Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema GPON NEXTGEN Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
almi88

almi88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2011
Salutari oameni buni. Postez si eu problema mea pe acest forum in speranta ca voi reusi sa obtin niste raspunsuri.
De aprox o sapt sunt nu prea fericitul beneficiar de tehnologie GPON din Sibiu de la NEXTGEN. Problema este ca acel reciever-rooter a venit parolat, lucru care imi facea imposibila deschiderea anumitor porturi. Ptr ca pe mine ma mananca de obicei degetele, i-am dat un reset :D... evident acum nu mai am conexiune la net... stie cineva ce setari trebuie facute la el? Astept de 4 zile sa vina baietii de la NEXTGEN si nu mai vin sa mi-l vindece ;))

#2
ado_raul

ado_raul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.07.2006

View Postalmi88, on 3rd May 2011, 17:49, said:

Salutari oameni buni. Postez si eu problema mea pe acest forum in speranta ca voi reusi sa obtin niste raspunsuri.
De aprox o sapt sunt nu prea fericitul beneficiar de tehnologie GPON din Sibiu de la NEXTGEN. Problema este ca acel reciever-rooter a venit parolat, lucru care imi facea imposibila deschiderea anumitor porturi. Ptr ca pe mine ma mananca de obicei degetele, i-am dat un reset :D... evident acum nu mai am conexiune la net... stie cineva ce setari trebuie facute la el? Astept de 4 zile sa vina baietii de la NEXTGEN si nu mai vin sa mi-l vindece ;))
din cate stiu nu prea ai cum sa-l faci sa mearga... trebe trecute ceva chestii in echipametul de la sediul Next-gen. Chestii specifice pentru fiecare echipament in parte.

View Postado_raul, on 3rd May 2011, 18:31, said:

din cate stiu nu prea ai cum sa-l faci sa mearga... trebe trecute ceva chestii in echipametul de la sediul Next-gen. Chestii specifice pentru fiecare echipament in parte.

Am vorbit cu cineva de problema ta si problema e ca trebuie reprovizionat echipementul si setat vlanul de net etc.
Mai insista cu telefonu dupa echipa de service... sau fale o vizita si ia pe unu sa-ti schimbe echipamentul... sau mai bine sa ti-l configureze la sediu si sa-l iei acasa configurat...

#3
almi88

almi88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2011
Ms de raspuns... ar fi ideal sa aflu eu setarile ca sa il pot face cand am nevoie... nu sa fiu legat de ei. Si nu mi se pare etic sa imi paroleze terminalul...

#4
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postalmi88, on 3rd May 2011, 22:55, said:

Ms de raspuns... ar fi ideal sa aflu eu setarile ca sa il pot face cand am nevoie... nu sa fiu legat de ei. Si nu mi se pare etic sa imi paroleze terminalul...
Terminalul ala e cumparat cumva de tine de iti pare anormal sa fie parolat?
Probabil il ai in custodie,si e normal sa fie parolat,nu e proprietatea ta.

#5
ado_raul

ado_raul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.07.2006

View Postalmi88, on 3rd May 2011, 21:55, said:

Ms de raspuns... ar fi ideal sa aflu eu setarile ca sa il pot face cand am nevoie... nu sa fiu legat de ei. Si nu mi se pare etic sa imi paroleze terminalul...
Te cred ca nu-ti convine... dar cerele sa nu iti faca nat.. din cate stiu exista posibilitatea asta.
Cat despre parolare, este o masura necesara pt ca lumea butoneazaaaaaaaaaaa si singura posibilitate de remediere dupa o butonare sanatoasa este o reconfigurare la fata locului sau schimbarea terminalului...

Deci... cerele sa nu iti faca nat. Iti poti face tu cu un alt router si atuncea detii controlul.

View Postcrissty, on 3rd May 2011, 22:22, said:

Terminalul ala e cumparat cumva de tine de iti pare anormal sa fie parolat?
Probabil il ai in custodie,si e normal sa fie parolat,nu e proprietatea ta.
Sigur nu este cumparat. Next-gen nu vinde ont-urile. Sunt prea scumpe ca sa le cumpere cineva.

#6
almi88

almi88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2011
Nu este cumparat. Este in custodie. Chestia faina este ca m-am uitat peste interfata web a aparatului si are posibilitatea de a salva setarile intr-un fisier cfg pe computer. Deci pe partea asta nu ar trebui sa isi faca probleme providerul... daca stiu parola salvez setarile pe PC si aia e... in schimb, degeaba folosesc eu alt rooter... ca porturile tot sunt inchise din ONT (aparatul montat de ei)...

#7
ado_raul

ado_raul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.07.2006

View Postalmi88, on 4th May 2011, 10:14, said:

Nu este cumparat. Este in custodie. Chestia faina este ca m-am uitat peste interfata web a aparatului si are posibilitatea de a salva setarile intr-un fisier cfg pe computer. Deci pe partea asta nu ar trebui sa isi faca probleme providerul... daca stiu parola salvez setarile pe PC si aia e... in schimb, degeaba folosesc eu alt rooter... ca porturile tot sunt inchise din ONT (aparatul montat de ei)...
Pai ont-u face nat in configuratia pe acare ai avuto... deci porturi blocate.
Daca ti-l face bridge (eu asa stiu ca se poate) atunci iti scoate netu pe un port si in ala iti pui pc-ul sau rotuerul daca este cazul si ai control deplin.

Access pe ont... nu cred ca o sa-ti dea.

#8
almi88

almi88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2011
In sfarsit a venit un tip cu alt ONT... i-am zis ce vreau si mi-a dat pe cineva la tel ca cica el nu poate sa faca modificari... Tipul de la telefon mi-a facut bridge... din pacate acum nu mai merge wireless ca cica nu poate face bridge si pe wireless... si alta prob... acum am viteza de dl de max 2Mb/s si up de 80mb/s... cred ca o sa reziliez ctr cu ei ca in loc sa evolueze serviciile ele involueaza...

#9
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Întrebare. Ce marcă este echipamentul și ce model? Am și eu Nextgen în București dar nu pe gpon și sunt curioasă ce dau ca ont.

#10
almi88

almi88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2011

View PostParapantaFlavia, on 4th May 2011, 21:20, said:

Întrebare. Ce marcă este echipamentul și ce model? Am și eu Nextgen în București dar nu pe gpon și sunt curioasă ce dau ca ont.
Huawei HG8247 este ONT-ul

#11
KaDaVeR

KaDaVeR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.01.2007
setarile acelea pe care le ceri tu cel mai probabil sunt setari interne ale nextgen. nu cred ca cineva si-ar permite o asemenea bresa de securitate sa iti dea tie setari ale echipamentelor proprii. varianta de mijloc cred ca este sa te gandesti ce porturi ai nevoie si sa ii rogi sa ti le deschida.

legat de partea cu wifi care nu merge in bridge, e normal, pt ca echipamentul ont dispare in acest tip de configuratie, el doar iti inainteaza traficul fara sa il verifice, fara sa il ruteze, pe cand wifi-ul este practic alt punct in retea. pt a il da catre wifi ar trebui rutat. sper ca am fost destul de clar in explicatii, daca nu, te rog sa imi spui ce nu este clar :)

#12
danissuciu

danissuciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2013
NextGen o mare tzeapa! De exact 45 de zile, de la semnarea contractului asteptam montarea serviciilor si nimic...vreo 5 sesizari facute la serviciul client si nimic! Un mare 1 la calitatea serviciilor ( 1 punct din oficiu ca nu te deranjeaza nimeni) ! Daca astea sunt serviciile inainte de instalare, nu vreau sa ma gandesc de ce servicii v-om beneficia dupa....in concluzie cautati alternative!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate