Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Lumina Sfântă de la Ierusalim - minune sau înșelătorie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#55
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010
Ei (Preotii) :
Matei 23
5. Toate faptele lor le fac pentru ca sa fie vazuti de oameni. Astfel, isi fac filacteriile late, isi fac poalele vesmintelor cu ciucuri lungi;
6. umbla dupa locurile dintai la ospete si dupa scaunele dintai in sinagogi;
7. le place sa le faca oamenii plecaciuni prin piete si sa le zica: "Rabi! Rabi!"


8. Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati.
9. Si "Tata"(parinte) sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentru ca Unul singur este Tatal vostru: Acela care este in ceruri.
10. Sa nu va numiti "Dascali"; caci Unul singur este Dascalul vostru: Hristosul

Edited by costin3, 26 April 2011 - 15:32.


#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 26th April 2011, 15:32, said:

Ba este... Iar nu ai inteles. :P
Pai esti cam confuz in doctrina: pot sau nu preotii ortodocsi sa ierte pacate? Inclusiv pidosnicul calugar de la Cluj. Ca, dupa voi, asa am ajuns: ca homosexualii sa ierte pacate.

#57
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 26th April 2011, 16:30, said:

Ei (Preotii) :
Matei 23
5. Toate faptele lor le fac pentru ca sa fie vazuti de oameni. Astfel, isi fac filacteriile late, isi fac poalele vesmintelor cu ciucuri lungi;
6. umbla dupa locurile dintai la ospete si dupa scaunele dintai in sinagogi;
7. le place sa le faca oamenii plecaciuni prin piete si sa le zica: "Rabi! Rabi!"

8. Voi sa nu va numiti Rabi! Fiindca Unul singur este Invatatorul vostru: Hristos, si voi toti sunteti frati.
9. Si "Tata" (parinte) sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentru ca Unul singur este Tatal vostru: Acela care este in ceruri.
10. Sa nu va numiti "Dascali"; caci Unul singur este Dascalul vostru: Hristosul
Ai citat Biblia si atat... Tu de fapt nu ai inteles nimic si ai dat si tu un citat ca sa pari inteligent? Fa o analiza teologica comparata si sa vedem si noi de unde pana unde ideea nastrusnica pe care o ai...  :console:

P.S. Pe viitor nu mai folosi culorile intrucat ele sunt rezervate moderatorilor. Te invit sa recitesti regulamentul... :nonobad:

View Postzexelica, on 26th April 2011, 16:33, said:

Pai esti cam confuz in doctrina: pot sau nu preotii ortodocsi sa ierte pacate? Inclusiv pidosnicul calugar de la Cluj. Ca, dupa voi, asa am ajuns: ca homosexualii sa ierte pacate.
Tu nu ai capacitatea de intelegere... Chiar daca ti-as mai explica inca 100 de ani. Nu posezi capacitatea asta si gata intrucat esti setat pe ideile tale.

Edited by mario_bril, 26 April 2011 - 15:39.


#58
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View PostWilligut, on 24th April 2011, 22:50, said:

Uitati un "amanunt": preotii aceia v-ar putea insela pe voi, DACA AR VREA, cu fosfor, etc, dar pe ei insisi N-AR VREA sa se insele!!! Voi ati vrea ca in ziua cununiei voastre sa va duceti pe centura, cu o taratura stirba??? Nici preotii aceia n-au de ce sa se insele pe ei insisi, si sa va insele pe voi...ei doar cred, si se intampla ce cred...
Popii au tot interesul sa le mearga bine afacerea si pentru asta sunt in stare de orice !

Ati auzit pana acuma de popi care sa intre in somaj ?

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmario_bril, on 26th April 2011, 16:37, said:

Tu nu ai capacitatea de intelegere... Chiar daca ti-as mai explica inca 100 de ani. Nu posezi capacitatea asta si gata intrucat esti setat pe ideile tale.
Da, ai dreptate, eu sunt cam prost si nu pot intelege cum un homosexual poate ierta pacate, da..... Noroc ca tu esti destept si poti.

#60
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu ai inteles mai zexelica :) . Cica nu popa iarta pacatele , ci Sfantul Duh care e in el . Desi ce cauta SD asta intr-un poponaut sau betiv , nu m-am prins .

#61
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu sint un necredincios, si o recunosc. Dar va intreb pe voi, cei care aveti credinta: de ce sinteti mai aproape de dumnezeu in biserica ridicata de oameni si nu in mijlocul padurii create de el, si de ce aveti nevoie de mijlocitori ca sa vorbiti cu el, cind el se afla in fiecare dintre voi?

#62
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postcostin3, on 26th April 2011, 15:34, said:

Pentru restul cititorilor, vreau sa va spun ca perfectiunea nu vine nici o data prin felul cum scrii, cum te exprimi sau cum te imbraci, ci vine de la Dumnezeu prin inima,prin iubire.
Toate aceste feluri sunt reguli omenesti si nu exista perfectiune in aceste lucruri.
Iarta ! Ca sa fii iertat. Nimeni nu este drept pe lumea asta.
Iar atunci cand recunosti ca ai gresit, inseamna ca ai evoluat.
Deci
Lumina Sfântă de la Ierusalim ie minune sau înșelătorie?

View Postlucifer76, on 26th April 2011, 20:34, said:

Nu ai inteles mai zexelica :) . Cica nu popa iarta pacatele , ci Sfantul Duh care e in el . Desi ce cauta SD asta intr-un poponaut sau betiv , nu m-am prins .
Popii astia burtosi nu au loc de Sfantul Duh in ei.

#63
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View PostBen_Gal_1, on 26th April 2011, 23:30, said:

Deci
Lumina Sfântă de la Ierusalim ie minune sau înșelătorie?

Este înșelătorie de tei ori !
Focul reprezinta lumina mortii celei de-a doua, reprezinta mania Domnului Dumnezeu, reprezinta mijlocul de inlaturare a raului (a neghinei).
Iar lumina vietii nu este lumina focului,
ea este precum o apa curgatoare, care poate fii bauta, o paine coborata din cer, care poate fii mancata,
un Cuvant al Duhului Sfant, care poate fii ascultat si care vindeca orice rana fie ea sufleteasca sau trupeasca.
Cine se hraneste cu aceasta lumina se va naste din nou si va ajunge lumina, toate pacatele vor fii sterse si moartea a doua nu va avea nici o putere asupra lor.
Da ! Cine se va naste din nou, aceluia i se va ierta pacatele.
Cine nu-si spala pacatele va fii condamnat sa le repete pana la moarte, iar indurare si iertare nu va primii nici la sfarsitul veacului.

#64
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlucifer76, on 26th April 2011, 20:34, said:

Nu ai inteles mai zexelica :) . Cica nu popa iarta pacatele , ci Sfantul Duh care e in el . Desi ce cauta SD asta intr-un poponaut sau betiv , nu m-am prins .
Nu exista SD in pacatosi. Tocmai!!! Numai ca ei isi aroga atributiile lui Dumnezeu. Pai, daca era sa mergem in rai numai daca vrea popa.....  :naughty: mai era vreo problema la intrare?

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcostin3, on 27th April 2011, 10:11, said:

Este înșelătorie de tei ori !
Deci crezi in Trinitate dar ti-e teama sa marturisesti asa-i? :roflmao:

#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdan78rom, on 26th April 2011, 21:56, said:

Eu sint un necredincios, si o recunosc. Dar va intreb pe voi, cei care aveti credinta: de ce sinteti mai aproape de dumnezeu in biserica ridicata de oameni si nu in mijlocul padurii create de el, si de ce aveti nevoie de mijlocitori ca sa vorbiti cu el, cind el se afla in fiecare dintre voi?
Dumnezeu nu se afla in FIECARE din oameni si scrie clar in Biblie. In cei nesalvati este satan.

Efeseni 2
    1Voi erați morți în greșelile și în păcatele voastre,

    2în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

    3Între ei eram și noi toți odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămîntești, cînd făceam voile firii pămîntești și ale gîndurilor noastre, și eram din fire copii ai mîniei, ca și ceilalți.

Chestia asta cu Dumnezeu care iubeste pe toata lumea si este in toti oamenii este o minciuna, stimabile.

#67
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postdan78rom, on 26th April 2011, 21:56, said:

Eu sint un necredincios, si o recunosc. Dar va intreb pe voi, cei care aveti credinta: de ce sinteti mai aproape de dumnezeu in biserica ridicata de oameni si nu in mijlocul padurii create de el, si de ce aveti nevoie de mijlocitori ca sa vorbiti cu el, cind el se afla in fiecare dintre voi?
Păi cred că nu știu ce să-i spună ca să nu-l supere și așa apelează la niște jepcari să-i ajute ...

View Postzexelica, on 27th April 2011, 10:20, said:

Dumnezeu nu se afla in FIECARE din oameni si scrie clar in Biblie. In cei nesalvati este satan.
Și ăștia nesalvați după ce criterii se aleg ???

View Postzexelica, on 27th April 2011, 10:20, said:

domnul puterii văzduhului
Ce dreacu înseamnă asta ???

View Postzexelica, on 27th April 2011, 10:20, said:

Chestia asta cu Dumnezeu care iubeste pe toata lumea si este in toti oamenii este o minciuna, stimabile.
Hopa !!! Un tată care nu-și iubește copiii ??!!?!
Păi nu mai e bunătatea întruchipată ???

Edited by genius, 27 April 2011 - 09:45.


#68
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgenius, on 27th April 2011, 10:40, said:

Hopa !!! Un tată care nu-și iubește copiii ??!!?!
Păi nu mai e bunătatea întruchipată ???

Pai cine stie, poate mai are si bastarzi.

#69
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostBoomba, on 24th April 2011, 13:40, said:

De-a dreptul șocant, nu?  :naughty:  Ce parere aveți de acest lucru?

chiar e șocant, chimia există, n-aș fi crezut...
btw, și sodiul poate lua foc în mediu umed. Ăla explodează, deci cred că-i folosit să facă minuni la islamici.

View Postsadd_2000, on 24th April 2011, 14:25, said:

fake?
voi aveti impresia ca acum 2000 de ani exista fosfor cum il gasesti in ziua de azi de cumparat? nu prea cred!
cre' că dacă știai unde să cauți...

de 2000 de ani incearca paganii ca voi sa scoata explicatii si n-au reusit, iar acum in ultimii ani au venit cu bazaconiile astea. pai de ce nu ai sesizat situatia asta acum 1500 de ani cand spui ca foloseau vrajitorii asa ceva ma? ati avut 1500 de ani la dispozitie sa evaluati situatia si tot prosti ati murit.
minunile sunt minuni
Iordanul de ce curge invers odata pe an ? la asta tare curios sunt ce explicatie mai gasiti.
vezi că și Amazonul curge invers, ce sfințeală o fi pe-acolo?

icoanele de ce plang? ca vine popa si injecteaza sange cu seringa prin spatele lor? prin lemn ? a picurat sange sa dea repede telefon la media? ba ma lasi!!!?
mă, că-i grea chimia, înțeleg, da' și fizica? Ia vezi tu cum e cu condensul...

au fost filmate atatea astfel de scene live si voi ce sa credeti. niste antitheisti obositi


View PostWilligut, on 24th April 2011, 22:50, said:

Uitati un "amanunt": preotii aceia v-ar putea insela pe voi, DACA AR VREA, cu fosfor, etc, dar pe ei insisi N-AR VREA sa se insele!!! Voi ati vrea ca in ziua cununiei voastre sa va duceti pe centura, cu o taratura stirba??? Nici preotii aceia n-au de ce sa se insele pe ei insisi, si sa va insele pe voi...ei doar cred, si se intampla ce cred...

...și iau și un ban cinstit pe ce cred ei că se întâmplă când cred...

#70
reludd

reludd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 22.11.2003

View Postzexelica, on 26th April 2011, 01:35, said:

Am inteles exact ce trebuie: popii sunt niste jmenari iar doctrina lor bazata pe "miracole" asemanatoare si "probe" gen "se zice ca".
NU AI INTELES NIMIC.
nu ai inteles cum seamana "la indigo" metodele foloste de diverse biserici chiar si azi (pentru prostirea prostilor) cu ceea ce face vraciul(mana dreapta a sefului de trib) cu populatiile salbatice-triburile....



ideea e ca popii (pentru ca au un fir direct cu divinitatea) trebuie sa stranga bani de la prosti spre imbogatirea lor (cat se poate de lumeasca)

ideea e sa crezi sa nu cercetezi, altfel risti sa fii ars pe rug

ideea e ca societatea te vrea prost, ca toate bisericile sunt LA FEL- CAPCANE PENTRU FRAIERI. SI SUNT MULTI.

#71
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgenius, on 27th April 2011, 10:40, said:

Hopa !!! Un tată care nu-și iubește copiii ??!!?!
Păi nu mai e bunătatea întruchipată ???
Dumnezeu nu e Tatal pacatosilor, ci diavolul. Dumnezeu uraste pe pacatosi.
Bunatatea intruchipata este ceea ce mint bisericile. Dumnezeu iubeste pe AI SAI. Restul....

#72
Hoarla

Hoarla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 12.12.2010
clar e ceva real, dar paraliticii stau in case - nasol de voi -  dar le stiu pe toate din spatele unei tastaturi .  iar sectantilor le e ciuda ca ei care n-au nici o regula n-o sa pupe asa ceva vreodata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate