Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Construirea unui garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am eliminat garajul din casa,dar ma gandesc sa contruim unul in curte,o latura va fi gardul din lemn,partea din fata usa din Fe forjat ,iar cele 2 laturi pe care trebuie sa le mai construim din lemn pe care-l tratam si-i dam culoare.Un mic acoperis in 2 ape si gata garajul.
Am nevoie de proiect,AC,etc pt a construi garajul?
De cat ar trebui facuta fundatia?

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
teroretic ai nevoie de autorizatie. Practic fiind in lemn daca nu ai vecini binevoitori care sa te reclame se poate si fara.
ca regula generala valabila si pentru garaj si pentru gard e bine ca fundatia sa fie sapata pana la limita de inghet, adica 90-100cm in functie de zona in care se construieste. retine insa ca nu e nevoie de fundatie pe toata lungimea laturilor garajului ci doar in zona unde doresti sa pui stalpii, fiind vora de garaj eu as funda 6 gropi de 50x50 sau 60x60 cm , 4 in colturi si 2 la jumatatea garajului pe laturile cele mai lungi.
Intre ele poti face o centurica de 25x20cm centurica si placa de beton, daca vrei, daca nu vrei placa nu e nevoie nici de centura.

Edited by septimiu80, 15 May 2011 - 22:14.


#3
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
multumesc septimiu :thumbup:

#4
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
ce grosime trebuie sa aiba lemnul,dar cel de acoperis al garajului?

#5
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009

 anonima1, on 12th February 2012, 13:03, said:

ce grosime trebuie sa aiba lemnul,dar cel de acoperis al garajului?

Asta depinde mult de proiect, eu anul trecut mi-am facut un garaj de lemn pe baza unui proiect de la o universitate din SUA. la mine peretii sunt facuti din dulap de lemn de 10x5. Pot sa postez si proiectul facut de mine, l-am modificat pentru ca eu aveam nevoie de doua locuri de parcare si in plus un loc de "mesterit"

La mine garajul este de 9,3 metri pe 5,6 metri. Fundatia l-am facut de 80cm (60 sub CTN) am lasta in jsur de 20 deasupra sa nu am probleme cu apa (find contructia pe lemn) pe sub pereti side si 30 de cm planseul. Am armat cu patru fire de fier de fi 14 cu etrieri intre ele, si pe partea de placa am pus plasa cu ochiuri de 10, fi8.

Nu te lua dupa mine, ca eu nu sunt expert , doar un hobbist, dar am luat decizia asta de constructie dupa mai multe luni de cautat pe net. cota de inghet la mine e la 90cm sub CTN (dat din studiu geo facut facut cu firma specializata)

#6
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu am luat intodeauna autorizatie pt absolut tot, chiar daca mi se pare o tampenie. Mai bine alergi acum cateva zile si cheltuiesti 200-300 euro pe proiect etc decat sa te pomenesti cu vreun vecin tampit care se gaseste el sa te reclame. Binevoitori vor exista mereu. Eu l-as acoperi cu placi gutadiene (cea mai ieftina solutie de acoperire), am acoperit cu ele un magazin in 2005 si pana acum sunt ok.
Cred ca sfatul lui Septimiu este foarte bun.:)

#7
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009

 cosmin_sn, on 20th February 2012, 15:34, said:

Eu am luat intodeauna autorizatie pt absolut tot, chiar daca mi se pare o tampenie. Mai bine alergi acum cateva zile si cheltuiesti 200-300 euro pe proiect etc decat sa te pomenesti cu vreun vecin tampit care se gaseste el sa te reclame. Binevoitori vor exista mereu. Eu l-as acoperi cu placi gutadiene (cea mai ieftina solutie de acoperire), am acoperit cu ele un magazin in 2005 si pana acum sunt ok.
Cred ca sfatul lui Septimiu este foarte bun.:)

Eu am vrut sa iau autorizatie, dar la primarie (sat) mi sa zis ca inspatele terenului nu am voie sa construiesc nimic la 10 metri de gard. Terenul e de 15 pe 45. asta r fi insemnat sa fac garajul in casa cumva, dar proiectul pentru casa nu mi-a iesit nici cum, si vroiam un garaj mai ieftin. Asadar am pus la indoiala regulamentul si am intrebat ce pot face sa imi fac un garaj in spatele terenului (eram obligat pe ambele laterale a casei sa la 1.9m respectiv 3 metri, asadar accesul nu era o problema). Raspunsul dat a fost sa imi fac o constrcutie din lemn usoara, peste care sa nu pot cladii in viitor etaj sa obstructionez visibilitatea veciiniilor. Asadar asa am mers mai departe. contructia e mobila, e prinsa in suruburi de fundatie, teoretic se poate muta :) numai teoretic.

Inaltimea maxima a garajului este undeva la 3.6 metri am facut un acoperis in panta mica 15 grade.

#8
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 menyhartd, on 20th February 2012, 14:32, said:

Asta depinde mult de proiect, eu anul trecut mi-am facut un garaj de lemn pe baza unui proiect de la o universitate din SUA. la mine peretii sunt facuti din dulap de lemn de 10x5. Pot sa postez si proiectul facut de mine, l-am modificat pentru ca eu aveam nevoie de doua locuri de parcare si in plus un loc de "mesterit"

La mine garajul este de 9,3 metri pe 5,6 metri. Fundatia l-am facut de 80cm (60 sub CTN) am lasta in jsur de 20 deasupra sa nu am probleme cu apa (find contructia pe lemn) pe sub pereti side si 30 de cm planseul. Am armat cu patru fire de fier de fi 14 cu etrieri intre ele, si pe partea de placa am pus plasa cu ochiuri de 10, fi8.

Nu te lua dupa mine, ca eu nu sunt expert , doar un hobbist, dar am luat decizia asta de constructie dupa mai multe luni de cautat pe net. cota de inghet la mine e la 90cm sub CTN (dat din studiu geo facut facut cu firma specializata)
te rog posteaza proiectul,multumesc

#9
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009

 anonima1, on 20th February 2012, 19:50, said:

te rog posteaza proiectul,multumesc

Iti atasez aici mai multe fisiere. Unul este un document pdf care contine fiecare perete si lista de taiare a materialelor, mai un PDF car contine un proiect de la o universitate din SUA, asta l-am folosit sa vad ce deschidere pot face cu dulapi respectivi, si sa vad strucutra sarpantei, si un fisier di Google Sketchup (asta vad ca nu a mers, pot sa il postez separat pe un site, sau sa ti-l trimit pe private). Practic asta este fisierul meu de proiect unde am pus cap la cap varianta mea.

Ca si punere in practica am folosit o carte de la Black&Decker despre garaje dar nu am versiune digitala despre el.L-am comandat de pe net.

Detaliile de constructie la mine cu preturi de anul trecut:

Timp taiare dulapuri: 2 luni facute dupa-masa si in weekend can-cum impreuna cu ai mei.
Timp de turnare beton: sapat 1 saptamana, armare si turnare 2 zile. Am turnat cu cifa B250 ca pe terenul meu nu era in momentul acela curent si aveam nevoie de garaj pentru a putea caza echipa de mesteri care au facut casa.
Transport dulapuri: 2 zile - asta este destul de greu la ce cantitate am avut.
Ridicare: Dulapii si sarpant au fost ridicate intr-o zi jumate cu 4-6 oameni (familia) nici unul de meserie
Montare acoperis tabla: jumatate de zi.

Costuri: aprox 4000 RON lemnul
             aprox 400 RON fier betonul
             aprox 4000 RON betonul
             aprox 2000 RON OSB-ul pentru el
             aprox 4000 RON acoperisul

Manopera zero ca eu am facut totul.

Postez imediat si niste poze.

Attached Files



#10
menyhartd

menyhartd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.08.2009
Mai postez aici si cateva poze cu zapada pe el.

Attached Files



#11
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
garajul tau e prea frumos,seamana cu o casuta ( nu a papusilor,fireste :P )

#12
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Cele mai ieftine garaje sunt cele din tabla . Le-am vazut in suedia si la anu in 2015 voi comanda si eu unul . Cost 6x6 cu acoperis in doua ape si cu 2 usi batande 6500 lei la gata cu montaj și transport incluse . Www.bomstal.ro la care se mai adauga placa de beton care cred ca e undeva la 2000/3000 lei , nu sunt la curent cu preturile , dar pt beton amprentat cu model diferite culori stiu ca se ia undeva la 80/100 lei pe mp deci beton simplu ar fii mai ieftin . Pt mine e ok deoarece nu am nevoie de garaj izolat ca doar nu doarme nimeni in el si se cheltuie niste bani aiurea ....Ca tot zicea cineva ca cu o placa de beton si restul din lemn ar fii mai ieftin , nu e chiar asa .  Pentru un garaj 6x6 cu stalpi de 3m inaltime 15x15 din care 50cm bagati in fundatie costurile la lemn si la acoperisul din placi osb este de aproximativ 6000 lei unde se adauga manopera , invelisul la acoperis tabla sau carton plus daca mai vrei si izolatie , plus placa de beton te duce peste 10.000 lei . Preturile pentru lem le.am luat acum 2 luni in zona Bucurestiului Chitila si spre Giurgiu am mai gasit un depozit . Plus ca erau preturi fara transpprt .La garajele de la bomstal se poate face doar centura fara placa . O sa pun poze cand o sa imi fac comana . 

#13
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
foarte frumos si garajul prezentat mai sus din osb dar a costat aproape cat asta din bca . plus ca nu a platit manopera deoarece a fost construi de el , dar este adevarat este ceva mai mare .
in sfarsit am reusit sa imi construiesc si garajul . m-am tot gandit din ce materiale sa fac garajul si am ales din bca deoarece mi se pare cel mai bun ca izolatie si ca rezistenta in timp , insa nu este si cel mai ieftin . in prima faza am vrut sa fac un garaj usor doar din tabla care ma costa undeva la 1500 euro cu montaj si transport inclus de la boomstal.ro parca . apoi am vrut sa fac ceva de lemn pentru ca mi se parea ca arata ceva mai frumos si se poate izola mai bine decat un garaj de tabla prin care bate vantul , dar acesta mi se parea destul de costisitor si se apropia de costul unui garaj din bca . pentru un garaj de 6x6 din lemn nu am gasit pe nimeni sa il faca su 2800-3000 euro cu tot cu materiale , transport si manopera . asadar am ales sa fac un garaj din BCA , care pe hartie ma ducea undeva la 2000-2500 euro , dar a costat ceva mai mult , deoarece placa 7x7 , iar interiorul are 6,05x6.05 si initial am vrut sa aibe cam 6/8 cm grosime si am ajuns sa o fac de 20 cm grosime . Bca-ul in sine a costat 2000 lei , cam 390 lei un palet si au fost nevoie de 5 paleti din care au mai ramas cateva caramizi de bca , asta cu transportul si descarcarea cu maca inclus . manopera a fost ff ok . am gasit niste baieti pe olx si mi-au facut tot garajul la pretul de manopera de 3500 lei . poate zice-ti ca este mult , dar mie mi s-a parut foarte ok . toata treaba a durat cam 7 zile , dupa ce s-a uscat placa . au fost cam 8 baieti care veneau zi de zi , dar pe langa garaj am mai turnat si aleei de beton si am intins piatra pe o alee . cea mai mare bataie de cap este cu autorizatia de constructie unde pierzi timp si nervi . pentru a lua niste planuri urbanistice , si cadastrul si alte acte care erau deja facut dar le ratacisem , am pierdut cam 4 5 zile de la 7 dim pana pe la 14 15 zilnic. e mafie si la aparatul de da bonuri de oridine .... m-am scarbit . una peste alta am terminat cu tot si mai am de cumparat o usa de garaj la care am primit oferte de la 1200 la 1400 euro cu transport , montaj si automatizare pe telecomanda .

Attached Files


Edited by svalentins, 27 March 2016 - 18:27.


#14
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Si din interior [ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160402/a6c7b66cc052e60da807eaca0b5cf2ca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160402/79b20500ff5fcb0136951ca4245f3b52.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
ppp123

ppp123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2011

 svalentins, on 27 martie 2016 - 18:25, said:


stiu ca au trecut aproape 10 ani insa am o curiozitate: fundatie nu i-ai facut ? cum e garajul acum dupa 10 ani ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate