Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre pompe funebre

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Salut !

Vreau sa deschid un business, mai exact un serviciu complet de inmormantare.

Ca sa fiu sincer, nu am fost la multe inmormantari si nici nu sunt cel care merge la Biserica in fiecare duminica.

Asa ca m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru.

Imi fac un SRL, imi cumpar un dric, inchiriez un spatiu comercial (consider ca 80-100mp ar fi suficienti), fac o firma luminoasa, ma gandesc la niste oferte gen la al 2-lea mort 25% reducere, si mai departe ... ?

-consiliere pot sa ofer, ca am sa ma documentez, si-mi invat discursul.
-sicriele, crucile, coroanele, batiste, prosoape etc trebuie sa le am pe stoc ?
-ce fac cand vine vorba de igienizare, spalare, imbalsamare, imbracarea decedatului ? este cineva care contra unui salariu s-ar ocupa de asa ceva ?
-de colaci, cozonaci etc se poate face un contract cu o firma de panificatie.

Dar totusi pentru mine ramane intrebarea ... daca eu imi voi oferi serviciile din momentul emiterii certificatului de deces, la spital sau acasa pana sicriul e in groapa si lumea satula in urma praznicului de ce mai am nevoie ? Punti, jerbe, placute cruci, candele, lumanari, galeti, icoane, tamaie, felinare ?
Considerati ca daca azi moare cineva, vine si ia sicriul, in 36 de ore eu as putea avea totul pregatit ca inmormantarea sa decurga cum trebuie ?

De cati angajati am nevoie ?
Am nevoie de un catalog cu produse sau vand numai ce am pe stoc si la cererea clientului ?
Ar fi ok sa ma ocup si de transport international si eventual sa am contract cu o firma de inchieri pentru transportul celor care vin la inmormantare ?

Va multumesc pentru informatiile ce le voi primi. Ramane sa mai discutam.

EDIT : exusta ceva in legislatie care sa reglementeze in mod express aceasta activitate ?

Edited by SirLaurentiu, 24 April 2011 - 18:43.


#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
"Vrei nu vrei, tot la noi ajungi"

Am o firma de asta vis-a-vis de birou. Din ce am vazut acolo, au vreo 3 masini. Marfa pe stoc este tot timpul. Sunt curios totusi care-s preturile reale deoarece un prieten de-al meu a avut nevoie sa organizeze o inmormantare pentru o familie sarmana si l-a costat totul 3000 de lei. Inclusiv 100 de portii de peste ca era post.

Din cate stiu imbalsamarea se face la morga daca mortu-i mort la spital sau in accident. Daca-i mort acasa, nu-i ca-n "Six feet under" ca vine si-ti aduce mortul la firma. De obicei vine tot un casap de ala de la morga si contra unei sume modice (daca la morga imbalsamarea cu chitanta e 225 de lei, fara o fi la jumate) se ocupa de imbalsamare.
Nu cred ca ai nevoie de catalog de prezentare ca nu vine nimeni sa admire frumusetea sicriului si sa comande nustiuce.
Despre angajati...am observat ca baiatul de conduce dricul e si cel care merge la morga si da o mana de ajutor la asezarea sicriului, etc. Oricum mortu-l cara rudele.
Probabil ca o sa ai nevoie de sofer-gestionar, cineva care sa stea zilnic la sediu si tu. S irelatii in toate domeniile. Mai ales la medicina legala si la starea civila. Si contracte avantajoase cu restaurantele.

#3
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 December, on 24th April 2011, 20:07, said:

"Vrei nu vrei, tot la noi ajungi"

Si relatii in toate domeniile
. Mai ales la medicina legala si la starea civila. Si contracte avantajoase cu restaurantele.

Cum ar fi ? Producatorii de sicrie ? Cei ce fac crucile, placutele inscriptionate si foto ceramica ?
Consideri ca am nevoie si de baietii de la cimitir care sa bage mortu-n groapa ?
Toate "steagurile" alea cu pozele sfintilor care habar nu am cum se cheama, trebuie sa le am eu ?

In schimb apare o problema ... vine cineva la mine, sa ma ocup de inmormantare. Eu ii facturez 2000 de ron pentru servicii funerare, el mi-i da, si eu cum ii dau 100 de lei aluia de la morga pentru serviciile de spalat, imbalsamat si cosmetizare ? cum scot eu banii astia din gestiune ?

#4
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
N-ai ce face...
"Noi ducem mortu' cu tot confortu' "
"Stim ca sunteti morti dupa noi"
Sau promotie: "daca ingropi 2 morti la noi, pe al treilea ti-l ingropam gratuit"

Edited by asasinuxp, 24 April 2011 - 20:26.


#5
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 asasinuxp, on 24th April 2011, 21:22, said:

N-ai ce face...
"Noi ducem mortu' cu tot confortu' "
"Stim ca sunteti morti dupa noi"
Sau promotie: "daca ingropi 2 morti la noi, pe al treilea ti-l ingropam gratuit"

Ceva la subiect imi spui si tu ... ?

 December, on 24th April 2011, 20:07, said:

Nu cred ca ai nevoie de catalog de prezentare ca nu vine nimeni sa admire frumusetea sicriului si sa comande nustiuce.

Eu zic ca ar fi util un catalog cu produse, pentru ca pt inceput nu-mi voi permite sa am pe stoc foarte multe modele de sicrie, coroane etc mai ales din acelea scumpe si apoi in general, omul cu mana lui isi pregateste moartea ... vine se uita din timp, plateste in avans, etc deci ar putea sa-si aleaga din catalog ceva ce-i place lui.

As putea oare vinde si-n 10 rate fara dobanda ? :)

#6
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Adica restu plateste in viata de dupa...?
Poti, da n-ai garantia ca ..... nu-ti moare si cel care trebuie sa te plateasca......

Edited by iordache4991, 24 April 2011 - 22:06.


#7
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 iordache4991, on 24th April 2011, 23:05, said:

Adica restu plateste in viata de dupa...?
Poti, da n-ai garantia ca ..... nu-ti moare si cel care trebuie sa te plateasca......

Eu imi iau banii de la banca creditoare in cateva zile de la semnarea actelor.
Nu are decat banca sa se dea cu capul de pereti pana scoate banii de la rude, etc

Deci ma refer la acele rate gen Altex, emag etc care se fac prin banca. Tu semnezi, banca da banii comerciatului si tu care ai semnat dai banii bancii.

Edited by SirLaurentiu, 24 April 2011 - 23:37.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
adica cum? fac credit acum sa-mi platesc inmormantarea, sau cum? de unde sa stiu eu cand o sa mor? maine, peste 10 ani, peste 50?
ca ma indoiesc ca dupa ce moare omul mai sta cineva cu mortul in casa ca sa umble el dupa credit de ingropaciune.

#9
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006
dar un sistem de genul cardurilor de cumparaturi cum sunt pe la magazinele de electronice?2000 de lei in 10 rate fara dobanda,etc

#10
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 sergiu123, on 25th April 2011, 17:42, said:

dar un sistem de genul cardurilor de cumparaturi cum sunt pe la magazinele de electronice?2000 de lei in 10 rate fara dobanda,etc

Exact despre asta vorbeam ...

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, know-how-ul e foarte important. trebuie sa stii exact tot ce trebuie pt o inmormantare (eventual sa fii pregatit pt mai multe religii, difera ritualurile), sa-i poti explica unui client ce e obligatoriu de facut si ce e doar recomandat.

in al doilea rand, locatia e foarte importanta. atat a spatiului in care-ti vei desfasura activitatea, cat si a eventualelor reclame. ideal ar fi sa ai spatiul in apropierea unui cimitir (sau macar langa o biserica) si sa-ti faci cumva reclama pe langa spitale (suna un pic morbid, dar functioneaza).

in al treilea rand, ai nevoie neaparata de relatii si recomandari, in special pe la biserici. cativa popi care sa te recomande pot face diferenta intre succes si faliment.

catalogul cu produse ar fi indicat, pentru a putea pastra un stoc cat mai redus. sa ai neaparat in oferta pachete "all-inclusive"

#12
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 _Smiley_, on 25th April 2011, 18:44, said:

in primul rand, know-how-ul e foarte important. trebuie sa stii exact tot ce trebuie pt o inmormantare (eventual sa fii pregatit pt mai multe religii, difera ritualurile), sa-i poti explica unui client ce e obligatoriu de facut si ce e doar recomandat.



catalogul cu produse ar fi indicat, pentru a putea pastra un stoc cat mai redus. sa ai neaparat in oferta pachete "all-inclusive"

Aici vroiam sa ajung. E cineva care se pricepe exact la ce inseamna o inmormantare ? Eu am cunostinte despre ce se intampla pana pui decedatul in dric si trebuie sa ajungi cu el la cimitir si apoi sa-l ingropi ...

Cat despre catalogul cu produse ... am fost la un viitor posibil concurent astazi ... si mi-a aratat un stoc de aproximativ 100 de sicrie ... nu cred ca tine faza cu catalogul .. nu stiu ce sa zic ...
La pachete m-am gandit si eu :)

#13
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006
daca te interesezi cum poti deveni partener cu bancile pt a vinde cu acele carduri sa postezi aici te rog ca ma intereseaza subiectul.mersi mult!
referitor la topic:conteaza in ce oras vrei sa faci.daca este vorba de bucuresti sau un oras mai mare probabil iti trebuie stoc,puterea de cumparare este mai mare,pretentiile mai mari.intr-un oras mai mic lumea se uita intai dupa preturi,deci nu-ti trebuie mare lucru.ideea cu catalogul este buna,macar pentru sicriie si lucrurile care costa mult,pt a nu investi foarte mult in stoc.vorbeste cu furnizorii pt asta.vorbeste neaparat cu preotii,eventual sa faceti un fel de parteneriat,sa te recomande.tot ei iti vor explica exact despre ce traditii este vorba,ce implica o inmormantare de la a la z.vorbeste cu un restaurant,sa poti face pomenile acolo eventual,sau daca nu sa aduci mancarea acasa la familia decedatului,poate e o piata si pentru asta.cauta si locuri de fita,vorbeste pt aranjamente florale deosebit,sicrii foarte scumpe,lumea nu renunta la impresii nici macar la inmormantare.
cred ca cel mai mult conteaza orasul in care vrei sa deschizi,daca te intelegi cu preotii si poti negocia cu furnizorii preturi si timpi de livrare convenabili pentru produsele din catalog.multa bafta!

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

 SirLaurentiu, on 25th April 2011, 19:32, said:

Aici vroiam sa ajung. E cineva care se pricepe exact la ce inseamna o inmormantare ? Eu am cunostinte despre ce se intampla pana pui decedatul in dric si trebuie sa ajungi cu el la cimitir si apoi sa-l ingropi ...

Cat despre catalogul cu produse ... am fost la un viitor posibil concurent astazi ... si mi-a aratat un stoc de aproximativ 100 de sicrie ... nu cred ca tine faza cu catalogul .. nu stiu ce sa zic ...
La pachete m-am gandit si eu :)

popii se pricep. mergi la cateva biserici, gaseste-l pe popa (eventual mergi in timpul saptamanii, sa nu fie ocupat cu slujbe sau alte chestii), da-i ceva bani si-ti va spune exact ce trebuie facut la o inmormantare in cadrul religiei de care apartine.

ceva stocuri o sa trebuiasca sa ai, iar restul produselor din catalog trebuie sa poata fi livrate foarte repede(maxim 2 zile, poate chiar mai repede). 100 de sicrie pare totusi cam mult(nu stiu in cat timp iti poate livra cineva un sicriu mai deosebit). mergi si pe la altii, sa-ti faci idee cam ce stocuri ar fi nevoie sa ai.
apropo, cam ce suma de bani esti pregatit sa investesti in afacerea asta?

#15
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 _Smiley_, on 25th April 2011, 21:03, said:

popii se pricep. mergi la cateva biserici, gaseste-l pe popa (eventual mergi in timpul saptamanii, sa nu fie ocupat cu slujbe sau alte chestii), da-i ceva bani si-ti va spune exact ce trebuie facut la o inmormantare in cadrul religiei de care apartine.

ceva stocuri o sa trebuiasca sa ai, iar restul produselor din catalog trebuie sa poata fi livrate foarte repede(maxim 2 zile, poate chiar mai repede). 100 de sicrie pare totusi cam mult(nu stiu in cat timp iti poate livra cineva un sicriu mai deosebit). mergi si pe la altii, sa-ti faci idee cam ce stocuri ar fi nevoie sa ai.
apropo, cam ce suma de bani esti pregatit sa investesti in afacerea asta?

Deci, oricum ar fi ... trebuie sa dau bani la popa  :cursing:

Cat despre bani, e vorba de 20.000 de euro, dar inca mai duc munca de lamurire cu familia. Ei nu prea sunt de acord cu treburile astea :lol:

 slai, on 25th April 2011, 14:57, said:

ca ma indoiesc ca dupa ce moare omul mai sta cineva cu mortul in casa ca sa umble el dupa credit de ingropaciune.

Daca n-ai bani ... crede-ma ca stai si cauti sa faci si rate :)

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
daca esti suficient de convingator, poti obtine si gratis informatiile respective

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
fugi de aici cu ratele tale. cine tine mortu pe masa o saptamana pana aproba banca cretitu' sau doua saptamani, sa primeasca cardu'?
tu crezi ca cine nu are multi bani va apela la tine? se va descurca in familie, cu rudele si banii pe care ii are.

#18
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 slai, on 26th April 2011, 14:46, said:

fugi de aici cu ratele tale. cine tine mortu pe masa o saptamana pana aproba banca cretitu' sau doua saptamani, sa primeasca cardu'?
tu crezi ca cine nu are multi bani va apela la tine? se va descurca in familie, cu rudele si banii pe care ii are.

Ai si tu dreptate in felul tau ... dar o pot face ca un serviciu auxiliar.
Nici nu stii de unde sare iepurele ... ca pana la urma nu cred ca am un target daca semnez cu o banca anume ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate