Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Încălzire în Pardoseala cu agent termic-IPAT, Seria 2 (2011-...)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6625 replies to this topic

#19
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011

 NemesisGreen, on 18th April 2011, 23:37, said:

Despre bypass ...

BY-PASS
Distribuitorul circuitului de încălzire poate fi  prevăzut
cu  conducta  de  trecere By-pass,  pentru  a  asigura
un debit de scurgere între conducta de alimentare si
cea de  retur. Acest element se  foloseste când toate
circuitele  sunt  echipate  cu  actuatoare.  Un  minim  de
debit poate fi  necesar pentru a ne asigura că pompa
func"ionează  corect  când  actuatoarele  sunt  închise.
Dacă  unul  din  circuite  este  necontrolat  (exemplu
baie,  hol)  acest  debit minim  necesar  se  creează
fără  folosirea  conductei  de  trecere.


Nu folosesc cuvintele mele ca ma transeaza lumea.Eu unul pentru asa ceva il folosesc

Despre grupuri amestec.

Grupurile de pompare si amestec ..................... Electronic sunt recomandate la instalatiile de incalzire in pardoseala. .....................asigura o temperatura constanta a agentului termic, in timp ce...............Electronic este echipat cu un senzor pentru masurarea temperaturii exterioare. Circulatia pompei este controlata automat de o valva diferentiala de presiune pentru a se pastra conditiile de functionare ale pompei in siguranta. Aceasta inseamna ca nu este nevoie de by-pass in circuitul secundar. Grupul de pompare si amestec asigura o temperatura constanta datorita unui termostat care este controlat de un senzor montat dupa pompa de circulatie. Termostatul are domeniul de lucru 20-55gr.C.

Cam asta fac ..:))) Iarasi spuse de producatori in fise tehnice
Interesant. Da-mi si mie linkul unde scrie toate chestiile astea.
Mersi,

#20
NemesisGreen

NemesisGreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 21.02.2011
Nu pot spanule ie ...secret:))

#21
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Nemesis!!!
  Dupa ce am citit ce ai prezentat si ce am mai dedus si eu (nu rade) acum imi dau seama care este diferentza intre IP si radiatoare in pardoseala.
Lipsa grupului de amestec si shuntului face imposibila omogenizarea instalatiei in pardoseala. Fara, poti  doar echilibra hidraulic instalatia. Acum sunt convins de randamentele sporite ale automatizarii instalatiilor in Pardoseala prezentate de spanu, scurt si gelu. Ce nu cunosc este ce poate una si nu poate cealalta. :peacefingers:
Bafta!!! :thumbup:

Edited by lupingo, 18 April 2011 - 22:57.


#22
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011

 NemesisGreen, on 18th April 2011, 23:53, said:

Nu pot spanule ie ...secret:))
OK man. Te inteleg!!

#23
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 spanu110976, on 18th April 2011, 22:55, said:

Acele instalatii unde toate debitmetrele indica aceeasi valoare sunt reglate aiurea.....


 NemesisGreen, on 18th April 2011, 23:21, said:

[b]SETAREA VALVELOR PENTRU
CIRCUITELE INDIVIDUALE (AJUSTARE)
Întotdeauna se începe prin a ne asigura că toate valvele de retur sunt deschise la maxim. Apoi, folosind cheia prevăzută pentru această opera"iune, se vor pune în practică valorile din proiect. ......

Explicatimi si mie va rog, cum sta pina la urma treaba cu reglatul debitmetrelor, ca se pare ca eu nu stiu cum se reglaeaza de fapt. Eu stiam ca daca am distribuitoare cu debitmetre, trebuie sa le reglez ca sa am acelasi debit prin toate buclele, undeva la un 2 litri pe minut. Daca am acelasi debit, am presupus ca toate buclele se vor incalzi uniform, indiferent de lungimea lor. Astfel temeratura atinsa in camere, va fi aceeasi peste tot.
Acum aflu ca nu este bine. Ca de fapt trebuie sa am debite diferite. Care ar fi explicatia?

#24
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 florin71_skoda, on 19th April 2011, 20:17, said:

Explicatimi si mie va rog, cum sta pina la urma treaba cu reglatul debitmetrelor, ca se pare ca eu nu stiu cum se reglaeaza de fapt. Eu stiam ca daca am distribuitoare cu debitmetre, trebuie sa le reglez ca sa am acelasi debit prin toate buclele, undeva la un 2 litri pe minut. Daca am acelasi debit, am presupus ca toate buclele se vor incalzi uniform, indiferent de lungimea lor. Astfel temeratura atinsa in camere, va fi aceeasi peste tot.
Acum aflu ca nu este bine. Ca de fapt trebuie sa am debite diferite. Care ar fi explicatia?
Hai ca ma bag si eu, ca dupa ce am citit toate posturile lui scurt, spanu, gelu am mai bagat ceva la cap
Varianta 1: Cea a lui Nemesis: dupa valorile din proiect
Varianta 2; Daca toate debitmetrele indica aceeasi valoare apare problema temperaturii  de intoarcere. La traseu de 30ml vei avea Xgrade pe retur, la traseu de 100ml vei avea mai putine grade la intoarcere. Dar aceasta problema se poate rezolva cu grupurile de amestec sau shunturile ce omogenizeaza buclele (cand actuatoarele incep sa inkida anumite trasee). Nu sunt inca in clar cu  densitatea ....
Daca-i avea termometre pe fiecare retur ai echilibra la "sange" zic eu

Edited by lupingo, 19 April 2011 - 20:01.


#25
NemesisGreen

NemesisGreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 21.02.2011
Da Florine ie nevoie de debite diferite pentru a egaliza instalatia .Daca micsorezi debitul la un  circuit scurt si cresti la unul lung fortezi lichidul sa treca pe drumul cel mai usor.

#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tot nu inteleg logica.
Eu montez distribuitore cu debitmetre si la instalatiile cu radiatoare. Pentru ca radiatoarele sunt de marimi diferite, este normal ca printr-un radiator mic, agentul termic sa se invirta mai repede, decit printr-un radiator mare. Drept urmare, radiatorul mic se va incalzi mult mai repede decit cel mare si in consecinta va incalzi mult mai repede camera respectiva. Dar daca reduc circulatia prin radiatorul mic, il oblig sa ajunga la temperatura maxima in acelasi timp cu radiatorul mare. Drept urmare ele vor radia la fel si cele doua camere se vor incalzi la fel. Sau ma insel eu ?
La IP de ce nu este la fel ?

Spui ca: "Daca micsorezi debitul la un circuit scurt si cresti la unul lung fortezi lichidul sa treca pe drumul cel mai usor." Aici nu prea inteleg. Eu inteleg altfel. Pai daca am un cicuit scurt, prin el o sa am un debit de 5 litri/ minut. Daca am unul lung, am 2,5 litri/minut. Din start lichidul merge pe drumul cel mai usor, adica prin circuitul scurt, ca deaia debitul este mai mare. Dar daca reduc debitul circuitului scurt de la 5 la 2,5 litri/minut, inseamana ca fortez lichidul sa nu mai mearga prin circuitul scurt, ca sa apuce sa mearga si prin cel lung.

Unde gresec la logica mea ?

#27
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Gresesti la schimbul de energie intre aer si suprafata radianta. Sau ma insel ?

Edited by keta, 19 April 2011 - 20:26.


#28
NemesisGreen

NemesisGreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 21.02.2011
Fiecare circuit are o rezistenta naturala la curgere .Circuitele mai lungi au rezistente la curgere mai mari ( normal ).Ei debitmetrele noastre sunt defapt niste ``robineti cu talpa`` care franeaza lichidul.Calculele imi arata cat trebuie ``franat`` fiecare circuit.
Imi pare rau daca nu m/am facut inteles dar nu prea am dar de orator , se pare ca donul asta m-a ocolit:)

#29
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@keta, nu stiu daca te inseli sau nu. Va trebui sa-mi explici putin cum vezi tu treaba.

In cazul radiatoarelor, eu vad asa: sa presupunem ca pentru o camera am nevoie de 1000w si pentru alta am nevoie de 2000w. Asa ca montez un radiator de 1 metru si unul de 2 metri. Cupleaza termostatul de camera, montat intr-una din camere si pleaca centrala ca sa urce temperatura pe tur la 70 grade. Ambele radiatoare ca sa degaje cei 1000w respectiv 2000 w, trebuie sa fie complet calde, sa aiba toata apa din ele la 70/60 grd. Daca temperatura tur/retur este mai mica, vor dezvolta doar 500w respectiv 1000w.  Problema care o vad eu, este ca prin radiatorul mic circula apa mult mai repede. Asa ca in 15 minute, radiatorul mic va avea apa de 70/60 si va degaja 1000w, pe cind radiatorul mare va fi doar de jumatate cald si va dezvolta doar 1000w in loc de 2000w cit am nevoie.

Cred ca am inteles ce vrei sa spui: ca in timpul functionari exista si schimbul radiator/ aer incapere. Dar daca prin radiatorul mic, apa circula cu o viteza dubla, ne mai legam de acest schimb de energie ?

#30
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 florin71_skoda, on 19th April 2011, 21:05, said:

Tot nu inteleg logica.
Eu montez distribuitore cu debitmetre si la instalatiile cu radiatoare. Pentru ca radiatoarele sunt de marimi diferite, este normal ca printr-un radiator mic, agentul termic sa se invirta mai repede, decit printr-un radiator mare. Drept urmare, radiatorul mic se va incalzi mult mai repede decit cel mare si in consecinta va incalzi mult mai repede camera respectiva. Dar daca reduc circulatia prin radiatorul mic, il oblig sa ajunga la temperatura maxima in acelasi timp cu radiatorul mare. Drept urmare ele vor radia la fel si cele doua camere se vor incalzi la fel. Sau ma insel eu ?
La IP de ce nu este la fel ?

Spui ca: "Daca micsorezi debitul la un circuit scurt si cresti la unul lung fortezi lichidul sa treca pe drumul cel mai usor." Aici nu prea inteleg. Eu inteleg altfel. Pai daca am un cicuit scurt, prin el o sa am un debit de 5 litri/ minut. Daca am unul lung, am 2,5 litri/minut. Din start lichidul merge pe drumul cel mai usor, adica prin circuitul scurt, ca deaia debitul este mai mare. Dar daca reduc debitul circuitului scurt de la 5 la 2,5 litri/minut, inseamana ca fortez lichidul sa nu mai mearga prin circuitul scurt, ca sa apuce sa mearga si prin cel lung.

Unde gresec la logica mea ?
Daca ai acelasi debit pe 2 sau mai multe trasee cu lungimi diferite temperatura de intoarcere a traseului lung va fi mai mica decat cea a celui scurt. Daca bagi apa de 40C cu furtunul pe o teava de 2ml, la iesire vei avea, sa zicem 39,9C. Daca acelasi lucru il faci pe o teava de 100m la iesire vei avea poate 25-30 gradeC. La teava de 2m pui degetul (debitmetrul)la iesire si lasi sa curga doar un firicel de apa ce masoara 25-30 CPrin echilibrarea instalatiei se urmareste ca temperaturile de intoarcere sa fie egale, idiferent de lungime  :peacefingers:

Edited by lupingo, 19 April 2011 - 20:48.


#31
NemesisGreen

NemesisGreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 21.02.2011
Domnilor a nu confunda oalele cu borcanele.:))

Presiunea ( notam cu P )se transforma in mcol H2O ;
Sectiunea tevii (notam cu A) in mp , si consideram fara nici un fel de obturare
Viteza de scurgere (notam cu v ) in m/s
Debitul (notam cu D ) in m3/sec
Acceleratia gravitationala (notam cu g) in m/s2
avem v=( 2.g.P )sub radical
Respectiv, D=v.A in mc/s sau D=A.(2.g.P)sub radical

Daca se doreste un calcul mai simplificat, si totodata mai putin precis se poate folosi valoarea vitezei economice de curgere in conducte,dupa cum urmeaza :
diametrul conuctei viteza economica
mm ........................... m/s
10 - 20 .......................... 1
25 .................................1,1
32 - 40 .......................... 1,2
50 .................................1,4
65 - 75 .......................... 1,5
100 -125 .........................1,7
150 -175 .........................1,8
200 -300 .........................2

Debitul fiind produsul dintre aria sectiunii a conductei, si a vitezei de curgere,
avem D = S x v
unde D debit, in mc/s , S sectiunea in mp , v viteza, in m/s

Edited by NemesisGreen, 19 April 2011 - 20:53.


#32
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@NemesisGreen, nu conteaza ca nu ai dar de orator ca eu nu ma grabesc :P

Nu prea bate postul anterior cu asta de acum... inainte spuneai invers... dar hai sa mergem mai departe, ca pina la urma tot ajungem noi la un consens. :D  
Acum spui ca circuitul lung trebuie frinat dupa niste calcule. Corect. Tot asta spuneam si eu. Eu insa spuneam ca trebuie frinat pina ajunge egal cu circuitul mic si tu spui ca trebuie frinat dupa calcule si nu trebuie frinat ca sa fie egal cu circuitul mic.
Da te rog citeva exemple. Ceva de genul: am 2 circuite. Ambele sunt cu pas de 15. Unul are 50m si altul 100m. Ce debite trebuie sa fie prin ele.

 lupingo, on 19th April 2011, 21:43, said:

... Daca bagi apa de 40C cu furtunul pe o teava de 2ml, la iesire vei avea, sa zicem 39,9C. Daca acelasi lucru il faci pe o teava de 100m la iesire vei avea poate 25-30 gradeC. ...
Foarte corect. Dar daca teava mica, aia de 2ml, care hai sa o marim totusi la un 50ml, o voi strangula, apa va merge mai incet prin ea. Mergind mai incet, va ceda temperatura sapei si la iesire va avea pina la urma, tot 25-30 gradeC ca si aia de 100ml. Nu esti deacord cu mine ?

#33
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011
[quote name='scurt_pe_2' date='18th April 2011, 01:16' post='9766929']
CITAT SCURT/2:
In amandoua cazurile imi par buclele cam lungi, poate mult prea lungi...
De obicei modul de montaj al buclelor in serpentina spiralata aduce un oarecare plus instalatiei, prin compensari, asigurand un confort termic un pic mai bun in atare cazuri de instalatie. Deoarece Delta T-ul este mare, depasind adesea 9-10 grade.[/i]
CONCLUZIE:
Bravoooooooooooo !!
Adu-ti aminte cand am spus eu pe forumul dedicat i.p. ca cele mai bune bucle sunt cele realizate in spirala m-ati criticat si tu si gelunechifor.Acu' vad ca si tu spui acelasi lucru. Te cam contrazici scurt/2.

CITAT SCURT/2:
Prin montajul buclelor in serpentina simpla, socotesc ca executantii stiau deja cam cu ce neplaceri s-ar putea confrunta cu o atare instalatie, si ma gandesc poate ca s-a mers pe atare montaj, urmand intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, un upgrade al instalatiei... E o parere.
CONCLUZIE:
Aaaaaaa ce-mi place asta:""Prin montajul buclelor in serpentina simpla, socotesc ca executantii stiau deja cam cu ce neplaceri s-ar putea confrunta cu o atare instalatie""
Ce upgrade sa mai faca??? Sa schimbe modul de montaj al serpentinelor in spirala eventual.

CITAT SCURT/2:
Oricum, ca si concluzie, amandoua instalatiile sunt la fel de simple si fara pretentii. Instalatiile vor face cald, insa economia de energie nu va fi foarte mare vs. radiatoare. Daca s-ar folosi si alte componente(de obicei "optionale"), s-ar imbunatati consumurile si totodata si confortul termic.
CONCLUZIE:
Tu ceea ce vinzi ca optionale altii le dau de serie .

Edited by spanu110976, 19 April 2011 - 21:15.


#34
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007

 NemesisGreen, on 19th April 2011, 21:52, said:

Presiunea ( notam cu P )se transforma in mcol H2O ;.. Debitul fiind produsul dintre aria sectiunii a conductei, si a vitezei de curgere,
avem D = S x v
unde D debit, in mc/s , S sectiunea in mp , v viteza, in m/s
Sa sti ca acum am inteles toti  :deadtongue: Florin avea nevoie de o explicatie academica? El vrea sa stie de ce trebuie sa aibe debite diferite in IPAT sau I cu calorifere, nu neaparat de calculul debitului, sau m-am inselat?

 florin71_skoda, on 19th April 2011, 22:00, said:

Foarte corect. Dar daca teava mica, aia de 2ml, care hai sa o marim totusi la un 50ml, o voi strangula, apa va merge mai incet prin ea. Mergind mai incet, va ceda temperatura sapei si la iesire va avea pina la urma, tot 25-30 gradeC ca si aia de 100ml. Nu esti deacord cu mine ?
Pai eu ce-am zis? acelasi lucru. De aceea trebuie sa reglezi diferit buclele pt a avea temperaturi egale :deadtongue:

Edited by scheleton, 19 April 2011 - 21:08.


#35
NemesisGreen

NemesisGreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 21.02.2011
Acum spui ca circuitul lung trebuie frinat dupa niste calcule. Corect. Tot asta spuneam si eu. Eu insa spuneam ca trebuie frinat pina ajunge egal cu circuitul mic si tu spui ca trebuie frinat dupa calcule si nu trebuie frinat ca sa fie egal cu circuitul mic.

Nu .:)) zic ca circuitul scurt trebuie franat :))) ca asta are rezistenta mai mica .Iar calculele imi arata cat trebuie franat ( sa zic pana mea pana la 2 l/s) eu ca un baiat bun ascult de ingineri si franez pe asta scurtu la 2 l/sec.Ca la alea lungi nu mai ai ce le face.:)))

Spanu te rog pastreaza shootingu pentru sectiunea rezervata :))) . Macar aici lasati/ne sa discutam cate ceva.
Multumiri anticipate!

 NemesisGreen, on 19th April 2011, 22:11, said:

Acum spui ca circuitul lung trebuie frinat dupa niste calcule. Corect. Tot asta spuneam si eu. Eu insa spuneam ca trebuie frinat pina ajunge egal cu circuitul mic si tu spui ca trebuie frinat dupa calcule si nu trebuie frinat ca sa fie egal cu circuitul mic.

Nu .:)) zic ca circuitul scurt trebuie franat  ca asta are rezistenta mai mica .Iar calculele imi arata cat trebuie franat ( sa zic pana mea pana la 2 l/s) eu ca un baiat bun ascult de ingineri si franez pe asta scurtu la 2 l/sec.Ca la alea lungi nu mai ai ce le face.

Spanu te rog pastreaza shootingu pentru sectiunea rezervata :))) . Macar aici lasati/ne sa discutam cate ceva.
Multumiri anticipate!


Voi zici ca sunteti turci .Debitmetrele sunt debitmetre nu termometre .Pentru echilibrarea temperaturi aveti grup amestec dar ca asta sa fie echilibrata trebuie sa curga intai apa pe toate tevile.

Edited by NemesisGreen, 19 April 2011 - 21:12.


#36
lupingo

lupingo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 03.07.2007
Florine!!!
Daca obturezi circuitul (debitmetru) creste rezistenta la inaintare, scade debitul, caloriferul sau bucla cedeaza caldura, iar temperatura de iesire din caloriferul mic este egala cu cea a celui de 2m, astfel ai rezolvat echilibrarea hidraulica :peacefingers:

Edited by lupingo, 19 April 2011 - 21:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate