Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Miracole

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
393 replies to this topic

#37
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View PostMotanu13, on 21st June 2011, 07:49, said:

Nu. Da de asta din link ce zici ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sBQLq2VmZcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
este un plexiglas pe care asta "merge" pe apa iar idiotii aia din piscina sunt figuranti platiti, e patetic ce face idiotul asta.......

#38
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011
crisanca, au murit o gramada de oameni din cauza accidentului de la Cernobal.Nu-mi spuna ca un zeu asa de tare incat sa creeze Pamantul si stelele n-ar fi fost in stare de altceva decat sa salveze pe doar cativa, impingand norul radioactiv intr-o anume directie.Si pe ce criterii ?! Au murit de cancer tocmai cei care s-au ocupat de reactor dupa explozie.Adica cei care s-au expus la radiatii ca sa-i protejeze pe ceilalti.Nu crezi ca tocmai astia meritau sa fie salvati ?

Edited by Pazvantoglu, 21 June 2011 - 08:44.


#39
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postousia, on 20th June 2011, 19:05, said:

Pai da, sa luam ca exemplu insasi relatarea Sfantului Stefan, ucenic direct al lui Hristos, care, batut fiind cu pietre pana la moarte nu a contenit sa zambeasca celor care aruncau ciu pietre in el, spunandu-le: "Iată văd cerurile deschise si pe Fiul Omului stând de-a dreapta lui Dumnezeu".
O luam, daca vrei tu. Ce sa facem cu ea?

#40
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

View PostHandicarpati, on 21st June 2011, 08:45, said:

Acu' e biserica sau jurul Bisericii ? Sau Biserica +zona orasului unde e biserica ? Mai citeste articolul o data , cu atentie , vezi ca ii si scris acolo care e de fapt presupusa minune . Chiar scrie "in mod minunat" in articol. Uite, te ajut, raspunde-mi care e minunea si continuam discutia.

[ http://img151.imageshack.us/img151/8688/unledgd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din articol reiese ca au fost doua minuni:
1. În timpul celor 25 de ani de la accidentul nuclear de la Cernobîl, nivelul radiațiilor în zona Bisericii Sfântul Ilie, singura Biserică deschisă în această zonă (Cernobîl), a fost sub nivelul de alertă, spun munictorii care au lichidat dezastrul atomic. Asta pe lângă faptul că zonele învecinate au înregistrat niveluri mortale de radiații.

Chiar și în cele mai groaznice zile ale anului 1986, imediat după explozia nucleară, aria din jurul Bisericii Sfântul Ilie a fost curată de radiații atomice – a spus președintele “Uniunii Ucrainene de la Cernobîl”, Yury Andreyev, într-o conferință de presă. Astfel, teritoriul din jurul Bisericii a avut 6 microroentgen pe oră, în comparație cu capitala Kiev, care este mult mai departe de Cernobîl, și care a avut 18 microroentgen pe oră.
2.Ceea ce ai spus tu, cu norul care s-a departit in dreptul unui pin care este pictat  in icoana Mantuitorului de la Cernobal, ocolind orasul Pripiat, aflat la 1 km jum.

View PostPazvantoglu, on 21st June 2011, 09:43, said:

crisanca, au murit o gramada de oameni din cauza accidentului de la Cernobal.Nu-mi spuna ca un zeu asa de tare incat sa creeze Pamantul si stelele n-ar fi fost in stare de altceva decat sa salveze pe doar cativa, impingand norul radioactiv intr-o anume directie.Si pe ce criterii ?! Au murit de cancer tocmai cei care s-au ocupat de reactor dupa explozie.Adica cei care s-au expus la radiatii ca sa-i protejeze pe ceilalti.Nu crezi ca tocmai astia meritau sa fie salvati ?
Dumnezeu are putere sa faca orice, dar catastrofele sunt ingaduite pentru pacatele oamnenilor, in cazul de fata al sovieticilor care l-au scos pe Dumnezeu din scoli, au ucis si deportat nenumarati calugari si preoti, au daramat biserici si s-au ingamfat cu realizarile lor stiintifice, iar centrala nucleara era perla coroanei. Voi va asteptati sa primiti bine de la Dumnezeu dupa ce faceti raul, asta nu se poate..Eu nu inteleg de ce si acum dati vina pe Dumnezeu in loc sa dati vina pe minunata voastra stiinta, ca doar ea e direct responsabila..

#41
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View Postcrisanca, on 21st June 2011, 14:02, said:

Dumnezeu are putere sa faca orice, dar catastrofele sunt ingaduite pentru pacatele oamnenilor, in cazul de fata al sovieticilor care l-au scos pe Dumnezeu din scoli, au ucis si deportat nenumarati calugari si preoti, au daramat biserici si s-au ingamfat cu realizarile lor stiintifice, iar centrala nucleara era perla coroanei. Voi va asteptati sa primiti bine de la Dumnezeu dupa ce faceti raul, asta nu se poate..Eu nu inteleg de ce si acum dati vina pe Dumnezeu in loc sa dati vina pe minunata voastra stiinta, ca doar ea e direct responsabila..
Bai desteapto de ce a trebuit sa plateasca toata Ucraina pentru faptele unor idioti? Din cauza radiatiilor au murit copii, bebelusi, oameni nevinovati. Nu ti-e rusine sa spui ca meritau pedeapsa? Nesimtito!

View Postcrisanca, on 21st June 2011, 14:02, said:

2.Ceea ce ai spus tu, cu norul care s-a departit in dreptul unui pin care este pictat  in icoana Mantuitorului de la Cernobal, ocolind orasul Pripiat, aflat la 1 km jum.
Probabil incultii aia, platiti de Biserica cu siguranta, nu stiu  ce inseamna radiatiile. Priviti ce a facut Cernobalul in Europa. Si tu imi spui ca radiatiile s-au despartit langa un pin :death:

http://www.reactor4....137-fallout.jpg

[img]http://http://www.reactor4.be/images/photos/caesium137-fallout.jpg[/img]

Edited by money_geld, 21 June 2011 - 13:32.


#42
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009
Dar ce legatura are Dumnezeu cu centrala de la Cernobil, ca nu inteleg? A construit-o El, sau cum?

#43
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

View Postmoney_geld, on 21st June 2011, 14:25, said:

Bai desteapto de ce a trebuit sa plateasca toata Ucraina pentru faptele unor idioti? Din cauza radiatiilor au murit copii, bebelusi, oameni nevinovati. Nu ti-e rusine sa spui ca meritau pedeapsa? Nesimtito!

Nesimtit esti tu si cei ca tine, care nu dau nu doi bani pe Dumnezeu si credinta, ci fac centrale atomice, trateaza oamenii ca pe sclavi si ii expun pericolului, apoi se mira si dau vina pe Dumnezeu cand se intampla tragedii. Si FYI, Patriarhul Kirill al Moscovei a spus cam aceleasi lucru pe care l-am spus si eu, ca Dumnezeu putea sa intervina dar nu a facut-o, din cauza pacatelor oamenilor.

Quote

Probabil incultii aia, platiti de Biserica cu siguranta, nu stiu  ce inseamna radiatiile. Priviti ce a facut Cernobalul in Europa. Si tu imi spui ca radiatiile s-au despartit langa un pin :death:

Afirmatia respectiva a fost facuta de Yuri Andreev, presendintele Uniunii Ucrainiene pentru Cernobil, care a fost inginer la centrala , a plecat cu  1h jum. inainte de explozie si s-a intors pentru a ajuta la remedierea situatiei, deci stie ce vorbeste. Afirmatia a fost facut la o conferinta de presa in aprilie 2011, la 25 de ani de la tragedie si a fost preluata de interfax-religion si de acolo de o gramada de siteuri internationale. Uite, sa te convingi ca nu inventez eu, desteptule!
http://www.interfax-...t=news&div=8394
http://www.themoscow.../188621650.html.

Edited by crisanca, 21 June 2011 - 13:56.


#44
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 11.06.2010
Crisanca, daca o furtuna trece pe langa un oras , e o minune ca n-a plouat in oras ?

View Postcrisanca, on 21st June 2011, 14:55, said:

Si FYI, Patriarhul Kirill al Moscovei a spus cam aceleasi lucru pe care l-am spus si eu, ca Dumnezeu putea sa intervina dar nu a facut-o, din cauza pacatelor oamenilor.
De unde stie patriarhul?

Edited by Handicarpati, 21 June 2011 - 14:00.


#45
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View Postcrisanca, on 21st June 2011, 14:55, said:

1)Nesimtit esti tu si cei ca tine, care nu dau nu doi bani pe Dumnezeu si credinta, ci fac centrale atomice, trateaza oamenii ca pe sclavi si ii expun pericolului, apoi se mira si dau vina pe Dumnezeu cand se intampla tragedii
2). Si FYI, Patriarhul Kirill al Moscovei a spus cam aceleasi lucru pe care l-am spus si eu, ca Dumnezeu putea sa intervina dar nu a facut-o, din cauza pacatelor oamenilor.
1)Ai grija nesimtito. Faci acuzatii nefondate. Eu nu am construit centrale atomice si nu am bagat oamenii in sclavie.

2)Nu dau doi bani pe ce zice prietenul KGB-istilor (in caz ca nu stiai Putin a lucrat pt KGB)
http://www.30giorni....88421872753.jpg
[ http://www.30giorni.it/upload/articoli_immagini_interne/1088421872753.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postcrisanca, on 21st June 2011, 14:55, said:

Afirmatia a fost facut la o conferinta de presa in aprilie 2011, la 25 de ani de la tragedie si a fost preluata de interfax-religion si de acolo de o gramada de siteuri internationale. Uite, sa te convingi ca nu inventez eu, desteptule!
http://www.interfax-...t=news&div=8394
http://www.themoscow.../188621650.html.
Cum ar fi? Ca in the Moscow news zice doar de aberatiile patriarhului.

Edited by money_geld, 21 June 2011 - 14:44.


#46
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postmoney_geld, on 21st June 2011, 15:23, said:

Nu am construit centrale atomice
Dar cine le-a construit?

#47
money_geld

money_geld

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.01.2011

View PostClara22, on 21st June 2011, 15:34, said:

Dar cine le-a construit?
Am modificat ca vad ca ti-a obosit neuronul si ti-e greu sa gandesti.

#48
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostClara22, on 21st June 2011, 14:49, said:

Dar ce legatura are Dumnezeu cu centrala de la Cernobil, ca nu inteleg? A construit-o El, sau cum?
Nu are legatura cu nimic.
Ideea e ca nu are sens sa spui ca se intampla minuni pentru ca ii pasa de copilul pe care l-a intors pentru a nu-l avorta si, pur si simplu, cu o candoare demna de un fundamentalist, sa uiti ca alti 25.000 de copii mor zilnic pe glob si sa deduci de aici ca Dzeu e omnibenevolent.
De asemenea, trebuie sa iti lipseasca ceva in unitatea de calcul sa spui ca lui Dzeu ii pasa de un copac care e desenat in nu-stiu-ce cladire, fara sa spui nimic de miile de victime directe si alte multe indirecte, nevinovate, si sa deduci de aici ca Dzeu e omnibenevolent.
Asta ca sa nu mai spunem de probabilitatea nenula ca aceste fenomene sa se produca in mod natural.

#49
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

Quote

Cum ar fi? Ca in the Moscow news zice doar de aberatiile patriarhului.
Da si tu un search pe google si te lamuresti. Ti-am zis ca stirea a plecat de la interfax-religion.
http://russianreport...byl-remembered/
http://www.freerepub...n/2708282/posts
http://www.imdleo.gr...on_level_en.pdf

Edited by Billy, 21 June 2011 - 19:19.


#50
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postmoney_geld, on 21st June 2011, 15:45, said:

Am modificat ca vad ca ti-a obosit neuronul si ti-e greu sa gandesti.
Daca nu le-ai construit tu, atunci intreaba-i pe aceia care le-au construit de ce au facut-o, daca au fost pe deplin constienti de ceea ce fac si daca sunt sau nu dispusi sa-si asume eventualele consecinte ale creatiei lor. Eu zic ca asa e corect.

#51
crisanca

crisanca

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 04.09.2010

View PostTOPCATBV, on 21st June 2011, 15:45, said:

Nu are legatura cu nimic.
Ideea e ca nu are sens sa spui ca se intampla minuni pentru ca ii pasa de copilul pe care l-a intors pentru a nu-l avorta si, pur si simplu, cu o candoare demna de un fundamentalist, sa uiti ca alti 25.000 de copii mor zilnic pe glob si sa deduci de aici ca Dzeu e omnibenevolent.
De asemenea, trebuie sa iti lipseasca ceva in unitatea de calcul sa spui ca lui Dzeu ii pasa de un copac care e desenat in nu-stiu-ce cladire, fara sa spui nimic de miile de victime directe si alte multe indirecte, nevinovate, si sa deduci de aici ca Dzeu e omnibenevolent.
Asta ca sa nu mai spunem de probabilitatea nenula ca aceste fenomene sa se produca in mod natural.
Daca nu ai inteles, iti repet ce cred eu: ca Dumnezeu e in razboi deschis cu pacatosii, sau mai bine zis, acestia i-au declarat razboi si incep sa si-o ia peste cap. In nici un caz nu cred intr-un Dumnezeu omnibenevolent. Acesta poate apare in caritle de povesti new-ageiste, dar Dumnezeul biblic si adevarat nu e asa. Acesta e "bun si milostiv, dar nepedepsit nimic nu lasa". Dar cand prin pocainta, rugaciune, de preferinta a mai multor persoane si cu milocirea sfintilor, Dumnezeu se milostiveste si mai face si minuni, adica inlatura raul printr-o interventie supranaturala. Rau pe care tot El l-a provocat sau ingaduit pentru pacate.Deci e vorba de dreptate, nu ca Dumnezeu ar fi autorul raului.

#52
Pazvantoglu

Pazvantoglu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 477
  • Înscris: 24.03.2011

View PostClara22, on 21st June 2011, 15:53, said:

Daca nu le-ai construit tu, atunci intreaba-i pe aceia care le-au construit de ce au facut-o, daca au fost pe deplin constienti de ceea ce fac si daca sunt sau nu dispusi sa-si asume eventualele consecinte ale creatiei lor. Eu zic ca asa e corect.

Dar intelegi ca n-a fost nici o minune ca au scapat unii oameni cu viata?

#53
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View PostTOPCATBV, on 21st June 2011, 15:45, said:

Nu are legatura cu nimic.
Ideea e ca nu are sens sa spui ca se intampla minuni pentru ca ii pasa de copilul pe care l-a intors pentru a nu-l avorta si, pur si simplu, cu o candoare demna de un fundamentalist, sa uiti ca alti 25.000 de copii mor zilnic pe glob si sa deduci de aici ca Dzeu e omnibenevolent.
De asemenea, trebuie sa iti lipseasca ceva in unitatea de calcul sa spui ca lui Dzeu ii pasa de un copac care e desenat in nu-stiu-ce cladire, fara sa spui nimic de miile de victime directe si alte multe indirecte, nevinovate, si sa deduci de aici ca Dzeu e omnibenevolent.
Asta ca sa nu mai spunem de probabilitatea nenula ca aceste fenomene sa se produca in mod natural.
Omul are nevoie sa devina constient de faptul ca el nu este un individ rupt de intreg si sa inceapa sa gandeasca si sa se comporte ca atare. Ce fel de minune crezi ca ar favoriza asta?

#54
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 11.06.2010

View Postcrisanca, on 21st June 2011, 15:58, said:

iti repet ce cred eu:
N-are importanta ce crezi tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate