Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Probleme Teac/XP/Nero

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Teac 40x, Nero 5.5.9.9, XP Pro.

Absolut aleator, in timpul scrierii, dar aproape de fiecare data imi apare eroarea Communication Failure, si evident scrierea se intrerupe.
Cand m-am mutat in Nero Express, eroarea a fost mai detaliata, si a fost asa : 1. Communication Failure, 2. Invalid write state si 3. Could not perform end-track

Aveti idee ce se intampla ?

#2
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
da-i si tu un speed disk...mai verifica mufele...si cumpara-ti cd-uri bune...

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
1, blank-uri proaste
2, NERO pirat ? :o (desi e greu de crezut)
3, ceva in neregula la Windows ?
4, TEAC sucks la writere :D (parere absolut personala ...)

#4
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001
Incearca sa-l pui SINGUR pe cablu sau sa inversezi ordinea pe cablu (daca writer-ul e SLAVE pune-l MASTER sau invers) si s-ar putea sa se rezolve ! [probabilitate 90 %]

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
writer-ul este master, pe acelasi cablu cu un cdrom (pe celalalt cablu este un hdd si un rack)

blankurile sunt Proformance 32x

XP si Nero ok, dar si un CloneCD (hmm !), care merge de rupe (am scris imagini cu 32x cu el lejer)

Ideea este, si v-as ruga sa-mi confirmati .....

cativa mi-au spus, si chiar prevenit sa il setez pe PIO si nu DMA. In timpul periodei cu erori (pana azi dupa-amiaza) a fost pe DMA, si dupa ce l-am trecut pe PIO, a scris fara probleme ... dar ... se goleste cam multisor bufferul. Totusi, am simulat si cd-cd, si imagine-cd, mp3-cda, si totul a mers perfect

Intrebare ? Voi cum aveti setat writer-ul ? DMA sau PIO ?

si ca sfarsit, quotele de mai jos este de pe site-ul Ahead (sa insemne asta ca exista incompatibilitati Nero-DMA ?)

Quote

for the IDE drives it is possible to set whether the data is transported in DMA mode or not. Although the DMA mode increases the speed, it often causes incorrect work by CD Writer Therefore this option should be turned off:


#6
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
La mine Yamaha 20x este pus SLAVE iar master Teac 40 x (ofcourse :) )

ARE DMA pus si nu mi-a facut nici o figura de mult timp !
Folosesc numai NERO :D

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
o fi vreo diferenta  .... pentru ca am pus writer-ul in sistem dupa instalarea XP-ului, si nu a fost instalat odata cu tot sistemul ?

#8
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
EP...asa cum le ai acum puse e ok...si mai e ok daca le lasi in pio....Asta e Nero...

#9
Paxus

Paxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 29.08.2002
daca nu si nu schimba softu de tras cd-uri
incearca winoncd sau easy cd crator

#10
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
este BUG in NERO. Dupa cum v-ati dat seama acel writer este nou. Pana acum scrierea cd-urilor era o activitate absoulut ocazionala, si credeam ca este bun. NU este chiar asa !

Orice alt program de scriere (ziceti voi care, mai putin WinOnCD ca nu-l am), scrie perfect in UDMA, fara nici o greata. Am scris cu CloneCD, cd-uri Traxdata de 40x, cu40x(un fel de a spune !), 2min30 cu tot cu leadin si leadout.

Nero Info Tool, continua sa vada CDromul fara UDMA si writerul CU UDMA(desi sunt pe acelasi cablu) ....???????, iar ieri am descoperit la un moment dat cu surprindere, ca le vedea atasate de controllerul 1 si nu de 2 cum sunt de obicei. SO ???

#11
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Man.. ti-am explicat ca SI Eu le am pe UDMA si MERGE PERFECT NERO  ! So... sa nu ne aberam :)

Eu in locul tau as verifica daca ai pus cablurile CUM TREBUIE .....

ALSO merge sa te duci pe IDE-ul 2 si sa dai DELETE pe el .... reboot si atunci Win il va reinstala CORECT poate de data asta !

#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu stiu de unde sugerez impresia ca habar nu am ce fac, si in general orbitez aiurea in jurul calculatorului asta ...dar realitatea este total diferita, iar trimiterea la modul de punere a cablurilor este .... de 2 bani ca sa zic asa

NU ESTE NORMAL, ca propriul soft Nero Info Tool, sa detecteze pe acelasi cablu activ DMA writerul  si inactiv DMA CDROM-ul !

Uite o imagine luata acum in care writerul si cd-ul sunt vazute pe controllerul primar desi sunt pe cel secundar

In acelasi timp, orice soft, inclusiv XP-ul detecteaza, asezarea si modul de lucru corect.

DECI ... de vina este NERO, .... SAU ca sa nu fiu foarte strict poate fi si un bug in XP PRO

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
si ca sa nu intelegeti gresit si sa generez alte discutii, in imaginea de mai sus, sunt amandoua pe PIO, de aceea este DMA off

Si uita-ti si asezarea pe controllere si in system

#14
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Pai, tot nu e in regula. De ce iti vede Xp-ul writerul in PIO Mode? Eu am acelasi tip de writer si il vede UDMA Mode 2, iar CD-ROM-ul (Teac 40x) il vede initial PIO, dar se poate schimba in UDMA Mode 2. Incearca sa schimbi in XP, daca nu merge, atunci scoate cd-rom-ul si vezi daca asa merge in UDMA.

#15
lukora

lukora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.05.2002
Vezi daca nu cumva ai in bios setat ca disable modul dma (bios defaults le scoate la majoritatea placilor de baza). O parere.....

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce bios, ce nero ?!?!?, singura problema este winXP
eu am un cdrw lg24x, a mers perfect pe win98se, cum am pus xp-u, au aparut ciudateniile, ba nu mai vede cdrw-urile, ba nu vede bine dimensiunea cdului (el este de 700 si vede 650), ba vede cdrw-urie ca read-only,.......filmele vazute direct de pe cd merg in trepte, etc. Cum am revenit la win98se s-a rezolvar totul
astea cu nero 5599
ps. in xp, am mai redus ceva din probleme dezactivand din start-up nero cd-chek

#17
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
Si eu am o problema asemanatoare cu sony crx1611, cand era setat pe dma se blocau cd-urile intr-o veselie, acum ca ii pe pio nu mai strica nici un cd. Eu cred ca placa de baza ii de vina, cel putin la mine, pentru ca writer-ul merge perfect pe alta placa de baza/calculator. Nu ii de vina Xp-ul in nici un caz, sau alt sistem de operare.

#18
Catalin123

Catalin123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.03.2003
Acelasi writer, acelasi So, aceeasi problema. De cateva luni ma chinui. Astazi l-am pus pe PIO. A mers. Pt. prima data am reusit sa scriu un CD. THX!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate