Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Noutati Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010
am citit cam tot ce se putea dar majoritatea postarilor sunt vechi. am hotarat, in urma recomandarilor de pe forum, sa plecam, la inceputul lunii august, pe insula Rab, la Lopar. doi adulti impreuna cu doi copii(unul de 15 ani si unul de 11 ani).

traseul va fi: bucuresti-severin-belgrad-zagreb-rab (cu oprire de o noapte la plitvice)
cazare sper sa gasesc in lopar undeva aproape de o plaja cu nisip.

acum, vreau sa va rog sa-mi spuneti noutati si recomandari despre traseul ales de mine. cum sunt vamile, daca este altul mai scurt, ferry, etc; referitor la cazare, daca aveti vreo recomandare sau stiti alta plaje cu nisip

orice sfaturi cat mai detaliate) sunt binevenite deoarece va fi prima calatorie in croatia.

va multumesc pentru timpul pierdut sa-mi raspundeti.

#2
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pai cam recomandarile de anul trecut ar cam fi valabile si anul asta..si probabil mergea la topicul de Rab
o recomandare-la ferry sa nu ajungi sambata. e jale...stai ore intregi..
la Lopar plaja este cu nisip si e destul de mare (mai rar asa ceva in Croatia ). prin apa mergi destul pana poti face baie..insa pt copii e super ok. sincer in Lopar nu prea ai ce face..mult mai bine e in Rab sau Palit insa acolo plaja e altfel
despre traseul tau nu stiu ce sa zic. fiind din Arad am venit prin Budapesta si la intoarcere m-am oprit la Plitvice. acolo am ajuns prin Gospic, doar am trecut peste autostrada. este drum destul de bun si foarte liber
daca mai e ceva...

#3
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

View Postsupremrebel, on 20th June 2011, 11:15, said:

am citit cam tot ce se putea dar majoritatea postarilor sunt vechi. am hotarat, in urma recomandarilor de pe forum, sa plecam, la inceputul lunii august, pe insula Rab, la Lopar. doi adulti impreuna cu doi copii(unul de 15 ani si unul de 11 ani).

traseul va fi: bucuresti-severin-belgrad-zagreb-rab (cu oprire de o noapte la plitvice)
cazare sper sa gasesc in lopar undeva aproape de o plaja cu nisip.

acum, vreau sa va rog sa-mi spuneti noutati si recomandari despre traseul ales de mine. cum sunt vamile, daca este altul mai scurt, ferry, etc; referitor la cazare, daca aveti vreo recomandare sau stiti alta plaje cu nisip

orice sfaturi cat mai detaliate) sunt binevenite deoarece va fi prima calatorie in croatia.

va multumesc pentru timpul pierdut sa-mi raspundeti.

L-am facut anul trecut, pana la Zagreb, in drum spre Elvetia. La vama la Severin am prins schimbul cu toate ca stiam ca trebuie sa evit intervalul 6.30-7.00 dar pana ne-am corconit. Cu toate acestea mai mult de 30 min nu am stat. Iti recomand drumul de pe malul sarbesc, de-a lungul Dunarii pe la cetatea Golubac, merita, este spectaculos , bun si putin circulat. In Zagreb am innoptat chiar in centru la un hotel de langa parc.
A, sa nu uit, poate cel mai important este ca atunci cadn te intreaba vamesul sarb de la Severin unde mergeti sa-i spui ca in Italia, sau altceva nu Croatia.
Nu ca ar fi o problema dar incepe sa se uite urat cand ii spui Croatia.
La mine a fost haios eu am zis Elvetia si sotia, bineinteles ca nu putea sa taca, a zis Croatia :deadtongue: , efectiv s-a schimbat la fata si uitandu-se urat mi-a intins actele sa plec. Daca nu era limbarnita poate ca imi ura calatorie placuta.
In rest pretul pe autostrada in Serbia este lejer, parca 3 euro pana la Belgrad  si  la intrare pe autostrada catre Zagreb 5 euro. In Croatia mai scump.

#4
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Eu m-am intors de o saptamina din Lopar si cred ca pot sa iti dau ceva sfaturi.
1. Daca mergi in august fara sa ai cazarea asigurata risti sa nu gasesti nimic acolo, din ce am vorbit cu citiva proprietari de acolo lunile iulie si august, dar mai ales august sint aglomerate rau.
2. Traseul tau este bun, dar daca vrei sa faci pauza o noapte mai bine o faci in Zagreb, Plitvice merita mai mult decit o cazare de tranzit. Noi la dus am dormit o noapte in Zagreb, iar la intoarcere am ramas 2 nopti la Plitvice pentru a vizita parcul.
3. Daca vrei distractie de noapte nu vei gasi nimic in Lopar, dar daca vrei plaja si relaxare e locul ideal. Poti face plimbari cu vaporasul si din Lopar si din Rab.
4. La vama nu am avut probleme la sirbi chiar daca le-am spus ca mergem in concediu in Croatia, in schimb la vama croata ne-au controlat bagajele. Si nu doar pe noi ca eram de Romania, verificau toate masinile la poarta aia. Fiecare cu norocul lui, verificarile le faceau doar pe la poarta pe unde ma intrat noi, la celelalte se trecea lejer...
5. Autostrada foarte buna in Croatia, acceptabila in Serbia, limite 130 Croatia, 120 Serbia. In Belgrad se lucreaza la autostrada asa ca se circula destul de greu prin oras. Taxele de autostrada le-am platit cu cardul si au fost aproximativ 20 euro in total, parca 14 euro in Croatia si vreo 5-8 in Serbia.
Pentru alte intrebari sint disponibil

Edited by blue74lion, 20 June 2011 - 19:00.


#5
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
de ce nu ai postat pe topicul de Rab? eventual cu niste poze...sa ne mai reamintim...

#6
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Vin si pozele, dar abia acum incerc sa fac ordine prin poze. Am fost 3 familii si am citeva mii de poze. Voi posta pe topicul de Rab

#7
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ok, te asteptam...

#8
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010
va multumesc mult pentru precizari. si va asigur, din punctul meu de vedere, ca sunt foarte utile. sunt nevoit sa plec in august pentru ca doar atunci ne putem lua concediu, din pacate ! nu prea am incredere sa fac rezervare de acum pt. ca nu stiu exact ziua in care voi pleca. daca voi ziceti ca nu gasesc sub nicio forma cazare poate nu mai plec, decat sa dormim prin masina.
in rest, sunt incantat de sfaturi si va multumesc pentru ca intrati in cele mai mici amanunte (cum ar fi sfatul sa spunem ca mergem in italia ). mai astept astfel de detalii daca mai aveti. multumesc.

#9
bobiro2001

bobiro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.04.2007

View Postblue74lion, on 20th June 2011, 19:56, said:

5. Autostrada foarte buna in Croatia, acceptabila in Serbia, limite 130 Croatia, 120 Serbia. In Belgrad se lucreaza la autostrada asa ca se circula destul de greu prin oras. Taxele de autostrada le-am platit cu cardul si au fost aproximativ 20 euro in total, parca 14 euro in Croatia si vreo 5-8 in Serbia.
Pentru alte intrebari sint disponibil

Salut,

Zi-mi si mie cum se plateste autostrada in Croatia cu cardul, sunt porți sau la benzinarii? Ma duc in curand si e pentru prima data.

#10
auranoway

auranoway

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.06.2008

View Postbobiro2001, on 24th June 2011, 11:25, said:

Salut,

Zi-mi si mie cum se plateste autostrada in Croatia cu cardul, sunt porți sau la benzinarii? Ma duc in curand si e pentru prima data.
  porti

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Merge cardul ptr plata dar e bine sa ai si ceva euro marunti in cazul in care din nu stiu ce motive cardul nu este acceptat. Sunt unele carduri care din nu stiu ce motive nu merg.

#12
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010
astept in continuare sfaturi privitoare la cazarea fara rezervare din tara la inceputul lunii august. cel mult o sa aflu data plecarii cu o saptamana inainte. sa incerc atunci o rezervare?

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Iti dai seama ca solutii 100% sigure nu exista ptr situatia ta. De gasit eu cred ca vei gasi la fata locului iar agentiile locale care aduna ofertele particularilor din zona sunt o alternativa f buna. Singurul sfat pe care ti l-as da eu este sa faci cumva sa ajungi la fata locului pana in ora pranzului sa poti avea timp de cautari. Ar trebui sa-ti acorzi si flexibilitate in ce priveste zona preferata.

Ref la a rezerva pe net cu o saptamana inainte e numai alegerea ta. Eu de cate ori m-am precipitat si am rezervat din scurt pe net am constatat ca am platit mai mult decat as fi gasit local (nu e valabil doar ptr Croatia). Merita totusi sa cauti sa-ti faci o idee despre oferta din zona.

Bafta si vacanta placuta!

#14
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

View Postatupi, on 24th June 2011, 21:25, said:

Iti dai seama ca solutii 100% sigure nu exista ptr situatia ta. De gasit eu cred ca vei gasi la fata locului iar agentiile locale care aduna ofertele particularilor din zona sunt o alternativa f buna. Singurul sfat pe care ti l-as da eu este sa faci cumva sa ajungi la fata locului pana in ora pranzului sa poti avea timp de cautari. Ar trebui sa-ti acorzi si flexibilitate in ce priveste zona preferata.

Ref la a rezerva pe net cu o saptamana inainte e numai alegerea ta. Eu de cate ori m-am precipitat si am rezervat din scurt pe net am constatat ca am platit mai mult decat as fi gasit local (nu e valabil doar ptr Croatia). Merita totusi sa cauti sa-ti faci o idee despre oferta din zona.

Bafta si vacanta placuta!

multumesc. bun sfatul tau, l-am notat. nu cred ca am alte optiuni referitor la locatie. copii prefera nisipul ! la fel si sotia, deci 3-1 pt. ei. eu prefer umbra si berea. doar daca-mi poti recomanda alt loc cu nisip.
ofertele le-am studiat. cca 400 euro pe 5 nopti. o sa accept in ultima instanta si ceva mai departe de mare. am observat ca pretul scade semnificativ dar si gradul de ocupare.

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Este inca un aspect demn de luat in seama cazarea mai departe de plaja. Daca va doriti asa de mult nisip si nici mult timp nu aveti de ce nu mergeti undeva unde se poate ajunge mai usor ?
Eu iubesc Croatia si am fost de 2 ori insa daca ai doar o saptamana la dispozitie mi se pare ca efortul e prea mare si timpul/energia investite in drum sunt de asemenea mari. (asta daca am inteles eu bine cu vacanta de o saptamana)

#16
supremrebel

supremrebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.02.2010

View Postatupi, on 24th June 2011, 23:11, said:

Este inca un aspect demn de luat in seama cazarea mai departe de plaja. Daca va doriti asa de mult nisip si nici mult timp nu aveti de ce nu mergeti undeva unde se poate ajunge mai usor ?
Eu iubesc Croatia si am fost de 2 ori insa daca ai doar o saptamana la dispozitie mi se pare ca efortul e prea mare si timpul/energia investite in drum sunt de asemenea mari. (asta daca am inteles eu bine cu vacanta de o saptamana)

pai imbin dorinta lor de nisip cu a mea de a vedea croatia. durata concediului nu este chiar limitata, pot fi max. 2 saptamani. daca nu vom avea mari cheltuieli acolo putem sta mai mult de 6 zile (afara de cele 2 intermediare). in locatiile unde se poate ajunge usor am tot fost, vreau sa incerc ceva nou. sunt obisnuit cu drumurile lungi, conduc noaptea fara probleme. singura grija mi-o fac in legatura cu cazarea si cu alegerea traseului optim.

#17
skiritelu

skiritelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.05.2008
Am si eu 2 intrebari, va rog:
1. Asigurarea medicala este obligatorie ? Te intreaba de ea la vama sau altundeva ?
2. Pe unde e mai bine sa ies cu masina din tara daca nu vreau cu bacul (si drumul e mai bun) ? Pe la Drobeta, Oravita ? Plec din Bucuresti.

Edited by skiritelu, 05 August 2011 - 11:06.


#18
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
nu te intreaba nimeni de ea. dar se merita sa te risti pt 35-40 de lei pt 2 persoane??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate