Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Mai exista manelisti-rockeri? jos cu discriminarea!

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007

 madalina26, on 26th April 2011, 16:51, said:

Marilyn Manson reprezinta intreaga muzica rock? Sunt destule melodii rock care vorbesc despre pace, dragoste si moarte, nu doar despre ura etc.

Nu am mai auzit de manelisti-rockeri si nu imi pot da seama cum pot sa existe, maneaua e o chestie comerciala, cantata in special de rromi iar muzica rock e muzica adevarata care iti transmite cu adevarat un mesaj, nu iti lalaie toata ziua de femei, bani, bautura etc.

NU MAI VORBITI AIURELI!

Macar cititi dracu tot. Da', e greu... stiu... E aceeasi treaba si la manele.

Stii cum e: "Prostu' le stie pe toate".

#38
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

 madalina26, on 26th April 2011, 18:21, said:

Da un exemplu!

Tematica manelelor e larga, se mai prind in ea urmatoarele mari teme cu subtemele lor:

Familia, cu subteme ca mindria de a avea copii reusiti, bucuria de a fi tata, dragostea pentru nevasta etc.
Implacabilitatea trecerii timpului, cu subteme ca melancolia, supararea, constientizarea mortii viitoare, adresarea catre divinitate etc.
Veselia si petrecerea: cit de misto danseaza nevasta-mea la nunta, cum cinta taraful si ce bine e intre prieteni, ce misto e la mare etc.
Dragostea si indragostirea: jocul de-a cucerirea, declaratii de amor vesnic, tradarea etc.
Succesul social - masurat in smecherie, in detinerea de arme, in gasca, masina etc.
Dedicatii si piese personalizate - pentru lauda unui mecena sui generis de moment, sau, prin bunavointa aceluiasi mecena, pentru alt protagonist: nasul/socrul/ginerica la o nunta, parintii/nasul/bunicii/copilul la un botez, patronul unei firme la bairamul firmei, Dan Diaconescu cind trupa e invitata la OTV etc.
Social/economic/politic
Reflectii (reflexii) asupra lumii si societatii - ce perversa e lumea si rea, importanta norocului in viata
Viata interlopa
Umor/ironie
Patriotismul - variante manelistice la C-asa-i romanul etc.
Jale/doliu

#39
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 Oscilatrix, on 26th April 2011, 19:20, said:

Sper ca nu ai mai  mult de 16 ani.

Imi pare rau sa te dezamagesc. Si imi pare rau sa iti spun ca voi care sustineti ca poti sa asculti si rock si manele si sa iti placa in mod real amandoua (repet, nu sa vi se para ok, ci sa fiti pasionati cu adevarat de ele, nu doar asa... hai ca merge si asta) sunteti de partea superficialitatii si imaturitatii (muzicale), nu eu. Si daca sa ai asteptari usor mai mari de la ce iti trece pe la urechi, sa ai gusturi bine definite si sa iei in serios anumite lucruri inseamna sa gandesti ca un copil de 16 ani... chiar n-am ce sa mai zic. Mai bine sa fiu eu aia de 16 ani, dar care pune suflet cu adevarat in ceva frumos si deosebit decat sa am 30 de ani (metaforic vorbind), sa fiu "cu mintea deschisa" si sa le bag pe toate la gramada intr-o amestecatura lipsita de gust, individualitate si claritate. Adica vorba aia, si gablonturi de 5 lei din Obor, si inelul cu perla mostenire de la bunica, ce nu merg impreuna?

#40
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 black_dizzy, on 27th April 2011, 13:43, said:

Adica vorba aia, si gablonturi de 5 lei din Obor, si inelul cu perla mostenire de la bunica, ce nu merg impreuna?

Merg daca nu ai prejudecati. Tu ai.
E scuzabil sa judeci oamenii dupa ce muzica asculta pana in 16 ani.

Edited by Oscilatrix, 27 April 2011 - 12:55.


#41
crickx

crickx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.04.2008
Astept crearea manelor care raspund intrebarilor despre sensul vietii sau care sa indemne ascultatorii sa recicleze (asta chiar nu e o idee rea!). Glumesc!  :rolleyes:

Parerea mea este ca gusturile nu se discuta, se educa. Dar asta se intampla in timp, mult timp. In plus, muzica nu se rezuma doar la manele, rock sau "house", clasica. Sunt o gramada de alte genuri, atatea trupe si solisti talentati de pe intreg globul pamantesc care merita sa fie ascultati si stimati pentru munca pe care o depun. Vrei sa asculti ceva, asculta oricat de tembela e piesa pentru ca faci lucrul acesta pentru tine si nu pentru vecinul, grupul de prieteni etc. Dar nu-i stresa pe restul cu un gen muzical pe care nu-l suporta. It's that simple!  :coolspeak:

#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007
Io nu tare inteleg cum vine asta cu manelistu'-rocker. Cum ar fi sa ascult Rammstein in timp ce conduc, si dupa o piesa ard un Guta, asa, pt. diversitate.

#43
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cam așa ceva. :) Dar nu Guță, de preferat Salam. :D

#44
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Cum Doamne iartă-mă să fiu rocker și pe la petrceri să mă rup în paișpe pe maneaua lu' $@||@m ? Asta-i blasfemie.  :ciocan:

#45
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 edy_wheazel, on 27th April 2011, 14:09, said:

Io nu tare inteleg cum vine asta cu manelistu'-rocker. Cum ar fi sa ascult Rammstein in timp ce conduc, si dupa o piesa ard un Guta, asa, pt. diversitate.

Si eu ma tot chinui sa-mi dau seama dar nu prea reusesc. In fine, fiecare cu gusturile lui. Atat timp cat nu asculta la telefon pe speaker intr-un mijloc de transport/loc public e treaba lui. N-am nimic cu nimeni.

#46
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Doar nesimțiții folosesc telefonul mobil într-un mijloc de transport în comun. Și crede-mă că am văzut destui/destule, de la cocalarii și pitzipoancele machiate excesiv și cu imitații de LV până la pletoșii cu geci de piele.

Oricum, pentru mine poți sta liniștit: merg foarte rar cu metroul, în general folosesc mașina (sunt locuri de parcare pe unde am treabă, plus că nu merg la orele de vârf :P ).

Edited by inside_spy, 28 April 2011 - 12:46.


#47
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

 temporal13, on 23rd April 2011, 00:34, said:

Sigur, si eu combin Salam cu Beethoven...
uite ca exista o combinatie intre cele 2 genuri muzicale: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rbUTWUI6uJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rezultatu' e sublim :P

#48
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Mai trăiește Mircea Badea? :D

L-am ascultat întâmplător acum câteva luni pe Zu (avea o emisiune după-amiaza) și zicea că lui nu îi place niciun gen muzical, așa că nu înțeleg de ce face mishto de Mozart și de nu-știu-care-manelist-cu-mulți-de-y de la Bărbulești.

Quote

Tu ai ascultat vreodată un concert dă orgă dă Bach? Oau! Pffff...

Apropo de Badea, am mai găsit video-uri interesante:

Mircea Badea cântă rock (Bad To The Bone :D )

Mircea Badea în duet cu Delia (la emisiunea Simonei Gherghe)

Sincer, Mircică n-are nicio treabă cu muzica!

PS: Ăsta mai stă cu părinții, nu? :D

#49
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009

 inside_spy, on 28th April 2011, 15:34, said:

L-am ascultat întâmplător acum câteva luni pe Zu (avea o emisiune după-amiaza) și zicea că lui nu îi place niciun gen muzical, așa că nu înțeleg de ce face mishto de Mozart și de nu-știu-care-manelist-cu-mulți-de-y de la Bărbulești.
nu vroiam sa il aduc pe badea in discutia asta, pur si simplu s-a intamplat sa aud capodopera respectiva la el in emisiune. Iar de Mozart chiar nu facea misto, in caz ca n-ai inteles...

#50
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 inside_spy, on 28th April 2011, 15:34, said:

Mircea Badea în duet cu Delia (la emisiunea Simonei Gherghe)

Asta parca o arde pe manele pe la petrecerile private. Si-a dat seama ca din asta se face banu' gros.

#51
Frustrated_F

Frustrated_F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.04.2011
Si eu ascult rock, orice in afara de metal, si nu mi-au inspirat niciodata versurile/muzica sentimente de ura/distrugere/satanism cum zicea cineva mai sus.
Un sunet de chitara combinat cu o voce buna chiar ma relaxeaza uneori.
Ce inseamna in romania rocker? doar acel tip de pusti pana in 20 de ani nebarbierit, cu plete ce se imbraca in haine de piele ? cum adica reprezinta asta un stil de viata? elaboreaza sa inteleg si eu. Adica daca eu ascult rock, inseamna ca trebuie sa-mi distrug imaginea si sa ma influenteze muzica in societate? In loc sa ma duc la munca la costum cu cravata si imbracat ca un domn, sa ma duc nespalat cu o geaca neagra aruncata peste piele si cu floci la gura? Hai sa fim seriosi.
Metalul nu a depasit niciodata numarul celorlalte piese rock, dimpotriva, afara sunt din ce in ce mai putini fani. Vorbiti de versuri, nici cei mai inraiti fani ai acestui gen nu cred ca inteleg toate cuvintele/urletele alea. Degeaba stii engleza. Aia nu e muzica!

Edited by Frustrated_Fuck, 28 April 2011 - 21:35.


#52
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 Oscilatrix, on 27th April 2011, 13:54, said:

E scuzabil sa judeci oamenii dupa ce muzica asculta pana in 16 ani.

N-auzi fiinta ca nu ii judec dupa ce muzica asculta si ca unii dintre cei mai apropiati oameni mie au gusturi muzicale total paralele cu ale mele? Judec muzica pe care o asculta, le judec gusturile muzicale, dar pe ei ca oameni nu ii judec dupa asta. Sunt doua chestii total separate, sa nu-mi placa ce muzica asculta x-lescu si sa nu-mi placa x-lescu in sine si nu inseamna nici ca nu observ ca x-lescu asculta o muzica de tot rahatul, dar nici ca mi-a scazut respectul/simpatia pt x-lescu pt ca asculta o muzica de tot rahatul. No cat mai clar de atat sa pun problema?

#53
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 black_dizzy, on 29th April 2011, 12:35, said:

N-auzi fiinta ca nu ii judec dupa ce muzica asculta si ca unii dintre cei mai apropiati oameni mie au gusturi muzicale total paralele cu ale mele? Judec muzica pe care o asculta, le judec gusturile muzicale, dar pe ei ca oameni nu ii judec dupa asta. Sunt doua chestii total separate, sa nu-mi placa ce muzica asculta x-lescu si sa nu-mi placa x-lescu in sine si nu inseamna nici ca nu observ ca x-lescu asculta o muzica de tot rahatul, dar nici ca mi-a scazut respectul/simpatia pt x-lescu pt ca asculta o muzica de tot rahatul. No cat mai clar de atat sa pun problema?

Da, "fiinto" , bine ca spui ca inseamna ca esti superficial daca asculti rock si manele, apoi zici ca nu judeci oamenii dupa ce muzica asculta.

#54
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Am zis superficial din punct de vedere muzical. Si poti sa fii superficial din punct de vedere muzical si o persoana perfect ok in rest.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate