Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Coltul Politehnistilor...

- - - - -
  • Please log in to reply
418 replies to this topic

#91
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postadd, on Jun 22 2006, 22:35, said:

Vivat Marghescu !
Urmeaza si M, in semestrul urmator...


Pentru a lamuri unele lucruri va invit sa priviti cam in ce conditii se desfasoara actul educational. Mentionez ca majoritatea salilor de curs/seminar arata asa sau mai rau:

Attached File  IMAGE_060.jpg   130.13K   229 downloads

Attached File  IMAGE_061.jpg   125.9K   195 downloads

Attached File  IMAGE_062.jpg   113.63K   136 downloads

Attached File  IMAGE_063.jpg   119.32K   108 downloads

Attached File  IMAGE_064.jpg   109.37K   133 downloads

#92
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
La noi e mai bine! :P (la Universitate)

#93
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Eu am fost 2 ani la Poli. Facultatea de Electrotehnica.Nu mi-a placut de nici o culoare, nici materia, nici profesorii, conditii f naspa, calculatoarele erau aproape la fel de batrane ca mine. In concluzie, dupa 2 ani m-am lasat( cand am plecat aveam vreo 6 restante - pentru cunoscatori numai la materii de genul Matematici Special 1&2, Rezistenta Materialelor, Bazele electrotehnice 1&2...etc)  si am dat la alta facultate. Acum tocmai am terminat anul 2 la noua facultate....

#94
igoana

igoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.04.2006
ce anume din "coltul politehnistilor" nu pricep cei care ridica in slavi competentza profesorilor si existentza unor regulamente :ciocan: ? aici este coltul politehnistilor nu coltul ase-istilor sau nush ce alt coltz! asha k noi, politehnistii, va rugam frumos sa va abtineti si sa va expuneti parerile acolo unde stiti sigur despre ce este vorba!

#95
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
aia e B110 care e ok.. trebuia sa pui poze din B312, acolo nu putea raducanu sa ne puna pe coloane ca lipseau scaunele sau ieseau cuiele din ele, lipsesc randuri cu totul... etc... mi-e lehamite.

#96
igoana

igoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.04.2006
si care e problema daca b312 e o cocina si b110 la fel din moment ce domnu rusu nu mai stie cate laptop-uri are sau prin ce tara sa se mai duca sa-si faca operatii de zeci de mii de euro din banii nostri? ce conteaza k noi lucram pe calculatoare pe care cu putin chin ar fi lucrat si bunicu sau k se dau spagi pt excursiile platite de facultate si cei care le merita pe munca lor raman cu ochii in soare. hmmmmm ..hai k m-am mai calmat un pic. oricum in electronica e un mare ciolan si multi caini se bat pe el  :puke:

#97
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
raducanu as in ala chel si negricios?materia pe care v-o preda cum se numea??la mine s-a numit "traitement numerique des signaux" sau tradus mot-a-mot"tratarea digitala a semnalelor"  daca e el am facut si eu cu el 2 semestre. pe primul era seminarist iar pe al doilea titular de curs. a fost ok desi ma cam temeam la examenul lui.  b110 ala e criminal cu usa aia de terompan si bancile vai mama lor.

#98
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Da, am auzit si eu de niste treburi, cica sunt multe cazuri in care se ofera excursii, tabere, schimburi de experienta...etc. Dar in loc sa se duca studentii, ei nici macar nu afla, ci se duc profesorii in locul lor. Oare asa e?? :huh:

#99
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
eu am fost vreo 5 ani la electronica. cea mai urata treaba: secretariatul. inca mai am sechele cand mi-aduc aminte de nutzi (a.k.a. femeia-caramida). nu stiu cate clase primare facuse, dar orice incercare de comunicare se sfarsea cu priviri chiorase, urlete, "n-am aer" ... "toata lumea afara" ... apropos.... mai lucreaza acolo?

#100
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDeeJay, on Jul 12 2006, 08:09, said:

eu am fost vreo 5 ani la electronica. cea mai urata treaba: secretariatul. inca mai am sechele cand mi-aduc aminte de nutzi (a.k.a. femeia-caramida). nu stiu cate clase primare facuse, dar orice incercare de comunicare se sfarsea cu priviri chiorase, urlete, "n-am aer" ... "toata lumea afara" ... apropos.... mai lucreaza acolo?
Da, numai ca acum i se zice femeia-barbat.

#101
sp33d

sp33d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2006
si eu am fost la poli si subscriu la partea ca e o varza totala.

profesorii - se cred zei dupa cum zicea mai sus cineva si la majoritatea nu poti comenta nota (exista si exceptii desigur , profesori tineri plimbati pe-afara cu mentalitati noi dar din cauza competentei nu fac prea multi purici prin locuri d-astea) si interesati doar de proiectele personale si solutionarea lor cu ajutorul unor fraieri lingai care se bucura ca pun si ei mainile pe niste aparatura ceva mai moderna

sali-dotare...logistica - de la slaba in jos

nu luati asta ca o plangere ci pur si simplu constatare, am terminat...pa si pu la toti profesorii...chestii d-astea.

de vina e sistemul pana la urma si metodologia invechita care nu cred ca o  sa se schimbe prea curand, faci materii care n-or sa-ti foloseasca vreodata(cel putin din punctul meu de vedere) - asta e valabil pentru toate facultatile - bani nu se investesc....si se cer multe....directia generala a romaniei

#102
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Total de accord cu sp33d!!!!

P.S. Femeia-caramida??!?!?! Era sa cad cu tot cu scaun de ras!!! :D  :w00t:  ^_^  :lol:  :first:  :bigwhitegrin:  :clapping:

#103
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Am terminat si eu Politehnica. Anul trecut (IMST), si sincer nu im pare rau ca am ales fac asta. Am dat si la ASE si am picat al 6-lea  "sub linie".....si asa am ajuns la Poli. Cred ca foarte mult a contat si faptul ca am stat in Regie. Am avut si fosti colegi de liceu care au intrat pe la ASE, pe la Universitate si am apucat sa ma duc pe la cursuri pe la ei, parte din ei stateau in caminele facultatii, parte cu chirie...deci am "experimentat" cam toate tipurile de viata stundenteasca...si asta de la Poli si cu statul in camin mi se pare cea mai "tare". Normal ca pe parcursul facultatii au mai aexistat si momente de "frecus" in care iti venea sa iti bagi in toate dar per total, cind am treas linie, zic eu ca a fost extraordinar.... Cit in privinta sanselor de viitor pot sa spun din prorie experienta si din experientelor fostilor colegi ca te descurci mult mai usor ca absolvent de Politehnica decit cei de ASE, Spiru, Univesitate etc....asta cu conditia sa nu vrei neaparat sa lucrezi in sist bancar sau stiu eu ce alte domenii din astea mai speciale (unde e clar ca se angajeaza  absolventii facultatilor de profil).....

#104
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Ok, hai sa-mi dau si eu cu parerea...
In primul an de facultate(ETTI) am intrat cu o mentalitate de genul: vreau sa invat, vreau sa acumulez cunostinte, vreau sa dovedesc ca sunt demn de numele de inginer. Si am picat in regie... Intr-o camera de tot cacatul pe care, cica, am avut bafta sa o primesc. Ajungeam sa dorm cate 3-4 ore pe noapte."Paranghelii" in continuu, colegi cu durere-n *** si rude in Bucuresti(la care puteau dormi)... Mergeam la cursuri, seminarii etc., ma straduiam sa fiu atent si sa prind ce se facea. Si cand ma intorceam, rupt, acasa, pe la vreo doua, "colegii" de camera de-abia se trezeau... Si in loc de simpatia profesorilor am ajuns sa fiu omul de care sa-si bata *** orice prafar de seminarist (domnuuuuu' cutarica, iar ai petrecut azi noapte, nu ? He-he... Lasa, lasa, nu ma lua pe mine cu gargara ca va cunosc eu bine...). M-am straduit asa vreo doua luni de zile... Dupa care nu am mai putut continua. Asa ca mi-am bagat picioarele. Din fraierul care statea deoparte la petreceri am devenit un tip "de gasca". Noptile nu mai dormeam iar la scoala nu mai ajungeam decat pe la laboratoare... Rezultatul? Cel asteptat.2 restante. Credeti ca i-a pasat cuiva ca stateam in regie si ca imi era imposibil nu sa invat cum trebuie la materii, dar si sa duc o viata omeneasca normala? Credeti ca vreun profesor se uita la omul din fata luicand ii taia toata teza cu cea mai mare naturalete? Nici de departe.nu stiu altii ce bafta au avut la profesori, dar eu am prins, in majoritatea cazurilor, batrani descreierati care in afara de "mai idiotule!" sau "tampitule!", etc nu mai cunosteau alte cuvinte de adresare, cand venea vorba de un student. Pe semestrul 2, aceeasi poveste... Cam doua luni de tras pe la scoala si dup' aia pauza... Dar am trecut. Cu restante multe in toamna... Cu cautat cazare pe 2 saptamani la inceputul lui septembrie, etc.
Am tras si am ajuns in anul 2. Am dat o "mica" spaga si am prins un loc putin mai decent intr-un camin. Avea si ala problemele lui, dar fata de regie era raiul pe pamant... Si in anul 2 numai profesori tampiti am avut. Odata nu am auzit cuvintele "domnule student" pronuntate cu respect... Dar am trecut si de ala. Iar mentalitatea mea a evoluat. Mi-am dat seama ca in facultate nu se face carte _deloc_. Exista doar profesori care peroreaza aiurea si care-si considera cursul "invatatura divina", cu corecturi de tot rasul la examene, lucrari, etc... Si ca daca vrei sa inveti ceva util, mai bine inveti singur. Asa ca mi-am luat un job iar coala a devenit ceva foaaarte indepartat pentru mine... Si, culmea, ca mi-am luat toate examenele in ultima sesiune.. Si nu au fost chiar usoare... Cred ca am avut bafta:D

Concluzia? Simpla! Facultate de rahat cu profesori de rahat, dezinteresati si incompetenti... si conducere de rahat care nu e interesata de altceva decat de BANI. De la noi, de la stat, nu conteaza. In fiecare an, noii studenti sunt mintiti cu nerusinare ca sunt locuri de cazare destule chiar daca odata ajunsi in Buc, trebuie sa doarma in Jeg...
Singurul lucru bun e diploma. Fiindca ofera baza legala pentru clasa de salarizare babana :D . Si daca ar fi sa iau totul de la capat, sa redevin, cumva, omul care eram la sfarsitul clasei a 12-a, nu as mai alege  politehnica. Universitatea ar fi alegerea mea. Alta e viata acolo... Fiindca esti privit ca student si nu ca un potential sac de bani...

Sfatul meu pentru politehnisti? Bagati-va picioarele in ea de facultate, trageti cu dintii sa va luati examenele si invatati singuri lucrurile care va vor trebui in cariera viitoare.

Edited by Archon, 14 July 2006 - 17:17.


#105
igoana

igoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.04.2006
mda....e adevarata faza cu secretariatu! e mai ceva k in filme! azi (17 iulie 2006) am fost la secretariat sa-mi iau o adeverinta si am avut un soc! pe usa secretariatului e scris mare k in aceasta perioada programul de lucru este 8.00-8.45!!!!!!!!!!!!!!! DIMINEATA!!!     45 minute pe zi pentru cei aproape 4.000 de studenti ai facultatii! e ceva incredibil! m-am umplut din nou de toata scarba!!!!

#106
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

View Postadd, on Jul 3 2006, 16:29, said:

aia e B110 care e ok.. trebuia sa pui poze din B312, acolo nu putea raducanu sa ne puna pe coloane ca lipseau scaunele sau ieseau cuiele din ele, lipsesc randuri cu totul... etc... mi-e lehamite.

De ce nu puneti poze si cu B213 - cea care a fost reamenajata acum vreo 3 ani si dupa numai un an incepuse procesul de degradare... Oare cine e de vina aici?

#107
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMonicagd, on Aug 16 2006, 14:21, said:

Oare cine e de vina aici?

si de asta nu puteti voi invata....

#108
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postcarman, on Aug 16 2006, 15:31, said:

si de asta nu puteti voi invata....
Pai da. E vorba de conditiile in care se desfasoara procesul de invatamant. Cand stai sa te feresti de cuie, cand tre sa iti misti fundu din 5 in 5 minute ca ai intepenit, cand bate vantu prin geamuri, numai de notite nu iti mai arde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate