Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Versiuni SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
354 replies to this topic

#19
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Un amic de-al meu are simul orange de cand a inceput (dialog), nici nu avea semnal si el era abonat. De atunci nu l-a mai schimbat, dar stiti cate numere are capacitate in agenda???
30!!!  :D  :D  :D
noroc cu telefoanele astea tot mai destepte...

#20
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

sorente, on Sep 16 2005, 18:24, said:

Un amic de-al meu are simul orange de cand a inceput (dialog), nici nu avea semnal si el era abonat.

<{POST_SNAPBACK}>

:P

sorente, on Sep 16 2005, 18:24, said:

De atunci nu l-a mai schimbat, dar stiti cate numere are capacitate in agenda???
30!!!

<{POST_SNAPBACK}>

"Recordul" este 80 de numere, pe un SIM din 2000 si altul din 2002, ambele Orange F.

#21
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Cosconor, on Sep 16 2005, 18:08, said:

Ok. Deci în 2001 erau SIM-uri de 250 numere, în 2004 cu 200 de numere + SIM Toolkit, iar în 2005 cu 150 de numere !? :o

<{POST_SNAPBACK}>

Ai dreptate, imi scapa si mie logica descresterii.

#22
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

sorente, on Sep 16 2005, 18:24, said:

dar stiti cate numere are capacitate in agenda???
30!!

<{POST_SNAPBACK}>

Tocmai m-am gandit la un lucru : cu un astfel de SIM nu poti face BTS Test pe un Nokia Netmonitor, ca numarul celulei trebuie sa fie inregistrat in pozitia 33 a agendei. :D

tiff, on Sep 16 2005, 18:24, said:

Ai dreptate, imi scapa si mie logica descresterii.

<{POST_SNAPBACK}>

Noi aici am vorbit numai de cartele, si stiu ca unii operatori rezerva SIM-urile 64K numai la abonamente. Ar fi interesant sa gasim pe cineva care si-a facut un abonament recent, si intr-o reprezentanta CNX mai mare (nu stiu daca un dealer CNX pierdut prin nu stiu ce orasel primeste SIM-uri noi).

#23
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Am schimbat eu AZI cartela la Connex cu una cu servicii pe ea. Are sigur 12 spatii pentru nume, dar nu am cum sa aflu momentan cate spatii de memorie are pt. contacte si SMS. Telefonul le salveaza automat in memoria lui. O sa iau alt telefon, verific si postez maxim maine.

#24
Rapana

Rapana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.01.2005
Noi aici am vorbit numai de cartele, si stiu ca unii operatori rezerva SIM-urile 64K numai la abonamente. Ar fi interesant sa gasim pe cineva care si-a facut un abonament recent, si intr-o reprezentanta CNX mai mare (nu stiu daca un dealer CNX pierdut prin nu stiu ce orasel primeste SIM-uri noi).
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]


Pentru abonamente se ofera SIM-uri de 64K. Un prieten si-a facut acum abon. la Connex si a primit sim-ul de 64.
In plus, si la cartele se ofera acest SIM, insa doar daca ai contract pentru sning. Daca nu ai, sim de 32k, cu 150 de numere. Curios, insa, este de ce au redus numarul disponibil de inregistrari pe aceste SIM-uri. Ele ar fi permis, in mod normal, inregistrarea a 200 de numere si a 40 de SMS. Poate pregatesc o noua aplicatie pe care sa o instaleze pe aceste SIM-uri.

#25
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

CAlex, on Sep 17 2005, 00:14, said:

Am schimbat eu AZI cartela la Connex cu una cu servicii pe ea.

<{POST_SNAPBACK}>

Scrie SMART pe ea ? Seamana cu vreo una din poza de mai sus ?

Rapana, on Sep 17 2005, 06:17, said:

Pentru abonamente se ofera SIM-uri de 64K. Un prieten si-a facut acum abon. la Connex si a primit sim-ul de 64.

<{POST_SNAPBACK}>

Scrie SMART pe el ? Cam cum arata ?

Rapana, on Sep 17 2005, 06:17, said:

In plus, si la cartele se ofera acest SIM, insa doar daca ai contract pentru sning. Daca nu ai, sim de 32k, cu 150 de numere. Curios, insa, este de ce au redus numarul disponibil de inregistrari pe aceste SIM-uri. Ele ar fi permis, in mod normal, inregistrarea a 200 de numere si a 40 de SMS. Poate pregatesc o noua aplicatie pe care sa o instaleze pe aceste SIM-uri.

<{POST_SNAPBACK}>

Sa instaleze oare o aplicatie în SIM Toolkit de la distanta, OTA ? :confuzzled:

#26
claudiu_x600

claudiu_x600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.10.2004
Eu am abonament si mi-am schimbat simul la inceputul lui iulie la reprezentanta din Mosilor.
Se pot inregistra pe ea 200 numere si doar 15 SMS-uri.

Edited by claudiu_x600, 17 September 2005 - 12:05.


#27
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
O info interesanta pt cei ce vor sa afle cat de vechi e sim-ul lor: Primele 2 cifre din seria sim-ului reprezinta anul in care au fost produse. La CNX am un 99 si la prepay ORG am un 04 :)

#28
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

EDGE, on Sep 17 2005, 12:32, said:

O info interesanta pt cei ce vor sa afle cat de vechi e sim-ul lor: Primele 2 cifre din seria sim-ului reprezinta anul in care au fost produse.

<{POST_SNAPBACK}>

Wow ! Super info, mersi mult EDGE ! :coolspeak:

Seria SIM-ului meu PrePay începe cu 0311, a Cartelei CNX cumparate în 2004 începe cu 404, iar cea din 2005 cu 504. Oare urmatoarele 2 cifre reprezinta luna producerii ?

Edited by Cosconor, 17 September 2005 - 16:11.


#29
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Cartela este de un verde tipator, cu logo Connex pe ea si cu seria sub logo. Exact atreia din poza ta.

Cum poti vedea daca este de 64k? Daca nu ai activat serviciul sning crezi ca nu iti da cartela de 64kb?

#30
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

CAlex, on Sep 17 2005, 16:12, said:

Cartela este de un verde tipator, cu logo Connex pe ea si cu seria sub logo. Exact atreia din poza ta.

<{POST_SNAPBACK}>

OK. Si care sunt primele 3 cifre din seria SIM-ului ?

CAlex, on Sep 17 2005, 16:12, said:

Daca nu ai activat serviciul sning crezi ca nu iti da cartela de 64kb?

<{POST_SNAPBACK}>

Se poate, nu prea stim sigur.

#31
rprobios

rprobios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.09.2005

vladut_v, on Sep 15 2005, 20:49, said:

Pe de alta parte SIM-ul Orange PrePay 2004/2005 are, pe langa cele 250 de locatii ale agendei, 40 de locatii SMS, cu toate ca exista si aici cateva aplicatii SIM Toolkit + cateva numere salvate implicit ca FDN (Fixed Dial Number). La Connex nu exista FDN.

Poate pe mai noile cartele Connex nu exista FDN, desi ma indoiesc.
Pe SIM-ul meu de abonament smart pot sa folosesc optiunea FDN lejer, cu acces prin PIN 2, of course.
Connex avea preactivat FDN la simurile GO, iar in aceasta arie a memoriei cartelei erau numerele de urgenta si reincarcarea, singurele care ramaneau active dupa epuizarea creditului.
Cheers!

#32
kaizen

kaizen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 21.05.2005
Toate sim-urile de la Connex si Orange suporta FDN.

#33
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Goofy, on Sep 15 2005, 23:28, said:

Au fost tot timpul 12 caractere la Cnx. Si, din cate am testat acum ceva ani, 12 erau si la ORG si Cosmorom.

<{POST_SNAPBACK}>


mie imi suporta 16 caractere sim orange, 250 numere...noroc cu memoria telefonului.

#34
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

rprobios, on Sep 18 2005, 00:01, said:

Poate pe mai noile cartele Connex nu exista FDN, desi ma indoiesc.  Pe SIM-ul meu de abonament smart pot sa folosesc optiunea FDN lejer, cu acces prin PIN 2, of course.

<{POST_SNAPBACK}>

:confuzzled: OK ! Abia acum mi-am dat seama ca FDN înseamna Fixed Dial Number, lista aceea de numere autorizate, cu PIN 2... Eu ma refeream la meniul "Numere servicii", inclus în cartelele Orange, cu numarul de la mesajeria vocala, de la serviciu clienti, Memo, desteptare... care nu au nici o legatura cu FDN-urile. :newblush:

rprobios, on Sep 18 2005, 00:01, said:

Connex avea preactivat FDN la simurile GO, iar in aceasta arie a memoriei cartelei erau numerele de urgenta si reincarcarea, singurele care ramaneau active dupa epuizarea creditului.

<{POST_SNAPBACK}>

Exact. Toate numerele din agenda deveneau inacessibile, si ramânea doar aceste numere FDN.

kaizen, on Sep 18 2005, 10:04, said:

Toate sim-urile de la Connex si Orange suporta FDN.

<{POST_SNAPBACK}>

Dar nu cumva functia asta tine de telefon, nu de SIM ? :confuzzled:

bogdanan, on Sep 18 2005, 14:37, said:

mie imi suporta 16 caractere sim orange, 250 numere...noroc cu memoria telefonului.

<{POST_SNAPBACK}>

Spuneti si voi, când postati, primele 4 cifre din seria SIM-ului !

Edited by Cosconor, 18 September 2005 - 16:29.


#35
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

Cosconor, on Sep 18 2005, 17:29, said:

:confuzzled: OK ! Abia acum mi-am dat seama ca FDN înseamna Fixed Dial Number, lista aceea de numere autorizate, cu PIN 2... Eu ma refeream la meniul "Numere servicii", inclus în cartelele Orange, cu numarul de la mesajeria vocala, de la serviciu clienti, Memo, desteptare... care nu au nici o legatura cu FDN-urile. :newblush:

Exact. Toate numerele din agenda deveneau inacessibile, si ramânea doar aceste numere FDN.

Dar nu cumva functia asta tine de telefon, nu de SIM ? :confuzzled:

Spuneti si voi, când postati, primele 4 cifre din seria SIM-ului !

<{POST_SNAPBACK}>

0408

#36
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ok. Deci pâna acum pare sa se confirme :

- la Orange, primele 4 cifre din seria SIM-ului reprezinta anul / luna producerii
- la Connex, primele 3 cifre din seria SIM-ului reprezinta anul / luna producerii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate