Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Calatorie Bucuresti - Varna cu trenul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Ma intereseaza daca a calatorit cineva in ultimii 2 - 3 ani cu trenul pe ruta Bucuresti - Varna. Tatal meu, care de obicei mergea cu autocarul pina la Nisipurile de Aur , vrea sa experimenteze anul acesta o calatorie cu trenul si parca as vrea niste argumente ca sa il fac sa se razgindeasca  :) sau ca sa ma linistesc eu.
Subiectiv - nu prea cred ca e o idee buna. Ce parere are cineva care chiar a fost cu trenul ?

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Eu prefer trenu oriunde merg. Nu vad de ce ar fi rau cu trenu pe ruta asta.

Edited by LunaCrystal, 26 March 2011 - 01:52.


#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Cam la ce pret s-ar ridica?

#4
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Nu exista tren direct; internationalele spre Bulgaria ocolesc pe la Videle si fac cam 2h30m pana in Ruse. Din Ruse pana in Varna exista cred 2 trenuri directe pe zi, fac cam 4h. Exista si varianta de a merge cu internationalu' pana la Gorna Oriahovitsa (5h din Bucuresti) - pe acolo trec probabil mai multe trenuri fiind pe magistrala Sofia-Varna (inca 3h).

Oricum ai aduna iesi mult mai prost decat cu autocarul sau masina personala.

Btw, in Varna exista aeroport; cu escala la Budapesta se fac ~5h  :notangel:

#5
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
Pina la urma am reusit sa il descurajez pe tatal meu sa mearga cu trenul si a rezervat locuri la autocarul Bucuresti - Varna.

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostDanCld, on 8th May 2011, 16:29, said:

Nu exista tren direct; internationalele spre Bulgaria ocolesc pe la Videle si fac cam 2h30m pana in Ruse. Din Ruse pana in Varna exista cred 2 trenuri directe pe zi, fac cam 4h. Exista si varianta de a merge cu internationalu' pana la Gorna Oriahovitsa (5h din Bucuresti) - pe acolo trec probabil mai multe trenuri fiind pe magistrala Sofia-Varna (inca 3h).

Oricum ai aduna iesi mult mai prost decat cu autocarul sau masina personala.

Btw, in Varna exista aeroport; cu escala la Budapesta se fac ~5h  :notangel:
Orele cat fac prea putin ma intereseaza, pot sa fac si 24 de ore, un pret spune daca stii, ala ma intereseaza.

#7
paulmarius

paulmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.04.2009
:( Eu zic ca trenul era cea mai buna alegere. Exista tren direct Bucuresti-Varna. Nu poti compara confortul unui tren cu chinul din autocar. Cu trenul te mai plimbi pe hol,poti admira peisajele ,fotografia ,manca etc. In plus daca luai un balkan flexipass puteai sa mergi cu acelasi bilet nu numai la Nisipuri ci oriunde in Bulgaria sau alte tari incluse in oferta,Turcia de ex .Pretul este 51 euro pt tineri si 86 euro pt adulti.

#8
paulmarius

paulmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.04.2009
Mare greseala.Eu am calatorit si cu trenul si cu autocar,in grecia,bulgaria. Calatoria cu autocarul este un chin.Cu trenul este foarte confortabil,poti admira peisajul,fotografia etc.Poti sa mai si mananci ,poti merge la toaleta cand vrei. In grecia am fost cu vagon cuseta, f confortabil si curat acest vagon.Puteai si cumpara ceva mancare cald din tren ,avea si toaleta si wc separate si ff ieftin .Anul trecut erau trenuri directe Bucuresti Varna, dar probabil nu au avut prea multi calatori si anul acesta nu a mai circulat.

#9
razvanuss

razvanuss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.03.2010

View Postpaulmarius, on 18th November 2011, 16:41, said:

Mare greseala.Eu am calatorit si cu trenul si cu autocar,in grecia,bulgaria. Calatoria cu autocarul este un chin.Cu trenul este foarte confortabil,poti admira peisajul,fotografia etc.Poti sa mai si mananci ,poti merge la toaleta cand vrei. In grecia am fost cu vagon cuseta, f confortabil si curat acest vagon.Puteai si cumpara ceva mancare cald din tren ,avea si toaleta si wc separate si ff ieftin .Anul trecut erau trenuri directe Bucuresti Varna, dar probabil nu au avut prea multi calatori si anul acesta nu a mai circulat.


Oameniilor care nu le place calatoria cu trenul nu ai ce sa le faci. In Romania la trenuri li s-a facut imagine negativa atat din cauza conditiilor dar si firmele de transport rutier persoane (autocare, microbuze) au vrut cu orice pret sa fure calatorii de la trenuri.
Iata si acum la fel daca se calatoreste cu 2 trenuri de acelasi rang si se plateste mai mult decat pe aceiasi zona kilometrica pentru cei care circula cu tren direct.
Noroc ca in tarile vecine noua autocarele si microbuzele nu au voie sa presteze tarife mult sub cele ale trenurilor.

#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Reînviu subiectul. Anul trecut în mai cucă exista un tren Bucureşti - Varna, care făcea cam 8-10 ore, însă problema cu el era orarul tâmpit, adică pleca la 9 şi ceva din Bucureşti şi ajungea seara în Varna, deci dacă doreai să pleci cu trenul în vacanţă la Varna, nu era o opţiune căci pierdeai degeaba o zi. Normal ar fi să fie un tren de noapte, care să plece pe la vreo orele 21-22 şi să ajungă de dimineaţă în Varna. Vagon de dormit + vagon cuşetă + 2-3 vagoane de clasă.
M-am uitat pe M.T. 1994-1995 şi un tren Accelerat  Bucureşti Nord - Giurgiu Nord făcea cam cu juma de oră mai puţin decât face acum via Videle. Asta la starea căii ferate din 1994, că mi-e că degeaba se redeschide podul, dacă calea ferată Bucureşti - Giurgiu are nevoie de reparaţii...

Călătoria cu trenurile care au timp lungi de parcurs e confortabilă dacă ai vagon compartimentat. Că alegi ce vrei: stai pe scaun sau ieşi pe coridor să stai în picioare. Că dacă stai numai jos amorţeşti   Posted Image   Şi la trenul Bucureşti - Instanbul, Bulgarii trimiteau necompartimentate stil vagoane de navetişti (probabil cu scaune mai bune).

Edited by djl, 25 December 2016 - 02:10.


#11
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mda... 8 - 10 ore cu trenul vs 3 - 4 ore cu masina.  "Grea" alegere.   :bigwhitegrin:

#12
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De la Bucureşti la Varna nu faci 3-4 ore. Faci cam 5. Am fost eu în mai 2015. Bine, dacă au dat în folosinţă mai mulţi kilometri de autostradă, posibil să se fi schimbat situaţia.
La ce visează Bulgarii: http://www.evz.ro/tr...e-bulgaria.html

#13
Barboso

Barboso

    Satir bćtrān, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Am batut drumu' ala (bine, Varna era doar punct de tranzit) de-l stie masina singura... nu-mi spune mie cat dureaza !
In cinci ore am timp sa ma si cazez la Sunny Beach (inca vreo suta de km) sau sa beau o cafea la Burgas (cam 120 km mai "jos").

P.S.  G Maps da 3:35 h pt Bucuresti -  Varna.  Eu unul am scos, fara exceptie, indiferent de destinatie, timpi mai buni decat cei estimati.

Edited by Barboso, 25 December 2016 - 14:16.


#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa o fi. Poate ţin eu minte greşit. Cică după terminarea lucrărilor la Bucureşti - Constanţa făcea mai puţin (vreo 6-7 ore). Dar tot mult. Spre litoralul Românesc e altă treabă... acolo cu trenul ajungi din Bucureşti la fel de repede precum cu maşina sau cu cel mult 30-40 minute mai târziu, nu faci cu orele în plus.

Edited by djl, 26 December 2016 - 02:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate