Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Autocad 3D

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
BloodyRoots

BloodyRoots

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 02.07.2009
Salut, am nevoie de o mana de ajutor ... stie careva comanda pt a uni mai multe linii independente intr-un 3D solid ? Adica echivalentul lui pedit --> join, din 2D ... am de gand sa dau subtract la poliedrul rosu si merge doar daca este solid ... am nevoie de un raspuns cat mai repede . multumiri anticipate

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  3D.rar   82,35K   14 download-uri


#2
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.568
  • Înscris: 22.03.2004
Fă baza polilinie (cu PEDIT) și extrudează? Îți va rezulta un solid și poți face intersecțiile.

#3
BloodyRoots

BloodyRoots

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 02.07.2009

Vizualizare mesajAries(ro), pe 28th April 2011, 13:35, a scris:

Fă baza polilinie (cu PEDIT) și extrudează? Îți va rezulta un solid și poți face intersecțiile.
da, in final asa am facut ... dar vroiam sa stiu daca este o comanda care sa lege liniile intr-un solid 3d ... initial facusem obiectul doar din linii si arcuri ... apoi am revenit si l-am facut din baza polilinie + extrudat ... ramane totusi intrebarea mea , daca exista comanda care sa lege liniile simple formand un solid 3d ... mersi de raspuns Aries(ro)

#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu, nu există. La o adică dacă ai nevoie de intersecții între „solide” plane, poți folosi REGION, dar cam asta-i tot.
Cu plăcere!

#5
BloodyRoots

BloodyRoots

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 02.07.2009
Revin cu o intrebare ... nu-mi amintesc comanda cu care sa intorci vederea pe axa Z asa incat sa vezi fetele SW/SE/NE/NW , mai precis se poate face accesand din bara de meniu View/3DViews/SW Isometric ... stiu sigur ca am folosit mai demult scurutatura tastand o comanda si nu-mi mai iasa acum ... si nici in cartea de 700 pagini n-o mai gasesc ... trebuia s-o marchez cu marker ca sa-mi sara in ochi , asa o sa fac pe viitor ... unii o sa zica de ce nu dau ->3dorbit sau ->orbit ... stiu merge si asa , dar mi-ar place sa dorm linistit la noapte stiind ca am aflat comanda ce-o caut ! =))         mersi anticipat ... atasez robinetul la care am lucrat de curand, stiu e desenat putin cam rudimentar, dar nah , asa ca idee ...

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  3D.rar   134,32K   8 download-uri

Editat de BloodyRoots, 01 mai 2011 - 13:32.


#6
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.568
  • Înscris: 22.03.2004
VIEW cumva? Spor! :)

#7
BloodyRoots

BloodyRoots

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 02.07.2009

Vizualizare mesajAries(ro), pe 2nd May 2011, 09:11, a scris:

VIEW cumva? Spor! :)
merge si asa dar este o cale mai scurta ... la comanda la care ma refer eu nu aparea niciun chenar, ci tastai comanda principala si apoi o variabila ... ceva de genu : "3dorbit" enter "SWisometric" enter , asta e doar formatul comenzii sub care realizam vederile respective, dar continutul sigur e fals , cel putin variabila "swisometric" e falsa ... o sa mai rasfoiesc manualul si voi posta comanda cand o voi gasi :)

#8
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.568
  • Înscris: 22.03.2004
Uite aici (_SWISO etc.) -> http://www.cadtutor....hp/t-20990.html
Dar e mai simplu direct cu VIEW, e cam mult de tastat. Merge de știut pentru scripturi.

PS: vezi că nu-i nevoie de _-VIEW, merge cu -VIEW direct.

#9
BloodyRoots

BloodyRoots

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 103
  • Înscris: 02.07.2009

Vizualizare mesajAries(ro), pe 2nd May 2011, 15:42, a scris:

Uite aici (_SWISO etc.) -> http://www.cadtutor....hp/t-20990.html
Dar e mai simplu direct cu VIEW, e cam mult de tastat. Merge de știut pentru scripturi.

PS: vezi că nu-i nevoie de _-VIEW, merge cu -VIEW direct.
asta cautam , mersi moolt  ;)

#10
AmiralAOV

AmiralAOV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 22.05.2011
Scurta prezentare: folosesc - deocamdata - AutoCad 2008 unde am realizat o "scena" 3D. Doresc ca sa fac o animatie in aceasta scena si dupa ce mi-am batut capul cu tot felul de tutoriale si explicatii, am ajuns la concluzia (sper eu, corecta) ca dorinta mea s-ar concretiza cel mai bine in Inventor 2011.

Intrebarea mea catre taticii cu experienta in domeniu: se poate importa "sandramaua" mea din 3D AutoCad 2008 in Inventor 2011, pentru a-i adauga "miscarile" specifice animatiei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate