Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Miracole

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#55
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 crisanca, on 21st June 2011, 15:49, said:

1.Nu tu, dar cei cu mentalitatea ta..nesimtita.


2)Da si tu un search pe google si te lamuresti. Ti-am zis ca stirea a plecat de la interfax-religion.
http://russianreport...byl-remembered/
http://www.freerepub...n/2708282/posts
http://www.imdleo.gr...on_level_en.pdf
1)  Nu sunt comunist.
2) Si am o incredere in site-ul ala.....Vreau sa vad o inregistrare cu inginerul ala spunand ce zic astia ca a zis. Mai vreau un document cu nivelul radiatiilor  din zona.

#56
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 crisanca, on 21st June 2011, 15:58, said:

Daca nu ai inteles, iti repet ce cred eu: ca Dumnezeu e in razboi deschis cu pacatosii, sau mai bine zis, acestia i-au declarat razboi si incep sa si-o ia peste cap. In nici un caz nu cred intr-un Dumnezeu omnibenevolent. Acesta poate apare in caritle de povesti new-ageiste, dar Dumnezeul biblic si adevarat nu e asa. Acesta e "bun si milostiv, dar nepedepsit nimic nu lasa". Dar cand prin pocainta, rugaciune, de preferinta a mai multor persoane si cu milocirea sfintilor, Dumnezeu se milostiveste si mai face si minuni, adica inlatura raul printr-o interventie supranaturala. Rau pe care tot El l-a provocat sau ingaduit pentru pacate.Deci e vorba de dreptate, nu ca Dumnezeu ar fi autorul raului.
Nu incep deloc sa si-o ia peste cap, cred ca visezi. Ce legatura o fi avand pacatul cu construitul de centrale atomice cred ca numai tu ai habar. Poate pe lumea ailalta, unde nu putem verifica, dar in nici un caz aici.

#57
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 Clara22, on 21st June 2011, 15:53, said:

Daca nu le-ai construit tu, atunci intreaba-i pe aceia care le-au construit de ce au facut-o, daca au fost pe deplin constienti de ceea ce fac si daca sunt sau nu dispusi sa-si asume eventualele consecinte ale creatiei lor. Eu zic ca asa e corect.
Crezi ca n-am altceva mai bun de facut decat sa umblu prin Ucraina ca sa-i caut pe inginerii care s-au ocupat de constructia centralei?

#58
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

 TOPCATBV, on 21st June 2011, 16:05, said:

Nu incep deloc sa si-o ia peste cap, cred ca visezi. Ce legatura o fi avand pacatul cu construitul de centrale atomice cred ca numai tu ai habar. Poate pe lumea ailalta, unde nu putem verifica, dar in nici un caz aici.
Nu visez de loc..In fine, daca tie ti se pare un lucru bun existenta energiei atomice si ca lumea sa fie expusa constant pericolelor de genulCcernobal,, chiar nu stiu daca nu visezi tu. Inca de pe lumea asta incep sa fie batuti pacatosii, in diferite feluri, mai mult sau mai putin vizibile..iti spun din experienta.

#59
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 crisanca, on 21st June 2011, 16:23, said:

Nu visez de loc..In fine, daca tie ti se pare un lucru bun existenta energiei atomice si ca lumea sa fie expusa constant pericolelor de genulCcernobal,, chiar nu stiu daca nu visezi tu. Inca de pe lumea asta incep sa fie batuti pacatosii, in diferite feluri, mai mult sau mai putin vizibile..iti spun din experienta.
Cu ce au gresit copiii si bebelusii care au murit sau au suferit malformatii din cauza radiatiilor?
Si dup-aia te superi cand zic ca esti nesimtita.

#60
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 money_geld, on 21st June 2011, 16:30, said:

Cu ce au gresit copiii si bebelusii care au murit sau au suferit malformatii din cauza radiatiilor?
Cu nimic. Nu a fost pedeapsa ci invatatura de minte, ca omul sa inteleaga ca trebuie sa invete sa-si asume consecintele faptelor si asta doar in conditia in care mai doreste sa aiba vreun viitor, ca din cate se poate lesne observa tot copilarim, tot copilarim...

#61
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

 Clara22, on 21st June 2011, 16:44, said:

Cu nimic. Nu a fost pedeapsa ci invatatura de minte, ca omul sa inteleaga ca trebuie sa invete sa-si asume consecintele faptelor si asta doar in conditia in care mai doreste sa aiba vreun viitor, ca din cate se poate lesne observa tot copilarim, tot copilarim...
E ca si cand tu mi-ai lovi masina, iar eu drept razbunare ii cotonogesc pe  copiii tai si pe prietenii lor de joaca.
Ce ai crede despre un om care ar face asta?

#62
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

 money_geld, on 21st June 2011, 16:55, said:

E ca si cand tu mi-ai lovi masina, iar eu drept razbunare ii cotonogesc pe  copiii tai si pe prietenii lor de joaca.
Ce ai crede despre un om care ar face asta?
Nu, singuri ne lovim masina si ne cotonogim si copiii si asta in mod constant, toata viata.

#63
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,536
  • Înscris: 04.05.2006

 money_geld, on 21st June 2011, 16:55, said:

Ce ai crede despre un om care ar face asta?

Era vorba cumva de un om in discutie? :)

#64
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

 money_geld, on 21st June 2011, 16:30, said:

Cu ce au gresit copiii si bebelusii care au murit sau au suferit malformatii din cauza radiatiilor?
Si dup-aia te superi cand zic ca esti nesimtita.
Ei nu au gresit cu nimic dar pedeapsa lui Dumnezeu vine asupra copiilor pentru pacatele parintilor. Israelitii cand au pacatuit inaintea Lui Dumnezeu au fost anuntati de Acesta prin prooroci ca vor fi dusi in exil sau ucisi de sabie, cu tot neamul lor: femei, copii, batrani. Nu-mi cere sa-ti dau citate, ca nu prea e voie, dar citeste tu la Ezechiel 5 si 9, de ex.:
"Și i-a zis Domnul : Treci prin mijlocul cetății, prin Ierusalim, și însemnează cu semnul crucii (litera «tau» care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem și care plâng din cauza multor ticăloșii care se săvârșesc în mijlocul lui».
.Iar celorlalți le-a zis în auzul meu : «Mergeți după el prin cetate și loviți ! Să nu aveți nici o milă și ochiul vostru să fie necruțător !
. Ucideți și nimiciți pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeți de nici un om, care are pe frunte semnul «+» ! Și să începeți cu locul Meu cel sfânt !» Și au început ei cu bătrânii, care erau înaintea templului. "



 money_geld, on 21st June 2011, 16:03, said:

1)  Nu sunt comunist.
2) Si am o incredere in site-ul ala.....Vreau sa vad o inregistrare cu inginerul ala spunand ce zic astia ca a zis. Mai vreau un document cu nivelul radiatiilor  din zona.
1)Nu de comunism era vorba ci de idolatrizarea stiintei, de punerea ei in locul Lui Dumnezeu. De la stiinta astepatam salvarea,
realizarea idealurilor, chiar viata vesnica,  la stiinta ne inchinam (unii), oamenii de stiinta sunt noii prooroci, tot ce iese din gura lor e aur curat, nici nu mai trebuie verificat. Si atunci Dumnezeu ne-a lasat in mintea noastra, sa ne duca ei unde nici nu gandesti..
2) Conferinta am cautat-o si eu, nu am gasit-o , dar cuvintele respective sunt certe, fiind confirmate de "The Voice of Russia":
"Workers of the Chernobyl nuclear plant were all non-believers until they witnessed something which can only be interpreted as the power of God. In the very first seconds after the explosion on the fourth reactor a cloud with uranium particles moved on the town of Pripyat. The distance from the reactor to the town was 1,800 meters. A pine stood in the way of the radioactive cloud. Before it reached the tree, the cloud broke into two halves and instead of covering the town  it passed it by a mere several meters from residential areas. No one can explain this to this day. The pine is depicted on the icon titled “The Savior of Chernobyl”.
Oricum faptele confirma minunea, pentru ca din cate am citit, locuitorii din Pripiat nu au stiut nimic de explozie,au continuat viata in mod obisnuit,  fiind evacuati la o zi si jumatate de la accident. Pai daca norul respectiv s-ar fi indreptat asupra orasului, care era foarte aproape, la 1 km jum., cred car fi murit toti pe loc.

#65
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Daca tuturor nenorocirilor care se produc in lumea asta datorita inconstientei si egoismului uman, li se atribuie ca explicatie pedeapsa divina, nici nu-i de mirare sa creasca numarul ateilor.

#66
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 money_geld, on 21st June 2011, 14:25, said:

Bai desteapto ... Nesimtito!
Mesaj moderator: Dragul meu money_geld, iti sugerez sa iti calmezi limbajul; AICI nu sunt admise astfel de adresari la persoana. Ai ceva de spus, spune la subiect.

 crisanca, on 21st June 2011, 14:55, said:

Nesimtit esti tu ...
Iti inteleg reactia dar te rog sa nu raspunzi la fel; moderatorul se ocupa de astfel de iesiri nepoliticoase.

#67
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Viața în sine este un miracol!
Științific, religios, nu-mi pasă.

#68
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 money_geld, on 21st June 2011, 15:23, said:

1)Ai grija nesimtito.
Daca ceva mai jos mai gasesc inca o astfel de exprimare, iei sigur suspendare.

#69
ousia

ousia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 08.06.2011

 TOPCATBV, on 21st June 2011, 10:22, said:

O luam, daca vrei tu. Ce sa facem cu ea?

Pai ia uite ce zici: Adica sa ia in calcul relatarea numai daca falsitatea acesteia ar putea reprezenta o minune mai mare.

Stefan e batut cu pietre si in timpul asta zice ca il vede pe Iisus stand de-a dreapta Tatalui. Sa luam deci falsitatea acestei relatari a lui Stefan si anume: fiind batut cu pietre Stefan nu vede nici un Iisus si nici un cer care se deschide dar totusi spune ca ar vedea, adica minte. Ei, asta chiar ar fi o minune si mai mare: sa te lasi batut cu pietre si sa continui sa aberezi ca vezi nu stiu ce pe cer. O minune si mai mare, zic, cu privire la taria psihica a mincinosului :lol:

Edited by ousia, 21 June 2011 - 19:24.


#70
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 Motanu13, on 21st June 2011, 06:49, said:

Nu. Da de asta din link ce zici ?

Dacă tu ai fi martorul unei asemenea scene ai aplauda și chiui?

#71
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 money_geld, on 21st June 2011, 16:30, said:

Si dup-aia te superi cand zic ca esti nesimtita.
Daca nu se va supara ea, pe mine sigur ma vei deranja cu atitudinea ta pe aria unde eu moderez iar de aici si pana la o suspendare va mai fi doar un pas.

#72
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 crisanca, on 21st June 2011, 07:43, said:

dar tu nu stii cum lucreaza Dumnezeu.

Dă cu tablourile jos din cui, ca să-și demonstreze existența, zici că e cel puțin prestidigitator dumnezeul ăsta...

 Clara22, on 21st June 2011, 19:09, said:

Daca tuturor nenorocirilor care se produc in lumea asta datorita inconstientei si egoismului uman, li se atribuie ca explicatie pedeapsa divina, nici nu-i de mirare sa creasca numarul ateilor.

Mai există și o lege a echilibrului universal.
Mai există și un alt dumnezeu, pe lângă Dumnezeu, dacă există Dumnezeu. Dacă nu mă crezi, întreabă-l pe Billy, că el îl cunoaște. Pe dumnezeu.
Mai există și oameni cu capul pe umeri. Tu, cel puțin la prima impresie, pari a te încadra în categoreea asta.

Edited by mossel, 21 June 2011 - 19:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate