Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Povestea unui gard de boltari de.....fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
roby97622

roby97622

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2011

 ticusor, on 6th May 2011, 22:29, said:

4. Zidaria

Dupa turnare am lasat fundatia si elevatia la odihna o saptamana (in primele 3 zile le-am udat de 3-4 ori pe zi) dupa care am inceput constructia zidariei propriu-zise. Am folosit boltari de beton pentru fundatii (lungime 50cm, latime 15cm, inaltime 23cm). Am zidit intretesut, folosind fir de ghidaj. Fiecare palet are cativa boltari sa le zic speciali (au doua compartimente spre deosebire de ceilalti care sunt goi in mijloc) care pot fi taiati in jumatate.

Cu ajutorul flacarii am aplicat peste elevatie carton bituminos, izoland zidaria. Am lasat neizolate doar zonele corespunzatoare stalpilor. As fi vrut sa folosesc adeziv special pentru hidroizolatii deoarece ar fi avut priza mult mai buna dar nu am gasit in apropriere si eram presat de timp. Oricum am tras de cativa boltari si s-au tinut destul de bine.

Pentru zidarie am folosit mortar (ciment+var+nisip+apa) iar peste fiecare rand de boltari am pus o bara de 8.

De retinut pe viitor :

Neaparat adeziv hidroizolant deasupra elevatiei (face priza mult mai buna) daca va hotarati sa izolati.
La zidarie se poate folosi un adeziv special pentru boltarii de beton (am aflat ulterior de existenta lui).
Daca totusi va hotariti la clasicul c+v+n+a cerneti bine nisipul. Am prins niste pietricele in rosturi care mi-au mancat nervii.

Uite si cateva poze.
daca mai esti inca activ pe site te rog poti sa-mi spui un pret total la materiale pt 25 de m liniari de gard.?
ai avut nevoie de autorizatie de constructie pt asta?

#20
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Pai m-a costat aprox 6000 lei plus balastul si nisipul (sa zic inca vreo 500).  







Poze

Attached Files



#21
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
a iesit bine,dar scump

#22
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Acuma vad ca m-ai intrebat de autorizatie.


Nu a fost cazul de autorizatie pentru ca gardul a fost facut exact pe locatia unui alt gard cu fundatie dar in general autorizatia e necesara pentru orice constructie cu fundatie inclusiv garduri (adica daca la primarie nu aparea deja gardul trebuia neaparat sa-mi scot autorizatie). Exceptie fac constructiile cu caracter nepermanent (in speta garduri de plasa, garduri fara fundatie, etc).

#23
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Centura gardului


Armarea a fost facuta cu ajutorul a trei bare de 6 dispuse in lungul centurii si legate cu bare de 6 la o distanta de 20 cm. Cele 4 bare ale fiecarui stalp au fost indoite si legate de armatura centurii.

Cofragul l-am facut in asa fel incat sa evit scurgerea apei de ploaie de pe centura pe gard. M-a invatat asta un batranel neamt ce e vecin cu mine. Toata smecheria e sa frezezi leatul ce vine in lateralul centurii.

Incerc sa va fac o schita.

Attached Files



#24
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Super! In ce oras ai construit?

#25
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
gata tencuiala?

#26
marius1950

marius1950

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.01.2008
Frumos gardul.
Am o intrebare pentru cei care se pricep sau cunosc cum se construieste un gard. Ma refer la lungimea unui gard care depaseste 50 metri. Am inteles ca se face din X metri ruptura (separare in constructia gardului, cred ca asa se numeste) pentru ca gardul daca se misca in timp sa nu cada tot. Cum se face aceasta separare ? Se face doar in beton (fara a intrerupe armarea) sau se face si in armatura si beton ?

Edited by marius1950, 25 March 2012 - 11:43.


#27
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
din pacate. dupa ce o sa tencuiesti o sa vezi ca apar fisuri in gard. nu o sa cada dar arata foarte urat. sincer, nu as pune boltari nicaieri p langa casa. mai repede faci un gard de lemn pe care trebuie sa il intretii la 3 ani dect unul de boltari

#28
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Dupa un an nu am observat nici o fisura (chiar m-am uitat foarte atent). Probabil depinde si de pamantul pe care e construit.

Daca tot vrei sa-l tencuiesti ia in considerare ca in loc de boltari sa folosesti porotherm(sau ceva asemanator) de 11.5. La boltari intra mai mult beton.

Am vazut garduri foarte frumoase si  de lemn dar depinde foarte mult de cat de “binevoitori” sunt vecinii. Daca le vine ideea sa-si planteze vita de vie de-a lungul gardului de lemn te-ai aranjat.  Plus ca trebuia sa-l intretin cu lacuri si alte cele si normal trebuia sa-l vopsesc si pe partea cu vecinul ca el are alte prioritati.

Din start am fost anuntat ca daca vreau sa schimb gardul de plasa ce delimiteaza curtile voi participa numai eu. Asa ca am ales varianta cea mai comoda pentru mine. Vecinul poate sa-si faca gradinita de flori si ce tot vrea pe partea lui, iar eu nu sunt stresat (pot chiar sa privesc relaxat meciurile de fotbal organizate de prichindeii lui in curte). Am observat ca  izoleaza bine si fonic.

Acuma fiecare cu nevoile lui.

#29
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

 ticusor, on 16 mai 2011 - 18:49, said:

Pai m-a costat aprox 6000 lei plus balastul si nisipul (sa zic inca vreo 500).  


Salut !

Felicitari pentru realizare si modul cum ai prezentat-o. Schita utile pentru cei care vor sa-ti calce pe urme.
Dar mai trebuie sa gasesti si echipa cu oameni harnici, priceputi si nu prea scumpi.

Pretul pare OK. Oare ai pus in pret si lemnul folost la cofrage ?

Oare cat ar fi costat tencuirea completa ?

Ai acoperit centura de sus cu ceva ? Ma gandesc la tigla, sindrila bituminoasa, ceva de genul asta.

Astept raspuns pentru care iti multumesc.

#30
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Te salut si eu.
Ma bucur ca experienta mea e de folos si altora.
1. Lemnul de cofrage nu l-am inclus in pret. Era din alte cofrage recuperate.
2. Nu stiu cat ar costa materialul pentru tencuiala dar ma gandesc ca nu asa de mult deoarece nu ar fi nevoie de o grosime mai mare de 1 cm. Manopera ar trebui sa fie decenta pentru ca nu sunt necesare schele.
3.Centura de sus nu am protejat-o cu nimic dar daca te uiti in poze poti sa observi ca are o bolta.

Pentru economie nu as mai folosi boltari de fundatie deoarece intra mai mult beton decat in cazul celor clasici.

#31
bogdan81d

bogdan81d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2013
Noroc ticusor,

Trebuie intr-adevar sa-ti multumim pentru informatiile utile si efortul depus pentru a ilustra activitatile realizate de tine pentru ridicarea gardului. Daca mai esti activ pe site, sau altcineva care are cunostinte despre lucrurile astea, te-as ruga sa-mi dai cateva detalii daca-ti mai amintesti:

1. Nu mi-e clar pentru fundatie la ce distanta ai pus etrierii. Inteleg ca ar trebui sa fie lungi de vreo 2m fiecare, 70cm+70+30+30. Ma gandesc ca undeva la 25 - 30 cm distanta unul de altul ar trebui pusi, si in principiu s-ar folosi 8m de fier pentru etrieri pe 1ml de fundatie.
2. Stalpii inteleg ca ar trebui sa ajunga undeva la 3m inaltime, sapatura + suprafata. Cam care ar fi dimensiunea, 15x15 latimea boltarului? Cat priveste etrierii din pozele tale par pusi cam tot la 25 - 30 cm si ar avea 60cm lungime fiecare, eventual 80cm, gresesc?
3. Armatura pentru fundatie este "intrerupta" de armatura pentru stalpi nu? Dar totusi se leaga cumva ma gandesc. ...
4. In ce priveste betonul, l-ati preparat voi sau cu cifa? Cam cat a intrat (pret) la ml si per stalp?

Multam pentru orice info si spor la ce mai muncesti :)

#32
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Salut si multumesc pentru urari.
Betonul s-a facut la betoniera iar dozajul s-a facut la lopata.
O sa-ti trimit detalii pe PM. Nu sunt "secrete", doar ca nu sunt "profi".

#33
filipo_yntzaghy

filipo_yntzaghy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2014
gardu e facut bine in general ...dar din cate am vazut la muti care au facut e problema ca o sa apara fisuri la stalpi din cauza ca trebuia lasti la fiecare stalp ca un fel de dinti asa .lasati la fiecare rand de boltari ..unu da unu ba..in imagini sunt randuri de boltari care se termina paralel cu aramatura stalpului ......trebuia lasati dinti aia  ...acuma nus ce sa zic sa ai noroc sa nu se fisureze.

#34
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ai tencuit gardul?

#35
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Nu. Inca nu m-am decis daca-l las asa sau il tencuiesc. Deocamdata e pe la sfarsitul listei de prioritati. Asa ca l-am pus la pastrat. Macar se mai asaza.

#36
eagles_fifi

eagles_fifi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.09.2012
Felicitari pentru ceea ce ai facut.
Sunt nevoit sa fac si eu un gard pe o lungime de 9 metri si am decis sa-l fac eu cu ajutorul unor prieteni.
Am sa urmez instructiunile tale si daca ma lamuresti cu dozajul betonului ar fi ideal.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate