Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

sfat achizitie tractor sh

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
serious sam

serious sam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2006
Apelez la bunavointa si la cunostintele mecanice ale colegilor de forum pentru a obtine un sfat in privinta achizitionarii unui tractor sh.
Detin o suprafata de teren de 10 ha pe care intentionez sa o lucrez in regie proprie de acum inainte.Cultura va fi :lucerna ,grau,floarea soarelui,porumb,cam ce se cultiva pe la campie.Nu intentionez sa lucrez si pentru altii.
Ma intereseaza in primul rand sa stiu daca un tractor de 45-50 cai este suficient de puternic ca sa ar cele 10 ha(solul este foarte bun,in zona de sud a tarii,in lunca Dunarii).In al doilea rand vreau sa ma sfatuiti in privinta marcii tractorului.Mie imi place Ford dexta 3000 de 47 cpdar nu stiu mai nimic despre ele.Poate cineva foloseste un astfel de tractor si poate spune ceva despre el ,cum e cu piesele de schimb,fiabilitate,etc.Nu in ultimul rand conteaza si pretul de achizitie,pe praful asta...Ford am gasit in jur de 3000-3500 euro,iar u445 pe la 4000 euro reconditionat total(si asta arata bine),cat despre Fiaturi,astea se invart pe la 3500 euro.
Alta intrebare:credeti ca pentru cateva ha de lucerna este buna o coasa laterala cu lama(terenul meu este plat si curat,fara pietre,etc) tinand cont de pretul de cumparare substantial mai mic decat al unei cositoare rotative?
Multumesc anticipat celor care vor avea amabilitatea sa-mi raspunda.

#2
serious sam

serious sam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2006
va multumesc pentru promptitudine.astept si alte pareri...

#3
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011

 serious sam, on 31st March 2011, 13:08, said:

va multumesc pentru promptitudine.astept si alte pareri...
De unde din lunca Dunarii?Tot in sud fac si eu agricultura(Uzunu-Calugareni-Giurgiu).Pana in toamna am lucrat 20ha cu un singur u 445 si am prestat si ceva servicii, in asta intrand toata gama de lucrari.Le-am dus fara probleme!Din toamna am mai luat 10ha si mi-a fost mai greu cu aratul dar am iesit la liman!Precizez ca am pus motor de ARO cu 102 pe el!Ce sa iti spun! Duci de voie 10ha cu el!Tractor fiabil,intrtinere usoara,consum mai mult decat rezonabil,piese de schimb se gasesc deocamdata peste tot.Parerea mea este ca este cel mai indicat tractor pt ceea ce dumneata vrei sa faci!

#4
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Si eu iti recomand U445DT sau si simplu te descurci cu el si eu am lucrat 15 ha cu el si nu am avut probleme numa ca acuma sta la odihna numa asa mai slabut ce imi trebuie pentru casa ca a venit un spaniol si am dat pamantul la el in sa il lucreze si mie sa imi dea bani sau cereale.

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Iar daca te uiti la tractoare Fiat SH pe mobile.de ai sa vezi ca sunt printre cele mai ieftine (impreuna cu Renault-urile), comparativ cu Deutz, Fendt sau Zetor. Ceea ce - eu as zice - e o oglinda a fiabilitatii.

Acuma, e adevarat ca si U445 este copiat dupa Fiat, dar mi-e greu sa fac o comparatie intre original si copie...

#6
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
La SH totul depinde de noroc, mai ales daca nu esti mecanic de meserie si nu stii unde sa te uiti.
UTB - mai putin fiabile (depinde si de modul cum a fost folosit pana acum), nu se pune problema pieselor (le gasesti cam la tot pasul) ci a calitatii lor
Fiat - mai fiabile decat UTB, daca ai norocul sa cumperi vreunul recent adus si ingrijit cu siguranta nu o sa ai probleme. Piesele se potrivesc sau se pot adapta de la cele romanesti.
Ford - mai putin cunoscute si utilizate pe la noi dar destul de fiabile. Partea negativa e ca nu stiu in ce masura o sa reusesti sa gasesti piese.

#7
serious sam

serious sam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2006

 savo_stelyca, on 31st March 2011, 22:00, said:

De unde din lunca Dunarii?Tot in sud fac si eu agricultura(Uzunu-Calugareni-Giurgiu).Pana in toamna am lucrat 20ha cu un singur u 445 si am prestat si ceva servicii, in asta intrand toata gama de lucrari.Le-am dus fara probleme!Din toamna am mai luat 10ha si mi-a fost mai greu cu aratul dar am iesit la liman!Precizez ca am pus motor de ARO cu 102 pe el!Ce sa iti spun! Duci de voie 10ha cu el!Tractor fiabil,intrtinere usoara,consum mai mult decat rezonabil,piese de schimb se gasesc deocamdata peste tot.Parerea mea este ca este cel mai indicat tractor pt ceea ce dumneata vrei sa faci!
Am urmarit de mai mult timp postarile dvs.si am vazut ca sunteti un excelent mecanic pentru u445,de aceea primesc cu incredere sfatul pe care mi-l dati.Nu pot decat sa ma bucur ca suntem din aceeasi zona(eu locuiesc in Giurgiu) pentru ca un ajutor de la un om priceput(o parere,o reparatie.o piesa.etc)conteaza foarte mult.Chiar asteptam o postare de la dvs.,asa ca va multumesc pentru promptitudine.

#8
serious sam

serious sam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.11.2006

 horia66, on 2nd April 2011, 07:18, said:

Iar daca te uiti la tractoare Fiat SH pe mobile.de ai sa vezi ca sunt printre cele mai ieftine (impreuna cu Renault-urile), comparativ cu Deutz, Fendt sau Zetor. Ceea ce - eu as zice - e o oglinda a fiabilitatii.

Acuma, e adevarat ca si U445 este copiat dupa Fiat, dar mi-e greu sa fac o comparatie intre original si copie...
Domnule Horia,stiu cum e cu site-urile nemtesti,pentru ei tot ce e made in Deutschland e sfant.Nu vreau sa spun ca nu aveti dreptate,si eu sunt admirator al marcilor germane,masina mea e tot nemteasca,dar incerc sa ma limitez la necesitatile mele(cele 10 ha) si la realitatile romanesti.Problema este ca un u445 l-as cumpara reconditionat total iar un deutz,fendt sau zetor la banii astia ar fi fabricat prin 1960-1965,nu stiu cum a fost folosit  si sincer,ma sperie vechimea lui si greutatea cu care gasesti piese de schimb pentru el(si de ce nu,si pretul acestora).Mai atarna greu si opinia d-lui savo stelyca care  lucreaza efectiv cu u445 si spune ca e multumit de el.Din alta perspectiva conteaza si popularitatea marcii:una e sa ai o  masina la care se pricepe toata lumea si sa gasesti o piesa in orice magazin si alta e o masina mai veche si mai rara ,la care mecanicii sa salte din umeri iar piesele sa vina dupa 2 saptamani.Va multumesc pentru raspuns dar v-as ruga sa-l argumentati putin .

 TudorCJ, on 1st April 2011, 17:51, said:

Si eu iti recomand U445DT sau si simplu te descurci cu el si eu am lucrat 15 ha cu el si nu am avut probleme numa ca acuma sta la odihna numa asa mai slabut ce imi trebuie pentru casa ca a venit un spaniol si am dat pamantul la el in sa il lucreze si mie sa imi dea bani sau cereale.
Va multumesc.Un raspuns la obiect.

 florinppv, on 2nd April 2011, 19:33, said:

La SH totul depinde de noroc, mai ales daca nu esti mecanic de meserie si nu stii unde sa te uiti.
UTB - mai putin fiabile (depinde si de modul cum a fost folosit pana acum), nu se pune problema pieselor (le gasesti cam la tot pasul) ci a calitatii lor
Fiat - mai fiabile decat UTB, daca ai norocul sa cumperi vreunul recent adus si ingrijit cu siguranta nu o sa ai probleme. Piesele se potrivesc sau se pot adapta de la cele romanesti.
Ford - mai putin cunoscute si utilizate pe la noi dar destul de fiabile. Partea negativa e ca nu stiu in ce masura o sa reusesti sa gasesti piese.
Multumesc pentru raspuns.
Intr-adevar nu sunt mecanic de meserie dar ma bazez pe cunostintele solide de mecanica ale tatalui meu si ale altor prieteni la nevoie.
Utb-ul l-as cumpara de la cineva care le reconditioneaza total ca motor si injectie,baterie noua,cauciucuri noi,capotaj nou,vopsit etc.Am un prieten care a cumparat un utb tot de la tipul asta si de 10 ani nu a umblat in el(ce-i drept il foloseste la livada) iar eu cand l-am vazut am crezut ca e nou.
Fiatul l-as cumpara adus de afara,fara sa stiu cum s-a lucrat cu el si este posibil ca peste putin timp sa necesite reparatie.
Ford mi se pare frumos ca tractor si e o firma cu reputatie .Asta ma ingrijoreaza si pe mine problema cu piesele de schimb.Tatal meu spune ca acum sunt firme ca si la autoturisme care iti aduc reperul dorit pe comanda pentru orice tractor,dar asta tb sa verific ,nu stiu cum stau treburile in domeniul asta.

Va rog sa-mi raspundeti daca stie cineva cum e cu piesele de schimb la tractoarele straine.Se gasesc/nu se gasesc,cat de greu,ce preturi au in comparatie cu piesele de fiat/utb.As fi foarte multumit daca as afla parerea unui detinator de tractor marca straina referitor la cum se descurca cu el.
Deasemenea va rog sa-mi raspundeti referitor la cositoare:cu lama sau laterala?E suficienta o cositoare laterala cu lama ,strict pentru folosinta mea sau una rotativa,tinand cont si de diferenta de pret?Cutitele pentru cositoarea cu lama sunt universale?va multumesc.

#9
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Tu la 10 ha la ce vrei tu un UTB 445DT sau DTC ti foarte bun consum mic si intretinere usoara si ieftina,un plug,un disc si cositoare sau samantoare pentru ce vrei tu sau te gandesti cam ce ar fi mai avantajos si eu iti garantez ca te descurci cu el iti recomand cu tractiune(4x4) daca tot vrei utilaj bun nu trebuie cuplat 4x4 tot timpul dar cand ii nevoie sa nu consumi motorina in plus si uzura si forja.Acuma cum crezi tu si cati bani ai eu zic ca pana in maxim 6000 7000 til cumperi cu tot cu utilaje dupa el adica cateva(plug,disc,si remorca).

#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 TudorCJ, on 6th April 2011, 12:28, said:

UTB 445DT sau DTC ...cu tractiune(4x4) .... in maxim 6000 7000 til cumperi cu tot cu utilaje dupa el adica cateva(plug,disc,si remorca).
Poate in "batista" la banii astia, daca ai folosit ron ca moneda! Dar cred ca nici asa!

#11
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am uitat sa spun ca euro scuzele de rigoare.Daca nu crezi uitate si tu cam cat merg tractorul ii vreo 5000 euro si 1000 euro iti cumperi plug si remorca hai sa zic discul nu dar astea 2 ti le cumperi.

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 TudorCJ, on 6th April 2011, 13:54, said:

Am uitat sa spun ca euro scuzele de rigoare.Daca nu crezi....
Nu credeam in ron!

#13
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Am un 640DTC din 1991, cumparat de nou de mine cu 366.000 lei in aprilie 1991.  Un U650M cu cabina si compresor era atunci 360.000 lei. Atunci cautam pentru a lucra cele 15ha de teren in zona deluroasa un U445DT. Atunci erau liste de inscriere, si cum toata lumea stia si se inscria pentru 445DT, modelul 640DTC a trecut pe langa liste si am avut de ales dintre un 640DTC si 650M care nu se vindeau pe lista de asteptare.

4 cilindrii, 3595cmc, 64cp dubla tractiune cu antrenare centrala, 4x2 viteze in fata, 2 in spate, servodirectie, anvelope spate 14.9-28 cu posibiliattea de 16.9/28
Cam care ar fi pretul lui de piata? Conditie medie (mecanic functioneaza absolut tot pe el, dar nu este vopsit niciodata, fara cabina, cu o reparatie capitala la motor, 2 blosuri optice de pe aripa (semnalizare+pozitii) sparte)

Nu intentionez sa il vand inca... dar poate pe toamna o sa-l vand sa mai pun bani sa cumpar ceva mai mare (90-100cp) SH din import.

Edited by rand, 14 April 2011 - 13:01.


#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 17.03.2008
Reconditionat s-ar putea sa iei in jur de 25000 de lei. De 640 se cam fereste lumea ca ar consuma mai mult decat un 445.

Edited by sacos, 14 April 2011 - 19:50.


#15
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Multumesc de info, nu cunosc piata SH la tractoare...
In zona deluroasa de la noi, pe terenuri grele, argiloase e binevenit un surplus de putere. Imi consuma la arat 20L/ha (+/- 2litri), folosind un PP2-25. In brazda merge cu a-1-a rapida  sau a -2-a rapida (uneori chiar cu a-3-a,la aratura de primavara, pe terenuri drepte), si 4x4 la nevoie.

#16
cornel1111111

cornel1111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.11.2010
Cred ca un 445 dt este ideal pentru tine. In lunca dunarii este teren ideal pentru a face lucrari la timp si de calitate cu un asemenea tractor. Multi ti-ar spune ca nu ai nevoie de 4x4, dar,cand este pamantul moale...se schimba foaia. Nu mai patinezi si de aici= consum mai mic. La acest tractor piesele sunt ieftine, utilajele sunt foarte ieftine(SPC 4, SUP 21, SUP 25,etc.) pe cand la un tractor mai mare ,nu se renteaza sa mergi doar pe 4 randuri la semanat din cauza consumului si sunt nevoiti sa cumpere semanatori mai mari si mai scumpe. Daca gasesti un tractoras u445 dt, care sa nu "gafaie" la motor esti scos. Eu am avut o droaie de tractoare romanesti SH, si mai la urma un john deere (pe care l-am vandut) si ultimul un massey ferguson de care abia am scapat:). De cele romanesti, doar de bine la suprafete mici, asa ca ia-ti un 445 dt. sper ca ti-am fost de folos

#17
jon-m81

jon-m81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2011
Buna.Si eu doresc sa cumpar un tractor sh, la inceput ma gandeam la japoneze,dar vazand discutiile de pe forum un tractor u445 sau fiat ar fi mai bun.Eu sunt din Timis,si tot in jur de 10-15ha as vrea sa lucrez dintre care 70 % lucerna, pentru o microferma pe care vreau sa o infiintez in urmatori 2-3 ani.
    La tractoarele u445 sau fiat se poate adapta usor incarcatorul frontal in cazul in care nu gasesc cu el montat ? Va rog sa-mi spuneti daca aveti sau cunoasteti pe cineva care are cu incarcator, si daca functioneaza bine pe aceste tractoare.
Va salut Ionut. :peacefingers:

#18
manshat

manshat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.07.2006
Ce parere aveti de tractoarele Ford TW sau Steyr, modele mai vechi de putere in jur la 120-140cp pt bugetul meu...

Edited by manshat, 08 November 2014 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate