Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum cream o copie de siguranta (clona, backup) a sistemului cu Acronis True Image?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006

View PostAndu-, on 26th June 2011, 17:09, said:

acum întrebarea: în clipa când fac chestia asta, programul știe să îmi restaureze backup-ul exact unde a fost sistemul înainte (exact peste vechea partiție C + partiția ascunsă de 100MB)?
Softul iti da optiunea in cazul in care alegi sa restaurezi un backup sa-l pui unde doresti tu (pe ce partitii doresti) Din cate-mi aduc aminte el doar iti arata cum se denumeau partitiile inainte dar nu-ti sugereaza nimica. Trebuie sa-i dai tu exact locul unde sa puna datele salvate.

Bafta!

#20
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
salut o intrebare dar sa nu aruncati cu pietre , daca fac backup de pe un pc si moare hardul , daca il schimb pot sa restaurez pe hardul nou sau o sa faca figuri ?

#21
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Da, poti sa restaurezi pe hdd-ul nou.

Bafta!

#22
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salutare ! Am un HDD extern pe care as vrea sa fac o imagine a windowsului cu toate utilitatile instalate. Vrau sa stiu ce anume trebuie sa fac sa imi mearga restaurarea de pe HDD extern chiar daca windowsu este nefunctional.

#23
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu e sigut ca poti boota de pe hdd extern
in rest oricare (acronis/paragon etc) iti face o imagine a sistemului cum e in ziua creeari si o poti salva unde vrei tu , apoi faci un cd de boot cu utilitarul ales si o sa te intrebe unde e imaginea/arhiva/backupu si unde s-o restaureze

#24
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

View Postbotelucian, on 3rd September 2011, 13:42, said:

nu e sigut ca poti boota de pe hdd extern
in rest oricare (acronis/paragon etc) iti face o imagine a sistemului cum e in ziua creeari si o poti salva unde vrei tu , apoi faci un cd de boot cu utilitarul ales si o sa te intrebe unde e imaginea/arhiva/backupu si unde s-o restaureze

Deci daca fac CD-ul o sa pot instala imaginea de pe HDD extern ?

#25
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Da.

#26
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010

View Postear1976, on 3rd September 2011, 14:47, said:

Da.
  :coolspeak:  Multumesc mult ! Am sa fac toti pasii si cand o sa imi pice OS-ul o sa incerc . O zi frumoasa !

#27
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
daca fac un backup cu ajutorul win. (fara a folosi un alt program) a unor programe pot sa instalez acel backup pe un alt calculator care foloseste tot win.

#28
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Backup nu poti face unor programe (valabil pt 90% din cazuri) ci faci backup la tot windowsul instalat cu programe.
Adica atunci cand faci backup tu faci backup la cum este instalat windowsul (setarile de win si setarile softurilor instalate pe partitia cu win sau pe partitiile carora le faci backup).
Pentru a face backup la programe te rog contacteaza producatorii softurilor sau daca sunt softuri arhicunoscute cauta aici pe forum topicul despre acele programe si intreaba pt fiecare in topicul dedicat lui. In mare sunt destule softuri carora le poti face backup dar exista destule softuri carora nu le poti face backup 100%.

Bafta!

#29
Oli_Claudiu

Oli_Claudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.01.2012
Am si eu o intrebare nu prea sunt in domeniu :D
Pot sa pun backup-ul de la windows pe dvd-ul botabil sa le impreun cumva?

#30
firewall

firewall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 29.10.2006

View Posteroarepc, on 13th May 2011, 20:23, said:

Try & Decide - Aceasta functie o activam atunci cand avem un executabil,arhiva sau alt fisier care noi consideram ca are virusi.Pentru a preveni sa ne infectam trebuie activam aceasta functie, deschidem aplicatia dubioasa si daca ne infectam punem stop la Try&Decide si dam Discard changes iar daca nu ne infectam selectam Apply changes.Daca dam Discard Changes totul va fi ca inainte sa dam start.

Cine mai stie si alte programe cu functia asta, sau macar asemanatoare?

#31
laurentiuD1998

laurentiuD1998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 07.02.2012
Eu folosesc acest program de mult timp, mi se pare cel mai bun pentru back-up, bravo de tutorial!

#32
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
De unde se mai poate descarca gratis acest program? Am incercat sa instalez versiunea trial la varianra 2011 sau 2014 dar codurile primite nu merg.
E blocat pt Romania?... n-ar fi de mirare, daca ma poate ajuta careva , am reinstalat  Wd dupa virusul ministerul de interne si as vrea sa fac backup si live cd.

Edited by sailor62, 07 January 2014 - 17:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate