Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Borrelioza

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
george04302012

george04302012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.04.2012
Buna ziua,

~~~ Vreau sa fac o mica introducere unei noi comunitati a pacientilor care sufera de maladia Lyme.
~~~ Mi-as dori ca in Romania sa nu mai existe aceasta controversa a bolii Lyme. Multi pacienti inca sufera din cauza unui sistem defect.
~~~ Cred ca un pacient trebuie tratat cu respect si nu cu ignoranta. Rog pe aceasta cale toti membri, cititorii forumului s-a se implice in acest proiect s-a ducem o pagina de facebook viral (binenteles daca doresc si au energia necesara). Fiecare poate sa posteze pe pagina (experienta lor cu boala Lyme, tratamente, metode naturiste,  “despre marea controversa” etc…….
~~~ Pagina capatand un efect viral vom putea face un media coverage si probabil se vor sesiza si cei de la Ministerul Sanatatii.
Daca cativa mii de cititori ar da un share la pagina (prietenilor lor, cunostintelor, familiei etc) Pagina poate usor sa ajunga la 10.000 de fani, sau poate chiar mai mult. (E o idee care se poate realiza foarte usor dar avem nevoie de cat mai multi sustinatori).

Pagina poate fi accesata aici - Boala Lyme

1) Dati click pe "Like"
2) Share cu toate contactele din lista dumneavoastra. (prieteni,colegi, membrii familiei,medici)

Cu stima.
Boala Lyme (Borrelioza)

Edited by george04302012, 05 June 2012 - 12:47.


#56
PAFI

PAFI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.06.2012
As dori daca se poate sa ma sfatuiasca si pe mine cineva, care este conduita corecta DUPA ce ai fost muscat de capusa? Ce trebuie sa faci ca sa nu ajunci la o infectie cronica?
Multumesc!

#57
cgeorgesh

cgeorgesh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.12.2011
Buna, pentru cei care au contactat borelioza si pentru cei ce cred ca au asa ceva si defapt nu au si pentru cei care cauta raspunsuri
uitati un link catre o pagina care cred ca o sa fie de folos la 90 % din cei interesati www.quibono.net/boala_lyme_borelioza.html.
Am citit pe multe forumuri diferite pareri dar pe site-ul de mai sus am gasit raspunsuri cu adevarat profesioniste ,sper ca o sa va fie de ajutor.

#58
Sharkie

Sharkie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.09.2002
Articol publicat in revista Nature acum 3 luni (Iulie 2014), posibila imbunatatire a schemei de tratament pt borrelioza cronica:

Identification of novel activity against Borrelia burgdorferi persisters using an FDA approved drug library

"Among the top 27 confirmed drug candidates from the 165 hits, daptomycin, clofazimine, carbomycin, sulfa drugs (e.g., sulfamethoxazole), and certain cephalosporins (e.g. cefoperazone) had the highest anti-persister activity. In addition, some drug candidates, such as daptomycin and clofazimine (which had the highest activity against non-growing persisters), had relatively poor activity or a high minimal inhibitory concentration (MIC) against growing B. burgdorferi. Our findings may have implications for the development of a more effective treatment for Lyme disease and for the relief of long-term symptoms that afflict some Lyme disease patients."

#59
Diablo~

Diablo~

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.01.2005
Buna am facut un DFM si au venit rezultatele in felul urmator "morfologie specifica pentru spirochete si bartonella", mentionez ca am doar probelme neurologice, confuzie, ameteala, dureri de cap cu intepaturi in diferite zone ale creierului care variaza in intensitate, tinitus, probleme cu vederea, oboseala. Va rog cine cunoaste sa se uite peste filmulete si daca se poate sa imi spuna ce fel de spirochete sunt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PPTpQrau1QQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FYusNglB6Do?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z9GOmlZ92Yw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Testul ELISA l-am facut si a iesit negativ.

Multumesc.

Edited by Diablo~, 28 March 2015 - 16:22.


#60
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
As avea si eu nevoie de o indrumare catre un medic infectionist in Bucuresti. Povestea este asa: De Paste, in Apuseni, o capusa infipta pe gatul copilului meu de 3 ani jumate Posted Image am scos-o in siguranta, a stat vie ore intregi dupa aia, era punctiforma, nu a tras deloc sange, nu a iritat locul, nu a curs sange cand am scos-o, nu pete, febra, nimic! nu cred ca a stat 12 ore pt ca seara la dus nu era acolo, sotul meu vazand-o dimineata de tot! la cateva zile dupa asta, cand ajungem in Bucuresti, mergem la Victor Babes, primeste o doza unica de antibiotic, cica asa e protocolul si recomandare pt analiza peste o luna. Facem testul ELISA (in ciuda unei doctorite care nu intelegea de ce am mai venit, daca puiul e bine si a primit doza unica de antibiotic, ca ce rost are sa mai luam sange?!!!!!!) si iese IgM pozitiv cu 2,83. Dupa sperietura de rigoare, din partea aceleiasi cucoane, care spunea ca trebuie sa ne internam de urgenta pt alt test, dar pe termen nedeterminat, pt ca e o analiza care nu se efectueaza cu internare de o zi, si pt ca trebuie un minim de nu's cate nopti ca sa se valideze internarea (??!!), alfam ca trebuie sa facem Westernblot. Desigur, increderea in Babes s-a cam dus, mergem la Synevo.
acum apare partea ciudata... rezultatul negativ pt ambele Ig-uri, insa la interpretare scrie asa "Mentionam ca in cazul anticorpilor de tip IgG s-a obtinut o banda slab pozitiva pt antigenul p41 nespecific (B. sensu stricto), fara a se intruni criteriile pt un rezultat pozitiv". Pe cuvant ca nu stim ce sa intelegem, testul e negativ, dar e putin pozitiv, wtf?!...
Pediatra la fel, ne-a indrumat catre un infectionist, insa nu stiu incotro... daca cineva ne poate indruma, sa-i vada analizele astea un medic priceput, as aprecia!

Edited by leelloo, 26 June 2015 - 09:38.


#61
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Testele ELISA sunt cam apa de ploaie...

2 teste ELISA pozitive sunt un semn de intrebare.
Un test WB negativ este un rezultat.

Proteina p41 nu este caz de confirmare ( primeste cel mai mic "punctaj" ) pentru ca tine de flagelate, mai multe ( spirochete).
Sunt unii medici care nu iau in calcul proteina p41 ( daca e singura ) sunt unii medici care o iau in calcul chiar fiind si unica.

Este destul de tricky situatia si tot catre un medic infectionist va recomand sa va indreptati.

Edited by lex404, 26 June 2015 - 12:34.


#62
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
http://www.lymediagnostic.ro/ si e sigur tot

#63
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

 lex404, on 26 iunie 2015 - 12:29, said:

Testele ELISA sunt cam apa de ploaie...

2 teste ELISA pozitive sunt un semn de intrebare.
Un test WB negativ este un rezultat.

Proteina p41 nu este caz de confirmare ( primeste cel mai mic "punctaj" ) pentru ca tine de flagelate, mai multe ( spirochete).
Sunt unii medici care nu iau in calcul proteina p41 ( daca e singura ) sunt unii medici care o iau in calcul chiar fiind si unica.

Este destul de tricky situatia si tot catre un medic infectionist va recomand sa va indreptati.

la ce va referiti cand spuneti ca 'Un test WB negativ este un rezultat'?.. eu tot citesc despre tulpinile astea, dar inca mi-e greu sa inteleg. Nici nu mai stiu ce sa cred, e bine ca e negativ, dar e ciudat ca e banda slab pozitiva la p41...
ma straduiesc sa gasesc un infectionist cat mai curand!.. probabil va recomanda sa refacem testul, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate