Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostAeroX, on 17th July 2011, 18:22, said:

Poate contine destule ************SPOILERE **************

Cartile sunt mult mai bune. Dar, in general, filmele n-au omis detalii importante, fara care s-ar fi putut pierde esenta firului epic. Nemultumirile unora pentru acest ultim film...sunt mai mult personale, subiective, ca intotdeauna. Eu n-am avut vreo nemultumire. Parca as fi vrut doar o tranzitie mai frumoasa inainte de epilog, acel ecran negru cu un font prea mediocru. Pentru un film Harry Potter, pare prea simplu. Desigur, nu e ceva important, dar ma gandeam si eu ca mai oricine face asa ceva in Movie Maker.
3D-ul a fost ok, desi nu neaparat necesar, dar mi s-a parut bun pentru un film convertit, in unele momente chiar amplificand emotiile si reactiile spectatorilor din sala(cel putin in cazul meu).

Vezi, de asta suntem oameni, ca sa avem mai multe pareri. Respect parerea ta, dar imi mentim propria parere :)

Problema mea vine de la asteptari. La ce carte a avut la baza si de ce hype a avut parte in promovare, ma asteptam la ceva mai bun. Una este sa te duci la Tangled (aka O poveste incalcita), unde te astepti doar sa vezi un film clasic Disney pentru copii de toate varstele, sau la Machete, unde te astepti doar la actiune la maxim si ceva femei mai mult sau mai putin imbracate, si alta sa te duci la ultima parte dintr-o saga memorabila cum este Harry Potter.

Iar 3D-ul a fost intr-adevar mai mult o gaselnita de marketing si un "must" prin prisma faptului ca orice film nou care se respecta vrea sa aiba si versiune 3D. Am vazut (ca toata lumea) part 1 de la HP7 in 2D si a fost super-OK.

View PostSnavenport, on 18th July 2011, 02:54, said:

Din perspectiva unei persoane care a citit cartile si nu s-a dat in vant dupa file (5 si 6 mi s-au parut dezastre) pot spune despre HP and the Deathly Hallows ca este un succes 100%. Partea a 2-a in particular m-a lasat impresionata. Si toate astea, desi am avut mari dubii ca ar putea cineva reda in 4 ore o carte foarte complexa in acctiune.
Mda, filmele 5 si 6 au fost un fast-forward nebun prin romane, doar-doar s-or incadra intr-un film. Din cauza asta filmul 7 a iesit mai bine - doua parti sunt mai lungi decat una :P

View PostSnavenport, on 18th July 2011, 02:54, said:

Distributia a fost foarte buna, pana si Daniel Radcliffe , care nu mi-a dat niciodata impresia ca ar poseda abilitati actoricesti deasupra mediei. All star cast-ul britanic ( the old ones) a avut o prestatie de zile mari. De la Maggie Smith hotarata sa apere castelul si facand glumite cand "animeaza" statuile, pana la Helena Bonham Carter care desi a aparut putin, a fost savuroasa, mai ales la inceput cand era de fapt Hermione.
E bine sa iti permiti astfel de actori in roluri cat se poate de secundare - filmul iese mai bine tocmai din astfel de "maruntisuri".

View PostSnavenport, on 18th July 2011, 02:54, said:

@Hardstyle 1: Nici nu iti poti imagina cat de multi. Si nu iti poti imagina cat de multi au citit cartile!
Si eu am vazut oameni cat se poate de maturi in audienta (ca sa nu zic batrani :P), si nu, nu toti insoteau vreun copil.
Si daca e pe asa, nici eu nu sunt chiar tanar.

View PostSnavenport, on 18th July 2011, 02:54, said:

Dar, cu toate ca intreaga distributie a fost superba, 2 oameni au furat filmul: Ralph Finnes , in rolul lui Voldemort si Alan Rickman in rolul lui Snape. Ambii au facut un adevarat spectacol de actorie.
La Ralph Finnes, ce am observat de la Filmul 4 si pana acum , unde a atins apogeul au fost gesturile lui. Miscarile mainilor, o incordare a unui mushi al fetei si vocea lui ss-ita (how the hell do you spell this?) au fost absolut geniale.
In ceea ce-l priveste pe Alan Rickman ,care a jucat probabil cel mai complex personaj al cartii, nu cred ca pot sa exprim impresia pe care mi-a lasat-o. A facut un rol sfasietor. Privirea glaciala de la inceputul filmului, retinerea de a o ataca pe McGonogall , scenele din amintiri per total si poate cel mai impresionant pentru mine, scena cand o gaseste pe Lilly moarta ... si vocea, vocea aia... .
Nu stiu ce sa zic de Finnes, dar Alan Rickman a fost intradevar de nota 10. E drept ca rolul l-a ajutat, dar mai trebuie sa stii sa folosesti ceea ce iti ofera.

#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostMr. Incredible, on 17th July 2011, 21:08, said:

Cum adica pana apare la cinema, eu unde crezi ca l-am vazut?
la cinema la mine in oras... in plus calitatea la cinema este mai rea decat laun CAM de pe internet :(
poate pana apare citesc si eu 5-7 :)

#21
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Am fost ºi eu asearã la film. Aproape cã mi-a dat o lacrimã. :D

#22
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Nu mi-a placut. Le-am vazut pe toate, nu pot spune ca eram fan dar unele dintre parti au fost interesante, macar pentru aventura la care se inhamau mai mereu cei 3 eroi.
Ce nu exact nu mi-a placut e greu de spus dar cred ca tine de faptul ca "the epic conclusion"(dupa cum spunea trailer-ul) a fost prea putin epic.
Personal doream sa fie o lupta precum cele din dragon ball z in care zguduiau aia planetele si rupeau muntii, ca doar se intalneau cei mai cei dintre vrajitori.
Pacat ca se termina ca nu sunt prea des facute filme de aventuri cu vrajitori dar deja oamenii au devenit prea mari si e din ce in ce mai greu de crezut ca Hermione likes gingers.

#23
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmedley, on 22nd July 2011, 23:13, said:

Nu mi-a placut. Le-am vazut pe toate, nu pot spune ca eram fan dar unele dintre parti au fost interesante, macar pentru aventura la care se inhamau mai mereu cei 3 eroi.
Ce nu exact nu mi-a placut e greu de spus dar cred ca tine de faptul ca "the epic conclusion"(dupa cum spunea trailer-ul) a fost prea putin epic.
Personal doream sa fie o lupta precum cele din dragon ball z in care zguduiau aia planetele si rupeau muntii, ca doar se intalneau cei mai cei dintre vrajitori.
Pacat ca se termina ca nu sunt prea des facute filme de aventuri cu vrajitori dar deja oamenii au devenit prea mari si e din ce in ce mai greu de crezut ca Hermione likes gingers.

Hehe, si lumea zicea ca eu sunt negativist. Prin comparatie, comentariile mele sunt blande  ;)
Si, btw, cel putin in filmul asta, I like the blonde one  :thumbup:

#24
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 12.02.2007

View Posteasy90rider, on 21st July 2011, 10:18, said:

la cinema la mine in oras... in plus calitatea la cinema este mai rea decat laun CAM de pe internet :(
poate pana apare citesc si eu 5-7 :)
Easyryder ai dreptate, asa cinema prost ca la Targu Mures MAI RAR! Sa nu mergeti la noi ca e dezastru ecologic cum se vede, toata imaginea ecranului e out-of-focus, se vede blurat, nu e nimic clar. Cu alte cuvinte NASPA. Dar ma gandesc sa ma duc la Cinema City la Cluj saptamana viitoare. Sunt clujeni pe aici? Cum se vede un 3D la Cinema City la voi, e ok?

#25
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@mark``
nu cred ca vei avea probleme la cluj :)
off: in dec.2010 am vazut la stiri, ca vor sa faca 3 sali (doua digital + una 35mm/digital) la Arta... no comment.

#26
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Ieri la Cluj a rulat filmu cu un singur spectator in sala :P.

#27
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
eu stiu cine era!
Spoiler


#28
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postkratima, on 15th July 2011, 21:02, said:

Culmea stupizeniei - in cel mai pazit loc din lume, Harry Potter se poate plimba nestingherit atata timp cat este in mijlocul unui grup de elevi. Ca inadvertenta finala, cand Potter intra in Hogwarts da fix peste Luna; care Luna parca fusese salvata din mainile lui Voldemort si lasata intr-o casa sigura, deci nu avea ce cauta in Hogwarts.

View PostAeroX, on 17th July 2011, 18:22, said:

Pai poti presupune, ca in Sala Mare, Harry putea sa se strecoare...avand ce? Pelerina Invizibila! Aha...o fi Hogwarts cel mai bine pazit loc din lume, dar nu se pune cu o pelerina invizibila :D

Ca sa continui sa vad musca din ciorba, revin cu doua precizari:

1) In HP7 part 1, Luna era tinuta ostatica de catre Voldemort pentru ca taticul sa nu mai publice la gazeta "stiri impotriva regimului". Deci, in HP part2 nu putea sa se duca la Hogwarts ca sa-si reia educatia, fiind o fugara cu toti baietii cei rai pe urme. Cat despre posibilitatea sa fi ajuns chiar inaintea lui Potter la Hogwarts ca sa lupte sau mai stiu eu ce, e greu de crezut.

2) Ideea lui AeroX cu pelerina invizibila este frumoasa, ingenioasa si evidenta, DAR... Am revazut scena cu pricina: cand Potter il infrunta pe Snape, iese dintr-un rand de elevi si lasa un loc gol in randul respectiv. Deci, inadvertenta - daca avea pelerina pe el nu putea fi incolonat, daca nu o avea adversarii aveau orbul gainilor.

Stiu ca sunt chestii ultra-minore, dar mie imi place o poveste fara gauri si neconcordantele ma deranjeaza. In rest, frumos film, nimic de zis.

In alta ordine de idei, secventa care m-a impresionat cel mai tare (ca semnificatie, nu ca realizare) are legatura cu imaginea de mai jos:
Attached File  LastTrailer_Lucius_1.jpg   100.09K   49 downloads

Edited by kratima, 30 July 2011 - 21:44.


#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
s-a terminat cam repede, mai ales partea 'happy-end'.

Spoiler
rolul lui Snape a fost pur si simplu GENIAL.

Quote

Personal doream sa fie o lupta precum cele din dragon ball z in care zguduiau aia planetele si rupeau muntii
Pai ala da final, la noi
Spoiler
lucru care era de asteptat sa se intample.

Quote

Cum se vede un 3D la Cinema City la voi, e ok?
la noi (in Iasi) e ok, nu mi-au obosit ochii.

Edited by MarianG, 30 July 2011 - 22:07.


#30
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Am vazut si eu filmul, la Mall Vitan (am castigat o invitatie dubla si nu se putea decat acolo). Calitatea a fost ok, nu stiu daca asa a fost filmul sau asa e 3D-ul la Multiplex. Mi-a placut per ansamblu, doar ca am avut o senzatie teribila de viteza. Repede-repede ca se termina filmul si sa incapa cat mai mult. Aproape ca am ratat scena cu Ginny si Bellatrix Lestrange (cand intervine dna Weasley si zice " not my daughter, bitch"). Si n-am inteles exact ce cauta dna Weasley la Hogwarts cand a inceput lupta (m-am trezit deodata ca e si ea acolo, din senin asa, fara nici o alta scena care sa pregateasca asta). Si mai multe....

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
dupa ce s-au lungit 2 ore cu prima parte a fost normal ( si totusi nefiserc) sa fie pe 'repede inainte'.

Edited by MarianG, 31 July 2011 - 10:27.


#32
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postrox, on 30th July 2011, 23:27, said:

Am vazut si eu filmul, la Mall Vitan (am castigat o invitatie dubla si nu se putea decat acolo). Calitatea a fost ok, nu stiu daca asa a fost filmul sau asa e 3D-ul la Multiplex. Mi-a placut per ansamblu, doar ca am avut o senzatie teribila de viteza. Repede-repede ca se termina filmul si sa incapa cat mai mult. Aproape ca am ratat scena cu Ginny si Bellatrix Lestrange (cand intervine dna Weasley si zice " not my daughter, bitch"). Si n-am inteles exact ce cauta dna Weasley la Hogwarts cand a inceput lupta (m-am trezit deodata ca e si ea acolo, din senin asa, fara nici o alta scena care sa pregateasca asta). Si mai multe....

Daca asta consideri ca fiind "repede-repede ca se termina filmul", inseamna ca ai ratat filmele 5 si 6, unde totul se intampla cu viteza luminii (grosimea romanelor 5, 6 si 7 este cam aceeasi, in timp ce doar filmul 7 este din 2 bucati).

Despre dna Weasley, am impresia ca apare impreuna cu toti ceilalti straini de Hogwarts, cand Harry ii zice lui Snape ca are probleme de securitate mari de tot :P Scena la care te referi este intr-adevar cam lipita si cam fara substrat (dar apare in carte, este importanta ca sa stim ca Bellatrix moare, asa ca au indesat-o prin film). Stai linistit, dupa cum m-am plans si eu, nu este singura scena cu probleme.

#33
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
am castigat si eu o invitatie+ inca 2 prieteni, deci am mers 6 :) (daca nu castigam nu mergeam, calitatea proiectiei si sunetului a fost groaznic, cu sau fara ochelari vedeam la fel, ochelari pt distanta.)
filmul a fost bun, dar scurt, partea I-a a fost mai lung cu cateva minute.
pasul urmator -> sa citesc cartile sa am ce critica :)

#34
Marimera

Marimera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.07.2011

View Posteasy90rider, on 12th August 2011, 17:10, said:

filmul a fost bun, dar scurt, partea I-a a fost mai lung cu cateva minute.
Nu este exclus ca peste un timp sa iasa pe piata o editie extinsa care sa adauge materiale noi de inca 15-30 de minute sau chiar mai mult.

#35
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Si asta a fost cu toate povestea Harry Potter??? :::dezamagit:::

Nentu Voldemort a murit prea repede si prea banal.

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Voldemort era deja foarte slabit si s-a pacalit in legatura cu bagheta de soc.

Acum ca povestea a ajuns la sfasit am revazut cu placere in cateva zile toate filmele din serie in ordine cronologica, este un film extraordinar si e mult mai fain sa vedeti filmele unul dupa altul.

Edited by Mr. Incredible, 14 December 2011 - 10:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate