Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

(Apolodor13) Marea Provocare - Casuta Dascalu

- - - - -
  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#667
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ne-am intors azi. Am venit pe autostrada de la eforie pana la ploiesti. Nasoala centura bucurestiului, foarte nasoala. E o piata ceva pe-acolo prin fata careia trece o strada care intersecteaza centura bucurestiului si mai are si prioritate, deci aia care vin pe centura, tre' sa opreasca ori de cate ori trece o duba cu pepeni la deal sau la vale. O porcarie, o mare porcarie tipica pentru bucuresti. Am mers in coloana de la iesire de pe A2 pana la intrare pe A3. In timpul asta faceam 100 de km pe autostrada. Alta mizerie mare pe DN1. Nu stiu ce rahat fac pe-acolo pe-aproape de posada parca si-am stat iar intr-o coloana de-mi venea s-o iau pe jos pana acasa. Dupa care iar in coloana cu 10 km/h prin statiuni gen sinaia, azuga, predeal, busteni.....ca de....pleaca bucuresteanu' pe valea prahovei dom'le.

Deci curentul sta oprit si zile intregi ? Pai si cum se incalzeste in zilele cand sta oprit ? Eu tot n-am inteles cat costa un kwh, ce spatiu incalzeste apolodor si ce consum lunar a avut pe luna februarie de exemplu. Posted Image

#668
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Budrom se referea la faptul ca statea centrala oprita zile intregi, atunci cand ne cadea curentul. Tocmai din cauza asta in februarie am avut un consum destul de mare si am platit vreo 1900  de lei. Datorita faptului ca centrala nu a mers in regimul optim de functionare. In rest, consumul nostru pe timp de iarna nu sarea de 2000kwh, iar pe timpul verii, cand centrala este oprita, avem un consum mediu de 200kwh. Acum ma gandesc serios sa-mi fac o soba comuna la cele doua dormitoare de pe spate, pentru situatii exceptionale, cum au fost cele de iarna trecuta.
De data asta sper ca s-a inteles destul de clar cum e cu consumul centralei :).

#669
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mi-era clar de la inceput dar am cautat si pe net si tot nu gasesc un pret pentru kwh.

#670
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 Inginerul_bv, on 31 august 2012 - 19:10, said:

Ne-am intors azi. Am venit pe autostrada de la eforie pana la ploiesti. Nasoala centura bucurestiului, foarte nasoala. E o piata ceva pe-acolo prin fata careia trece o strada care intersecteaza centura bucurestiului si mai are si prioritate, deci aia care vin pe centura, tre' sa opreasca ori de cate ori trece o duba cu pepeni la deal sau la vale. O porcarie, o mare porcarie tipica pentru bucuresti. Am mers in coloana de la iesire de pe A2 pana la intrare pe A3. In timpul asta faceam 100 de km pe autostrada. Alta mizerie mare pe DN1. Nu stiu ce rahat fac pe-acolo pe-aproape de posada parca si-am stat iar intr-o coloana de-mi venea s-o iau pe jos pana acasa. Dupa care iar in coloana cu 10 km/h prin statiuni gen sinaia, azuga, predeal, busteni.....ca de....pleaca bucuresteanu' pe valea prahovei dom'le.


Scrie bre si tu catre PMB, sa scoata naibii prioritatile drumurilor judetene, care taie DNCB (Drumul National Centura Bucuresti)...
Sa stea cu orele astia din cartierele ”rezidentiale” din buricul.. campului agricol, cand vin/pleaca din Buc!
Sau sa se faca pod, pasaj, etc?
Never.
Un pic prin nord s-au mai facut, pe unde locuiesc conducatorii iubiti si..gata.


Te penalizez ca nu m-ai sunat...
iti spuneam ca: exact de vineri pana ieri, centura va fi haos, caci se montau niste grinde la A3, peste centura.

#671
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ehh, ce sa-i faci de-acuma asta e. Am injurat, am inghitit. A si era sa uit. Una bucata groapa mare la intrarea de pe autostrada pe centura.....fix pe-aia o luai bai nene si-mi indoi janta. Acu' ce sa-i fac ? Demontat, roluit, remontat, reechilibrat........alti bani alta distractie.....Ce-o fi asa de greu' ma nene sa aruncei o lopata de asfalt in fiecare gaura ? Chiar asa de scump o fi ? Posted Image

#672
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

 Inginerul_bv, on 03 septembrie 2012 - 20:43, said:

Ehh, ce sa-i faci de-acuma asta e. Am injurat, am inghitit. A si era sa uit. Una bucata groapa mare la intrarea de pe autostrada pe centura.....fix pe-aia o luai bai nene si-mi indoi janta. Acu' ce sa-i fac ? Demontat, roluit, remontat, reechilibrat........alti bani alta distractie.....Ce-o fi asa de greu' ma nene sa aruncei o lopata de asfalt in fiecare gaura ? Chiar asa de scump o fi ? Posted Image


Ehh,cam asa sunt toate drumurile din Romania asa ca multi dintre noi aproape ca s-au obisnuit cu o buza de bara sparta,o bucata de scut ,,lasata'' prin mijlocul drumului,un proiector atarnand de bara de la un ,,hop'' mai vesel,etc,din pacate. Se repara intr-un loc drumurile si se strica in acelasi loc din nou si inca in 2 locuri...

#673
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Asa este, avem firme de constructii care nu reusesc macar 1 trecere la nivel a unei sine de tramvai, tren sau rostul unui pod .
Dar castiga toate licitatiile...
inginere, ce cautai pe partea drepta a iesirii pe centura, acolo e groapa si tu faceai STANGA, spre A2...
e o fosta fantana acolo, cica...
beah...
Posted Image

Ce ziceti de noua borduriada din Buc, acum nu mai e videana?!

Edited by budrom, 04 September 2012 - 08:53.


#674
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Zic de facut dreapta de pe autostrada soarelui pe centura. Acolo e groapa nenorocita nu la intrare pe bucuresti ploiesti.

#675
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Exista o varianta pt cei ce vin pe A2 si vor sa evite centura in drumul lor spre nord. Drum mai scurt, f liber si f bun: iesire de pe A2 la Fundulea, DN3 pana-n Branesti apoi de la giratoriu dreapta pe DJ 100 pana-n Afumati, Stefanesti, Pipera sau Otopeni, dupa preferinte.

Dom injiner noteaza pt vara viitoare traseul! :)

#676
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Aia e varianta buna cand va exista legatura dj100 cu A3, in...curand, cica.

#677
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Exista, dar nu directa. Stefanesti-centura-A3. E foarte lejer traficul in zona.

#678
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am notat, da' necunoscand prea bine zona, n-am priceput exact ce si cum. O sa ma uit acasa pe-o harta mai detaliata si poate vad ce si cum. Tre' sa-mi iau un GPS ca asta vechi productie china no-name a dat ortu' popii :lol:

#679
nemuriciu

nemuriciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 20.01.2011
Uite:

Edit

Attached Files



#680
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 nemuriciu, on 04 septembrie 2012 - 10:40, said:

Exista, dar nu directa. Stefanesti-centura-A3. E foarte lejer traficul in zona.
aia e si varianta ce o prefer si eu

#681
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

 Apolodor13, on 28 august 2012 - 19:22, said:

Ce te inteseaza despre centrala? E de la Protherm, de 18kw. E suficient de puternica pentru ce am nevoie. Un consum mediu pe iarna e undeva pe la 2000kw. Consumul e  comparativ cu gazele din punctul meu de vedere.

Eu vroiam sa stiu mai exact, ce putere ai aprobata de la furnizorul de energie?
Sa mai discutat odata pe jurnalul tau despre acest lucru.
Te intreb pt ca si eu as vrea sa-mi pun o centrala electrica insa nu stiu daca am sau nu nevoie de un nou contract pt marirea puterii maxime absorbite.

Numai bine.

#682
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 Inginerul_bv, on 31 august 2012 - 19:10, said:

Ne-am intors azi. Am venit pe autostrada de la eforie pana la ploiesti. Nasoala centura bucurestiului, foarte nasoala. E o piata ceva pe-acolo prin fata careia trece o strada care intersecteaza centura bucurestiului si mai are si prioritate, deci aia care vin pe centura, tre' sa opreasca ori de cate ori trece o duba cu pepeni la deal sau la vale. O porcarie, o mare porcarie tipica pentru bucuresti. Am mers in coloana de la iesire de pe A2 pana la intrare pe A3. In timpul asta faceam 100 de km pe autostrada. Alta mizerie mare pe DN1. Nu stiu ce rahat fac pe-acolo pe-aproape de posada parca si-am stat iar intr-o coloana de-mi venea s-o iau pe jos pana acasa. Dupa care iar in coloana cu 10 km/h prin statiuni gen sinaia, azuga, predeal, busteni.....ca de....pleaca bucuresteanu' pe valea prahovei dom'le.


Sa nu ai pateasca si altii ce ai patit tu:
http://forum.softped...pa/page__st__36

#683
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
La Multi Ani! Sa fiti sanatosi si sa terminati ce ati inceput.
Am o intrebare pentru cunoscatori: Cunoasteti pe cineva care are instalatie sa dea cu spuma poliuretanica? Vreau sa izolez si eu podul, am vazut la un prieten si tare mi-a placut. Ma intereseaza un pret pentru prieteni si poate ceva sfaturi pro si contra acestui sistem.

#684
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Apolodor13, on 13 aprilie 2011 - 22:47, said:

În proportie de 90% este cea de aici:
http://gotowe-projek...at_bursztyn.htm
Cat costa toata, cu instalatii si fara teren?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate