Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rusia - St. Petersburg

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Ma pregatesc pentru o delegatie de 2 luni la St. Petersburg. N-am mai fost niciodata acolo si nici altundeva in Rusia.
Voi locui intr-un apartament si va trebui sa ma gospodaresc singur. Are cineva experienta traiului de zi cu zi in St. Pete?
Cam care sunt costurile de trai? Cat m-ar costa sa mananc zilnic la restaurant medium class, sa-mi mai preagatesc singur cate o masa (in principiu micul dejun), transport in comun la locul de munca, ceva de omorat timpul (o bere la terasa, o vizita la un muzeu sau alte puncte de atractie), auto-gospodarirea (ex. spalat haine), si alte chestii ce pot interveni in viata omului timp de doua luni. Imi trebuie in principiu o suma zilnica medie care acopera toate cheltuielile.

Altceva, cu as putea sa-mi asigur acces rezonabil la internet pentru email si informare de pe diverse site-uri/forumuri (adica nu voi face download masin de date)?

Mentionez ca stiu aproximativ 10 cuvinte in limba rusa (+ o serie de cuvinte romanesti care sunt asemanatoare sau identice). Totusi stiu bine literele rusesti. Pot citi chiar daca nu inteleg. In ce masura pot sa ma descurc "pe strada" cu engleza si franceza?

Nu sunt paranoic si temator de hotie si/sau agresiune de strada (cum se intampla multor straini "bine sfatuiti" cand vin in Romania). Totusi, care este situatia in St. Pete?

De ce alte sfaturi pot beneficia?

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Cum te-ai adaptat in Leningrad ?
Impartaseste din experienta de acolo daca ai timp.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate