Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

probleme baterii camera foto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
JokerX2

JokerX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.02.2010
Salut am si eu o problema.Am un aparat foto Canon a490 achizitionat de curand,iar cand l-am cumparat nu am luat si baterii reincarcabile Duracel Turbo.Am ajuns acasa am vazut ca are in cutie 2 baterii alkaline panasonic.lat testat iar in cinci zile mi-au dat baterie descarcata,dar am facut multe poze bu blitz.A functionat mult cu acele baterii si bine dar cand am bagat Duracel Turbo dupa 6 poze mi-au dat baterie descarcata :huh: dar doar odata.Dar cu astea Duracel merge greu aparatul raspunde mai greu la comenzi blitzul nu mai e la fel de puternic cand fotografiez iar mai intarzie pana se declanseza, din cand in cand mai merge sacadat imaginea 2-3 secunde(am uitat sa precizez ca astea duracel au 1500 mah).Acum vreau sa imi cumpar niste baterii reincarcabile.Am gasit un duracel la 2450 mah nimh.Dar un prieten a spus ca are si merge tot greu aparatul.Nu stiu ce sa fac m-am gandit sa iau baterii HAMA.Ce parere aveti

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cumpara un set de acumulatori Sanyo Eneloop de 2000mah si dupa ce-i probezi scrie impresiile , ii gasesti la Altex la blister de 2 bucati sau 4 , cu sau fara incarcator .

#3
silviugrig

silviugrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2011

 Neohori, on 23rd March 2011, 23:09, said:

Cumpara un set de acumulatori Sanyo Eneloop de 2000mah si dupa ce-i probezi scrie impresiile , ii gasesti la Altex la blister de 2 bucati sau 4 , cu sau fara incarcator .
Sanyo Eneloop de 2000mah Rulez !!!

#4
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 silviugrig, on 4th April 2011, 13:25, said:

Sanyo Eneloop de 2000mah Rulez !!!


   Intradevar sunt niste acumulatori mult mai buni, insa si pretul este pe masura.

#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 cat3y3_2003, on 20th April 2011, 22:41, said:

insa si pretul este pe masura.
e chiar asa mult http://www.altex.ro/...-3utg-4bp__p354 sa dai pentru niste acumulatori care sti ca nu te fac de ris ?
Asta e ca la masina , cumperi masina de 10k euro si dupa te zgircesti la filtru de aer si-l sufli cu pompa in parcare  :D

#6
smecheras

smecheras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 03.09.2006
sunt mai buni ca powerex de 2007? sau macar la fel?

#7
dragos.m.t

dragos.m.t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.07.2005
si eu am probleme cu un pentax s45 ,am cumparat acumulatori SACURA 3500(NI-MH),foarte fericit mergeau brici ,dar au tinut doar sa fie incarcati de 3 ori ,acum imi arata aparatul ca si la ceilalti acumulatori pe care ii am dar care sunt mai vechi (duracell,gp) ca nu sunt incarcati.....dar daca bag doar baterii duracell in aparat merge!!!

#8
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

 Neohori, on 22nd April 2011, 18:05, said:

e chiar asa mult... sa dai pentru niste acumulatori care stii ca nu te fac de ris ?
Atentie, insa: enelopii de la Altex, dupa poza, par a fi cei vechi (cu 1000 reincarcari); cauta din cei noi "cu coronita", garantati la 1500 reincarcari (ambalajul este cel din imaginea 2)! posibil sa-i gasesti mai scumpi; daca pretul e o problema, ramai la primii, sunt la fel de buni.

 smecheras, on 23rd April 2011, 22:31, said:

sunt mai buni ca powerex de 2007? sau macar la fel?
Probabil te referi la Powerex 2700;dpdv al calitatii, ambii sunt la fel, adica foarte buni; in schimb, cele 2 tipuri de acumulatori au caracteristici si destinatii diferite...

Attached Files


Edited by photolover, 24 June 2011 - 20:10.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt chiar curios cine a ajuns macar la 500 de reincarcari fara sa schimbe acumulatorii.

#10
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

 dani.user, on 24th June 2011, 19:52, said:

Sunt chiar curios cine a ajuns macar la 500 de reincarcari fara sa schimbe acumulatorii.
Probabil NIMENI; dar e o chestie psihologica (pentru cumparatori) si o chestie de marketing (pentru producatori)...

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
acumulatorii au 1.2v, bateriile 1.5v
diferenta aceasta de 0.3v la fiecare baterie nu este pe placul multor aparate care refuza sa mearga sau se comporta ca si cum bateriile sunt descarcate, ceea ce nu e adevarat
un acumulator nou are probabil putin peste 1.2v si este acceptat, dar in scurt timp scade tensiunea la aceasta valoare "default"
aparatul nu descarca acumulatorii cum trebuie pentru ca tensiunea lor ii indica ca sunt deja descarcati (ii confunda cu bateriile), si se opreste
iar utilizatorul crede ca sunt descarcati si ii pune iar la incarcat, desi ei sunt plini (sau aproape)
ceea ce e dezastruos pt tipul NiMh; cei NiCd sunt mai putin afectati de incarcarea partiala

solutii...alt aparat la care este specificat clar ca merge cu acumulatori fara probleme

la aparatele care vin cu acumulator din start (tip telefon) poti sa incarci de sute de ori fara probleme
am un samsung de peste 6 ani, cu acumulator la fel cu cele din vechile telefoane nokia 3310; cred ca are peste 1000 de incarcari la activ si rezista binisor, peste 50-60 poze cu blitz si pest 150 fara

Edited by aeon, 24 June 2011 - 20:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate