Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...
 Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...
 Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...
 Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

moki

moki

Active Member

• Grup: Members
@daniel - locuri de munca sunt destule in domeniu.Conditiile de munca difera, dar te poti astepta la o zi de munca normala de 8 ore, care in cazul in care se prelungeste la 10 ti se iau in calcul orele respective suplimentare.De obicei se lucreaza in ture in spital.O amica care vine in august aici va pleca de la 1600 de euro net, fara sporuri.Nu e un salar deloc mare, dar creste in timp...

@cabral - daca vrei sa vii sa lucrezi in abator poti veni si maine.daca vrei mai mult, e evident ca trebuie sa stii limba.
Ca sa intelegi, daca vrei cariera, trebuie sa o iei de jos in sus, plecand de la un salar de 500 de euro pentru 8 ore de munca facand ausbildung, timp de 3 ani.Dupa aia te poti gandi la mii de euro...

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

moki, on 26 iunie 2014 - 10:30, said:

un salar de 500 de euro pentru 8 ore de munca facand ausbildung, timp de 3 ani.
Valeu! :scared:
Pai supravietuíeste cineva atat de mult cu banii aia?

moki

moki

Active Member

Asta e pentru tinerii care termina liceul(desi poti sa il incepi si din timpul scolii) si vor sa se specializeze pe o meserie.Fara o calificare nu ai foarte multe alegeri de facut.
Asa, faci 3 ani de pregatire, iar dupa te duci la vreo 2000 salar de baza, ceea ce iti permite o chirie si un trai normal.
Mai stau acasa la mami si la tati 3 ani si dupa aia o iau pe cont propriu....

cabral223

cabral223

Junior Member

Si daca fac aici niste cursuri de calificare ? Nu stiu ma gandeam/barman/frizer da mai sunt pe acolo cateva din care sa aleg

moki

moki

Active Member

Nu stiu in ce conditii sunt recunoscute calificarile de barman/frizer etc. in Germania.Depinde de la caz la caz.
Ceea ce iti pot spune este ca salariile nu sunt foarte mari pe domeniile astea.
Un barman ia cam 1000 pe luna net + bacsis, iar un frizer intre 1000 si 2000 in functie de unde este angajat, vechime etc...Bine, sunt considerabil mai mari decat in Romania unde un frizer ia 800 de lei + bacsis
Daca socotesti vreo 2-300 de euro chirie(in orase mai mici sau daca mai stai cu altcineva e mai ieftin), 100-200 cheltuieli cu internet,curent,telefon si vreo 350-400 mancare si altele vezi cam pe unde ajungi pentru o persoana.

adipelcz

adipelcz

Senior Member

• Grup: Senior Members
O persoana singura traieste mai bine in Germania cu 1000 Euro (net) pe luna decat in Romania cu 200 Euro net.

Cu 300 Euro gasesti ceva de 30mp intr-un oras si zona ok (si stai singur, nu cu altii). Internetul si televiziunea te costa pe la 30-40 Euro pe luna daca nu te aberezi cu mii de posturi si toate HD. Un abonament la tel, mobil e vro 20 euro. Curentul e pana in 30-40 Euro la suprafata aia, incalzirea si celelalte vro 100. Deci cu jumate din salariu ai casa si utilitatile asigurate. Pe mancare nu cheltui mai mult de 200, mai dai un 50-100 pe transport, 50-100 pe haine si alte chestii si-ti raman vro 200 macar, daca esti econom.

Nu-ti prea permiti o masina la salariul ala, ca te costa mult asigurarile, un eventual loc de parcare, masina in sine, revizii, reparatii si alte cele.

Nu stiu daca in Romania te descuri la fel cu 200 Euro cat e un salariu echivalent pentru aceeasi meserie.

Salariile pentru job-uri "de jos" nu-s grozave. Sotia merge la un curs de germana si printre colegi are destule persoane care lucreaza pe 10 euro pe ora si considera ca-i bine, fata de 7-8 cat aveau inainte. 10 Euro pe ora, daca ai o slujba de 8h/zi inseamna vro 1600 brut. Din aia nu stiu cat ramane netul, dar nu cu mult peste 1000. Conteaza daca esti singur pe banii aia, daca ai de intretinut o familie, sau daca ai familie acasa si vrei sa mai si trimiti bani, samd. La fel cum conteaza daca de ex. lucreaza doi intr-o familie, unul casiga 2500 si celalalt 1000. Mia aia atunci face o diferenta in sensul ca familia traieste din 2500 si pune deoparte 1000. e foarte relativ totul, in functie de situatia particulara a fiecaruia.

Ca idee, se poate trai decent cu 1000 euro / persoana sau cu 2000+ de familie cu 1, maxim 2 copii. Sigur cu 2000 pe luna, o familie traieste ceva mai bine in Germania decat ar trai cu 1500-2000 lei in Romania. Partea proasta e ca pe aici prin Germania sunt destui care iau net vro 800, sau 400 pentru 4h/zi ca atat au gasit de lucru. Nu e usor nici mia aia pe luna net s-o obtii daca nu stii sa faci nimic si nu stii nici limba Germana.

Aribert

Aribert

Member

Karhu, on 26 iunie 2014 - 12:55, said:

Valeu! Posted Image
Pai supravietuíeste cineva atat de mult cu banii aia?

Cred că este vorba de ucenicie (Ausbildung), cam atât iau ucenicii, depinde și de mesrie, unii primesc și mai puțin.

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

-bogdan-, on 05 mai 2014 - 07:10, said:

Am decis ca voi merge. Am emotii cu locuinta de inchiriat, pe care ar trebui sa o gasesc in primele 7 zile, asta fiind singura perioada in care-mi este platit hotelul de catre firma. Dupa gasirea locuintei lucrurile isi vor urma cursul normal si in limita posibilitatilor.

Ideal ar fi sa gasesc cu bucatarie (am vazut ceva anunturi) si doar provisionfrei.

La aproape 7 luni de cand sunt aici, lucrurile merg destul de bine.

Firma s-a dovedit mai ingaduitoare in ceea ce priveste perioada initiala cu hotelul platit, asigaurandu-mi cazarea pana am gasit o locuinta. Salariul s-a dovedit, de asemenea, putin mai maricel (iau lunar intre 2100 si 2500) fata de 1800 cat estimam la inceput, iar bonusul de relocare a fost destul de mare incat sa-mi acopere cheltuielile initiale.

Sunt constient ca nu castig o avere dar sunt multumit cu toate ca sotia inca nu munceste. Am luat o masina second hand deloc scumpa si foarte OK tehnic, cu care reusesc sa calatoresc in imprejurimi + Olanda si Belgia, care sunt foarte aproape, de cate ori am ocazia. Merge greu cu limba dar se-nvata cu timpul.

Nu regret alegerea facuta.

Edited by -bogdan-, 08 December 2014 - 13:51.

ro_explorer

ro_explorer

Membru impartial

Succes in continuare. Inceputul e bun.

alin13n2002

alin13n2002

Junior Member

Salut,
Sunt interesat cat poate castiga un stivuitorist sau sofer de categoria b sau c.

Multumesc,

Agon

Agon

Junior Member

depinde unde nimeresti (zona, firma) si cât de bine poti sa-ti  negociezi  contractul.

nu cred ca se poate spune la modul general cât poti câstiga.

salariul minim e acum 8,50 € pe ora, cu niste exceptii (pe ramuri economice).

mihailescu_e

mihailescu_e

Junior Member

Stiti cumva cum se impoziteaza procentul suplimentar pentru munca de noapte ?

Pengoon

Pengoon

Ударник

noaptea 25% din salariul orar sunt neimpozabile.

mihailescu_e

mihailescu_e

Junior Member

Multumesc!

bpmircea

bpmircea

Junior Member

-bogdan-, on 08 decembrie 2014 - 13:44, said:

La aproape 7 luni de cand sunt aici, lucrurile merg destul de bine.

Firma s-a dovedit mai ingaduitoare in ceea ce priveste perioada initiala cu hotelul platit, asigaurandu-mi cazarea pana am gasit o locuinta. Salariul s-a dovedit, de asemenea, putin mai maricel (iau lunar intre 2100 si 2500) fata de 1800 cat estimam la inceput, iar bonusul de relocare a fost destul de mare incat sa-mi acopere cheltuielile initiale.

Sunt constient ca nu castig o avere dar sunt multumit cu toate ca sotia inca nu munceste. Am luat o masina second hand deloc scumpa si foarte OK tehnic, cu care reusesc sa calatoresc in imprejurimi + Olanda si Belgia, care sunt foarte aproape, de cate ori am ocazia. Merge greu cu limba dar se-nvata cu timpul.

Nu regret alegerea facuta.

de ce muncesti Bogdane?
mi-ar place sa am salariul asta, eu castig minimul pe economie aici €8,50 ...

-bogdan-

-bogdan-

Junior Member

Muncesc in IT (hardware). In curand voi face 5 ani in firma asta, aproape 4 fiind petrectuti in Romania si, de cateva ori, temporar in alte doua tari. Colegii nu sunt multumiti de salariu insa si toti spun ca se plateste mai putin aici decat la alte firme. Unii colegi castiga mai mult ca mine, dar am si colegi care castiga la fel. Eu sunt multumit momentan, poate si pentru ca sunt inca foaaarte departe de a stapanii limba si nu am alte optiuni.

Mult succes cu acomodarea familiei si cu primii pasi. Sunt de peste un an acum aici si inca invat sa pasesc. E de durata invatarea mersului.

alexuts2oo4

alexuts2oo4

Member

-bogdan-, on 08 decembrie 2014 - 13:44, said:

Salariul s-a dovedit, de asemenea, putin mai maricel (iau lunar intre 2100 si 2500) fata de 1800 ...

-bogdan-, on 26 mai 2015 - 20:19, said:

In curand voi face 5 ani in firma asta, aproape 4 fiind petrectuti in Romania si, de cateva ori, temporar in alte doua tari.

Salariul este brut sau net? Esti angajat in Romania sau in Germania (ai asigurare de sanatate obligatorie in Germania etc. )?

mabal_25tm

mabal_25tm

New Member

• Grup: Junior Members
de curand am primit o oferta de lucru in germania, bavaria , grassau, experienta mea este de 15 ani in sectorul electronic reparati, lipituri  cu cositor , microscop etc etc , mi sa oferit de inceput pana la 1400 euro in mana , doar ca ma vor lua prin intermediul unei agentii de lucru , cei drept cu germana sunt incepator, engleza avansat, italiana avansat . eu lucrez in italia intr-o fabrica de electronica de 4 ani . Ce ma sfatuiti sa fac ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate