Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce este zeciuiala si cum se aplica ea?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1639 replies to this topic

#1351
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

in concluzie: nu stii nimic. dar absolut nimic.
daca-ti ziceam eu asta, te suparai foc. Posted Image

Poti sa zici ce vrei, Dudule, nu e suparare. Daca trebuie sa-ti versi sufletul, iti dau umarul meu, nu e problema. Posted Image

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

da, dar pentru credibilitate si legitimitate, nu din pozitia de amanta a Cezarului.Posted Image

Credibilitatea si legitimitatea se construieste si facand ceva practic, nu doar din pozitia de "eu nu ma bag, descurcati-va singuri". Adica te bagi si dai exemplu practic de cum se face treaba. Ca de sfaturi e plina lumea.

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

in vremea Teocratiei, cand Dumnezeu numea imparatii lui Israel.

Global Dudule, global. Am si zis. Nu vreau exemple locale.

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

blablabla.
intelepciunea lui Solomon nu a fost nici pe sfert din cea a lui Danel.
iar pe de alta parte, Solomon nu se refera acolo la ce vrei tu sa se refere.
In toata istoria omenirii, Diabolul a fost in spatele unor imparatii violente si asupritoare. Dar niciodata in aceasta istorie, Diabolul nu a mizat totul pe o imparatie. Pe un imperiu, caruia i-a dat insusi scaunul lui de domnie si intreaga sa autoritate.

De Solomon eu am citit altceva, da' afirmatia ta o pun pe seama afinitatii tale pentru "vazatori".

Metoda sarpelui e veche, dateaza de pe vremea lui Nimrod, dar ce difera intr-adevar e amploarea evenimentului. Dar metoda de unificare a imparatiilor sub o singura umbrela, e rafinata de mult. Dupa ideologia "unde's multi, puterea creste".

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

dottore, cum ai putea tu sa faci bine pe cineva, cand tu insuti esti beteag?
cursurile de reeducare la care faci trimitere, iti deconspireaza caracterul de puiut de securist; chiar daca pocait. Posted Image [apropo: ai cetit fabula Lupul pocait? ]
vreau sa iti spun ca inaintea ta, au mai incercat altii astfel de cursuri de reeducare, dar au esuat lamenmtabil.
viata acelui sistem a fost mai putin decat viata unui betivan cu ciroza, te atentionez. Posted Image

Eu am glumit cu tine cand ti-am zis ca te-as lua la cursuri. In realitate eu nu ma ocup de asa ceva [decat asa... cand mai prind unu' pe forum care tine neaparat sa fie reeducat Posted Image ].

Dar totusi, nu te consuma prea mult, iti dai tensiunea peste cap. Posted Image

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

mai, acolo la Secta voastra, cititi biblia hazlie? Posted Image

dupa cum scrie:"Lasa mortii sa-si ingroape mortii"
vii au cu totul alte treburi, daca sunt vii intr-adevar, nu doar daca li se duce vestea ca sunt vii.
dupa cum scrie:"tu du-te de vesteste Imparatia lui Dumnezeu." (Luc.9:60)"
iar vestirea Imparatiei este in totala incompatibilitate, in total conflict de interese cu implicarea in politica acestei lumi.Posted Image

Si tu asta ai inteles din cuvintele Domnului Isus? Posted Image Acolo Isus a facut o afirmatie ca sa se inteleaga ca in momentul cand esti chemat de Isus, trebuie sa raspunzi imediat, fara amanari si incercari de fastaciri. Denota caracterul urgent al chemarii sale.  

Unde trebuie sa te duci sa vestesti imparatia lui Dumnezeu? Nu mortilor spirituali?

Deci in contrast ai vii - mortii, la fel cum ai si sanatosi - bolnavi. Vii (spirituali) se ocupa de mortii (spirituali) asa cum cei sanatosi se ocupa de cei bolnavi.

Nu "vii" se ocupa de "vii". Asta-i perla marca "Dude".

View PostDude_2nd, on 26 februarie 2017 - 22:09, said:

ai vrea tu. Posted Image
probabil ai remuscari ca ai fost la vot, si acum ca vezi dezastrul profilandu-se, incerci ca Iuda sa dregi busuiocul.
nu merge: asuma-ti cacatul, si pocaieste-te de faradelege.
nu te mai implica in politica, si fa adevarata treaba ce o are Biserica lui Hristos care are deja un imparat, da?Posted Image
si invata-ti-i pe enoriasi pe care i-ai prostit pana acuma, sa faca la fel.

in plus, spune-le adevarul si relativ la porunca: sa nu ucizi.
cum pastorii militari ii prostesc pe bietii prostovani ca e o datorie sfanta sa-si ucida semenii din tabara opusa.
apoi, vei fi cu adevarat liber,caci "veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi." (Ioan.8:32)"
daca alegi insa sa ramai acolo, legat de politica satanica al acestei lumi, constiinta te va apasa in continuare, si nu doar ca nu vei cunoaste libertatea, dar iti va lipsi odihna cu desavarsire.
dupa cum scrie:"nici ziua, nici noaptea n-au odihna cei ce se inchina fiarei si icoanei ei si oricine primeste semnul numelui ei! (Apoc.14:11)"Posted Image

N-am avut niciodata remuscari ca am fost la vot. Si nici n-o sa am. Si nici asteptari exagerate de la nimeni.

Si nici nu traiesc intr-o cutie de carton. Ma doare daca oamenii din jur sufera dintr-un motiv sau altul. Si intr-adevar, clasa asta politica nereformata [poate si din cauza pasivitatii credinciosilor] n-a dat multe motive de bucurie acestei tari. Dar poate ca macar un exemplu se poate da, direct din interior, ca sa nu zica nimeni ca "nu se poate si altfel". Si exemplele doar crestinii le pot da, asa cum le-au dat si in trecut, si in istoria biblica si in cea nebiblica. Ti-am dat si exemple, da ai trecut prin ele ca gasca prin apa. Posted Image

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2017 - 21:32, said:

Si ce treaba au astea cu zeciuiala ? Posted Image

Pei cu zeciuiala am rezolvat. S-au analizat probele, s-au ascultat marturiile, s-a votat "Not guilty"

Case closed Posted Image

Edited by SILIKA, 27 February 2017 - 06:25.


#1352
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Credibilitatea si legitimitatea se construieste si facand ceva practic, nu doar din pozitia de "eu nu ma bag, descurcati-va singuri". Adica te bagi si dai exemplu practic de cum se face treaba. Ca de sfaturi e plina lumea.
Asta spun si eu: de pe margine, din pozitia de neimplicare in politica, ai cea mai mare credibilitate si legitimitate. Orice implicare in politica te vor face nu doar vulnerabil, dar si necredibil, pentru ca niciodata, dar niciodata Silika, nu vei putea judeca cu impartialitate odata implicat in Bordel.Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Global Dudule, global. Am si zis. Nu vreau exemple locale.
nu exista asa ceva si n-a existat asa ceva pana in zilele Fiarei ce a primit scaunul de domnie de la Diabolul, care a "calcat tot pamantul in picioare si l-a zdrobit" prin cele 10 puteri colonialiste. Iar Cornul cel mic, al 11-lea, a pus capac dominatiei, atingand culmea, printr-un singur cuvant putand distruge aproape orice tara de pe glob. Posted Image
In acest context, te gasesti tu ca pocait al Domnului, sa iei loc pe acel Scaun alaturi ce cei ce au primit acea autoritate de la Diabol, insa cu pretentia ca tu  repari  lucrurile. Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

De Solomon eu am citit altceva, da' afirmatia ta o pun pe seama afinitatii tale pentru "vazatori".
ai citit prostii, si ai refuzat orice update. Posted Image

uite cu cine este comparat Imparatul Tirului, aka Heruvimul cazut: "Iata ca esti mai intelept decat Daniel, nicio taina nu este ascunsa de tine;"
Solomon era intelept in sensul primitiv, de baza al intelepciunii.Adica avea un iq mare. Adevarata, autentica intelepciune insa nu sta doar in asta...

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Dar metoda de unificare a imparatiilor sub o singura umbrela, e rafinata de mult. Dupa ideologia "unde's multi, puterea creste".
povesti. Posted Image

omule, citeste si crede Daniel + apocalipsa, lasa-i pe Nimrod , Iosif si Nabucodonosor in pace!Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Eu am glumit cu tine cand ti-am zis ca te-as lua la cursuri. In realitate eu nu ma ocup de asa ceva [decat asa... cand mai prind unu' pe forum care tine neaparat sa fie reeducat Posted Image ].

Dar totusi, nu te consuma prea mult, iti dai tensiunea peste cap. Posted Image
no problem, stii bine ca si eu sunt glumetz si iti raspund intotdeauna pe masura. Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Unde trebuie sa te duci sa vestesti imparatia lui Dumnezeu? Nu mortilor spirituali?

Deci in contrast ai vii - mortii, la fel cum ai si sanatosi - bolnavi. Vii (spirituali) se ocupa de mortii (spirituali) asa cum cei sanatosi se ocupa de cei bolnavi.
Nu prietene, nu mortilor, ci celor chemati la viata, inviati deja de Dumnezeu care-i atrage la El.
Nu crezi ca e prea mult totusi, ca pe langa politician care face si drege la autobaza Fiarei Posted Image , sa te crezi si un important aducator la viata a mortilor? Posted Image

Asadar, cu mortii poti vorbi cat vrei: nu te asculta, desi la catiheza ai fost invatat si-i inveti pe altii ca mortii ar fi vii si aud totul. Posted Image
Vei putea sa te ocupi doar de aceia pe care Dumnmezeu ti-i da adusi la viata de El Insusi.
Asadar, inca o data: lasa mortii sa se ocupe de mortii lor, alegandu-si imparatii.
Tu du-te si ocupa-te de vii pe care ti i-a dat Dumnezeu.
"pentru ce sa amesteci paiele cu graul"?Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Nu "vii" se ocupa de "vii". Asta-i perla marca "Dude".
bine.
ocupa-te de cei morti, ca oricum s-a demonstrat in ultima vreme ca voi, pocaitii, cam aveti inclinatii spre ocultism.Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

N-am avut niciodata remuscari ca am fost la vot. Si nici n-o sa am. Si nici asteptari exagerate de la nimeni.
intr-o zi, Duhul Imparatului va bate si la usa ta, stai linistit, nu lasa el nici o piatra pretioasa neslefuita, in troca porcilor.Posted Image
te va lua, te va slefui, si-ti va fi rusine de tine cand vei realiza ca si tu ai fost una din caramizile prin care s-a cladit Piramida satanica, in loc sa fi piatra de valoare in Biserica Imparatului.
dupa cum scrie:"Va voi stropi cu apa curata, si veti fi curatati; va voi curata de toate spurcaciunile voastre si de toti idolii vostri. (Ezec.36:25)"
Totul este, totul este Silika, sa nu te impietresti.Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Si intr-adevar, clasa asta politica nereformata [poate si din cauza pasivitatii credinciosilor]
iarasi pui placa asta de cacat? Posted Image
tu n-ai vazut ca si el e un penal acum, si-i e rusine ca a utilizat cu atat avant placa asta, si e gata sa planga in orice moment in fata camerelor?
are insa un singur noroc: ca adversarii lui politici au mila de el, dand dovada de crestinism mult mai mult decat a dat el dovada.
caci la pamant cum e , deconspirat el insusi ca penal, putea fi facut zob in max 1 saptamana. Posted Image

Tine minte Silika: utilizarea temei anticoruptie de catre orice om de pe Terra, este o capcana a Satanei, si este in fapt o hula, caci nimeni afara de Dumnezeu nu poate lupta cu arma asta atat de letal de curata. Iar cei ce o folosesc astazi, sunt ei insisi corupti si sursa coruperii prin prosperitate a intregului pamant. Posted Image

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Ti-am dat si exemple, da ai trecut prin ele ca gasca prin apa.
exemplele tale sunt nule si neavenite,  dupa cum ti-am aratat ca va deconspireaza chiar si Eruditul Liiceanu ca fiind niste politeisti, gata sa va inchinati dumnezeului nou impus, si atat de atractiv, cel al democratiei.
mai Silika, voi , pocaitii implicati in politica sunteti ca niste copii de 3 ani, scapati din ham printre lopatele si galetuse in groapa cu nisip. Sunteti atat de absorbiti de ceea ce faceti voi acolo incat va scapa intregul tablou, cum ar fi: proprietarul gropii cu nisip in care va jucati cu vrejul incipient, e un pedofil periculos. Dar voua nu va pasa: voi mergeti inainte, ca nisipul se lasa tare frumos modelat, si voua vi se pare ca sunteti mici creatori... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 February 2017 - 08:41.


#1353
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Pei cu zeciuiala am rezolvat. S-au analizat probele, s-au ascultat marturiile, s-a votat "Not guilty"

Case closed Posted Image
Plus ca cei acuzati au fost de fapt recompensati cu ordinul "Steaua Romaniei" in grad de Mare Cruce, pentru Generozitate si Ascultare de Marele Imparat.
Iar acuzatorii au parasit sala in cea mai mare rusine si ocara, fiind condamnati sa plateasca cheltuielile de judecata, sa presteze multe ore de munca in folosul comunitatii si li s-a recomandat ca, pe viitor, sa daruiasca si ei zeciuiala din toate veniturile lor.  

De asemenea, mi se pare ca au fost obligati sa poarte, timp de zece zile o inscriptie pe spate: "Cine face ca mine, ca mine sa pateasca!"

#1354
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

Asta spun si eu: de pe margine, din pozitia de neimplicare in politica, ai cea mai mare credibilitate si legitimitate. Orice implicare in politica te vor face nu doar vulnerabil, dar si necredibil, pentru ca niciodata, dar niciodata Silika, nu vei putea judeca cu impartialitate odata implicat in Bordel.Posted Image

Bine mei Dude, politica e bordel. Si e de nesalvat, de nereformat, de lasat singura spre distrugerea deja scrisa. Noi doar sa stam pe margine si sa aratam acuzator cu degetul. Asta e solutia ta, am inteles.

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

nu exista asa ceva si n-a existat asa ceva pana in zilele Fiarei ce a primit scaunul de domnie de la Diabolul, care a "calcat tot pamantul in picioare si l-a zdrobit" prin cele 10 puteri colonialiste. Iar Cornul cel mic, al 11-lea, a pus capac dominatiei, atingand culmea, printr-un singur cuvant putand distruge aproape orice tara de pe glob. Posted Image
In acest context, te gasesti tu ca pocait al Domnului, sa iei loc pe acel Scaun alaturi ce cei ce au primit acea autoritate de la Diabol, insa cu pretentia ca tu  repari  lucrurile. Posted Image

Global vorbind, intotdeauna imparatiile lumii s-au situat in opozitie cu Dumnezeu. De cand e pamantul asta. Nimic nou din punctul asta de vedere. Ce e nou este amploarea si masura cu care isi va umple paharul nelegiuirilor. Ca doar in situatia aceasta va veni sfarsitul lumii, cand se va umple paharul [ca in zilele lui Noe].

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

ai citit prostii, si ai refuzat orice update. Posted Image

uite cu cine este comparat Imparatul Tirului, aka Heruvimul cazut: "Iata ca esti mai intelept decat Daniel, nicio taina nu este ascunsa de tine;"
Solomon era intelept in sensul primitiv, de baza al intelepciunii.Adica avea un iq mare. Adevarata, autentica intelepciune insa nu sta doar in asta...

Aham, tu te referi la cunostinta ca element al intelepciunii. E si el un element, dar nu uita Dudule, cunostinta ingamfa. Ai mare grija. Posted Image

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

no problem, stii bine ca si eu sunt glumetz si iti raspund intotdeauna pe masura. Posted Image

Asa, asa te vreau. Crud, rece si fara mila.

Pe ei pe mama lor. Posted Image

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

Nu prietene, nu mortilor, ci celor chemati la viata, inviati deja de Dumnezeu care-i atrage la El.
Nu crezi ca e prea mult totusi, ca pe langa politician care face si drege la autobaza Fiarei Posted Image , sa te crezi si un important aducator la viata a mortilor? Posted Image

Asadar, cu mortii poti vorbi cat vrei: nu te asculta, desi la catiheza ai fost invatat si-i inveti pe altii ca mortii ar fi vii si aud totul. Posted Image
Vei putea sa te ocupi doar de aceia pe care Dumnmezeu ti-i da adusi la viata de El Insusi.
Asadar, inca o data: lasa mortii sa se ocupe de mortii lor, alegandu-si imparatii.
Tu du-te si ocupa-te de vii pe care ti i-a dat Dumnezeu.
"pentru ce sa amesteci paiele cu graul"?Posted Image

Exact cum banuiam, esti dintre aceia care ii doare in paispe' de morti. Fara simpatie si dorinta sa ii vezi si pe ei mantuiti. Curat murdar, Dudule. Posted Image

Nu uita Dudule:

"Fiindca Ioan a venit la voi umbland in calea neprihanirii, si nu l-ati crezut. Dar vamesii si curvele l-au crezut"


Nu ignora cea mai importanta resursa a Domnului, zicand in inima ta, "astia-s morti, n-au nici o sansa, ma ocup doar de cei vii [recte aia care mi se par mie ca au sanse]"

De aceea este scris cum trebuie sa ne purtam fata de "mai marii nostri". Stia Pavel ce stia.

LE: Mi-am adus aminte de o intamplare spusa de Ravi Zachariah. Era la un restaurant la masa, cand dintr-odata s-au apropriat de el cativa tineri, imbracati in negru, tatuati din cap pana in picioare, cu belciug in nas si in urechi. La prima vedere vroia sa dea sa fuga, dar tinerii acestia doar l-au salutat, s-au bucurat sa-l vada si i-au povestit ca ei sunt intorsi la Dumnezeu. Au fost rocheri, drogati, betivi etc. Intrebati de ce arata in halul asta, le-a spus ca ei umbla in cercurile in care au umblat odinioara ducand mesajul evanghelic la cei care erau odata ca si ei, si ca doar pastrand o anumita infatisare pot avea trecere in cercul lor. Doar asa pot prezenta o marturie credibila pentru cei carora le duce Cuvantul Evangheliei.

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

bine.
ocupa-te de cei morti, ca oricum s-a demonstrat in ultima vreme ca voi, pocaitii, cam aveti inclinatii spre ocultism.Posted Image

Cineva trebe sa aiba mila si de ei... ca si de niniveni altadata.

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

intr-o zi, Duhul Imparatului va bate si la usa ta, stai linistit, nu lasa el nici o piatra pretioasa neslefuita, in troca porcilor.Posted Image
te va lua, te va slefui, si-ti va fi rusine de tine cand vei realiza ca si tu ai fost una din caramizile prin care s-a cladit Piramida satanica, in loc sa fi piatra de valoare in Biserica Imparatului.
dupa cum scrie:"Va voi stropi cu apa curata, si veti fi curatati; va voi curata de toate spurcaciunile voastre si de toti idolii vostri. (Ezec.36:25)"
Totul este, totul este Silika, sa nu te impietresti.Posted Image

Duhul Domnului are de lucru cu toti. Si cu mine si cu tine. Uneori are izbanda, alteori trebe sa forteze nota. Ca si cu Pavel.

"Si, ca sa nu ma umflu de mandrie din pricina stralucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un tepus in carne, un sol al Satanei, ca sa ma palmuiasca si sa ma impiedice sa ma ingamf."


N-a putut Duhul Sfant sa schimbe cu frumosul ingamfarea si mandria? A bagat tepusul. Sa fim cu luare aminte, nu e de joaca. Posted Image

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

Tine minte Silika: utilizarea temei anticoruptie de catre orice om de pe Terra, este o capcana a Satanei, si este in fapt o hula, caci nimeni afara de Dumnezeu nu poate lupta cu arma asta atat de letal de curata. Iar cei ce o folosesc astazi, sunt ei insisi corupti si sursa coruperii prin prosperitate a intregului pamant. Posted Image

Poate nu ai observat, dar de multe ori Dumnezeu tot prin oameni isi duce la indeplinire judecata:

4. El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau. Dar, daca faci raul, teme-te, caci nu degeaba poarta sabia. El este in slujba lui Dumnezeu, ca sa-L razbune si sa pedepseasca pe cel ce face rau.


Pricepusi?

View PostDude_2nd, on 27 februarie 2017 - 08:36, said:

exemplele tale sunt nule si neavenite,  dupa cum ti-am aratat ca va deconspireaza chiar si Eruditul Liiceanu ca fiind niste politeisti, gata sa va inchinati dumnezeului nou impus, si atat de atractiv, cel al democratiei.
mai Silika, voi , pocaitii implicati in politica sunteti ca niste copii de 3 ani, scapati din ham printre lopatele si galetuse in groapa cu nisip. Sunteti atat de absorbiti de ceea ce faceti voi acolo incat va scapa intregul tablou, cum ar fi: proprietarul gropii cu nisip in care va jucati cu vrejul incipient, e un pedofil periculos. Dar voua nu va pasa: voi mergeti inainte, ca nisipul se lasa tare frumos modelat, si voua vi se pare ca sunteti mici creatori... Posted Image

Deci exemplele mele biblice sunt nule, dar exemplele tale cu Liiceanu pe post de varf de lance is binevenite si solide.... Posted Image E buna poanta.

Mereu uiti ca si matale esti in aceeasi groapa de nisip ca si mine, si ti se pune si tie lopata in mana ca sa faci si tu un castel de nisip sau ceva. Si tu in loc sa te apuci de treaba, te duci sa dai cu lopata in cap alora care construiesc ceva. Posted Image

Edited by SILIKA, 27 February 2017 - 10:11.


#1355
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Silika, esti tare.
da iti raspunz doar deseara :P

#1356
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Bah Dude, să nu te pună cel rău să răspunzi la off-topic! Posted Image

#1357
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Inapoi la topic, va rog.

#1358
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
sa nu-mi spui ca ai dat raport, babo...Posted Image
adica, tu nu dai 10% ca nu e bilbic.
dar turnatoare, e biblic sa fii?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 February 2017 - 19:53.


#1359
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007
Babornita turnatoare care nu da "zeciuiala" nici macar 1% (sic), a dat raport. Pe vizibil. Insa ii voi da un canon: sa repete de 100 de ori doua versete biblice prin care sa inteleaga pe urmele cui calca acum si sa stie cine ia zeciuiala in era Bisericii.

Şi am auzit în cer un glas tare, care zicea:

„Acum a venit mântuirea, puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Lui;

pentru că pârâşul fraţilor noştri, care zi şi noaptea îi pâra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.


Şi apoi aici, cei ce iau zeciuială sunt nişte oameni muritori;

pe când acolo, o ia Cineva despre care se mărturiseşte că este viu.


Edited by Sfantul Jakob, 27 February 2017 - 23:15.


#1360
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 27 februarie 2017 - 23:14, said:

Şi apoi aici, cei ce iau zeciuială sunt nişte oameni muritori;

pe când acolo, o ia Cineva despre care se mărturiseşte că este viu.



2 aspecte ar fi de discutat aici.

1. Melhisedec era preot al lui Dumnezeu. Biserica creștină nu mai este păstorită de preoți ci de prezbiteri, fiindcă Marele Preot este Isus și frații Lui vor fi preoți și regi împreună cu Isus în Împărăția Sa.

2. Faptul că Avraam a plătit o singură dată zeciuială în viața lui, și alte exemple nu mai avem, este insuficient pentru a trage concluzia că trebuie, și pentru biserica creștină, a se institui această practică. Dacă apostolii nu au instituit-o, de ce să o facem noi astăzi?

Edited by dark, 24 August 2017 - 18:13.


#1361
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007
Mai bine ai comenta aspectul ca in Biserica zeciuiala o ia "Cineva despre care se mărturiseşte că este viu."
Cum comentezi faptul ca in Biserica, Isus ia zeciuiala?

#1362
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Dumneata nu ai citit textul. Nu de Isus este vorba.

Si apoi aici, cei ce iau zeciuiala sunt niste oameni muritori; pe cand acolo, o ia cineva despre care se marturiseste ca este viu. (Evr.7:8)

Se referă la Melchisedec.

#1363
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007
Dintr-o data Melhisedec e... viu? :)

#1364
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Melhisedec ca preot, luând zeciuiala de la Avraam, trăieşte fiind viu, nu în sens literal; ci, în sens figurat, ca arhetip al preoţiei eterne. Această preoţie a primit-o Isus, care este preot în veac după rânduiala lui Melhisedec.
Melhisedec este viu fiindcă preoția Lui este actuală. Cristos este Preot în felul lui Melhisedec.
La fel și Abel.
Prin credinta a adus Abel lui Dumnezeu o jertfa mai buna decat Cain. Prin ea a capatat el marturia ca este neprihanit, caci Dumnezeu a primit darurile lui. Si prin ea vorbeste el inca, macar ca este mort. (Evr.11:4)

Melhisedec este viu și vorbește prin Preoția Sa, exercitată de Domnul Isus.

#1365
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

N-am avut niciodata remuscari ca am fost la vot.
= pacat ordinar.

View PostSILIKA, on 27 februarie 2017 - 06:13, said:

Si nici n-o sa am.
= pacatul de neiertat.

:)

#1366
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 26 august 2017 - 16:09, said:

Melhisedec este viu și vorbește prin Preoția Sa, exercitată de Domnul Isus.
Pai vezi ce frumos explici tu cine ia zeciuala in Biserica? :D

#1367
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Toți suntem seminție preoțească, prin urmare cine ne plătește nouă zeciuiala?

#1368
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 26 august 2017 - 19:02, said:

Toți suntem seminție preoțească, prin urmare cine ne plătește nouă zeciuiala?
te bate gandul, ai?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate