Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Borrelioza

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Diagnostic de certitudine prin microscopia in camp intunecat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iO09gHr4rfQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9-VezlPVXpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Stire din Sibiu.


Medicii recomandă atenție sporită după ce, anul trecut, numărul de pacienți cu boala Lyme a crescut de 3 ori

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică avertizează că în a doua jumătate a lunii martie a debutat primul val anual de activitate crescută a căpușelor. Dacă se întâmplă să fiți înțepat de căpușe, trebuie să tratați cazul cu maximă rigurozitate, pentru că prin înțepătura de căpușă se pot transmite boli grave: boala Lyme, meningo-encefalita de căpușă, etc., boli care afectează chiar și sistemul nervos.
Numai în anul 2010, numărul cazurilor noi de boală Lyme înregistrate la DSP Sibiu a crescut de peste 18 ori față de anul anterior, de la 3 cazuri confirmate în 2009, la 56 de cazuri în 2010.  “Această cifră sugerează o infectare masivă a populației de căpușe din județ cu bacteria Borellia burgdorferi, și prin urmare un risc crescut de îmbolnăvire pentru populație, după înțepătura de căpușă.

#3
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Proba de sange apartinand unui singur pacient care a fost muscat de  capusa.  Patogeni identificati:

Babesia
http://img36.imagesh...99/babesia3.jpg

Anaplasma
http://img832.images.../anaplasma2.jpg
  In centrul inaginii se vede o celula alba care are un punct  mic  langa nucleu . Acel punct este  morula  de anaplasma .

Borrelia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MGWcSJgeGYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Salut,

Se poate face analiza DualDur si la noi, in Bucuresti !

http://forum-veterin...unecat-t38.html

Date de contact:
Bucuresti, Str. Sandor Petofi nr. 11, sector 1
Email: [email protected]
Tel. :0720528399; 0744.337.941; 0212234024
Costa 130 ron.

#5
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
@corinadaniela
DualDur nu se face in Romania, de altfel nici nu este intotdeauna nevoie. DualDur este o tehnica aparte a microscopiei in cimp intunecat care foloseste un reactiv, DualDur, ce permite o vizualizare mai buna a borreliilor, cind acestea sint rare sau extrem de rare. In schimb intr-adevar microscopie in cimp intunecat se face in cabinetul de mai sus iar rezultatele sint remarcabile.

De asemenea in cabinetul veterinar al dr. Epure din Constanta si in Instititutul Fundeni, Sectia de parazitologie, Dr. Gogoasa.

In Ardeal in urmatoarele saptamani se va deschide un cabinet de parazitologie umana cu microscop in cimp intunecat si diagnostic complet pe zoonoze, in spitalul Nova Vita (Tg. Mures).

#6
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Cred ca aceste informatii ar trebui sa ajunga la toti medicii :
http://onlinelibrary...1309.x/abstract

http://www.ncbi.nlm....pubmed/17197115

Si aici este doar varful icebergului !!!

#7
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010

 ditaanca, on 29th July 2011, 12:54, said:

Cred ca aceste informatii ar trebui sa ajunga la toti medicii :
http://onlinelibrary...1309.x/abstract

http://www.ncbi.nlm....pubmed/17197115

Si aici este doar varful icebergului !!!

Si un studiu pentru variantele europene de spirochete care provoaca borelioza . Exista diferente:
http://archderm.ama-...stract/133/1/41

#8
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Exista preocupare pentru studiul acestei boli


http://docs.google.c...a...BC02Q&pli=1

#9
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

 ditaanca, on 16th September 2011, 10:51, said:

Exista preocupare pentru studiul acestei boli

Nu stiu chiar cit de mult exista o preocupare pentru aceasta boala din partea institutului amintit, sau pur si simplu o verva de a avea ceva lucrari stiintifice.

EU MA INDOIESC ca aceasta prezentare chiar a fost lucrata cu seriozitate, mai mult cred ca nu este altceva decit un copy/paste. De altfel in Romania sint citeva duzini bune de lucrari de doctorat cu si despre medicina hiperbara, desi NU STIU CA MACAR UNA sa fi fost lucrata intr-un centru de medicina hiperbara! Tocmai concluzia acestui studiu, si anume protocolul de diagnostic si comentariile ma intriga oarecum:

- Elisa o fac cu Euroimun, la fel ca si Gogoasa, la laboratotul centrului de transplant Fundeni sau cu Mikrogen, la fel ca si Boszic, adica rezultatele ar trebui sa fie identice cu ale acestora
- WB-ul insa cu Virotech, care cel putin pe mine in sensibilitate pe tulpinile europene nu m-a convins, asa cum o face Euroimunul sau Mikrogenul, dar fiind un Institut de Stat, lucreaza cu ce au si nu cu ce ar fi mai sensibil!

ORI atit la testele efectuate de Gogoase cit si cele din Ungaria arata acelasi lucru: mai bine de 50% din pacienti suspicionati cu borrelioza si confirmati prin WB (Euroimun sau Mikrogen) au ELISA IGG NEGATIV si oricum marea majoritate au ELISA IGM negativ.

CURIOS este faptul ca acest institut tocmai acest aspect esential al diagnosticului in borrelioza nu l-a observat, in schimb insista asupra protocolului: intii ELISA si numai daca asta este pozitiva apoi WB!

Astfel NICI NU-I DE MIRARE ca au descoperit si ei 2% borrelioza, mai mult coroborat cu testele de la virotech si cu faptul ca aceste teste CU SIGURANTA ca nu au fost efectuate din singe proaspat ci conservat, e de mirare ca si acele citeva cazuri le-au iesit pozitive! Chiar comentau ca majoritate testelor pozitive se datorau "NEPRICEPERII" celor din afara Institutului (slide 21) care n-au respectat protocolul si au facut direct WB-uri, adica acestea nu le-au considerat a fi pozitive.

Probabil ca daca s-ar renunta la ELISA si s-ar trece direct pe WB-uri sensibile rezultatul ar fi fost cu totul altul, ca sa nu mai vorbim ca daca tot porti denumirea de Institut, poate ca n-ar strica sa te preocupe cumva si VERIFICAREA a ceea ce faci, adica sa incerci sa vezi cam ce rezultate dau metodele directe de diagnostic, macar la cei confirmati, daca nu la toti.

#10
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Eu zic ca  :  NEPRICEPEREA UNORA = POZITIVAREA   WB -URILOR ALTORA "  ... , este un subiect de doctorat dat naibii,  si daca stau bine si ma gandesc, cel care demonstreaza aceasta egalitate  merita premiul Nobel !!!


Pai ce s-a gandit organismul lui X  ( din multimea altora ) , intr-o dimineata : " Ia sa fac eu , care n-am avut de-a face in viata mea cu o borrelie , nici nu stiu ce-i aia , dar  nu conteaza ,......  sa produc  niste anticorpi  antiproteina-de-suprafata-borreliana  ... just for fun ... ca tot ma plictisesc ...!!! Si se pune pe treaba si face mai multe tipuri de anticorpi de proteine din peretele bacterian , exact atatea cate i-ar trebui unui test sa iasa pozitiv! Si taman atunci il apuca pe un doctor  nepriceperea si-l pride in flagrant.

Spuneti ca nu merita aceasta demonstratie premiul Nobel ...

#11
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Chiar daca pare incredibil, eu l-am cunoscut pe dl.dr. Ion , aici , pe acest forum .
Prima data cand am primit raspuns la o postare de-a mea , cu semnatura dumnealui, am facut ceea ce face tot romanu'...am gugalit .Exista sau nu un doctor cu acest nume ?Asa m-am lamurit ca da .Am inceput sa citesc diversele postari ,prezentarile de la congresele , (prezentari facute de fata cu profesori doctori )si multe din afirmatiile dumnealui ma intrigau. Dar ...nu puteam sa nu accept logica dumnealui. Din aproape in aproape , cautand raspunsuri si verificand tot ceea ce puteam verifica am observat ca :
- discutiile despre speciile B.afzelii si B.garinii au inceput datorita interventiilor dumnealui , n-am gasit nimic cu referire la ele inainte de 2009, desi ...sectiile de infectioase exista de inainte de acest an ! Speciile de borrelii europene sunt studiate si recunoscute de inainte de 2009 si inclusiv vaccinurile pentru animale care erau importate pe piata noastra erau pe tulpini europene.( inainte de 2009 )
-pe unele forumuri au fost replici din partea unor doctori dar fara argumente clare , un fel de "ba nu " copilaresc. ( mai caut contraargumente , poate n-am avut noroc , pana acum )

Acum , in discutiile telefonice purtate  , a lansat o alta idee pe  care am avut curiozitate si sansa de a o verifica.( ideea ii apartine dar noi am reusit sa o punem primii in practica):
Afirmatia : " -testele trebuie facute pe ser proaspat !Prin congelare/refrigerarea serului si prin efectuarea la distanta (ca timp) de momentul recoltarii , aceste teste pot fii fals negative ."

Chiar asa ?
Pai toti producatorii dau o marja de timp chiar si la serul congelat.
Asa ca , noi, ca Toma necredinciosul , ( si fata de producatori si fata de dr.Ion - impartiali ca toti romanii )am facut urmatoarea verificare:
-am efectuat WB in cabinet la ser proaspat; o parte din acelas ser s-a refrigerat si dupa o saptamana s-a lucrat din nou proba
Rezultatul : pozele atasate .
Mentionez ca pe fisa tehnica a produsului se specifica :
   "Stability : Patient samples to be investigated can generally be stored at +2 grade C to +8 grade C for up to 14 day

Atunci cum...??? Intr-o saptamana proba s-a NEGATIVAT !!!

Doctore, inca odata ati avut dreptate.( Dar asta nu inseamna ca nu va voi vana eventualele scapari  !)

Abia astept rezultatele verificarilor pe care le veti face  dumneavoastra .

Attached Files



#12
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
P.S. Acum , vad ca in ultimul timp   scrieti de B.spielmanii!!!!!  :  :cursing:

Spuneti tot odata , ne certam  , ne contestam , alti doi ani si ...macar  dupa aceea se ocupa si sistemul medical de bolnavi.( sistemul ala platit sa functioneze din banii oamenilor , sistem care -i poarta din doctor in doctor spunandu-le ca li se pare )
Scurtati-ne suferinta! Ce tot scoateti cate o specie noua ?

Ce ne mai pregatiti ?

:w00t: Eu zic sa vorbim despre micoplasme . Alea-s mai multe ,nu ? Cate doua pe an , si iesim la pensie pe forumuri . :OK:

#13
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

 ditaanca, on 26th January 2012, 19:38, said:

Ce ne mai pregatiti ?

Despre ce ati vrea sa va vorbesc, despre actinomicoze, care in Romania nu exista? Pai sa va pot explica de aceasta trebuie sa avem un laborator in Romania care sa lucreze ciuperci anaerobe. Cum pina in 2009 Romania nu avea hiperbara, nu avea nici de ce sa caute toti anaerobii, acum ca are hiperbara n-are laboratoare. Cind se va deschide laboratorul, veti afla si cum se diagnosticheaza, ca de tratat cu hiperbara se trateaza usor, ca toti anaerobii.

Cu mycoplasmele, dar si cu chlamidiile este la fel. Ce rost are sa discutam de ele, cind ai un singur laborator ce foloseste recomb-uri, dar si ala numai de imunologie si manual. Cind in Romania se vor putea diagnostica si diferentia chlamidiile si in special simkaniile, si mycoplasmele vom discuta si de ele!

Cit despre spielmanii, asta vine din februarie si in Romania, cu inca o surioara, dar intii numai una. Ma mai gindesc, inca nu stiu daca sa ma adresez ibericilor sau germanilor, adica inca alternez intre lusitanie sau bavariensis. Sau poate vor veni amindoua!

Glumesc si nici nu "pregatesc" terenul, dar aceste specii se vor putea diagnostica si cum vine si PCR-ul, standardizat, nu cred ca va mai fi o problema in diagnosticul diferentiat. De indata ce Dr. Butte deschide laboratorul, din cite am inteles de spt viitoare, va anunta. Oricum mi-a promis ca va organiza un studiu amplu pentru forumurile europene legat de modul de efectuare al WB-ului si viciul de executie datorat conservarii probelor.

CEEA ce ati constatat Dvs. pe cele citeva probe facute, scriu deja de trei ani: TOATE ACESTE PROBE IMUNOLOGICE daca nu sint facute din singe proaspat nu au valuare de diagnostic. SI asta este una din explicatiile de ce Institute, considerate de voi, de renume romanesti nu sint in stare sa diagnosticheze borrelia. DEOARECE in atitia ani de activitatea PRINCIPALA lor preocupare a fost cum sa ajunga mai devreme acasa. Altfel ar fi constatat ca acele probe facute din singe proaspat ies, iar celelalte nu, DAR acum ca ati "deconspirat" acest lucru, voi reveni si cu citeva WB-uri inseriate, sa vedeti diferentele: la o saptamana, la doua, la o luna!

DECI daca pacientul vrea sa-si faca o analiza imunologica de borrelia ii recomand urmatorul lucru: ori unde, la orice laborator, dar daca rezultatul nu vine in citeva zile nu-l iau in considerare! Analizele astea imunologice sint cumva ca ciorba de perisoare: intr-un fel gusta cind este facuta si altfel, daca a stat o saptamana la frigider.

Iar daca vrem sa fim rai asta este ca la Hudini, sau ca la unele spitale de boli infectioase: vrei sa-ti iasa pozitiv, atunci il faci proaspat, te-ai saturat si-l vrei negativ, il lasi un pic la conservare, DESI UN WB odata pozitiv nu se mai negativeaza veci, cu sau fara patogen!

Edited by HBOT, 26 January 2012 - 20:26.


#14
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Eu zic sa fie toate :bavariensis, lusitanie si spielmanii. :peacefingers:  ( fara numar , fara numar ,fara numar  ...)
Spielmanii e "aia cu pericardita" , nu ? Buun...acum urmeaza cearta cu cardiologii !  :  :naughty:

Pentru micoplasme "trebe '  " topic separat , bag' seama !

Edited by ditaanca, 26 January 2012 - 23:41.


#15
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009

 ditaanca, on 26th January 2012, 23:38, said:

... Spielmanii e "aia cu pericardita" , nu ? Buun...acum urmeaza cearta cu cardiologii ! ...!

Nu neaparat, adica nu pericardita si nu cearta cu cardiologii! Despre spielmanii se stie si mai putin dar ce se stie este faptul ca atunci cind este prezenta determina tulburari cardiace multiple si grave si se mai stie ca tratamentul acesteia constituie o mare problema cu tahicardii paroxistice urmate de bradicardii sau variatii tensionale extreme.

#16
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010

 HBOT, on 27th January 2012, 20:34, said:

Nu neaparat, adica nu pericardita si nu cearta cu cardiologii! Despre spielmanii se stie si mai putin dar ce se stie este faptul ca atunci cind este prezenta determina tulburari cardiace multiple si grave si se mai stie ca tratamentul acesteia constituie o mare problema cu tahicardii paroxistice urmate de bradicardii sau variatii tensionale extreme.

Eu am invatat ca majoritatea pericarditelor sunt infectioase si de aceea am "limitat" ...simptomatica ( pe care de altfel nici n-o cunosc ) . Mea culpa ! Sau "mea limita " !
Dar : cine se ocupa de tulburarile cardiace ? Cardiologii ! Q.E.D.
...decat daca stiti dumneavoastra sa existe deja ACCDBL-NNSN.( asociatia cardiologilor cunoscatori de boala Lyme - Nu Ne Surprinde Nimic ) :OK:

#17
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
Nu stiu in ce masura borrelia genereaza pericardita, desi in Lyme este specificata, dar nu stiu cit e burgdorferi si cit sint alte coinfectii. NU cred ca spirochetele ar putea fi implicate, dar nu se stie. N-ar fi exclus ca cea mai frecventa cauza a pericarditelor sa fie infectiile bacteriene, citata este insa cea ideopatica, unde se banuie ca ar fi viroze nediagnosticate, dar se banuie, asa ca sint ideopatice pina una alta. Oricum nu este exclus sa fie implicate, mai des insa sint citate infectiile cu Ehrlichia sau Bartonella. Prima este deasa in Romania, a doua este mai rara.

Despre borrelia spielmani nu stiu sa dea pericardita, dar ca orice specie de borrelia da vasculita si deseori citata in relatii cu tulburari cardiace, nu stiu daca datorita unui trofism aparte sau a unei toxine specifice. Dar vasculita in sine este de ajuns sa creeze destule probleme, de altfel nu atit vasculita cit ischemia rezultata. Sa putem vedea exact ce da trebuie intii sa o putem diagnostica, apoi ma pot pronunta.

In schimb pericardita este uneori, nu rareori, citata in PR, LES, sclerodermie si sarcoidoza, eu cred ca aici ar fi interesant de studiat in ce masura una sau alta spirocheta este sau nu implicata, iar aceste afectiuni ma intereseaza in mod deosebit!

Edited by HBOT, 27 January 2012 - 23:57.


#18
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Acest  articol mi se pare important pentru ca in el se vorbeste despre posibilitatea identificarii unei speci  noi de borrelii patogene , netipizata  , prezenta in Brazilia . Deci este posibil sa   se fi nascut intre timp " B. braziliensis " ...dee ...cei de-acolo poate chiar sunt interesati sa afle! :rolleyes:

Cred ca sunteti cel care a lansat ideea de " Borrelia mioritica " desi  ...daca faceti studiile despre care  ati vorbit poate ca ar trebui sa se cheme : " Borrelia  Ionica " .  

Cititi fragmentul :
In North America and Europe, information on Lyme  is increasing fast, and certainly new concepts will be presented in the future with the objective of clarifying the microbiological, clinical and laboratory differences observed on different continents. There have been descriptions of the simultaneous presence of Borrelia and Chlamydia in the synovium of patients with Lyme arthritis.Also, concurrent infection of the central nervous system by B. burgdorferi and Bartonella henselae has been recently described, representing a novel tick-borne disease complex .

Articolul este :
http://www.scielo.br...ipt=sci_arttext

Aveti dreptate cu privire la o specie locala , probabil , dar si eu m-am gandit tot timpul ca una este manifestarea unei infectii unice si alta este manifestarea unor coinfectii .
:coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate