2005

vladut_v, on Sep 20 2005, 23:44, said:

Revenind la variantele de SIM-uri, cine poate sa ma lamureasca ce inseamna Line 1/Line 2. Am vazut pe unele cartele connex si nu stiu nici ce reprezinta, nici ce utilitate are aceasta optiune si nici ce regula exista privint ce cartele sa aiba si care sa nu aiba optiunea. Un singur lucru e cert, daca telefonul recunoaste o astfel de cartela, va afisa un "1" permanent (pe bara de tools) ca fiind Linia 1.

<{POST_SNAPBACK}>

Pe fiecare linie poate exista un numar de telefon separat. Din fabrica, numarul tau de telefon e alocat automat liniei 1 de pe SIM.
Daca de curiozitate comuti manual pe linia 2 (la mine pe Ericsson se poate) nu poti nici face si nici primi apeluri decat urgenta 112, deoarece linia 2 nu are alocat numar. Oricum, la Connex vechile SIM-uri Kamarad aveau linia 1/2. Altfel, la abonament sau la Go nu am vazut.

Iata mai jos cateva imagini cu SIM-urile pe care le-am avut...a-propos de seria SIM. Am pus si reversul si fata SIM-ului sa se vada tipul de cip:

SIM-urile mele:
1. Connex Go! luat in iarna lui 99 apoi abonamentul la Cx de prin vara 2001 apoi SIM-ul SMART de abonamnt din 2003. pe toate am avut acelasi numar, din 99 pana azi.
Attached File  simbackCX1.jpg   7.27K   121 downloads
Attached File  simfrontCX1.jpg   22.5K   82 downloads
2. Apoi cateva reincarcabile Connex de-ale nevesti-mii.
Attached File  simbackCX2.jpg   10.07K   74 downloads
Attached File  SIMfrontCX2.jpg   24.92K   65 downloads
3. Apoi 2 SIM-uri pe care le-am avut in Franta (Itineris=France Telecon=mama Orange + reteaua SFR)...curios la ei cum e seria cartelei.
Attached File  simbackFR.jpg   4.38K   73 downloads
Attached File  SIMfrontFR.jpg   13.3K   65 downloads
4. Doua Cosmorom, una abonament, alta reincarcabila.
Attached File  simbackCOS.jpg   5.26K   84 downloads
Attached File  SIMfrontFRCOS.jpg   13.42K   71 downloads
5. Si un SIM ALO (reincarcabila Dialog) pe care l-am gasit pe strada si inca mai era functional cand l-am bagat in tlf. E interesant ca SIM-ul ALO este ci acelasi tip de cip ca cel Itineris (France Telecom).
Attached File  simbackALO.jpg   3.06K   76 downloads
Attached File  SIMfrontalo.jpg   8.39K   69 downloads

Cam asta e...mai aveam si o cartela O2 din UK, dar nu o gasesc momentan.

#51
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005
Avum un an jumate - doi functiona treaba cu controlul costului la Cartela Connex. Am o cartela noua de Connex activata acum o luna. Chestia cu controlul costului nu mai functioneaza. Imi da costuri aberante 40c, 80c / minut iar dupa ora 19 20c , 40c pe minut. Sunt pe tariful standard. Are cineva un sim nou de Cartela Connex? Poate sa confirme?

#52
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

Seattle, on Sep 21 2005, 13:36, said:

Avum un an jumate - doi functiona treaba cu controlul costului la Cartela Connex. Am o cartela noua de Connex activata acum o luna. Chestia cu controlul costului nu mai functioneaza. Imi da costuri aberante 40c, 80c / minut iar dupa ora 19 20c , 40c pe minut. Sunt pe tariful standard. Are cineva un sim nou de Cartela Connex? Poate sa confirme?

<{POST_SNAPBACK}>



Folosesc un SIM din 03.2004. Aparut dupa Kamaradul roz, dar inatinte de rebrandarea connex-ului in "verde brotacel". Cost control-ul ar trebui sa functioneze si la ultimele versiuni de SIM-uri. doar sa fie setat corect price/unit (0.01 USD) cum am precizat intr-un post ceva mai sus. Implicit, nu exista o setare a costurilor si nici a unitatii de tarifare.

#53
Seattle

Seattle

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 457
  • Înscris: 14.09.2005
Pai am ziz, in trecut a functionat. M-am si folosit de el. Ca sa ma limitez de exemplu daca vroiam sa vorbesc doar 3 min. setam costul pentru 3 min. si se intrerupea convorbirea fix la 3 min. Acum pe sim nou nu mai vrea . Stiu setarie.

#54
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rprobios, on Sep 21 2005, 12:47, said:

Iata mai jos cateva imagini cu SIM-urile pe care le-am avut...a-propos de seria SIM. Am pus si reversul si fata SIM-ului sa se vada tipul de cip

<{POST_SNAPBACK}>

Super poze, mersi rprobios ! :OK:
Nu stiu daca e prea bine sa pui aici seria SIM-ului in integralitate (primele 3-4 cifre sunt suficiente)...

rprobios, on Sep 21 2005, 12:47, said:

1. Connex Go! luat in iarna lui 99 apoi abonamentul la Cx de prin vara 2001 apoi SIM-ul SMART de abonamnt din 2003. pe toate am avut acelasi numar, din 99 pana azi.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, primul SIM a fost fabricat in 1998 ; e vechi, nu gluma ! Si chip-ul e diferit. Iar ultimul, SMART, e cam "obosit"... ce ai facut cu el ca sa ajunga in starea asta ?

rprobios, on Sep 21 2005, 12:47, said:

3. Apoi 2 SIM-uri pe care le-am avut in Franta (Itineris=France Telecon=mama Orange + reteaua SFR)...curios la ei cum e seria cartelei.

<{POST_SNAPBACK}>

Seria SIM-ului ? De ce ? Am remarcat ca la SFR, prima cifra ar reprezenta anul producerii.
Daca am timp, saptamana viitoare, o sa fac o poza cu toate SIM-urile franceze pe care le am (cum le schimb in fiecare an, cred ca s-au strans cam 20 de SIM-uri). Pacat ca nu am luat cu mine toate SIM-urile pe care le aveam in RO (tot felul, CNX + Orange, din 2001 pana acum).

rprobios, on Sep 21 2005, 12:47, said:

4. Doua Cosmorom, una abonament, alta reincarcabila.

<{POST_SNAPBACK}>

Wow ! Mersi pentru aceste poze foarte rare...  :)

rprobios, on Sep 21 2005, 12:47, said:

E interesant ca SIM-ul ALO este ci acelasi tip de cip ca cel Itineris (France Telecom).

<{POST_SNAPBACK}>

Orange F utilizeaza si acum chip-ul din poza, si cel al carteleror Cosmorom (Gemplus). Chip-ul SIM-urilor Connex e mai rar utilizat prin Franta, il mai gaseai pe SFR acum vreo 3 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate