Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Garduri prefabricate din beton

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Ce stiti despre gardurile din prefabricate din beton?
Sunt rezistente asa cum afirma producatorii? Am gasit cam la 130-140 ron pe ml (placi + montaj).
Am gasit niste modele pe net care date cu vopsea decorativa de exterior ar arata f bine .
Am 60 ml de gard care conform legilor in vigoare trebuie sa fie plin...iar daca-l fac din bca ma costa mult mai mult.

Sa aleg acesta varianta?

edit : despre asta vorbesc

http://www.prefabric...icate-beton.php

Edited by AC09, 01 April 2011 - 16:38.


#2
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
salut,

la gardurile din placi, trebuie sa faci fundatie neaparat,
ca altfel, din cauza greutatii placilor, gardul se deformeaza
cu timpul.
poti incerc si gard facut din boltari de beton, cu fundatie si
stalpi din 2 in 2 m.

numai bine.

#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu voi alege panouri de gard zincate,care sunt eftine si frumoase daca vor mai fi si vopsite ulterior :peacefingers:  binenteles montate pe fundatie de beton cu stalpi de teava incastrati sau spalieri de beton.Nu am nimic de ascuns in curtea mea,eu doresc sa patrunda cat mai multa lumina solara in curtea mea pentru plante si copaci,nu vad nici o frumusete cu acest gard de panouri de beton ca la puscarie. :kisstogether:

#4
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
si la mine in C.U era specificat ca acel gard care desparte propietatile sa fie facut opac,
insa eu l-am facut din plasa bordurata cu fundatie si elevatie beton+ stalpi metal.

#5
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Eu pe lateralele casei trebuie sa fac gard opac..nu am de ales ,asa stipuleaza legislatia. Pe spate am gard viu iar in fata o sa fie cu fier forjat..sau alta fieratanie..cum este placa zincata?Ai ceva poze?
Binenteles ca voi face fundatie...gardul din bolati este mult mai scump. Numai manopera ma costa 1.5 mil /ml..

Deci sa inteleg ca nu a folosit nimeni astfel de garduri??

#6
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 AC09, on 1st April 2011, 17:27, said:

Ce stiti despre gardurile din prefabricate din beton?
Sunt rezistente asa cum afirma producatorii? Am gasit cam la 130-140 ron pe ml (placi + montaj).
Am gasit niste modele pe net care date cu vopsea decorativa de exterior ar arata f bine .
Am 60 ml de gard care conform legilor in vigoare trebuie sa fie plin...iar daca-l fac din bca ma costa mult mai mult.

Sa aleg acesta varianta?

edit : despre asta vorbesc

http://www.prefabric...icate-beton.php

Nu merita sa faci gard ca cel prezentat de tine.
1. Nu are stabilitatea ca si un gard din BCA
2. Este mult mai fragil ca unul din BCA. Am vazut cu ochii mei garduri ca cele prezentate de tine deja crapate\deformate.
3. Cu BCA, faci cam 9mp cu un palet care costa ~500-600 lei, asta in cazul celui destul de grosut. Daca iti achizitionezi unul mai subtire (cam cat gardul din beton), vei face mai mult de 9mp. Facut de mine un calcul si tot cam pe acolo iesi. De ce spun asta? Pentru ca si eu trebuie sa fac un gard si am pus in balanta ambele variante.

#7
dailybreaker22

dailybreaker22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2011
Eu mi-am facut un gard de la
HERDIAN & LIVIUS S.R.L
, si sper sa ma tina 20 de ani asa cum mi-a garantat.
Vroiam sa incerc ceva nou, si am citit pe site-ul lor  http://www.garduribeton.ro  ca folosesc o reteta secreta brevetata, utilizand material semiuscat folosind un malaxor special.

Attached Files


Edited by dailybreaker22, 04 May 2011 - 13:03.


#8
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Si cum ti-a garantat aia 20 de ani? verbal?
Reteta secreta....  :o
Compania respectiva a avut 0 (zero) angajati in 2009, respectiv 1 angajat in 2008 si 2007... o fi bine, o fi rau.

#9
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Pai dupa cate posturi are si detaliile date cred ca isi garanteaza singur. :puke:

Quote

Compania respectiva a avut 0 (zero) angajati in 2009, respectiv 1 angajat in 2008 si 2007... o fi bine, o fi rau.

Pai cred ca dailybreaker22 a fost angajatul, dar s-a autoconcediat pentru slaba promovare a produsului si acum vrea sa revina in forta... :naughty:

#10
dariusmas

dariusmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2012
As dori si eu sa fac un gard din beton prefabricat pentru a suprafata de 50 ml si am gasit aici http://www.konkretli...rte-gard-beton/ unele modele interesante si care au si un pret bun. Credeti ca as gasi o alta varianta mai rapida sau mai ieftina pentru a face un gard?

#11
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
wrong  post

Edited by St3garu, 20 February 2014 - 22:48.


#12
caramia

caramia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2014
Atentie la gardurile din placi de beton cu stilpi armati cu fier beton.Pot ucide.Firma Samouna din Jilava produce astfel de garduri si desi le-au cazut o multime de garduri ,nimeni nu sesizeaza OPC.Asta n-ar fi o problema dar in momentul in care citeva tone de beton vor cadea pe o persoana ,nu va mai fi o gluma.Defectul gardului nerecunoscut de 5 ani de firma:stilpii de beton au o insertie de 3mm sirma in loc de fier beton,astfel ca la un vint mai puternic se reteaza de la baza.Am patit-o de doua ori ,dar firma nu numai ca nu-si recunoaste gresala dar nu acorda nici o garantie pretextind ca ei exporta si in Anglia asa de bune sunt gardurile lor.Sa vedem ce garantie n-o sa mai acorde cind o sa omoare un om.Pina atunci stati departe de gardurile Samouna caci bagati bani in gard si la propiu si la figurat si va puneti in pericol si viata.Am fost obligat sa dau acest anunt deoarece goana dupa bani omoara ratiunea.

#13
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
si eu as inclina spre acest tip de gard prefabricat din beton, montat pe o fundatie. Insa mi-e ca armatura ce o folosesc e slaba cat si beton la fel cat de ieftin posibil

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vreau sa fac si eu un gard si as vrea sa stiu daca betonul uscat la sac este bun pentru fundatie si daca mai trebuie adaugat ceva in afara de apa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate