Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Credeți că economia națională este sabotată de curs?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Ce părere aveți ?

#2
gabitzu252

gabitzu252

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.01.2009

 paradigmatic, on 24th March 2011, 13:10, said:

Ce părere aveți ?

Care economie? Cea fictiva din acte sau cea reala?

#3
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Da si loveste exact in aia care aduc (au adus) valuta in tara asta.

Edited by claus_S, 24 March 2011 - 13:25.


#4
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
enspe milioane de romani care au credite in euro ar zice ca nu.

#5
zagon

zagon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 30.11.2009

 claus_S, on 24th March 2011, 13:25, said:

Da si loveste exact in aia care aduc (au adus) valuta in tara asta.
exact,omoară exportul și favorizează băncile străine să recupereze creditele acordate cu dobânzi mari românilor. :thumbdown:

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
O viariație ușoară pe un trend descendent este tolerabilă dar șocuri din astea distrug inevitabil contractele noastre cu exteriorul.

Eu cred că suntem lucrați.

#7
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 paradigmatic, on 24th March 2011, 13:36, said:

O viariație ușoară pe un trend descendent este tolerabilă dar șocuri din astea distrug inevitabil contractele noastre cu exteriorul.

Eu cred că suntem lucrați.
Asa stau lucrurile si in realitate ... chiar suntem ''lucrati''. Mai erau cateva zile si aveam toate sansele sa avem cel de-al doilea trimestru de crestere economica pe plus. Acum sunt convins ca nu vom mai avea cresterea asteptata dar si de cum lucreaza sforile din spatele economiei mondiale.

Personal imi este bine, am rate in franci elvetieni si ma bucura nespus scaderea cursului ... insa trebuie sa gandesc pe termen lung ...

Edited by iDorin, 24 March 2011 - 13:56.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cresterea economica, asa defectuos cum se calculeaza ea, poate fi si bazata pe consum, scade cursul, cresc importurile, scad preturile - unele din ele, se cumpara mai mult, mai multe taxe colectate => aparenta crestere economica.
Oricum cresterea economica bazata pe consum mie mi se pare un mare fasssssss

#9
zagon

zagon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 30.11.2009

 paradigmatic, on 24th March 2011, 13:36, said:

O viariație ușoară pe un trend descendent este tolerabilă dar șocuri din astea distrug inevitabil contractele noastre cu exteriorul.

Eu cred că suntem lucrați.
suntem permanent lucrați de unul pe care mulți îl consideră salvatorul  neamului,Mugur Isărescu. :cursing:

#10
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

 underrated, on 24th March 2011, 13:28, said:

enspe milioane de romani care au credite in euro ar zice ca nu.

Da aia care castiga euro si au credite in euro ca Isarelu le zicea sa se imprumute in valuta in care castiga aia ce zic? + Avem cea mai mare inflatie din UE dar leul ii cel mai tare din regiune.

Edited by claus_S, 24 March 2011 - 14:57.


#11
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006

Quote

- aprecierea leului pe termen lung este singura modalitate sănătoasă de reducere a decalajului de “viață bună” între România și UE. Creșterea salariilor în actualul context ar produce inflație. Aprecierea leului crește de facto salariile în lei.
- În opinia mea, cel mai bun scenariu este cel în care euro pierde cam 10% pe an, dar important este ca mișcarea să fie lină, fără întoarceri și tensiuni.
http://www.biziday.r...cuvantarea-bnr/
Io nu inteleg deloc rationamentul lui Moise Guran cum ca aprecierea leului ar aduce bunastare in romania.
OK, aprecierea leului ar duce la ieftinirea produselor de import si aparent traim mai bine, dar nu ar trebui sa si producem ceva ?
Daca ar fi invers, leul s-ar deprecia constant si produsele de import ar deveni din ce in ce mai scumpe si ar deveni rentabil sa fie produse aici ?
Ma refer la cele pe care le putem produce, gen alimente, ca nu ma astept sa facem vreodata calculatoare.
Daca tot avem posibilitatea, ca tara, sa depreciem leul ... nu inteleg de ce nu se recurge la asta.

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ech, on 24th March 2011, 14:53, said:

Care sunt anii în care tu ai câștigat cei mai mulți bani ?  :)

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,849
  • Înscris: 01.09.2006
Ma rog ... in perioada in care era leul puternic, dar nu cred ca asta a fost motivul si nici nu cred ca sunt foarte relevant eu :D

PS: eu ma refeream la urmatoarea situatie - daca m-ar tenta sa ma apuc de agricultura, nu as avea nicio sansa sa produc alimente la un pret mai mic decat vin astea din afara.

Edited by ech, 24 March 2011 - 15:10.


#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

Quote

Leul s-ar putea aprecia la 4,05 unități pentru un euro, în condițiile în care BNR “se simte mai confortabil în privința aprecierii monedei, având în vedere riscurile inflaționiste în creștere”, potrivit analiștilor Societe Generale din Londra.

Quote

Analiștii au suspectat că BNR a intervenit pe piață spre sfârșitul lunii februarie, imprimând un trend de apreciere a monedei naționale. Sesizând intențiile băncii centrale de întărire a leului, speculatorii au început să cumpere lei, făcând, astfel, jocul BNR și accentuând aprecierea. De-acum, Banca Națională nici nu mai trebuie să intervină pe piață, pentru că speculatorii nu fac decât să valorizeze în continuare moneda națională.

Quote

În acest fel, prin întărirea leulului față de dolar, BNR a reușit să absoarbă o mare parte din creșterea prețului internațional al petrolului. În plus, în România sunt anumite servicii ale căror prețuri sunt exprimate în euro, precum chiriile, facturile la telefon, biletele de avion. Aprecierea leului față de euro face să scadă și influența acestora în inflație.

Sursa: http://www.focus-ene...a-bnr-4319.html

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 ech, on 24th March 2011, 15:06, said:

Ma rog ... in perioada in care era leul puternic, dar nu cred ca asta a fost motivul si nici nu cred ca sunt foarte relevant eu :D

PS: eu ma refeream la urmatoarea situatie - daca m-ar tenta sa ma apuc de agricultura, nu as avea nicio sansa sa produc alimente la un pret mai mic decat vin astea din afara.
Depinde de care parte a baricadei ești.

Un euro scump avantajează producătorii, cam din orice registru, un euro ieftin avantajeaza consumul, construcțiile și creditarea, făcându-le mai accesibile.

Pavlovian pusă problema, cam toți dintre noi trăiau bine când euro era ieftin. Partea nasoală e cu nu era sustenabil.

Să sperăm totuși că-și revine. Nu cred că Isărescu îl lasă să se ducă-n bălării. Săptămâna asta a fost de control, de tatonare...sper.

#16
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 ech, on 24th March 2011, 14:53, said:

http://www.biziday.r...cuvantarea-bnr/
Io nu inteleg deloc rationamentul lui Moise Guran cum ca aprecierea leului ar aduce bunastare in romania.
OK, aprecierea leului ar duce la ieftinirea produselor de import si aparent traim mai bine, dar nu ar trebui sa si producem ceva ?
Daca ar fi invers, leul s-ar deprecia constant si produsele de import ar deveni din ce in ce mai scumpe si ar deveni rentabil sa fie produse aici ?
Ma refer la cele pe care le putem produce, gen alimente, ca nu ma astept sa facem vreodata calculatoare.
Daca tot avem posibilitatea, ca tara, sa depreciem leul ... nu inteleg de ce nu se recurge la asta.
Simplu, pentru ca asta ar duce automat la cresterea inflatiei si atunci ne-am indeparta si mai mult de criteriile de convergenta pentru anticamera Euro (ERM II). Si-asa avem mari probleme cu celelalte cerinte din tratatul de la Maastricht iar Isarescu a zis ca s-ar putea prelungi cu 1 an intrarea in ERM II si implicit trecerea la euro programata pentru 2015!
Deci nu suntem chiar asa de capul nostru, suntem intr-o comunitate europeana si avem de respectat niste criterii, niste reguli. A, daca ne-am fi incadrat deja in ele, poate ne-am fi permis si o mica devalorizare a leului fara teama de a afecta acele criterii de convergenta. Dar altfel, e curata nebunie sa faci asa ceva, mai ales acum cand cica o sa iesim din criza, o sa avem in sfarsit crestere economica.

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

 duculeana, on 25th March 2011, 09:04, said:

Deci nu suntem chiar asa de capul nostru, suntem intr-o comunitate europeana si avem de respectat niste criterii, niste reguli. A, daca ne-am fi incadrat deja in ele, poate ne-am fi permis si o mica devalorizare a leului fara teama de a afecta acele criterii de convergenta.
Daca ar fi dupa capul nostru.........ehehee, starea anilor 90 s-ar fi perpetuat la infinit, doar suntem o tara de Severini si Petculesti............ :)

Bafta noastra este ca geografic ne situam in Europa, ca altfel............era vai de mama noastra.

#18
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ca tot vorbim de sabotarea economiei, astea cu Petcu si cu Marica sunt fumingene aruncate de putere, pentru abaterea atentiei de la problemele reale: saracie, somaj, coruptie la nivel inalt etc.
Daca chiar vroiau sa arate UE ca meritam sa fim in Schengen si sa fim tratati pe picior de egalitate cu Franta si Germania, trebuiau sa se ocupe in astia 20 de ani de adevaratii devalizatori ai Bancorexului, Caritas, SAFI si marile tepe ale anilor '90 -ati vazut vreunul din aia arestati? Acum l-au gasit pe asta tap ispasitor sa dea exemplu ca ei isi fac datoria!  :madanimated: Eu de mult nu mai ma uit la minciunile debitate de ei, slava domnului ca sunt destule alternative.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate