Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Android for DUMMIES

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
Sal
Am  un samsung galaxy 3 pe care lam decodat fiind adus de afara
inainte de decodare mergea market-ul si acum nu mai merge
ce as putea face?
mersi

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu cumva i-ai sters si asocierea cu un cont Google ?

#21
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
AJUTOR

Între timp m-am mai documentat pe jdemii de forumuri și am dibuit o metodă dimplă și fără riscuri pentru root.
Z4Root și ...gata.
Mi-am îndeplinit dorința de a roota telefonul dar aseară am făcut o boacănă.
Pentru că nu-mi plăcea aplicația calendar din android am dezinstalat-o pentru că oricum lucram cu aCalendar de vreo 3 luni și mi se potrivea perfect.
Când am șters "calendar" din android cu Titanium cred că am șters ceva ce trebuia și pentru aCalendar.
Acum vreo 2 ore când accesam aCalendar îmi spunea pe ecran: OnCreate|NullPointerException null și apoi onresume|......
Acum am dat revenire la setările din fabrică și tot așa.
În timp ce scriu aceste rânduri văd că nici aste 2 rânduri nu mai scrie pe ecran ci este doar ecranul negru.
Pot accesa meniul aCalendar pot selecta-deselecta dar nu apare ziua săptămâna sau luna calendaristică.
Mă poate ajuta cineva? VĂ ROG FRUMOS
Mulțumesc anticipat.

#22
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 XLNC, on 26th February 2012, 14:24, said:

AJUTOR

Între timp m-am mai documentat pe jdemii de forumuri și am dibuit o metodă dimplă și fără riscuri pentru root.
Z4Root și ...gata.
Mi-am îndeplinit dorința de a roota telefonul dar aseară am făcut o boacănă.
Pentru că nu-mi plăcea aplicația calendar din android am dezinstalat-o pentru că oricum lucram cu aCalendar de vreo 3 luni și mi se potrivea perfect.
Când am șters "calendar" din android cu Titanium cred că am șters ceva ce trebuia și pentru aCalendar.
Acum vreo 2 ore când accesam aCalendar îmi spunea pe ecran: OnCreate|NullPointerException null și apoi onresume|......
Acum am dat revenire la setările din fabrică și tot așa.
În timp ce scriu aceste rânduri văd că nici aste 2 rânduri nu mai scrie pe ecran ci este doar ecranul negru.
Pot accesa meniul aCalendar pot selecta-deselecta dar nu apare ziua săptămâna sau luna calendaristică.
Mă poate ajuta cineva? VĂ ROG FRUMOS
Mulțumesc anticipat.
N-ai șters nimic din aCalendar. aCalendar e dependent de calendarul standard al androidului. La fel e și cu Dialer-urile de pe market: sunt dependente de aplicația standard a Adroidului care salvează contacte și face apeluri. Nu mai face prostia să ștergi fără să faci backup. Singura ta soluție (dacă n-ai făcut copie de rezervă la ce ai șters) e să găsești pe cineva cu același model de telefon și același sistem de operare (nu contează din ce țară e) care să aibe root și el. P'ăla-l rogi să facă o copie la calendar și să ți-o trimită și ție. Apoi o pui la loc și îi refaci permisiunile (că doar copy paste nu mere). Tre să folosești Root Explorer.

#23
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007
Văleu ...sună cam complicat.
Mă gândeam la ceva de genul ... instalat un nou rom.
Dacă am înțeles eu bine ... rom în android este cam ca C:Windows pentru computer.
Sau poate mai bine zis C:Ms-dos?

#24
petrea_86

petrea_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.12.2011

 XLNC, on 11th March 2011, 19:11, said:

browserul "lucrează"
Ai studiat dicționarul maldavnesc - român?
Depinde de navigator și de User Agent-ul utilizat. Stai liniștit, sunt destule navigatoare și pentru orice gust.

#25
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 XLNC, on 26th February 2012, 19:58, said:

Văleu ...sună cam complicat.
Mă gândeam la ceva de genul ... instalat un nou rom.
Dacă am înțeles eu bine ... rom în android este cam ca C:Windows pentru computer.
Sau poate mai bine zis C:Ms-dos?
Dar măcar spunce ce telefon ai că nu-s Mama Omida să-ți ghicesc în litere. Pentru unele se poate reinstala ușor sistemul de operare. Pentru altele nu.
Și nu, nu e greu ce am zis, așa cum ai șters tu, așa se și pune la loc doar că are un pas în plus.

#26
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007

 tzotzolyno, on 27th February 2012, 11:36, said:

Dar măcar spunce ce telefon ai că nu-s Mama Omida să-ți ghicesc în litere. Pentru unele se poate reinstala ușor sistemul de operare. Pentru altele nu.
Și nu, nu e greu ce am zis, așa cum ai șters tu, așa se și pune la loc doar că are un pas în plus.


Îți mulțumesc pentru intenția de a mă ajuta.
Nu am preconizat că ești mama omida dar ... am specificat din a doua postare.
Am un Vodafone845 = Huawei 8120 cu Android 2.1 update 1.

 petrea_86, on 27th February 2012, 02:01, said:

Ai studiat dicționarul maldavnesc - român?
Depinde de navigator și de User Agent-ul utilizat. Stai liniștit, sunt destule navigatoare și pentru orice gust.


Ok de scris văd că scrii ...ceva de spus ai?

#27
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 XLNC, on 27th February 2012, 12:07, said:

Îți mulțumesc pentru intenția de a mă ajuta.
Nu am preconizat că ești mama omida dar ... am specificat din a doua postare.
Am un Vodafone845 = Huawei 8120 cu Android 2.1 update 1.
Aici ai ghidul și sursa pt ROM.
Presupun că la tine ar trebui să meargă „stock Rom u8120 (Greece_Vodafone).zip” cel mai probabil. Iar dacă update-ul nu-i acceptat învearcă  celelate versiuni, în special cea „stock_Rom_u8120(NORMAL)_.zip”.
Spor la treabă. Mai mult nu te pot ajuta că n-am modelul tău.

#28
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007

 tzotzolyno, on 27th February 2012, 12:30, said:

Aici ai ghidul și sursa pt ROM.
Presupun că la tine ar trebui să meargă „stock Rom u8120 (Greece_Vodafone).zip” cel mai probabil. Iar dacă update-ul nu-i acceptat învearcă  celelate versiuni, în special cea „stock_Rom_u8120(NORMAL)_.zip”.
Spor la treabă. Mai mult nu te pot ajuta că n-am modelul tău.

REmulțumesc :), am să citesc cu atenție ghidul dar ce am observat la o primă vizualizare,
se aduce în discuție problema decodării, știi cumva dacă e vreo problemă că telefonul meu e blocat în Vodafone?
Sau cumva s-a și decodat odată cu root-area?
În altă ordine de idei, am văzut tot pe site-ul cu ghidul, rom-uri de genul gingerbreak sau cyanonuștiucum,
care se spune că sunt zeci de clase mai bune decât rom-ul ăsta original al huawei.
Ai idee dacă pot instala și eu un asemenea soft acum sau după ce îl voi reseta pe acesta vechi și
pus peste acesta cyanonuștiucum, gingerbreak sau fruit zodiac?
Cunoști aceste rom-uri? Care crezi că e mai bun pentru telefonul meu?
Mulțumesc.

#29
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 XLNC, on 27th February 2012, 12:56, said:

REmulțumesc :), am să citesc cu atenție ghidul dar ce am observat la o primă vizualizare,
se aduce în discuție problema decodării, știi cumva dacă e vreo problemă că telefonul meu e blocat în Vodafone?
Sau cumva s-a și decodat odată cu root-area?
În altă ordine de idei, am văzut tot pe site-ul cu ghidul, rom-uri de genul gingerbreak sau cyanonuștiucum,
care se spune că sunt zeci de clase mai bune decât rom-ul ăsta original al huawei.
Ai idee dacă pot instala și eu un asemenea soft acum sau după ce îl voi reseta pe acesta vechi și
pus peste acesta cyanonuștiucum, gingerbreak sau fruit zodiac?
Cunoști aceste rom-uri? Care crezi că e mai bun pentru telefonul meu?
Mulțumesc.
Decodarea și Root-ul nu-s aceeași chestie. Dacă e codat pe o rețea, rămâne pe aia. Alte chestii se fac pt asta, dacă se pot face.

Da, poți pune și alea CyanogenMod sunt recunoscuți că se pricep. Ideea e să găsești un ROM fără bug-uri sau cu cât mai puține. Să fi atent la ghiduri și niciodată nu instala ceva fără să ai bateria încărcată.

#30
XLNC

XLNC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.06.2007

 tzotzolyno, on 27th February 2012, 17:35, said:

Da, poți pune și alea CyanogenMod sunt recunoscuți că se pricep.
Ideea e să găsești un ROM fără bug-uri sau cu cât mai puține.

Înțeleg că apreciezi mai mult pe cei de la cyanogen decât pe ceilalți 2?
Ai cyanogen pe telefonul tău?
Am înțeles că Android 2.3.7 e cel mai stabil și recomandat pentru mobile.
Cele mai noi 3.0 până la 4.0 sunt recomandate pentru tablete. Corect?
TE întrebam dacă pot instala vreunul din aceste custom rom-uri peste acesta cam defect al meu,
sau trebuie mai întâi să-l restaurez pe ăsta original și pe urmă să văd care e mai eficace
pentru procesorul ăsta mititel de 600?
Dacă este posibil să pot instala un custom rom peste ăsta "rănit" poți te rog să-mi recomanzi
unul fără bug-uri și pe care procesor de 600 să-l poată duce?
MULȚUMESC.

#31
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
salut

Cum schimb setarile (personalizez) de la profil? Am doar 3 moduri (home, work si weekend) si nu reusesc sa-mi dau seama cum personalizez modul "work" sa indeplineasca criteriile impuse de mine.

Motorola milestone 2. Android 2.3.4

Multumesc  :cheers:

#32
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
daca nu te descurci cu aplicatia standard a telefonului poti incerca Volume Ace si iti faci tu cate profiluri vrei si cum le vrei...

#33
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc de raspuns. Am instalat programul (widget-ul? :unsure:  ) si isi face treaba binisor.

Insa tot am un milion de intrebari. :( Este pentru prima data cand utilizez un telefon pe android, iar titlul topicului, "android for dummies" mi se potriveste perfect :D Incerc sa ma rezum totusi la intrebarile cele mai arzatoare...

1. Am inteles ca exista aplicatii care-ti pot fura informatiile din telefon dupa ce acestea au fost instalate. Exista o aplicatie care sa blocheze accesul la internet la aplicatiile selectate de mine? Am instalat AVG-ul (varianta free) dar nu am vazut nici o optiune la setari care sa permita o astfel de configurare.

2. Am sanse sa gasesc o aplicatie care sa-mi optimizeze automat conexiunea la internet prinn wireless? Problema este ca reusesc sa ma conectez fara probleme dar se intrerupe destul de des, iar daca incerc sa accesez o pagina de internet (inclusiv google.com) dureaza o vesnicie. La alte pagini mai complicate (gen yahoo.com, motorola.co.uk, etc) imi da fail. Deasemenea daca incerc sa downladez ceva de pe android market dureaza foarte mult si de mutle ori ma pune sa-i dau retry pentru ca a pierdut conexsiunea sau ceva de genul. (ex: ~1MB = ~30-45 minute)

Am crezut ca routerul de vina dar l-am incercat si cu un Huawei U8650-1 si se misca mult mai rapid pe internet. Mentionez ca acesta are versiunea de android 2.3.5, iar la milestone 2 am facut upgrade la 2.3.4 (din cate am inteles ar fi cam ultima versiune disponibila si slabe sanse sa primesc alt update :( )

3. Recomandare de un manager de fisiere bun (usor de utilizat)? Am gasit o multime pe android market dar ar dura o vesnici sa le incerc. Am pus cateva melodii in telefon cu ajutorul unui program de pe pc (parca motocast) si nu am reusit sa le gasesc manual. singura varianta a fost sa dau play la player-ul din telefon. Pacat ca nu-mi spune si mie sursa de unde citeste melodiile.

Ma opresc cu intrebarile deocamdata pentru ca incep sa scriu romane. :D

Multumesc

#34
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 31.08.2007
1. nu exista asa ceva decat daca ai root. Merge si cu avast, intri in firewall si blochezi de acolo.
Dar repet, trebuie root. Daca ai bloca atat de usor ca aplicatiile sa iasa pe net, google n-ar mai putea livra reclame in aplicatiile free.
:)

2. nu stiu. Eu folosesc WiFi Analyzer.
Nu stiu ce tel ai. Am intalnit probleme cu encriptia folosita de router. In special la WPA2. Incearca sa schimbi encriptia in WPA sau WEP (nerecomandat)
De asemenea multe telefoane au partea de emisie/receptie destul de slaba, de acolo si problemele. Din setari wireless poti da WIFi always on. Consuma mai mult dar sunt sanse sa mearga mai bine.
3. "File Manager" sau "ASTRO File Manager"

Si iti recomand o aplicatie: "Call Confirm". Te intreaba daca esti sigur ca vrei sa suni la cineva, astfel nu mai ai apeluri din greseala. Mie imi este foarte utila :P

#35
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc pentru raspuns.

Telefonul este Motorla Milestone 2 (A953).

Treaba cu root-ul iese din discutie.  :cursing:

La capitolul wireless, in primul rand, este foarte probabil ca router-ul meu sa fie cu probleme, iar in al doilea rand nici telefonul nu cred ca exceleaza la capitolul de wireless. Daca mai sunt detinatori de milestone 2 ii rog sa confirme sau sa infirme acest aspect.

Am ales Astro File Manager si incerc sa invat sa-l folosesc :D



Call Confirm deocamdata nu-mi este de folos pentru ca nu-l dau jos din mana  ^_^  Pe viitor sunt convins ca o sa-mi foloseasca  :OK:


Acum mai am i intrebare. Am achizitionat un card microSDHC de 16Gb Class 10 (sper sa fie suportat de catre telefon) si nu stiu cum sa....procedez. Problema este cadeja am instalate cateva programe, jocuri etc si nu vreau sa le pierd.

Este ok daca: scot cardul din telefon - il bag in laptop - copiez toate folderele/fisierele in laptop - fisierele din laptop le copiez pe noul card - pus noul card in telefon - the end?  :w00t:


:peacefingers:

#36
dergeo

dergeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.01.2009
se poate sa ma conectez la internet prin telefon conectat prin USB la un laptop cu acces interne?. se presupune desigur ca telefonul nu are acces la internet de unul singur

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate