Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
[ http://www.cinema8.ro/wp-content/uploads/2011/04/Harry-Potter-and-the-Deathly-Hallows-Part-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cei de la Warner Bros Pictures s-au gândit să lanseze ultimul trailer pentru partea a doua din Harry Potter 7, Harry Potter: Deathly Hallows - Part 2. Filmul va avea premiera pe 15 Iulie 2011, iar distribuția este cunoscută deja, Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Warwick Davis, Tom Felton, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Jason Isaacs, Alan Rickman, David Thewlis, Julie Walters, Bonnie Wright și Kelly Macdonald.

Sfârșitul începe cu Harry, Ron și Hermione care se întorc la școala de magie Hogwarts pentru a-l găsi și distruge pe Voldemorts. Însă acesta află de misiunea lor și astfel începe cea mai mare bătălie în care viața, așa cum o știu ei, nu va mai fi la fel. Într-un fel sau altul, lupta se termină aici.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wzaqf313SxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mr. Incredible, 21 June 2011 - 13:25.


#2
AeroX

AeroX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.10.2007
Trailer-ul e ... cel mai epic! Ultimul trailer pentru un film Harry Potter.
De abia astept filmul! Intr-un fel imi pare rau ca se termina, dar in acelasi timp nu mai pot de nerabdare. Ma voi delecta zilnic cu acest trailer pana pe 15 iulie.

#3
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Pentru maniacii cu adevarat maniaci, exista si avanpremierele de pe 13 si 14 de la miezul noptii.

Pentru maniacii obisnuiti (aici intru si eu :P), IMAX Cotroceni a pus orele de difuzare de vineri - 20:00 si 22:45. Sunt unul dintre fericitii viitori spectatori de la ora 20  :thumbup:

Trailerul e bestial si, cunoscand cartea, stiu ca filmul nu o sa fie mult mai prejos.

#4
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
ok, a fost cineva aseara? cum e filmul vreau sa stiu ^_^

#5
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Sper sa ajung sa il vad in weekend-ul asta, abia astept.

#6
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009
Salut baieti,
Imi ziceti si mie va rog cum se numesc toate filmele cu Harry Potter?

#7
n00bzZ

n00bzZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.09.2010
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Harry Potter and the Deathly Hallows (care e impartit in 2 parti, deci in total 8 filme)

#8
irinel20

irinel20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 12.03.2009

View Postn00bzZ, on 14th July 2011, 21:56, said:

Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Harry Potter and the Deathly Hallows (care e impartit in 2 parti, deci in total 8 filme)

Merci:)

#9
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Am facut rezervare pentru maine, revin cu impresii dupa ce il vad.

#10
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostMr. Incredible, on 15th July 2011, 14:26, said:

Am facut rezervare pentru maine, revin cu impresii dupa ce il vad.

Pana revine Mr. Incredible, trebuie sa va multumiti cu parerea mea de om care a citit cartile si a si vazut filmul :D

Tocmai ce am fost la IMAX la Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (lung titlu, nu? :P) si incerc sa astern cateva impresii si ceva mai multe critici cat le am proaspete in minte. Cand o sa incep sectiunea de spoilere, o sa semnalizez clar ca sa nu aud plangeri (civile, penale sau contondente :P).

Da, filmul isi merita banii si este suficient de bun pentru o nota de 8-8,5. Dar nu este chiar finalul grandios pe care mi l-am imaginat. Parca lupta finala ar fi putut fi mai amanuntita si mai spectaculoasa. Parca taberele ar fi putut fi mai echilibrate numeric in film pentru o mai mare credibilitate. Parca 3D-ul folosit nu a fost chiar ultra-foarte-super. Parca unele personaje ar fi putut sa faca mai mult decat figuratie.

Una peste alta, mergeti sa vedeti filmul.
Totusi, ar fi mai bine sa vezi filmul fara sa fi citit cartea – mai putine asteptari, mai putine deziluzii. Nu este deloc un film rau; dimpotriva. Dar minusurile (comparativ cu cartea) trebuie scoase in evidenta.


ASA CA – DE AICI URMEAZA SPOILERE!
*
*
*
*
*
*
*
*

Ca un mic plus, in film Neville Longbottom si Luna isi declara dragoste eterna si devin prieteni. Cam ce mi-am dorit intotdeauna sa se intample :)

In carte, versiunea britanica de Harry Potter este un personaj chinuit de intrebari, deseori nedecis si un pic mai uman. In fimul celor de la Warner Bros, Harry Potter-ul american este la fel de chinuit de dileme precum Superman in fata a 3 roboti extraterestri – un personaj cam unidimensional, chiar daca omitem problemele actoricesti ale lui Danny Radcliff.
Similar, profesorul Snape (Plesneala pentru romani) este indulcit in film atunci cand vine vorba de amintirile legate de mama lui Potter.

Probabil scena cea mai clar (si prost) alterata fata de carte este intrarea trio-ului de soc (Harry, Ron, Hermione) in Hogwarts. Trecand peste deja mentionata lipsa de conflicte in ceea ce priveste motivatia lui Harry (luptam, luptam, luptam si castigam), in film nu se explica faptul ca ei intra prin Camera Necesitatii, lupta cu cei doi Death Eaters nu mai are loc, iar duelul Snape – McGonagall are loc in sala cea mare. Culmea stupizeniei - in cel mai pazit loc din lume, Harry Potter se poate plimba nestingherit atata timp cat este in mijlocul unui grup de elevi. Ca inadvertenta finala, cand Potter intra in Hogwarts da fix peste Luna; care Luna parca fusese salvata din mainile lui Voldemort si lasata intr-o casa sigura, deci nu avea ce cauta in Hogwarts.

J.K. Rowling se pricepe sa ofere un final fiecarui personaj, fie el si minor. In film se trece cu voiosie peste amanunte de acest gen, probabil lipsurile cele mai clare fiind Percy, fratele lui Ron, precum si elful Kreacher.
De altfel ma asteptam, Kreacher este complet uitat in film si ramane cu atributul de personaj rau, in timp ce in carte capata conotatii pozitive. Ca fapt divers, lipsa elfilor forteaza scenaristii sa mute scena sarutului dintre Ron si Hermione in catacombele Camerei Secretelor (brrrr...)

La sfarsitul filmului, Harry rupe the Elder Wand, in timp ce cartea ofera o solutie mult mai eleganta si mai interesanta.

In final, folosirea acelorasi actori (putin machiati) pentru scena de peste 19 ani este un fiasco complet. In sala de cinema in care am fost se chicotea si radea pe rupte. La cat buget a fost folosit pentru efectele speciale as fi crezut ca erau bani si pentru cativa actori mai in varsta care sa semene cu personajele.

Chestiuni de nuanta de genul: au facut cam varza modul si timpul in care Potter explica de ce the Elder Wand este a lui si nu a lui Voldemort, Voldemort se dizolva cam de la sine in loc sa fie omorat de propria vraja, etc, etc, nici nu mai merita evidentiate.

Pacat, aveam asteptari ceva mai mari de la finalul unei astfel francize.

#11
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postkratima, on 15th July 2011, 21:02, said:

Pana revine Mr. Incredible, trebuie sa va multumiti cu parerea mea de om care a citit cartile si a si vazut filmul :D

Acum ca l-am vazut a doua oara (nu dati vina pe mine, sincronizarea dintre ideile prietenei si dorinta mea de a vedea filmul cat mai repede nu a fost foarte buna :P), as inclina sa fiu mai darnic si sa-i dau o nota de 9 cu multa indulgenta. Nu de alta, dar il cunosc pe Potter de mic :)

Problemele raman aceleasi, dar parca nu deranjeaza la fel de tare. Chiar si 3D-ul parca a fost un pic diferit - apropo, stie cineva daca este vreo diferenta intre ochelarii verzi si cei albastri de la IMAX?

#12
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
L-am vazut azi, nu am citit cartea asa ca nu sunt tentat sa fac comparatii si sa ma astept la altceva, pot spune doar ca mi s-a parut cel mai bun film din serie. A fost superb! Un final grandios pentru o serie extraordinara!

Cat a durat filmul s-a pastrat o liniste rar intalnita printre spectatori. Merita vazut cu siguranta! Eu il voi revedea cu prima ocazie.

#13
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View PostMr. Incredible, on 17th July 2011, 00:38, said:

Cat a durat filmul s-a pastrat o liniste rar intalnita printre spectatori. Merita vazut cu siguranta! Eu il voi revedea cu prima ocazie.
Partea cu linistea poti sa o mai spui o data - in afara de cateva oftaturi si de o fetita care era cat pe ce sa planga in poala mamei la partile mai sumbre, se auzea musca :) Iar din pacate asa ceva se intampla rar prin Romania.

View PostMr. Incredible, on 17th July 2011, 00:38, said:

L-am vazut azi, nu am citit cartea asa ca nu sunt tentat sa fac comparatii si sa ma astept la altceva, pot spune doar ca mi s-a parut cel mai bun film din serie. A fost superb! Un final grandios pentru o serie extraordinara!
Cel mai bun film din serie a fost primul, al doilea a fost pe aproape. Filmul de fata l-as pune pe locul trei, desi mai puncteaza si la impresia artistica (deh, tehnica a mai evoluat in ultimii 10 ani).

Daca chiar ti-a placut atat de mult, ar fi un bun moment sa citesti si cartea/cartile.

Edited by kratima, 17 July 2011 - 15:26.


#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
pana apare filmul la cinema... il vad in HD acasa. pacat :(

#15
AeroX

AeroX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.10.2007
Poate contine destule ************SPOILERE **************

Cartile sunt mult mai bune. Dar, in general, filmele n-au omis detalii importante, fara care s-ar fi putut pierde esenta firului epic. Nemultumirile unora pentru acest ultim film...sunt mai mult personale, subiective, ca intotdeauna. Eu n-am avut vreo nemultumire. Parca as fi vrut doar o tranzitie mai frumoasa inainte de epilog, acel ecran negru cu un font prea mediocru. Pentru un film Harry Potter, pare prea simplu. Desigur, nu e ceva important, dar ma gandeam si eu ca mai oricine face asa ceva in Movie Maker.
3D-ul a fost ok, desi nu neaparat necesar, dar mi s-a parut bun pentru un film convertit, in unele momente chiar amplificand emotiile si reactiile spectatorilor din sala(cel putin in cazul meu). Unele efecte sunt aplicate prin perspectiva personajelor. Din punct de vedere tehnic e bine realizat, dar trebuie sa mentionez ca pe partea de sunet mai ales, am ramas impresionat de coloana sonora a lui Alexandre Desplat, care l-a urmat destul de mult pe legendarul John Williams(compozitorul primelor 3 filme, cel care a creat tema/laitmotivul Harry Potter). Filmul nu inseama doar ecranizarea unei carti...e ceva mai mult de atat. Trebuie sa ofere o experienta diferita. Pentru unii dintre cei care au citit cartile, filmul, ca sa fie considerat bun, ca sa nu dezamageasca, inseamna doar cartea transpusa direct in imagini si sunet pe un ecran mare, dar nu este asa. Pentru unii, niste detalii mai nesemnificative(mai mult grozave in carte, ce-i drept), ce nu apar in film, au o oarecare importanta, desi nu au asa mare importanta ca altele.
In ultimul film, unele scene mi s-au parut chiar mai impresionante decat in carte, mai dramatice, chiar acelea pe care le asteptam cel mai mult. Unele au fost chiar mai amuzante.
Din partea mea, 11/10  :D pentru ca nu prea am ce sa-i reprosez. A fost un final bun pentru serie. Ma cam deranjeaza totusi, desi, iar, nu e asa important...ca au aratat in trailere o groaza de scene care nici nu apar in film. Yates le-a taiat. Macar sa le lanseze pe DVD ca Deleted Scenes. Au filmat prea multe scene care n-au mai ajuns in versiunea finala a filmului. Mai bine nu le mai aratau.


Quote

Probabil scena cea mai clar (si prost) alterata fata de carte este intrarea trio-ului de soc (Harry, Ron, Hermione) in Hogwarts. Trecand peste deja mentionata lipsa de conflicte in ceea ce priveste motivatia lui Harry (luptam, luptam, luptam si castigam), in film nu se explica faptul ca ei intra prin Camera Necesitatii, lupta cu cei doi Death Eaters nu mai are loc, iar duelul Snape – McGonagall are loc in sala cea mare. Culmea stupizeniei - in cel mai pazit loc din lume, Harry Potter se poate plimba nestingherit atata timp cat este in mijlocul unui grup de elevi. Ca inadvertenta finala, cand Potter intra in Hogwarts da fix peste Luna; care Luna parca fusese salvata din mainile lui Voldemort si lasata intr-o casa sigura, deci nu avea ce cauta in Hogwarts.

Nu cred ca era nevoie de o prezentare a locului in care se aflau. Eu zic ca era prea evident pentru cine a vazut macar filmele precedente. Pai poti presupune, ca in Sala Mare, Harry putea sa se strecoare...avand ce? Pelerina Invizibila! Aha...o fi Hogwarts cel mai bine pazit loc din lume, dar nu se pune cu o pelerina invizibila :D Problema e ca presupunerea mea n-are ecranizare. Asa ca poti sa nu iei in calcul ceea ce zic eu. Luna e imbracata diferit, nu ca la Shell Cottage, si oricum trebuia sa fie la Hogwarts deja. Nu e singura de acolo care nu e imbracata in uniforma. Asadar, eu nu vad o stupizenie in asta.

Quote

In final, folosirea acelorasi actori (putin machiati) pentru scena de peste 19 ani este un fiasco complet. In sala de cinema in care am fost se chicotea si radea pe rupte.

Asta inseamna ca a iesit prost, daca au ras unii? Eu n-am ras, dar am auzit cateva rasete. Eu chiar eram emotionat :). Da, transformarile n-au fost prea vizibile, decat daca ai pune pauza, pe imagine, ca sa stai sa observi mai bine. Mi-a placut burta lui Ron...ca tot le avea cu mancatul. Peste 19 ani...s-a vazut rezultatul  :lol: Totusi, mi-a placut epilogul; a fost emotionant. Am apreciat si ca au folosit pe fundal melodia Leaving Hogwarts, din primul film, din serie.

********************************************

#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Posteasy90rider, on 17th July 2011, 17:05, said:

pana apare filmul la cinema... il vad in HD acasa. pacat :(
Cum adica pana apare la cinema, eu unde crezi ca l-am vazut?

#17
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
sunt curios cati adulti vad filmul asta..

#18
Snavenport

Snavenport

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 12.08.2007
Astazi am fost si eu la film!

Din perspectiva unei persoane care a citit cartile si nu s-a dat in vant dupa file (5 si 6 mi s-au parut dezastre) pot spune despre HP and the Deathly Hallows ca este un succes 100%. Partea a 2-a in particular m-a lasat impresionata. Si toate astea, desi am avut mari dubii ca ar putea cineva reda in 4 ore o carte foarte complexa in acctiune.

A fost un film bine inchegat si complet. Cinematografia foarte buna , iar coloana sonora , a lui  Alexandre Desplat , absolut superba si mai ales bine "asezata" in film.

Distributia a fost foarte buna, pana si Daniel Radcliffe , care nu mi-a dat niciodata impresia ca ar poseda abilitati actoricesti deasupra mediei. All star cast-ul britanic ( the old ones) a avut o prestatie de zile mari. De la Maggie Smith hotarata sa apere castelul si facand glumite cand "animeaza" statuile, pana la Helena Bonham Carter care desi a aparut putin, a fost savuroasa, mai ales la inceput cand era de fapt Hermione.

Dar, cu toate ca intreaga distributie a fost superba, 2 oameni au furat filmul: Ralph Finnes , in rolul lui Voldemort si Alan Rickman in rolul lui Snape. Ambii au facut un adevarat spectacol de actorie.

La Ralph Finnes, ce am observat de la Filmul 4 si pana acum , unde a atins apogeul au fost gesturile lui. Miscarile mainilor, o incordare a unui mushi al fetei si vocea lui ss-ita (how the hell do you spell this?) au fost absolut geniale.

In ceea ce-l priveste pe Alan Rickman ,care a jucat probabil cel mai complex personaj al cartii, nu cred ca pot sa exprim impresia pe care mi-a lasat-o. A facut un rol sfasietor. Privirea glaciala de la inceputul filmului, retinerea de a o ataca pe McGonogall , scenele din amintiri per total si poate cel mai impresionant pentru mine, scena cand o gaseste pe Lilly moarta ... si vocea, vocea aia... .

Concluzie: Un final superb pentru o serie foarte buna.


@Hardstyle 1: Nici nu iti poti imagina cat de multi. Si nu iti poti imagina cat de multi au citit cartile!

Edited by Snavenport, 18 July 2011 - 01:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate