Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bone - Black List

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AliasREM

AliasREM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2011
Va invit sa discutam despre experientele mai putin placute cu diversele asa zise bone. Black list-ul va rezulta automat in urma postarilor noastre.
Haideti sa ajutam viitoare mamici (si chiar sa ne ajutam intre noi) in a nu cadea in plasa unor persoane cu alte intentii decat cele legate de cresterea si educarea unui copil.
Propunerea mea este ca ptr fiecare caz sa dam urmatoarele date: prenume (fara numele de familie, va asigur ca va fi de ajuns), varsta, zona in care locuieste si in cateva cuvinte "calitatile care o recomanda" pentru "nebona" perfecta.
Am sa incep eu, normal... :)
Jeni (sau Carmen) - 50 ani din Militari: nu vb aproape deloc cu copilul, nu se joaca cu el, nu are rabdare cu mancatul (daca aveti un pitic mai mofturos, s-a zis cu el... :(...o sa va minta ca a mancat cand el de fapt mai mult si-a murdarit bavetica....), nu il spala pe maini si fata dupa fiecare masa, nu ii place sa-l scoata afara, drept pt care nu o va face zilnic, daca nu e de acord cu o anumita cerinta sau i se pare ei absurda, nu o va face si va minti in legatura cu indeplinirea ei.

Va las pe voi de aici incolo sa continuati.

Multumesc si mult succes si noroc in gasirea unei bone cu bun simt si bun suflet.

#2
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Deci sa inteleg ca in Bucuresti este doar o singura bona cu referinte proaste... As vrea sa vad mai multe reclamatii.

#3
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
http://www.printesau...epotrivita.html

culmea ca pe femeia asta mi-a propus-o si o agentie de bone...mi-a fost suficient sa ma uit la poza ei, nici n-am vrut sa ajung macar la un interviu.


Ar fi buna si  o "lista alba"...dar sa fie confidentiala, ca ne furam bonele unii altora dupa aia.Posted Image

#4
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Dar nu e nimic nou in intamplarea de mai sus. Astfel de oameni sunt pe toate drumurile. La crese se intampla acelasi lucru. Parerea mea este sa pui camere in toata casa si sa le explici ca sunt filmate de la inceput. Sa vezi cum o vor lua la fuga :) Vor sta doar cele care intr-adevar se pot numi bone. Eu nu am incercat bona ca mi se par bani aruncati pe fereastra.... A stat sotia 2 ani cu pitica si acum urmeaza sa mai stea inca 2 cu cealalta. Pe pitica de 2 ani o dam acum la privat ca sa mai invete si ea cate ceva in plus fata de cat avem noi capacitatea sa ii explicam. Ca bona, mai mult decat mama soacra nu accept, si asta pentru cateva ore seara, maxim un weekend intreg.

#5
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
La mine prefer bona in locul soacrei. Din fericire, soacra nici nu e in acelasi oras cu mine, asa ca am rezolvat. :)

#6
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

 Alka10, on 10 aprilie 2014 - 16:46, said:

Ar fi buna si  o "lista alba"...dar sa fie confidentiala, ca ne furam bonele unii altora dupa aia.Posted Image

Deci sa nu existe o lista alba :P

#7
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Ba da, dar sa fie cu acces restrictionat, doar userii fara copii sa aiba acces la ea. :D

E bine ca pe sotie au tinut-o nervii sa stea atat acasa, eu simteam deja ca ma tampesc, m-am intors la munca la un an si jumatate. Bona a fost o alegere buna in ce ma priveste, am avut noroc cu o persoanal responsabila.

#8
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Nu prea o duc nervii... Dar ce sa faca. Mal ales ca acum vine al doi-lea.  Noi programasem sa o dam la o gradi privata. O si alesesem. Dar acum ca se prelungeste concediul cu inca 2 ani.... Probabil o vom da ca sa poata si ea sa faca fatza mai bine dupa nastere. Si sa invete si pitica cate ceva.

#9
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006
Bona Cristina Caprontoy - Telefon  0722.752.992 - Feriti-va De Ea, bona de evitat
Feriti-va de aceasta bona! Are grave probleme de comportament. Pe fondul problemelor personale, de fiecare data cind acestea s-au agravat, a inceput sa tipe si/sau a agresat-o fizic pe fetita noastra ce avea putin peste un an, fie pentru ca nu mananca mai repede, pentru ca plange si cine stie ce motive pentru care un copil de un an poate enerva o bona.
Cu toate ca am incercat sa ii explicam ca dorim sa colaboram (fara a ii spune explicit ca stim ce se intimpla pentru ca nu doream sa schimbam bona dupa citeva luni) insa daca isi revizuieste comportamentul, aceste lucruri au devenit mai dese si s-au agravat, totul pe fondul fiecarei crize in situatia familiala.
Mentionez ca multe dintre aceste lucruri sunt inregistrate video cu o camera ascunsa, insa din pacate (sau poate mai bine pentru noi ca parinti ca nu am vazut), multe filmari le-am sters fara a le studia, din motive de timp.
Totul a culminat cu un moment in care s-a plans ca fetita noastra de aproape 2 ani o extenueaza psihic, ca este foarte obraznica si ca nu mai face fata, iar sotia mea i-a spus urmatoarea zi (cind i-a si marit salariul cu 200 lei pentru inca 1 ora in plus incepind cu luna urmatoare) ca nu e normal sa te plangi de copilul de care ai grija.
Din acel moment, mai ales ca am inceput sa ii spunem voalat ca fetita noastra se plange ca e agresata, nu a mai suportat ideea ca nu poate face exact ce vrea, anume sa tipe, sa abuzeze, totul pe banii parintilor - deh, unele bone vor salariu mare, sa faca ce vor, fara niciun control binenteles
Profitand de absenta mea ca mama (eu fiind plecata din tara), a anuntat vineri ca vrea sa incetam colaborarea, insa a a promis ca va mai ramane o anumita perioada pina vom gasi o solutie. Motivele invocate au fost sanatatea de care trebuie sa se ingrijeasca. A negat cu vehementa ca vrea sa isi caute un alt angajament.
Simbata, a doua zi, a trimis sms ca nu va mai veni deloc pentru ca are un interviu. Cu alte cuvinte, a mintit de ingheata apele.
Morala noastra ca parinti: am gresit cind am facut compromisuri (pentru ca sub alte aspecte am fost multumiti de prestatia ei) inca de la primele dati cind am observat primele abuzuri, totul pentru un fals confort psihic ca se va rezolva de la sine si/sau ca e mai bine asa pentru copil daca nu schimbam bonele.
Dupa 1 an si 1 luna nici macar nu si-a luat ramas bun de la copil... a plecat ca ultimul infractor care isi ascunde urmele...
Pentru nimic in lume nu repetati greseala noastra.
Pe scurt, aceasta este povestea dnei Caprontoy Cristina, care daca am fi expus-o mai pe larg ar fi devenit si mai trista.
link youtbe cu un exemplu din comportamentul ei cu o fetita de 1 an si 6 luni care nu minca cat de repede dorea: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iaKnCbFF3ak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Nororcul copilului ca a plecat aia de buna voie, ca parintii......
Cum sa vezi ca tipa la copil si ce i-a mai facut si tu s-o tii in continuare? Mama esti.......Posted Image
Mai ai si curajul sa te plangi....tot tu.

#11
GeorgiB

GeorgiB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2015
Pfff!!!... Mi-e groaza sa aud de astfel de intamplari! Mai ales ca la toamna si noi intentionam sa cautam o bona... Pur si simplu nu am cu cine sa las fetita cand ma intorc la lucru. E o ghicitoare sa gasesti o bona ok, care sa nu priveasca ceea ce face doar ca pe un job, ci sa fie si atasata de copil. Foarte greu!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate