Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Problema baterie elicopter RC

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
bubba_000

bubba_000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.09.2009
Salut. Am un micro elicopter RC IR pe 3 canale cu o baterie LiPo de 1 celula, 3.7 v si 140 mah.

Ieri am cumparat de la Sibiu (un stand cu RC-uri chinezesti din Real) un incarcator USB ca sa nu mai consum atatea baterii incarcand prin telecomanda. Mufa e identica cu cea a elicopterului si respectivii m-au asigurat ca merge cu orice baterie LiPo de 1 celula.

Cand il conectez (doar) la USB sau doar la elicopter se aprinde un led rosu pe mufa. Daca il conectez la ambele (ca sa se incarce) nu se aprinde nimic si dupa o vreme se aprinde iar becul rosu (presupun ca inseamna ca e incarcat).

Problema e ca, dupa ce l-am folosit doar odata bateria nu mai retine incarcarea. Dupa ce cablul arata ca e gata nu zboara decat vreo 20 de secunde. Daca incerc sa-l incarc din telecomanda, led-ul de incarcare a acesteia se aprinde doar cateva secunde si se stinge(probabil crede ca bateria e incarcata).

Cred ca am luat teapa si prostia aia de cablu mi-a supraincarcat si ars bateria, dar nu sunt sigur. Voi ce credeti?

#2
sil72

sil72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.08.2006
Asa am patit si eu. Am tinut elicopterul la incarcat prin mufa usb. Verifica starea acumulatorului. E posibil sa-l gasesti "umflat". Practic, s-a distrus. Si eu caut acum sa cumpar acumulator pt TY901

#3
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
O fi bun asta?
http://www.2rc.ro/13...lipo-p-731.html
Eu am un heli pe care il bag in priza. Apare ca se incarca, si dupa 5 minute, zice ca e incarcat. Si abia are putere bateria sa se ridice putin, si apoi iar, gol.
Acumulatorul nu a fost folosit foarte mult, decat de vreo maxim 10 ori.

Edited by cristutzu, 31 May 2011 - 15:13.


#4
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Cititi cu atentie instructiunile. Am avut de-a face o perioada de timp cu diferite tipuri de elicoptere teleghidate. Sunt modele (de regula astea mici/nano care se incarca din telecomanda si chiar daca bateria s-a incarcat full, nu exista pericolul supraincarcarii-aici depinde de partea electronica daca are functia de intrerupere a alimentarii). Pe urma sunt modelele mai mari cu telecomanda radio, care de regula se incarca de la priza insa printre aceste elicopete sunt modele care trebuie sa stea maxim 60-90-120 de min, in functie de cum e specificat in instructiuni. Daca se depaseste acel timp maxim, bateria e supraincarcata si deci distrusa.

In concluzie acumulatorii de LIPo nu-i lasati la incarcat cu orele, principala lor caracteristica este tocmai durata extrem de scurta ptr incarcare , respectati instructiunile: ptr cele pe infrarosu mai mult de 45 de min n-au de ce sa stea ,iar cele mari, pe radio mai mult de 2 ore.

Insa cu toate astea exista si riscul ca acumulatorul sa-si dea duhu prea devreme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate