Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Android for DUMMIES

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007

View Postawss, on 10th March 2012, 17:23, said:

Acum mai am i intrebare. Am achizitionat un card microSDHC de 16Gb Class 10 (sper sa fie suportat de catre telefon) si nu stiu cum sa....procedez. Problema este cadeja am instalate cateva programe, jocuri etc si nu vreau sa le pierd.

Este ok daca: scot cardul din telefon - il bag in laptop - copiez toate folderele/fisierele in laptop - fisierele din laptop le copiez pe noul card - pus noul card in telefon - the end?

Exact asa se procedeaza. Copiezi tot ce e pe cardul vechi pe noul card.
Iar faza cu wireless-ul: incearca sa schimbi securitatea la router. Pe partea de emisie/receptie foarte multe telefoane au "mici" probleme... depinde de cat de performante sunt. :P

#38
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Poate ma ajuta cineva cu un sfat !

Folosesc de 3-4 zile si eu un telefon cu android. etc. etc.
Ce nu pricep este: de ce dacă sunt în casă cu el îmi intră pe Yahoo-messenger (sunt conectat pe Wii-fii) iar dacă ies pe străzi (cu conexiune 3G ) îmi spune aparatul că nu se poate conecta ????
Am repetata asta de mai multe ori. dacă sunt Wii-Fii vrea, dacă sunt pe 3G nu vrea. Celelelate applicații care necesită net funcționează bine prin oraș.....

#39
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
Nu mi s-a intamplat. La mine merge bine aplicatia default.
Incearca sa intrii pe messenger cu alta aplicatie...

#40
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Am încercat de pe meebo dar se miscă în reluare, am dezinstalat și reinstalat messul de 2-3 ori tot nu vrea. Am spus ca e slabă conexiunea, dar ce scriu acum scriu de pe telefon din oraș
:cursing:

#41
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
rectific la ce am scris mai sus
nu știam că este meebo și pentru android. Am aflat și văd că ”instalația” îmi funcționează acum.... :coolspeak:

#42
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007

View Postdergeo, on 10th March 2012, 18:25, said:

se poate sa ma conectez la internet prin telefon conectat prin USB la un laptop cu acces interne?. se presupune desigur ca telefonul nu are acces la internet de unul singur


Momentan nu se poate, dar sunt sperante ca in viitorul apropiat să se facă și o aplicație de tip
reverse ...tethering.
Nici eu nu înțeleg de ce nu s-au gândit la asta până acum, eu am sugerat asta la guru-ii :) de pe xda
și nu înțelegeau la ce-mi trebuie :))
Vestea bună este însă că e pe vine și un progrămel din ăsta.
Dacă de grăbești tare ca mine, te sfătuiesc să-ți iei un router wireless dibaci și așa rezolvi problema pentru netul de acasă.

Pentru LUUC.

Am văzut mesajul tău astăzi, din nu știu ce cauză softpedia nu mă lasă să trimit răspunsuri la PM!!!!
Dacă vrei să-ți răspund aici ...dă-mi un semn.

#43
Filozofatu

Filozofatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.02.2012
Sicer cred ca cei cu telefoane htc sunt mai norocosi. Eu unul am un Evo 3D si cand conectez telu la pc cu cablul de date am si optiunea de reverse thetering :D (fara sa fie nevoie de root ) :P

#44
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Salutare!

Am luat un Galaxy S6500 (maine ajunge) pe care voi avea un abonament vodafone (fara niciun mb pt internet, doar minute si sms-uri) si, pt cand am nevoie de net, un sim de la rds cu net nelimitat.

Cum ma pot asigura ca, atunci cand am vodafone in el, nu imi foloseste netul diverse aplicatii ? Nu as dori sa ma trezesc la sfarsitul lunii cu cost suplimentar mare :D.

#45
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
settings - battery & data manager - data delivery - debifeaza background data si data enabled. (android 2.3)

#46
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc.

Avand in vedere ca titlul e android for dummies si eu trec de la un nokia 6300 (inainte am avut sony ericsson t230) la unu d'asta destept probabil ca voi mai reveni cu unele intrebari precum:

1. Astea functioneaza cam ca un laptop mai mic ? In sensul ca ar trebui sa instalez si ceva antivirus ?
2. Exista ceva site (site propriu) de unde pot descarca jocuri/aplicatii gratis sau pe bani ?
3. Pot sa vad pdf-uri pe el si worduri ? (asta ar fi un "must" pt mine)
4. Pot sa blochez unele numere sau numerele necunoscute sa le dea direct respins? (mie nici sa nu-mi mai apara ca ma suna)

Edited by Corupt, 27 May 2012 - 18:05.


#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
1. Da, daca "te dai" cu el pe net, nu, daca nu.
2. Da, parca au si magazin propriu cei de la Samsung, si poti folosi cu incredere Google Play.
3. Da, probabil ai si soft preinstalat - mi-e lene sa caut acum specificatiile; daca nu ai, gasesti aplicatii in Market (Play).
4. Numar salvat in agenda > Touch > Meniu (din buton) > Optiuni > Trimitere apeluri direct la casuta vocala; pt numere necunoscute parca exista niste aplicatii, dar nu folosesc, nu stiu ce sa-ti recomand.

Edited by Barboso, 28 May 2012 - 14:00.


#48
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
1. Antiviruși sunt pe google play store .
2.Google play și Samsung Apps le ai deja instalate , poți lua aplicații de pe ele
3. Sigur ai soft preinstalat ,cum zice și Barboso , de pe google play ai Documents to Go și altele asemănătoare
4. Aplicație de pe market care să blocheze numere la alegere sau numere necunoscute este Blacklist

#49
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostBarboso, on 28th May 2012, 15:00, said:

...

View PostLiptonel, on 28th May 2012, 15:04, said:

...
Mai devreme a ajuns telefonul si, dupa o butonare serioasa, am rezolvat cam toate cele de mai sus.
Multumesc.

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
N-ai pt ce !

#51
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Revin cu niste intrebari:

1. Ce antivirus si browser folositi ? (sau recomandati)
2. Am inteles ca exista niste programe (launchere) care schimba anumite lucruri precum bara cu apel/meniu/mesaj si pe care functioneaza anumite aplicatii care altfel nu merg. Care launcher sa il bag (unii ziceau de Launcher Pro) ?

#52
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
1 - Antivirus nu recomand. Consuma aiurea resurse. Virusi poti sa iei doar daca te apuci tu sa instalezi mizerii de pe internet. Oricum fiecare aplicatie te intreaba ce anume foloseste si poti sa-ti dai seama de riscuri.
Am folosit un timp avast si mi s-a parut ok. Mi-a placut la el partea de antitheft pe care o am inca instalata.
Si BitDefender e dragut.

2 - Launchere sunt o gramada pe market. Mi-a placut foarte mult ADW Launcher. Si Go Launcher e ok.
Dar o data cu trecerea la ICS mi se pare mult mai draguta interfata stock.
Nu inteleg ca nu iti merge pe launcherul actual? Poti gasi aplicatii care fac aceeasi treaba...

Edited by vierme, 30 May 2012 - 14:48.


#53
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postvierme, on 30th May 2012, 15:47, said:

1 - Antivirus nu recomand. Consuma aiurea resurse. Virusi poti sa iei doar daca te apuci tu sa instalezi mizerii de pe internet. Oricum fiecare aplicatie te intreaba ce anume foloseste si poti sa-ti dai seama de riscuri.
Am folosit un timp avast si mi s-a parut ok. Mi-a placut la el partea de antitheft pe care o am inca instalata.
Si BitDefender e dragut.
Momentan folosesc avg. Daca vad ca incepe sa se miste greu o sa-l scot.

View Postvierme, on 30th May 2012, 15:47, said:

2 - Launchere sunt o gramada pe market. Mi-a placut foarte mult ADW Launcher. Si Go Launcher e ok.
Dar o data cu trecerea la ICS mi se pare mult mai draguta interfata stock.
Nu inteleg ca nu iti merge pe launcherul actual? Poti gasi aplicatii care fac aceeasi treaba...
Nu am probleme cu launcherul, dar ma gandeam ca daca poate exista altele mai complexe.
Cred ca voi lasa asa cum a venit.

Edited by Corupt, 30 May 2012 - 21:08.


#54
letitiae_l

letitiae_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2008
Buna. Ma confrunt cu o problema...de vreo 6luni am un LG p500 cu android 2.3...telefonul e cumparat de la vodafone romania,decodat si il folosesc in Italia. Problema apare la rezultatul cautarilor pe magazine play...rezultatul e in italiana...de pilda apare la home scris aplicatii si carti, in romana iar cand selectez "carti" toate sunt n Italiana...exista vreo setare de limba sau nu stiu...ceva de rebifat pt  ca rezultatul cautarilor sa fie in romana sau...alta limba?  Si pe android 4 am aceeasi problema chiar daca am configurat atent ca totul sa fie romana... va multumesc anticipat pt ajutor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate