Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Cum sunteti tratati in societate (ateii)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

Poll: Considerati ca sunteti priviti altfel de lume pentru faptul ca nu credeti in dumnezeu? (62 member(s) have cast votes)

Considerati ca sunteti priviti altfel de lume pentru faptul ca nu credeti in dumnezeu?

  1. Da, sunt privit prost de cat de catre teisti (23 votes [37.10%])

    Percentage of vote: 37.10%

  2. Da, ma integrez mai bine in societate (12 votes [19.35%])

    Percentage of vote: 19.35%

  3. Nu, nu exista nici o diferenta (27 votes [43.55%])

    Percentage of vote: 43.55%

Vote Guests cannot vote

#37
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmadalina26, on 21st March 2011, 16:11, said:

Nu e adevarat! Uite, sa zicem ca le zici persoanelor apropiate si ei reactioneaza urat, dar tu nu le spui pentru a le da batai de cap sau a ii convinge de ceva, ci le spui pentru vrei ca ei sa stie asta.
In momentul acela ei isi dau seama ca tu nu mai ai acelasi sistem de valori cu ei.
Pana sa inteleaga despre ce e vorba, tu ai devenit o persoana straina aproape pentru ei.
Ei nu mai sunt siguri ca ce e bine pentru ei este si pentru tine si invers.
Din acel moment ei vor continua sa te observe si sa se convinga de faptul ca esti in continuare de-a lor sau ca esti de acum departe de ei. De ce nu vrei sa intelegi ca iti asumi un risc? Si de ce nu ii intelegi pe ceilalti care pot fi foarte afectati de asta.

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu sunt convins ca, in cazul particular al unor atei care se manifesta aici, este vorba in primul rand de ...o oarece agresivitate, fatisha sau nu, manifestata atunci cand isi exprima convingerile in fata unui credincios. Agresivitate, sau o oarecare superioritate afisata asisderea. Spun asta, pentru ca ii vad cum se manifesta aici, cate topicurl anti religioase deschid si cat de agresiv isi sustin punctul de vedere.

#39
madalina26

madalina26

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.01.2011

View Postrichelieu, on 21st March 2011, 16:17, said:

Dar de ce ai  vrea ca ei sa stie? Te-au intrebat ei ceva in acest sens?


Tu nu ai vrea ca cei apropiati sa stie ceva important pentru propria persoana?Nu ai vrea ca ei sa iti stie parerea, sasti ce crezi tu si sa te accepte asa cum esti?

View Postjohnnickelby, on 21st March 2011, 16:24, said:

De ce nu vrei sa intelegi ca iti asumi un risc? Si de ce nu ii intelegi pe ceilalti care pot fi foarte afectati de asta.

Eu inteleg lucrurile astea.

#40
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postmadalina26, on 21st March 2011, 16:30, said:

Eu inteleg lucrurile astea.

Stiu ca le intelegi.
Dar aici e vorba de viata, si viata este atat de complicata.
Cel mai mare risc este acela de a crede ca totul e simplu.

#41
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010

View Postrichelieu, on 21st March 2011, 16:27, said:

Eu sunt convins ca, in cazul particular al unor atei care se manifesta aici, este vorba in primul rand de ...o oarece agresivitate, fatisha sau nu, manifestata atunci cand isi exprima convingerile in fata unui credincios. Agresivitate, sau o oarecare superioritate afisata asisderea. Spun asta, pentru ca ii vad cum se manifesta aici, cate topicurl anti religioase deschid si cat de agresiv isi sustin punctul de vedere.

vrajeli.
uite un caz concret:

eram in vacanta la bunici si vine preotul sa le "sfinteasca" casa (e ceva obicei acolo, in fiecare an la inceput). eram curioasa si am stat sa privesc. si dupa ce da popa cu tamaie sau ce avea acolo vine la mine cu o cruce si asteapta ca sa i-o pup. dupa ce i-am spus ca nu vreau pt ca nu-s religioasa si ca nu cred in zei, mi-a zis ca s-ar putea sa fiu posedata de diavol  :mellow:
i-am zis ca nu cred ca exista nici diavolul, ca sunt ateista si prefer ratiunea in locul credintei oarbe in zeitati. omul a devenit vizibil iritat si m-a ignorat complet dupa aceea


eu nu tin sa-mi exprim convingerile ateiste sau anti-religioase oriunde ma duc. o fac desigur in situatia in care circumstantele ma forteaza. de ex. cand e un popa ce abereaza, pe un forum daca e o discutie religioasa etc.
in schimb teisti care vin sa-ti propavaduiasca "cuvantul domnului" asa din senin sunt o gramada

#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmadalina26, on 21st March 2011, 16:30, said:

Tu nu ai vrea ca cei apropiati sa stie ceva important pentru propria persoana?Nu ai vrea ca ei sa iti stie parerea, sasti ce crezi tu si sa te accepte asa cum esti?

Ai mei nu s-au uitat stramb la mine pe motiv ca am fost ateu...nici cei apropiati mie nu au facut-o. Nu tin neaparat sa impartasesc cu cineva convingerile mele, decat la nivel de discutie si doar daca sunt intrebat. Niciodata nu am facut-o. De ce e atat de important pentru tine, ca esti atee? Ar trebui sa-ti fie aproape indiferent ....

View PostAlexutsa, on 21st March 2011, 16:41, said:

vrajeli.
uite un caz concret:
Te-ai simtit cumva vizata? :)

Edited by richelieu, 21 March 2011 - 16:47.


#43
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

View Postrichelieu, on 21st March 2011, 16:27, said:

Eu sunt convins ca, in cazul particular al unor atei care se manifesta aici, este vorba in primul rand de ...o oarece agresivitate, fatisha sau nu, manifestata atunci cand isi exprima convingerile in fata unui credincios. Agresivitate, sau o oarecare superioritate afisata asisderea. Spun asta, pentru ca ii vad cum se manifesta aici, cate topicurl anti religioase deschid si cat de agresiv isi sustin punctul de vedere.

E mai mult mistocareala (cateodata de prost gust) decat agresivitate, si o fac cu mare placere si crestinii, poti sa observi asta cu ochiul liber.
Agresivitate adevarata e mai mult impotriva BOR decat impotriva religiei in general; iar agresivitatea impotriva BOR se vede si la crestinii ne-ortodocsi, nu numai la atei.

#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
In cazul majoritatii, da...e mistocareala ieftina :). Dar exista cazuri particulare, de atei foarte agresivi si incisivi, precum si de atei inteligenti, documentati, si cu "cuvintele la ei". Cu ultima categorie, e uneori delicios sa porti o conversatie.  
Da, e adevarat ca exista si crestini care se manifesta la fel, dar repet, a fi credincios > de a fi crestin.

#45
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostStefanU, on 21st March 2011, 17:05, said:

E mai mult mistocareala (cateodata de prost gust) decat agresivitate, si o fac cu mare placere si crestinii, poti sa observi asta cu ochiul liber.
Agresivitate adevarata e mai mult impotriva BOR decat impotriva religiei in general; iar agresivitatea impotriva BOR se vede si la crestinii ne-ortodocsi, nu numai la atei.
Si aceste doua atitudini au ceva pozitiv din punct de vedere al valorilor? :)

#46
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 17:11, said:

Si aceste doua atitudini au ceva pozitiv din punct de vedere al valorilor? :)


Mistocareala nu prea.Se amuza unii, dar cand le vine randul si sint "la primire", le piere zambetul.
Agresivitatea impotriva BOR, sorry, e pozitiva, pentru ca n-a aparut din senin.

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostStefanU, on 21st March 2011, 17:23, said:

Mistocareala nu prea.Se amuza unii, dar cand le vine randul si sint "la primire", le piere zambetul.
Agresivitatea impotriva BOR, sorry, e pozitiva, pentru ca n-a aparut din senin.
Deci agresivitatea e buna... Este cel putin interesanta atitudinea ta. :)

#48
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Postmario_bril, on 21st March 2011, 17:11, said:

Si aceste doua atitudini au ceva pozitiv din punct de vedere al valorilor? :)

Pai mistocareala nu, dar reactia adversa la BOR, da! Pana si cel mai nataflet ateu observa, cu putin efort, diferenta enorma intre mesajul cristic si BOR.
Cel mai mare rau pe care-l poate face cineva crestinismului sau lui Isus, nu sunt ateii , ci crestinii insisi.
Pe mine ma deranjeaza enorm modul in care BOR tine intr-o stare de semi imbecilitate poporul roman.  Daca ateismul prolifereaza, convingerea mea este ca nu mesajul lui Isus este cauza, ci modul mizerabil in care biserica asta intelege sa-l prezinte!
Daca trei mari civilizatii au condamnat imprumuturile cu dobanda, iar intelijentii de la mitropolia Moldovei sa apuca sa faca camata,ce concluzii vrei sa trag eu despre (nesimtitii) astia?

Edited by Stokkolm, 21 March 2011 - 17:59.


#49
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostStokkolm, on 21st March 2011, 17:58, said:

Pai mistocareala nu, dar reactia adversa la BOR, da! Pana si cel mai nataflet ateu observa, cu putin efort, diferenta enorma intre mesajul cristic si BOR.
Cel mai mare rau pe care-l poate face cineva crestinismului sau lui Isus, nu sunt ateii , ci crestinii insisi.
Pe mine ma deranjeaza enorm modul in care BOR tine intr-o stare de semi imbecilitate poporul roman.  Daca ateismul prolifereaza, convingerea mea este ca nu mesajul lui Isus este cauza, ci modul mizerabil in care biserica asta intelege sa-l prezinte!
Daca trei mari civilizatii au condamnat imprumuturile cu dobanda, iar intelijentii de la mitropolia Moldovei sa apuca sa faca camata,ce concluzii vrei sa trag eu despre (nesimtitii) astia?

ca o mica paranteza: de ce sunt "rele" imprumuturile cu dobanda?  :blink:

#50
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Posttakillya, on 21st March 2011, 18:02, said:

ca o mica paranteza: de ce sunt "rele" imprumuturile cu dobanda?  :blink:

Eu chiar nu te mai inteleg.
Tu cu cine tii?

#51
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View Postjohnnickelby, on 21st March 2011, 18:06, said:

Eu chiar nu te mai inteleg.
Tu cu cine tii?

eu tin cu....ursul  :thumbup:

era o intrebare perfect legitima. de ce considera religia ca imprumuturile cu dobanda sunt un lucru rau?

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttakillya, on 21st March 2011, 18:12, said:

eu tin cu....ursul  :thumbup:

era o intrebare perfect legitima. de ce considera religia ca imprumuturile cu dobanda sunt un lucru rau?
Pentru ca nu trebuie sa profiti de pe spinarea unui necajit... E foarte simplu :)

#53
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View PostAlexutsa, on 21st March 2011, 16:46, said:

eram in vacanta la bunici si vine preotul sa le "sfinteasca" casa (e ceva obicei acolo, in fiecare an la inceput).

i-am zis ca nu cred ca exista nici diavolul, ca sunt ateista si prefer ratiunea in locul credintei oarbe in zeitati. omul a devenit vizibil iritat si m-a ignorat complet dupa aceea
Da ati uita sa ne spuneti ce au zis bunicii (daca au indraznit sa zica ceva)?
Banuiesc ca ei se mandresc cu educatia pe care o posedati.

Edited by altul, 21 March 2011 - 18:27.


#54
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postjohnnickelby, on 21st March 2011, 16:24, said:

In momentul acela ei isi dau seama ca tu nu mai ai acelasi sistem de valori cu ei.
Pana sa inteleaga despre ce e vorba, tu ai devenit o persoana straina aproape pentru ei.
Ei nu mai sunt siguri ca ce e bine pentru ei este si pentru tine si invers.
Din acel moment ei vor continua sa te observe si sa se convinga de faptul ca esti in continuare de-a lor sau ca esti de acum departe de ei. De ce nu vrei sa intelegi ca iti asumi un risc? Si de ce nu ii intelegi pe ceilalti care pot fi foarte afectati de asta.

Stii ca poti avea acelasi sistem de valori ca si crestinii, minus credinta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate