Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Poze orfane

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
5181 replies to this topic

#4987
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostRamuran, on 28 martie 2020 - 16:43, said:

"Virus"
(Avantaj major pentru cei care il pot observa in 3D/cu privire incrucisata)
Ce gluma buna! M-am chinuit 10 min sa-l vad 3D... acum am febra musculara!

O imagine care pare smulsa dintr-un vis in care incerci sa regasesti realitatea din spatele amanuntelor... dar soarele apune si totul urmeaza sa se cufunde in intuneric!

#4988
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai greu de vazut epsomit-ul, pare un pic prea mare distanta intre imaginile s-d

#4989
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostTaxon, on 21 aprilie 2020 - 23:06, said:

Mai greu de vazut epsomit-ul, pare un pic prea mare distanta intre imaginile s-d
Ha? Pt.mine era comentariul?
Nu stiu ce-s alea. Eu doar fac poze cu ce prind (telefon de obicei) nu cunosc termenii tehnici.

#4990
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostTaxon, on 21 aprilie 2020 - 23:06, said:

Mai greu de vazut epsomit-ul, pare un pic prea mare distanta intre imaginile s-d
Imaginile 3D pentru privire incrucisata se vad la orice dimensiune, asta e avantajul principal. Poti sa le reduci dimensiunea din viewer, sau te poti indeparta de ecran. Distanta de care zici e valabila doar pentru cele pentru pivire in paralel, caz in care distanta dintre centrele celor doua imagini nu trebuie sa depaseasca distanta interpupilara.

Le pun cateodata in 3D doar asa de chestie, poate mai este cineva pasionat care stie cum sa le priveasca (sau ce sa faca cu ele ca sa le vada cu ochelari 3D, sau cu dispozitive VR). Cine nu poate/nu stie, se uita doar la "jumatate"/una dintre imagini.Posted Image

#4991
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am monitor de 32". Stau la circa 1m de el. Imaginează-ți cam ce nod ar trebui să-mi fac la privire ca să pot privi încrucișat astfel încât să văd 3D :D

#4992
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Ai impresia ca eu nu ma uit la ele cand le fac? Pe 32", de la 1m distanta, fullscreen, le vad usor de tot, in mai putin de o secunda. Si nu trebue vazute neaparat in fullscreen; se pot reduce la jumatate de ecran sau oricat cat sa permita o privire mai relaxata.
Eu cred ca nu le vedeti deloc in 3D, pentru ca nici n-ati incercat (in general, nu pe ale mele in particular).Posted Image
Sunt multe subiecte care se vad extrem de interesant in 3D, incomparabil fata de cele plate (2D). Ca sa nu mai zic despre cum se vad daca sunt plasate intr-un "decor VR", cu jucarii adecvate.Posted Image

#4993
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Am ochelari VR, pe telefon ar trebui sa se vada ok 3D-ul? Inca nu am testat.. Am si un TV 3D (cu ochelari cu polarizare), o stii sa faca ceva in acest caz?

Edited by crokodilu, 22 April 2020 - 10:38.


#4994
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da. Ar trebui să iti mearga si pe telefon si pe tv.

#4995
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
(crokodilu) Pe toate dispozitivele mentionate 3D-ul se vede excelent, doar ca materialul trebuie pregatit diferit. Ai dispozitiv VR dedicat (Oculus, PSVR, HTC Vive,...), sau dispozitiv VR pentru telefon (sau si/si)? Pe telefon se poate vedea foarte "bengos" daca ecranul telefonului e cu rezolutie cel putin QHD (2560x1440 pixeli). Se vede si daca rezolutia e mai mica, dar se vede foarte slabut, pentru ca se intinde o imagine cu rezolutie mica intr-un FOV mare (~100* in medie).
O sa-ti fac tie in mod special o imagine in 4K/3D pentru televizorul 3D cu ochelari polarizanti si una ca sa o vezi pe telefon sau cu dispozitivul VR dedicat. Am nevoie de detalii despre telefon ca sa stabilim cum o vezi.
Daca ai un telefon cu ecran QHD si Android e cel mai simplu, pentru ca este un player special si unic pentru android in care poti vedea atat imagini cat si video, normal sau in 3D, VR 360* normal sau in VR 360* 3D, cu sau fara zoom in imagine.

Imaginea pentru televizorul 3D ti-o fac si direct pregatita pentru telefon, se poate vedea fara nici un soft special, o deschizi ca pe o imagine normala 2D, bagi telefonul in dispozitivul pentru 3D si nimic in plus.

Pe ecrane cu rezolutie cel putin QHD, ca sa se vada bine in 360* VR 3D, trebuie sa-ti pregatesc o imagine de 50MP/12K, de asta iti cer detalii.Posted Image

Avem timp acum, putem sa ne distram putin.Posted Image

Edited by Ramuran, 22 April 2020 - 11:49.


#4996
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Am un dispozitiv VR cu doua lentile, pui telefonul in fata si focuseaza ca sa privesti ecranul impartit in doua, ceva de forma https://www.emag.ro/.../pd/DP75FDBBM/. Telefonul are 1080 x 2160 pixeli, android.

Edited by crokodilu, 22 April 2020 - 12:01.


#4997
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
OK, daca dispozitivul VR respectiv nu are un FOV de peste 90* ar trebui sa se vada rezonabil cu ecranul de 1080 x 2160 pixeli.
Presupun ca TV-ul 3D e 4k, caz in care trebuie sa se vada foarte bine.
In cateva ore iti pregatesc ceva.Posted Image

#4998
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu e graba ca nu am ochelarii acasa, doar tv-ul (e fullHD 3D).

Edited by crokodilu, 22 April 2020 - 13:54.


#4999
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Ti-am pregatit cateva pe mai multe teme, sa spui care tematica ti se pare mai interesanta in 3D (de curiozitate). Le-am lasat si pe cele pentru TV in 4K, pentru ca pot fi folosite si in formula "Cinema VR 3D" cu playerul despre care mentionez mai jos.
....................................................
Am lasat tema principala pe un subiect cu cristale (Epsomit), ca sa nu trecem discutia pe alt thread.
....................................................

Din linkul indicat poti sa descarci de pe WeTransfer mai multe imagini in format TAB (sus-jos), in montaj normal (imaginea pentru ochiul stang e sus) si una cu copacelul cu cristale in format paralel pentru experienta cu telefonul. E in format 16/9 si ar trebui sa poata fi vazuta direct afisata pe ecran si pus telefonul in dispozitivul VR. Probabil n-o sa se vada grozav din cauza rezolutiei mici a ecranului.  https://we.tl/t-AdCzd2h6XP

Dar poti sa instalezi VR Media Player - 360° Viewer pentru distractie avansata. Initial pare greu de folosit, pentru ca instructiunile de pe sit pentru unii nu sunt destul de sugestive.

- Cand se deschide player-ul apare o imagine generica fara interfata de control complexa.
- Trebuie (preferabil) mutat pe orizontala si "ciocanit" ecranul ca sa apara un mic meniu. In stanga sus sunt 3 bare suprapuse, se apasa pe ele. Apare un meniu de unde poti selecta "Photo Library" unde cauti poza cu cristale incarcata in telefon.
- Dupa ce alegi poza apare meniul din atasament.
- Pentru poza de la mine selectezi "Standard" (lens) si "Side-by-Side" (3D)
- Apesi pe ecran si apare doar o imagine.
- Trebuie sa mai apesi pe ecran in dreapta sus sa apara icoanele din poza din atasament si repede sa apesi pe simbolul ala cu ochelari 3D, dupa care apar doua imagini pe ecran (3D).

Mai sunt acolo niste optiuni care permit activarea sau blocarea senzorilor pentru orientarea in VR (semnul de busola) si centrarea imaginii pe directia preferata de vizualizare (un semn care seamana cu cel pentru expunerea matriciala la ap. foto), de ex..

Dupa ce apare imaginea 3D, poti s-o maresti/extinzi pe ecran si ca urmare "poti sa te plimbi prin ea" (stanga-dreapta-sus-jos) ca intr-un mediu VR. Asta e partea cea mai interesanta si merge si pentru imaginile pentru TV-ul 3D (la care initial setezi "Standard" si "Over-Under"). Practic te poti invarti in orice directie, doar ca nu ai continut de imagine dincolo de marginile pozei observate. Cu imaginea marita si cu modul VR activat, continutul 3D e mult mai spectaculos chiar si pe ecranul cu rezolutie mai mica decat cel recomandat!

Pentru continut de 360* VR trebuie ca materialul sa fie pregatit ca atare si ajungem la formate de inalta rezolutie ca sa se vada bine. Ca sa fie si 3D in 360* VR, sunt extrem de complicat de facut dpdv tehnic.
........................................................................
E evident ca toata povestea e valabila pentru oricine e interesat.Posted Image

Attached Files



#5000
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Nu e facuta cu un aparat performant si e si trecuta prin multe, dar e printre preferatele mele.

#5001
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Imi șoptise cineva un hint odata, sa car cu mine un mic puf-puf cu apa.
Citiva stropi, pufaiti usor, pot da o cu totul alta față unei flori.
Poate ca si unei pinze de paianjan?

Poate ca ai sa vrei vreodata sa refaci poza de mai sus...

Edited by Taxon, 23 April 2020 - 20:27.


#5002
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostTaxon, on 23 aprilie 2020 - 20:26, said:

Imi șoptise cineva un hint odata, sa car cu mine un mic puf-puf cu apa.
Citiva stropi, pufaiti usor, pot da o cu totul alta față unei flori.
Poate ca si unei pinze de paianjan?

Poate ca ai sa vrei vreodata sa refaci poza de mai sus...
Da, dar ce am pozat in ziua aceea, cu muuulti ani in urma era natural. Nu va spun ce splendoare, dimineata la prima ora cand rasare soarele peste gradina plina de marar. Diamante! Nu am pozele respective, dar descarc cateva urcate demult pe net. Calitatea o sa fie si mai slaba.

#5003
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007
Din ciclul: Fotografia de criza COVID19
"Pe furiș”

#5004
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
N-am priceput mesajul...sau poate era pt. topicul cu pasari?

PS: masca este cu model?

Edited by crokodilu, 24 April 2020 - 13:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate