Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#379
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007
Salut. Aveti idee care ar fi salariul pt in inginer de networking cu CCNA R&S si CCNP Routing? Facultatea Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei la UPB terminata si cam doi an jumatate experienta in NOC Vodafone (pe partea de RAN, adica nimic IP).

Multumesc!

L.E.: daca angajeaza nemtii oameni doar certificati, fara experienta propriu zisa in domeniu, ci mai mult ceva adiacent. Si apropo, pe ce site-uri se gasesc astfel de anunturi?

Edited by Roshket, 11 January 2016 - 13:33.


#380
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in ce oras, la ce fel de firme?
ca altfel e 25-50.000

#381
Roshket

Roshket

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.07.2007
M-ar interesa cu precadere in Essen sau cat de cat aproape (pe o raza de 100 de km) ca am niste rude acolo, dar as pleca oriunde. Valoarea neta ar fi cam 3/4 din brut?

Edited by Roshket, 13 January 2016 - 10:25.


#382
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
depinde firma, dupa cum am mai zis. daca ai noroc gasesti in Düsseldorf la 50.000. valoarea neta nu e 3/4 burt. ea depinde de multe chestii. cauta un "Gehaltsrechner".

#383
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Spre exemplu:

http://gehalt.was-verdient-ein.de/

Alegi optiunea "Freitextsuche" si introduci spre exemplu:
CCNA R&S si CCNP Routing

iese: http://gehalt.was-ve...3=Suche starten

#384
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Poti afla doar un salariu foooaarte aproximativ, in primul rand datorita claselor de impozitare. Singur, necasatorit, nimeni in intretinere, fara taxa de biserica (cazul meu de ex), iei cam 65%. Dar apoi se schimba daca ai salariu mare, la 4500 brut parga e pragul. Si certificarile sunt bune, ca la, say, 26 de ani or something nu se asteapta nimeni sa ai 10 ani de experienta. Aplica cu incredere, nu mai sta sa te scarpini, viata e scurta. Daca ai rude, mergi pe acolo 2 saptamani macar sa vezi viata, oamenii, cat de cat. Conteaza mult.

#385
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011
Am mare nevoie de informatii corecte in ceea ce priveste viata din Germania. Pe scurt, am sa va fac cunoscute faptele: am oferta concreta de a pleca de la firma actuala din Romania (dupa 12 ani) la aceeasi firma din Germania, locatia fiind Munhen, domeniul automotive. Am cautat informatii si am studiat de mai bine de o luna si jumatate tot ce inseamna viata si toate cele din Munhen, insa nu am reusit sa pun cap la cap informatiile, majoritatea fiind contradictorii. Timpul trece si trebuie sa ma deplasez la Munhen pentru a cunoaste echipa de acolo si sa vorbesc cu HR-ul de acolo. Si toate astea pe banii mei, situatia este destul de delicata, deoarece, chiar daca firma este destul de mare, cu peste 200 de fabrici in lume, politica miscarii de personal este extrem de rigida, chiar daca se intampla intern, pot spune ca este aproape interzisa sau greu de aprobat. In cazul meu s-a intamplat ceva special, nu este cazul sa intru in amanunte, pot spune ca in Romania momentan nu se stie nimic, nu stiu decat primii 5 oameni de la vf. din companiei care ma sustin in acest demers. Exista posibilitatea sa-mi dau demisia din Romania si jobul din Germania sa-l incep ca si "nou" angajat,deoarece un transfer nu mi-ar asigura o crestere prea mare de salariu, iar oferta concreta este la inceput de 55k, contract permanent, in conditiile in care trebuie sa ma relochez cu familia, respectiv sotia si un copil de 5 ani si 7 luni, posibil tot pe banii mei. Deci deja o sa ma astepte cheltuieli mari, si nici acum nu stiu ce o sa ma astepte in Munhen, adica daca o sa ma descurc cu banii din salariu, si aici ma refer la chirie,intretinere,asigurari,masina,mancare,scoala sau gradinita copilului, si toate celelalte cheltuieli. Din ce am mai citit pe forum, este poate cel mai scump oras din Germania si venitul net daca va fi de aprox.2500-2600 pe luna este posibil sa fie insuficient, in conditiile in care sotia nu o sa-si gaseasca foarte curand servici, oricum ii va fi destul de greu pentru ca nu stie nici germana sau engleza, si nu stiu ce job ar putea gasi in conditiile astea. Deci va rog sa-mi dati sfaturi, cum sa caut un apartament pentru familie, apropo zona trebuie sa fie neaparat Milbertshofen-Am Hart sau cat mai aproape in nordul Munhen. Toate informatiile si sfaturile sunt binevenite, si le astept cat mai curand, am mare nevoie de ele ! Multumesc.

#386
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

View PostZ-Edy, on 20 martie 2016 - 15:53, said:

Am mare nevoie de informatii corecte in ceea ce priveste viata din Germania. Pe scurt, am sa va fac cunoscute faptele: am oferta concreta de a pleca de la firma actuala din Romania (dupa 12 ani) la aceeasi firma din Germania, locatia fiind Munhen, domeniul automotive. Am cautat informatii si am studiat de mai bine de o luna si jumatate tot ce inseamna viata si toate cele din Munhen, insa nu am reusit sa pun cap la cap informatiile, majoritatea fiind contradictorii. Timpul trece si trebuie sa ma deplasez la Munhen pentru a cunoaste echipa de acolo si sa vorbesc cu HR-ul de acolo. Si toate astea pe banii mei, situatia este destul de delicata, deoarece, chiar daca firma este destul de mare, cu peste 200 de fabrici in lume, politica miscarii de personal este extrem de rigida, chiar daca se intampla intern, pot spune ca este aproape interzisa sau greu de aprobat. In cazul meu s-a intamplat ceva special, nu este cazul sa intru in amanunte, pot spune ca in Romania momentan nu se stie nimic, nu stiu decat primii 5 oameni de la vf. din companiei care ma sustin in acest demers. Exista posibilitatea sa-mi dau demisia din Romania si jobul din Germania sa-l incep ca si "nou" angajat,deoarece un transfer nu mi-ar asigura o crestere prea mare de salariu, iar oferta concreta este la inceput de 55k, contract permanent, in conditiile in care trebuie sa ma relochez cu familia, respectiv sotia si un copil de 5 ani si 7 luni, posibil tot pe banii mei. Deci deja o sa ma astepte cheltuieli mari, si nici acum nu stiu ce o sa ma astepte in Munhen, adica daca o sa ma descurc cu banii din salariu, si aici ma refer la chirie,intretinere,asigurari,masina,mancare,scoala sau gradinita copilului, si toate celelalte cheltuieli. Din ce am mai citit pe forum, este poate cel mai scump oras din Germania si venitul net daca va fi de aprox.2500-2600 pe luna este posibil sa fie insuficient, in conditiile in care sotia nu o sa-si gaseasca foarte curand servici, oricum ii va fi destul de greu pentru ca nu stie nici germana sau engleza, si nu stiu ce job ar putea gasi in conditiile astea. Deci va rog sa-mi dati sfaturi, cum sa caut un apartament pentru familie, apropo zona trebuie sa fie neaparat Milbertshofen-Am Hart sau cat mai aproape in nordul Munhen. Toate informatiile si sfaturile sunt binevenite, si le astept cat mai curand, am mare nevoie de ele ! Multumesc.
Am sa deschid un topic cu aceeasi tema!

#387
steveLB

steveLB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2016
@ Z-Eddy nam chef sati caut cel nou topic, dar iti raspund

si daca ai avea "doar" 2500 de euro net pe luna, de acolo scazi 1000€ pe luna, pentru chirie (3camere, münchen e scump) lumina gas elektro 100-200€. apoi mai scazi vreo 350€ mancare pentru 3 guri, abonamet pentru tren/bus cam 60€ pe persoana pe luna, iesti la 1730, asa ca poti ramane cu 770€ pe luna, daca mai cumperi haine, telefoane, prosti care nai nevoie, sau credit , esti repede la 0 :)

Sotia trebe sa faca un curs de limba germana (B1), 6 module, cu 120€ pe modul daca ceri reduceria ( care se face printro cerere la Karlsruhe , www.bamf.de, daca nu 240€ pe modul ), 150€ bagat in carti pentru limba germana (care le puteti folosi amandoi).

#388
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

View PoststeveLB, on 20 martie 2016 - 16:59, said:

@ Z-Eddy nam chef sati caut cel nou topic, dar iti raspund

si daca ai avea "doar" 2500 de euro net pe luna, de acolo scazi 1000€ pe luna, pentru chirie (3camere, münchen e scump) lumina gas elektro 100-200€. apoi mai scazi vreo 350€ mancare pentru 3 guri, abonamet pentru tren/bus cam 60€ pe persoana pe luna, iesti la 1730, asa ca poti ramane cu 770€ pe luna, daca mai cumperi haine, telefoane, prosti care nai nevoie, sau credit , esti repede la 0 Posted Image

Sotia trebe sa faca un curs de limba germana (B1), 6 module, cu 120€ pe modul daca ceri reduceria ( care se face printro cerere la Karlsruhe , www.bamf.de, daca nu 240€ pe modul ), 150€ bagat in carti pentru limba germana (care le puteti folosi amandoi).
Multumesc pentru raspuns. Deci sa inteleg ca pentru inceput, am sanse sa ma descurc. Cheltuieli suplimentare sigur or sa mai fie,nu stiu ce cheltuieli o sa am cu masina, asigurarile medicale, cu copilul,cu scoala sau gradinita,nu stiu unde se incadreaza la aproape 6 ani.trebuie sa-mi fac o imagine completa.

#389
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Cu gradinita este greu, daca parintii si copilul nu stiu germana. Majoritatea te refuza. Mai ales ca e ultimul an de gradinita.

Eu zic ca cel mai probabil, mama va sta acasa un an cu copilul si vor baga amandoi germana la greu.

#390
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PoststeveLB, on 20 martie 2016 - 16:59, said:


Sotia trebe sa faca un curs de limba germana (B1), 6 module, cu 120â‚Ź pe modul daca ceri reduceria ( care se face printro cerere la Karlsruhe , www.bamf.de, daca nu 240â‚Ź pe modul ), 150â‚Ź bagat in carti pentru limba germana (care le puteti folosi amandoi).
Ala-i Integrationskurs-ul obligatoriu pentru straini. Problema-i calitatea ca jumate din clasa is sirieni/afghani/irakieni sau maghrebisti, care numa sa invete germana n-au chef. Avantajul e, ca-i cel mai ieftin curs posibil.

#391
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostPengoon, on 24 martie 2016 - 00:20, said:

Ala-i Integrationskurs-ul obligatoriu pentru straini.
Cum adica... obligatoriu ca sa ... ce?

#392
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Buna Edy,

2500 de euro pe luna e cam la limita dupa mine, dar te poti descurca binisor in masura in care te cazezi langa Munchen si nu chiar in oras, pentru ca s-ar putea sa gasesti chirii mai decente.O sa trebuiasca sa faci naveta daca esti la 20 de km de servici, dar ziceai ca ai masina(poti folosi cu succes si transportul in comun) si ca atare pp ca nu te-ar da peste cap.

La gradi o sa te primeasca chiar daca e ultimul an dar nu ar fi rau sa dea si sefii tai de acolo un telefon, o recomandare.Ajuta.Ultimul an de gradi nu se plateste la mine in land, asa ca aici s-ar putea sa nu aveti decat de platit masa de pranz, daca o ia acolo.
Da copilul la gradi, pentru ca asa o sa invete foarte repede limba, nu stand acasa si citind cu mama.Ei prind oricum mai repede ca noi.
Daca acum are 5 ani si 7 luni, pana in 2017 nu o sa mai aiba probleme cu limba si o sa poata merge linistit la scoala.

Cazari o sa gasesti foarte multe nemobilate, ceea ce presupune inca o cheltuiala.Daca ai bafta, poate gasesti ceva cu bucatarie utilata.
Partea buna este ca poti deduce cheltuielile legate de mutare anul urmator cand depui declaratiile fiscale, asa ca pastreaza bonurile,chitantele.
Incearca sa gasesti direct de la proprietar, pentru ca agentiile o sa te cocoseze de bani cu comisionul lui peste.Daca chiria e 1000, ei o sa iti ia cel putin tot asa, daca nu chiar dublu, comision.E mai greu sa o faci singur, dar nu ii dai aluia o caruta de bani ca iti deschide o usa...
Din nou, poate te ajuta cei de acolo, pentru ca fiind ditamai firma sigur au contacte.

Masina iti sugerez sa o pastrezi la inceput cu numere romanesti.Dupa 6 luni, daca o sa vedeti ca totul e ok, poti sa o inmatriculezi aici, doar ca sa ai grija sa iti ia in considerare perioada de asigurat din Romania, altfel te iau de la prima clasa si o sa usture.

Copilul si sotia vor fi asigurati pe asigurarea ta medicala, ca familie, asa ca nu iti fa griji.Vor avea cardurile lor si vor putea beneficia de asistenta medicala in orice situatie.

Edited by moki, 24 March 2016 - 11:28.


#393
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Dupa 6 luni de la "anmeldung", masina TREBUIE s-o inmatriculezi aici. Nu ai voie sa conduci masina cu nr. straine dupa 6 luni.

#394
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Acum in Munchen e greu sa gasesti o locuinta ieftina. Sunt foarte multi aplicanti. Poate sa ai noroc chior. Cel mai bine e sa cauti in localitatile din jur. 2500 in oras e insuficient sau la limta cu copil. Nu ti se da apartament cu 2 camere.

#395
steveLB

steveLB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2016

View PostPengoon, on 24 martie 2016 - 00:20, said:

Ala-i Integrationskurs-ul obligatoriu pentru straini. Problema-i calitatea ca jumate din clasa is sirieni/afghani/irakieni sau maghrebisti, care numa sa invete germana n-au chef. Avantajul e, ca-i cel mai ieftin curs posibil.

exact , e cel mai ieftin curs , vine cam la 1 € pe ora, nu gasesti pe nimeni care iti da lectie de germana la 1 € pe ora.
nare nimica, daca nau chef sirieni, tu inveti pentru tine, si mai ai mult de invatat si pe acasa, cursul e doar sa auzi niste propoziti si teme pe care le poti intelege.

View PostBursul, on 24 martie 2016 - 14:03, said:

Acum in Munchen e greu sa gasesti o locuinta ieftina. Sunt foarte multi aplicanti. Poate sa ai noroc chior. Cel mai bine e sa cauti in localitatile din jur. 2500 in oras e insuficient sau la limta cu copil. Nu ti se da apartament cu 2 camere.

normal in orase des cautate, tu trebe sa aplici, propietarul are o lista foarte mare cu iei, indiferent ce naspa e locuinta, iei vor avea de ales.

Edited by steveLB, 24 March 2016 - 22:30.


#396
Z-Edy

Z-Edy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2011

View Postmoki, on 24 martie 2016 - 11:17, said:

Buna Edy,

2500 de euro pe luna e cam la limita dupa mine, dar te poti descurca binisor in masura in care te cazezi langa Munchen si nu chiar in oras, pentru ca s-ar putea sa gasesti chirii mai decente.O sa trebuiasca sa faci naveta daca esti la 20 de km de servici, dar ziceai ca ai masina(poti folosi cu succes si transportul in comun) si ca atare pp ca nu te-ar da peste cap.

La gradi o sa te primeasca chiar daca e ultimul an dar nu ar fi rau sa dea si sefii tai de acolo un telefon, o recomandare.Ajuta.Ultimul an de gradi nu se plateste la mine in land, asa ca aici s-ar putea sa nu aveti decat de platit masa de pranz, daca o ia acolo.
Da copilul la gradi, pentru ca asa o sa invete foarte repede limba, nu stand acasa si citind cu mama.Ei prind oricum mai repede ca noi.
Daca acum are 5 ani si 7 luni, pana in 2017 nu o sa mai aiba probleme cu limba si o sa poata merge linistit la scoala.

Cazari o sa gasesti foarte multe nemobilate, ceea ce presupune inca o cheltuiala.Daca ai bafta, poate gasesti ceva cu bucatarie utilata.
Partea buna este ca poti deduce cheltuielile legate de mutare anul urmator cand depui declaratiile fiscale, asa ca pastreaza bonurile,chitantele.
Incearca sa gasesti direct de la proprietar, pentru ca agentiile o sa te cocoseze de bani cu comisionul lui peste.Daca chiria e 1000, ei o sa iti ia cel putin tot asa, daca nu chiar dublu, comision.E mai greu sa o faci singur, dar nu ii dai aluia o caruta de bani ca iti deschide o usa...
Din nou, poate te ajuta cei de acolo, pentru ca fiind ditamai firma sigur au contacte.

Masina iti sugerez sa o pastrezi la inceput cu numere romanesti.Dupa 6 luni, daca o sa vedeti ca totul e ok, poti sa o inmatriculezi aici, doar ca sa ai grija sa iti ia in considerare perioada de asigurat din Romania, altfel te iau de la prima clasa si o sa usture.

Copilul si sotia vor fi asigurati pe asigurarea ta medicala, ca familie, asa ca nu iti fa griji.Vor avea cardurile lor si vor putea beneficia de asistenta medicala in orice situatie.
Multumesc de sfaturi. Pot spune ca s-au schimbat major lucrurile in ultimile zile, se pare ca salariul este ceva mai mare, poate ca nu am inteles eu bine la inceput ce insemna net si cat inseamna, cum este cu clasificarea la impozit, si alte lucruri de genul asta, inca ma informez, Oricum vine pastele catolic si nu mai am ce si cand sa mai discui cu ei,insa marti, pe 29 martie este runda finala, cand vom discuta detaliat contractul si sustinerea pe care trebuie sa mi-o acorde cu relocarea si multe alte amanunte pe care mi le-am tot notat, am sa incerc sa obtin cat mai mult. Dupa ce o sa am toate datele reale si concrete, am sa revin si o sa va spun tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate