Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Povestea unui gard de boltari de.....fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 conu71, on 25 martie 2012 - 11:49, said:

din pacate. dupa ce o sa tencuiesti o sa vezi ca apar fisuri in gard. nu o sa cada dar arata foarte urat. sincer, nu as pune boltari nicaieri p langa casa. mai repede faci un gard de lemn pe care trebuie sa il intretii la 3 ani dect unul de boltari


Este o prostie cat tine de mare.....ce spui acolo!
Francezi au case in proportie de 80% din BOLTARI....
Si nu se mai fisureaza nimic....
Daca ai boltari buni eventual ii si tencuiesti......nu o sa ai nicio problema....nu cred ca sunt mai putin portor ca si cărămida din ziua de azi de aceasi dimensiune!

PS,Eu ce spun spun din experiența sau pot dovedi cu POZE de ex.....in caz ca e nevoie!

PS1,Arata foarte bine gardul ala....daca il dai cu o lavabila de exterior il si poti lasa asa!

Edited by BodCasa, 10 June 2014 - 22:42.


#38
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 eagles_fifi, on 10 iunie 2014 - 20:21, said:

...dozajul betonului ar fi ideal..
Salut.
Nu stiu care e dozajul ideal insa iti pot spune reteta folosita de mine : 1 lopata ciment/ 5 lopeti balast. Zic ca ar merge si 1/6.
Nu e o reteta stas. Vezi ca depinde si de consistenta balastului. Daca e mai nisipos trebuie sa cresti cantitatea de ciment .
Sa ai spor.

#39
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Felicitari pentru gard! Arata bine.

Scuze de offtopic, dar pentru ca vad ca asta e printre singurele topic-uri care apar pe google la cautare dupa gard din boltari, intreb aici: imi fac un gard cu elevatia din boltari (fundatia gardului e turnata deja). Lungimea totala 80m, format din 3 laturi (45, 15, 20), pentru ca a patra latura e deja facuta. Va fi in cateva trepte, cel mai putin vor fi vreo 3 randuri de boltari, iar maxim cred ca 6. Intrebarea e: dupa ce se pune primul rand si se umple cu beton, se pot aseza urmatoarele randuri (fara beton in ele) si sa torn beton pompabil intre boltari, si sa folosesc un vibrator pentru beton? Cred ca merge mai repede, si sper sa nu miste boltarii din locul lor (se vor arma cu fier beton de 6mm, pe orizontala, sper ca ma exprim bine, prin locurile marcate din "fabrica" in boltari). E ok asa sau trebuie prin metoda "clasica", pui boltarii si ii umpli chiar atunci cu beton?

#40
NegreaMadalin

NegreaMadalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2014
Doresc sa fac si eu un gard
atasat este o schita a ceea ce vreau sa fac si o poza cum ar arata ( estimativ ) la final

[ http://s29.postimg.org/5pgy7i4qb/schita_gard_bca_si_lemn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s9.postimg.org/hj45vx5tn/model_gard_lemn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Puteti sa imi spuneti daca gresesc cu ceva respectand schita ? trebuie sa mai adaug fier beton sau ceva ? gresesc ceva in executarea lui ?

#41
NegreaMadalin

NegreaMadalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2014
am uitat sa mentionez ca pot face si stalpi de 30x30 si distanta intre ei de 2 m ... si ca intentionez sa fac cofrajul la stalpi din OSB de 12mm este ok ? trebuie mai gros ? m-am gandit la OSB ca il pot lua si ii rog sa mi-l debiteze la dimensiuni exacte ... ramanand ca eu sa il asamblez  :)

#42
IeD3vil

IeD3vil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 05.03.2006

 NegreaMadalin, on 24 martie 2015 - 11:44, said:

Doresc sa fac si eu un gard
atasat este o schita a ceea ce vreau sa fac si o poza cum ar arata ( estimativ ) la final

[ http://s29.postimg.org/5pgy7i4qb/schita_gard_bca_si_lemn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s9.postimg.org/hj45vx5tn/model_gard_lemn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Puteti sa imi spuneti daca gresesc cu ceva respectand schita ? trebuie sa mai adaug fier beton sau ceva ? gresesc ceva in executarea lui ?

Nu stiu daca ai facut gardul sau nu... desi arata dragut, mie imi inspira a... scara. Intrati, hotilor... ca e usor de sarit! :)

#43
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stim cu toti ca gardul nu e un impediment pentru hoti care vor cu adevarat!

#44
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 BodCasa, on 21 mai 2015 - 19:34, said:

Stim cu toti ca gardul nu e un impediment pentru hoti care vor cu adevarat!

Dupa atacurile la adresa mea, la care nu am nici o explicatie intrucat pana atunci nu am avut nici un dialog, nu vorbesc de vreo divergenta, ma asteptam sa ai decenta sa ma eviti.
Asa ca te rog sa te comformezi. Am facut topicul in ideea de a-i ajuta pe cei care au nevoie de informatie si vreau sa ramana curat.

Attached Files



#45
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Te evit....
Dar asta nu inseamna ca nu am voi sa intru aici.....
Si bineintales, nu am ce discuta cu tine!
Si daca erai atent ai fi vazut ca nu ma adresam tie.....ci lui IeD3vil

Succesuri!

#46
NegreaMadalin

NegreaMadalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.01.2014
interesant este ca toata lumea a comentat off-topic ... si nimeni nu mi.a raspuns la intrebare si cu seriozitate

#47
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Oare iesi mai ieftin daca faci tu boltarii? Iar referitor la reteta de beton eu am folosit 1/3 cu ciment Holcim 1/5 sau 1/6 zic eu ca este cam slab sau ma insel?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate