Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1891
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Pai daca nu l.ai testat de ce il pui aici? Pune si tu ceva generic sau ceva cu multe reviews pozitive.

#1892
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

View Postdrepan, on 27 ianuarie 2018 - 12:12, said:

Pai daca nu l.ai testat de ce il pui aici? Pune si tu ceva generic sau ceva cu multe reviews pozitive.


lucrurile stau cam in felul urmator
in primul rand, nu scriu de vreun robot magic pentru ca nici nu exista asa ceva, cel putin nu ceva ce un user simplu poate seta si folosi
exista cel mai probabil roboti profesionali insa la traderii profesionisti, roboti care costa mii de euro si evident ca omul simplu nu are acces la asemenea roboti
si in Romania, o ora de programare facuta de un developer bun e vreo 200 euro deci ne putem imagina cat costa un robot solid si cu rezultate

insa cel mai important, eu prin postarile care le fac si micile campanii de informare sau awareness pe facebook, pe de o parte informez cat mai transparent oamenii simpli deci postez diverse informatii dar filosofia e contra tradingului de catre userii simplu cu cateva sute de euro si experienta minima
deci nu se pune problema sa incurajez asa ceva si tot timpul incerc pe cat pot si pe unde merg, sa previn oamenii sa bage bani in forex pentru ca tinta brokerilor sunt tocmai acesti oameni, nu profesionistii
sunt constient ca sunt in minoritate si cea ce fac nu salveaza mare lucru insa si o singura persoana, potential victima prevenita si salvata e ceva

se pot castiga bani din forex insa nu de catre oamenii obisnuiti si nu cu "scule" simple precum diverse cursuri la care se predau aiureli cu lumanari si medii de 50 sau 100
si putinii bani castigati la prima vedere, oricum sunt pierduti ulterior pe tot felul de comisioane si efortul depus sub nici o forma nu e rentabil comparat la castiguri
adica daca dublezi suma la 1 an jumate, un om simplu poate sa calculeze in mare cati ani ii trebuie sa ajunga de la 200 - 300 euro initiali pana la o suma mai mare

si ca veni vorba si de cursuri, ai aici vreau sa le spun oamenilor sa fie foarte atenti pentru ca internetul e plin de diversi traderi care vand cursuri si diverse sedinte tehnice
nu dati bani pe astfel de cursuri pentru ca sunt bani aruncati degeaba

Edited by iconicpaul, 27 January 2018 - 14:16.


#1893
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
E ca si cum ai spune la lume sa mearga sa inoate dar sa nu ia lectii de inot cu un instructor. E de bine.

#1894
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
comparatia cu inotul e una buna si mi-a adus aminte de o replica destul de inspirata dintr-un film, e vorba de Kickboxer Vengeance cand fratele mai tanar il acuza pe instructor ca i-a omorat fratele mai mare pentru ca a intrat in ring impotriva unuia mult mai bun
instructorul raspunde: "eu antrenez oameni, nu le spun cu cine sa se lupte si cand sa se lupte"

revenind la ideea de roboti, daca interesul e suficient de mare aici, am putea deschide un thread separat doar cu discutii despre roboti
pentru cei mai putin familiarizati cu ideea, trebuie spus ca acesti EA (Expert Advisors) sau numiti popular roboti, nu e obligatoriu de creat manual, de scris toate instructiunile de la 0, ci ca exista si EA Builders, adica program cu care creezi alt program, aceste EA Builders au interfata grafica si simplifica mult crearea unui robot

si o prezentare mai veche de EA Builders

http://www.camforex....ers-compared/#8


https://www.eabuilder.com/


se subintelege ca oricine reuseste sa creeze un robot cat de cat functional castiga o caruta de bani din trading direct si din vanzarea softului
un programator chiar foarte bun dar fara cunostinte de trading nu poate crea un robot nestiind cum sa il seteze

Edited by iconicpaul, 28 January 2018 - 11:25.


#1895
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Nu poti seta un robot daca nu stii ce indicatori si valori foloseste. De aceea tb sa inveti intai TA si apoi iti formezi o strategie in fctie de ce indicatori preferi si ii faci back testing pe demo account. Cand esti multumit de ea poti sa cauti un programator care sa scrie un cod pt tine. Asa scapi de timpul pierdut cu cautarea de set up.uri pt pozitii.

#1896
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
uite aici ce spune un pro despre roboti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NyLBogG8qQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


sunt buni daca stii ce vrei sa faci cu ei si ce astepti de la ei sa faca.
stiu cazuri de conturi inchise f repede pt ca au folosit doar roboti fara sa stie nimic TA.

Edited by drepan, 28 January 2018 - 13:31.


#1897
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
in perioada urmatoare in masura in care timpul imi va permite, o sa postez public si gratuit fisiere .ex4 cu exemple foarte simple de roboti care pot fi ulterior dezvoltati de cei interesati

pentru cei incepatori, mentionez ca testarea se poate face ori in programe de EA Builder sau chiar in platforma MT4 care are un strategy tester integrat, poate fi accesat la View - Strategy Tester


ca la orice post sau idee, disclaimerul "NU TRANZACTIONATI PE REAL" fara scule tehnice si bagaj de cunostinte foarte solid

#1898
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
am incercat sa atasez aici pe forum un robotel simplu, in fisier .ex4 dar si mql4 insa nu ma lasa, o sa pun link

pentru cei mai putin familiarizati cu conceptul trebuie mentionat ca robotul o data creat, trebuie testat si testarea are mai multe etape care cumulat dureaza uneori si 3 saptamani
in prima faza se fac teste de "robustete" sau rezistenta, in a doua etapa se face un backtest pe istoricul paritatilor si a treia etapa se face un test live pe un cont demo, test ce dureaza cateva zile sau saptamani sau minim 100 tranzactii sub supraveghere atenta
abia ulterior se poate pune pe real

mai mentionez ca totul se bazeaza pe istoricul paritatilor si la intervale regulate, o data la 3 luni sau 6 luni, istoricul fiind deja altul, robotul trebuie actualizat si imbunatatit

deci si daca cineva primeste cadou gratis un robot "la cheie", dupa 6 luni sau 1 an deja exista riscul sa nu mai aiba aceleasi performante

Edited by iconicpaul, 30 January 2018 - 09:26.


#1899
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
fundamentul pentru crearea/generarea de roboti de calitate

date istorice reale


https://www.metatrad...tick_generation


https://www.mt4backtest.com/

#1900
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
un articol recent, interesant care explica pentru cei nou veniti in trading ce inseamna notiunea de robot, cate luni dureaza sa "minezi" un portofoliu de strategii si ce calculator iti trebuie si cel mai important, profitul lunar constant realizat adica 1% sau maxim 3 - 4% lunar

concluzia o trageti singuri in cea ce priveste raportul intre efort, timp si cost investit si suma necesara minima a contului pentru a fi profitabil adica vreo 2 - 3 conturi de cate 100.000 fiecare


https://quastic.com/...ons-of-dollars/


se desprinde si o alta concluzie si anume ca probabil sunt foarte putini sau chiar deloc situatii in care sa se tranzactioneze manual pe conturi de peste 100.000 euro, posibil ca si pe conturi intre 50.000 - 100.000 euro sa nu existe notiunea de tranzactii manuale

Edited by iconicpaul, 02 February 2018 - 17:23.


#1901
nicc

nicc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 08.11.2007
Flex Ea este un robot multicurency deci nu poate face backtest
Autorul este din Indonesia  si nu pot sa spun cu se se ocupa.
Nu merita sa bagi bani in acest robot
Unul ieftin si bun https://www.mql5.com...t/product/26551

#1902
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
dupa parerea mea, cel mai important lucru e ca cei noi veniti in domeniu sa inteleaga principiile de baza ale unui EA sau cum spunem noi, robot de trading

- crearea unui robot mai cu pretentii dureaza si peste o saptamana de "mining", timp in care calculatorul merge non-stop, zi si noapte

- e necesar un calculator performant si mai ales cu stocare foarte mare, 1TB si uneori peste pentru ca la baza sta istoricul exact si detaliat care ocupa peste 10GB pentru a singura paritate deci minim 100GB pentru 10 paritati deci toate folderele ce tin de trading pot depasi 300 sau 500GB pe Local Disk C, e necesar evident un desktop pentru ca laptopurile nu sunt gandite pentru un asemenea task

- dupa 4 - 6 luni, e obligatoriu o retestare "backtest" si daca rezultatul e tot mai slab pe masura ce trece timpul, sigura solutie e o recreere a robotului adica se redownlodeaza istoricul actualizat si se recreaza robotul

- traderii profesionisti folosesc de ani buni deja sistemul de "portofoliu de strategii" care consta in 8, 10 sau chiar 15 roboti diferiti cumulati sau inglobati intr-un singur robot mare, fiecare robot individual fiind creat pentru o anumita paritate, timeframe, volum de tranzactie....etc

Tinand cont de toate datele astea, daca e de cumparat vreo licenta, e mai rentabil de cumparat un program de EA builder decat un robot gata facut care dupa 6 luni sunt sanse mari sa nu mai poata fi folosit, o licenta la un EA Builder decent e cam 1.000 euro
folosirea unui EA builder presupune intelegerea foarte bine a sistemului si bineinteles un calcul de profit si rentabilitate pentru ca nu e rentabil la conturi de 100 - 300 euro

Edited by iconicpaul, 04 February 2018 - 11:13.


#1903
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
@iconicpaul: vezi ca am pus un link de la unul care se ocupa cu asa ceva si explica foarte clar ce tb sa stii pt a face un robot.
Opinia mea despre roboti:
1. Daca nu stii TA in special indicatorii mai bine stai in banca ta. Nu poti concepe un robot daca nu ai cunostinte solide de TA si nu ai un prieten care sa scrie un cod bazat pe ceea ce vrei.
2. Majoritatea celor de aici nu au timp saptamani intregi pt a crea un robot care sa si fctioneze bine
3. Cei mai multi de aici nu au accounts de peste 10k euro sau alta valuta sa merite tranzactionarea cu roboti.
4. Prea putini vor plati peste 500eur pt un robot care sa fctioneze.

Eu zic mai bine sa punem links cu cursuri si webinar.e gratis de unde f multi ar invata cu ce se mananca TA si forex trading decat cu roboti.
Daca cineva vrea neaparat sa tranz cu roboti s.o faca pe un demo account pana intelege cum fctioneaza.
Daca cineva intra cu un cont de 1k eur si crede ca intr.o luna va avea 10k in el se inseala amarnic.
Daca sunt interesati de TA sa spuna si punem link.uri bune pt invatare.

#1904
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
Dupa parerea mea, inainte de a prezenta vreun principiu tehnic sau analiza tehnica, ar trebui prezentat cat mai transparent notiunea de profit potential pentru ca e cea mai distorsionata parte si care creeaza cele mai mari probleme
in sensul ca un profit in conditii de siguranta decenta inceamna o dublare a contului la un an sau chiar peste 1 an, deci la un cont de 100 sau 200 euro, ii trebuie omului vreo 7 - 8 ani de timp si efort investit in mii de tranzactii cu volum mic de 0.01 sau 0.02 pana cand sa simta ceva concret, iar cazurile speciale de profit foarte mare cum ar fi o dublare a contului in sub 30 de zile, cu ce riscuri enorme este asociata sau ce riscuri mari presupune o astfel de strategie cu volume mari de 0.1 sau chiar tot contul, adica 1 lot
daca incepatorii ar intelege lucrurile astea, cred ca mai mult de jumate din ei ar renunta la idee, sa invete analiza tehnica si sa tranzactioneze

din punctul meu de vedere, eu daca prezint diverse tehnici clasice, nu ma deosebesc de oceanul de brokeri si diversi evanghelisti ai brokerilor care atrag incepatorii si aia toti isi pierd banii
eu in aprox 4 ani de activitate in care am colaborat cu angajati ai brokerilor din Romania, nu imi aduc aminte sa fi intalnit vreun caz de reusita adevarata iar putinii care nu si-au distrus contul in 6 luni, aveau vreo 80 - 100 euro profit dupa 1 an jumate adica infim comparat cu timpul si efortul investit
aia ar fi ca si cum as prezenta cazul unuia care a castigat la loto fara sa prezint pe sutele de mii care au jucat ani la rand si nu au castigat nimic si au pierdut multi bani pe bilete
adica daca eu as prezenta diverse tehnnici manuale, ar insemna sa fac tocmai ce fac brokerii, tocmai inversul a cea ce vreau eu sa fac de fapt

o sa ma intrebi, pai si care e solutia?
dupa parerea mea, la cei cu cateva sute de euro, sa abandoneze complet ideea de a intra in trading sub orice forma
la cei cu 1000 euro si peste, pana in 3000 euro, sa copieze un trader verificat si cu vechime si eventual sa mai schimbe traderul o data la 6 luni pentru ca multi nu au performanta constanta si daca abordeaza o strategie ceva mai riscanta ar putea dubla contul pe la 6 sau 10 luni deci in vreo 3 ani, sa ajunga la 10.000 euro daca nu scot din profit
cei care nu au un anumit buget fix dar chiar sunt pasionati si vor sa se specializeze, sa investeasca in educatie dar in traininguri avansate si scule sofisticate si sa isi tranzationeze singuri banii

mai cred ca in urmatorii ani, 2, 3 sau 5 ani, tranzactionarea manuala va dispare aproape complet sau in cel mai bun caz va ramane doar pe timeframe-urile foarte mari, de la daily in sus

deci concluzia mea e ca daca prezentam diverse TA, cei mici, incepatori cu conturi de 100 - 200 euro, doar o sa ne injure la sfarsit ca toti isi vor pierde banii
mai inteligent si mai profesionist ar fi sa ne gandim la metode alternative dar sunt deschis la orice idee

Edited by iconicpaul, 05 February 2018 - 10:08.


#1905
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
referitor la crearea de EA, un aspect oarecum important

https://strategyquan...he-point-value/


http://strategyquant...t-data-setting/


ideea chiar daca e luata de pe un site al unui EA builder, este valabil pentru orice EA

Edited by iconicpaul, 10 February 2018 - 17:45.


#1906
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
inca o idee referitoare la tranzactionarea automata
foarte putini trader folosesc un singur robot, majoritatea folosesc un portofoliu de roboti si as dori sa scriu foarte pe scurt pentru incepatori ce inseamna un portofoliu

regula foarte general valabila e un portofoliu format din 8 - 10 roboti care tranzactioneaza pe paritati si timeframe-uri diferite, paritatile sunt alese pentru a oferi o stabilitate mai mare a intregului portofoliu
un exemplu ar fi:
GBP/USD cu un EA pe M30 si unul pe H1 sau timeframe-uri mai mari
EUR/USD cu M30 si H1
USD/JPY la fel cu M30 si H1
XAUUSD cu M30 si H1 sau H1 si H4
DAX tot cu 2 timeframe-uri

in total 10 roboti care trebuiesc monitorizati si actualizati la fiecare 4 - 6 luni, un volum de munca consistent

#1907
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Pai daca ai 10 roboti si se apuca sa bage ordine te.ai scos tare. Daca.i lasi de capul lor sa vezi ce rpd primesti margin call. Sau ii setezi pe pozitii de 0.05? Ce sl si tp le pui? Automate la 20, 30, 50, 100pips? Sau ii lasi sa inchida automat pozitiile? Sunt atat de multe probleme daca ai multi roboti de nu te vad bine.

#1908
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

View Postdrepan, on 24 februarie 2018 - 01:03, said:

Sunt atat de multe probleme daca ai multi roboti de nu te vad bine.


deloc
la ce spui tu, erau robotii vechi, creati manual (scrise comenzile si parametrii linie cu linie) acum multi ani
nimeni nu mai foloseste asa ceva azi

mai toti robotii moderni creati cu EA builders au absolut tot automat si isi securizeaza tranzactiile si inchid tranzactiile cand sesizeaza corectii
oricum, pana se ajunge la etapa finala sa pui un robot pe un cont real exista multe etape intermediare de backtest care daca le trece pe toate, e foarte safe sa il pui pe cont real
evident, toate etapele intermediare dureaza timp, undeva si la 2 saptamani

dupa 3 - 4 luni se face o reoptimizare pe noul istoric Dukascopy si daca trece testul de reoptimizare, se mai poate folosi inca 4 - 6 luni

un exemplu mai vechi de acum aprox 3 ani

https://quant.blog/s...process-forex/#


la cat de repede avanseaza si cat de complecsi devin robotii moderni, parerea mea e ca mai degraba eu nu i-as vedea bine pe cei care tranzactioneaza manual, pe orice timeframe, decat pe cei care folosesc roboti, cu conditia sa fie roboti bine facuti
intr-adevar, crearea si mentinerea in forma a unui portofoliu de roboti e munca multa, timp si efort din partea traderului sau sa plateasca pe cineva in locul lui sa faca treaba asta

Edited by iconicpaul, 04 March 2018 - 21:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate