Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#361
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Ti-au oferit in mana?
Daca nu-i la negru ia intreaba care a fost baza de calcul, ca in germania nu discuta nimeni net. Afla brutul si-tizicem noi cat o sa fie netul real.

#362
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

View Postmoki, on 26 iunie 2014 - 10:30, said:

@daniel - locuri de munca sunt destule in domeniu.Conditiile de munca difera, dar te poti astepta la o zi de munca normala de 8 ore, care in cazul in care se prelungeste la 10 ti se iau in calcul orele respective suplimentare.De obicei se lucreaza in ture in spital.O amica care vine in august aici va pleca de la 1600 de euro net, fara sporuri.Nu e un salar deloc mare, dar creste in timp...

@cabral - daca vrei sa vii sa lucrezi in abator poti veni si maine.daca vrei mai mult, e evident ca trebuie sa stii limba.
Ca sa intelegi, daca vrei cariera, trebuie sa o iei de jos in sus, plecand de la un salar de 500 de euro pentru 8 ore de munca facand ausbildung, timp de 3 ani.Dupa aia te poti gandi la mii de euro...

1. Nu vreau sa deviez de la topic insa ma "zgarie" (cu siguranta nu numai pe mine) cuvantul asta "salar" care suna a cocalar.
2. Nu stiu daca vrei sa dezinformezi intentionat sau nu ori vrei sa te dai rotund ca stii cum merg treburile prin "germanica", insa esti intr-o eroare mare de tot. Salariu minim pe care il poate incasa un om care lucreaza 8 ore/zi, ~22 zile lucratoare, incadrat la clasa de impozitare 1 este de ~1100 sau ca sa fiu mai exact ~1096 euro. Habar nu am de unde ai scos aia 500 euro. Oricum, idei venite din putul gandirii.

Edited by alexandrualexe, 06 August 2015 - 10:09.


#363
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Alexandru, nu stiu ce faci, ce citesti si cati ani ai.Inclin sa cred ca sursa ta de informare e google, ceea ce e foarte bine, dar sa stii ca prinde bine sa mai iesi si din casa sa vezi cam cum merge lumea.
Nu stiu ce problema ai cu cuvantul salar, dar fii liber sa iti vezi de viata si sa folosesti alte cuvinte daca nu iti convine.

Legat de ce zic, eu scriu doar despre ce stiu, nu ca tine despre ce mi se pare ca stiu.

Atat primesti pentru un ausbildung ca baza mai copile.500 de euro, care pot fi si mai putini in functie de unde il faci.
Du-te si tu frumos daca esti in Germania, la un service, magazin sau ceva pe acolo si intreaba cat e remuneratia(ca sa nu te mai zgarii) pentru ausbildung.Vezi poate iti dau 1096 de euro pe luna...

Mai usor cu atacurile te rog, ca suntem aici sa le dam oamenilor o idee reala la ce sa se astepte si nu suntem toti asa destepti..Or fi unii mai breji, unii mai putin, dar cu putina glagorie in cap, mai filtrezi si tu una alta...

#364
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Bravo, ce sa iti zic Posted Image tine-o tot asa! Cu siguranta ai vreo 16-17 ani si visezi ca dupa bac (daca il vei lua, desi ma indoiesc foarte) sa ajungi si tu pe meleagurile astea (cei drept cam "nasoale", germanii sunt un popor tampit, au noroc ca "importa" creiere din ro unde media IQ este cu siguranta mai ridicata)

Eu, spre deosebire de tine, muncesc in Germania si traiesc chestiile astea pe pielea mea. Dar tu viseaza in continuare!

...aa..vrei poza de la ultimul fluturas sau extrasul bancar?

Edited by alexandrualexe, 06 August 2015 - 10:40.


#365
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
@alexandrualexe: confirm si eu treaba cu Ausbildung-ul, cu corectura ca se poate si mai putin, dar si mai mult (de exemplu in domeniul bancar Ausbildung-ul este platit mai bine).

@moki: nu stiu ce asteptari aveti toti, dar mie 1.600€ net fara sporuri pentru inceput nu mi se pare putin, ci chiar fosrte ok. Bineinteles, nu stiu pe ce post vine amica ta, dar ca idee, nu e un salariu mic.

#366
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

View Postalexuts2oo4, on 06 august 2015 - 10:38, said:

@moki: nu stiu ce asteptari aveti toti, dar mie 1.600€ net fara sporuri pentru inceput nu mi se pare putin, ci chiar fosrte ok. Bineinteles, nu stiu pe ce post vine amica ta, dar ca idee, nu e un salariu mic.

Corect. Eu as pune aici cheltuielile mele lunare, minime si maxime, dar nu merita. Apropo, dupa achitarea utilitatilor, iti mai raman bani chiar multi sa ii cheltui cum vrei. Si sa nu te abtii de la ceva.
PS: nu merita masina ca sa mergi la munca cu ea. Transportul (U-urile, S-urile, regio, BUS-urile si care mai sunt, sunt cu 70% mai rapide ca o masina). Masina doar pt weekend-uri, concedii, vizite orase, tari invecinate).

Edited by alexandrualexe, 06 August 2015 - 10:47.


#367
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
@ alexandru - ma bucur sa aud ca muncesti in Germania.Mult succes!
Legat de fluturas, tine-l linistit acasa, ca nu ma intereseaza cati bani ai tu la banca.Sa fii sanatos si sa ii folosesti cu cap!

Dupa cum vorbesti, tind sa cred ca pentru tine Germania e o scapare fata de Romania, unde castigai 800-1000 de lei pe luna.Aici castigi 1000-1300 de euro si cu ei ti-ai schimbat viata si ti se pare ca ai mai sarit doua clase fata de altii.Nu e chiar asa...

Vezi ca iti mai spune cineva mai sus, cam cum este cu un Ausbildung.Poate mai intra si pengoon pe aici sa mai ai o parere, poate pricepi.

@ alexuts2004 -eu nu am nici o asteptare.Pur si simplu dadeam detalii despre salariul unei asistente medicale venita aici, care abia a inceput munca.Nu e mult, nu e putin, dar e de ajuns ca baza de plecare spre o viata mai buna.

Edited by moki, 06 August 2015 - 10:49.


#368
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009

View Postmoki, on 06 august 2015 - 10:45, said:


Nu e mult, nu e putin, dar e de ajuns ca baza de plecare spre o viata mai buna.

Afirmatia ta "Nu e un salar deloc mare, dar creste in timp..." eu o interpretez ca "e chiar putin". Poate doar am interpretat eu gresit, in fine, nu are importanta :)

Am impresia ca alexandrualexe ori a sarit peste chestia cu Ausbildungul ori nu stie despre ce e vorba. Unul vorbeste de salariu minim si celalalt de Ausbildung ...

#369
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
@alexuts2004 - Am inteles ce zici.Am zis asa, pentru ca asa consider un salar de 1600 de euro in Germania,Nici mic, nici mare.
Daca e sa o iei babeste, depinde foarte mult cum traiesti si cum iti imparti cheltuielile.
Daca stai intr-un aparatament cu o colega, platesti ceva, daca stai la o casa singur, altceva.
Daca ai masina de 1000 de euro e una, daca ai una de 15000 e alta.
E relativ...
Pentru nivelul veniturilor din Germania, 1600 de euro nu mi se pare foarte mult.Personal, un salar de 2500-3000 de euro mi se pare bun si satisfacator pentru o persoana....

Salarul minim garantat aici este de 8.50 pe ora de munca brut, deci la cele 22*8 lucrate date de alexandru ai 1496 de euro brut, care in functie de clasa de impozitare variaza intre cei 1096 ai lui si vreo 1200 pentru clasa 3 de exemplu...

@expatul roman - dupa cum stii sa scrii, dupa cum te lauzi s.a.m.d. tind sa imi pastrez parerea, poate gresita, dar lasa-ma in ignoranta mea de om care vrea sa creada ca un om educat vorbeste mai altfel si nu vrea sa imi aduca mie dovezi de cat de bine o duce cu fluturasi.Dorm mai bine asa...
Zic sa o lasam asa, ca umplem topicul aiurea cu frustrari si lumea intra aici sa mai caute informatii palpabile, nu sa vada cat de desteptii se dau unii sau altii.
Nu stiu cu ce anume am dezinformat dupa capul tau, dar poate mai argumentezi si tu ceva, ca poate te mai ia careva in serios...
Spor la treaba pe care o faci si poate mai postezi si tu ceva folositor pentru altii aici si nu refrenuri clasice de tipul  "valoarea mea, valoarea mea"

Edited by moki, 06 August 2015 - 11:16.


#370
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
@alexandrualexe: nu cred ca moki vorbeste doar ca se afle in treaba, ci chiar in cunostiinta de cauza. Ai dreptate, salarii si contracte de munca ii intereseaza pe cei care intra aici pe forum. Insa pe unii poate ii intereseaza si cariera. Faza cu Ausbildung-ul a scris-o tocmai in contextul asta, ca nu vrei sa faci o munca gen abator toata viata, ci sa promovezi, sa ai un job mai bun. Iar asta cel mai usor se face facand studii sau macar Ausbildung.

@moki: Cred ca mai mult depinde de zona in care locuiesti. Ca un salariu de 1.600€ in München nu e la fel ca un salariu de 1.600€ intr-un oras mic prin nord. Sau cel putin asa tind eu sa cred. Mie unuia 1.600€ nu mi se pare putin, mai ales pentru o singura persoana. De ce ? Pentru ca iti permite sa traiesti bine (si asta fara mari restrictii sau economii). Normal, comparat cu nivelul salariilor din Germania, e putin, dar chestia asta e relativa, din nou din cauza zonei in care traiesti.

Edited by alexuts2oo4, 06 August 2015 - 11:19.


#371
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
alexuts, avem aceeasi parere atunci :)
Normal ca intr-un dorf unde dai 300 de euro pe un apartament cu 2 camere, cheltui altceva fata de munchen unde lejer dai dublu daca nu si mai bine.
in dorf locul de munca e la 5-10 minute cu bicicleta, in munchen iti faci abonament de transport.
Si tot asa..
Stiu romani care castiga 1200 de euro pe luna si pun 500 deoparte si stiu oameni care castiga mai mult de atat si pun mai putin deoparte.Din nou, relativ..

#372
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Moki, ori te prefaci ori.. Tu poti pricepe ce am zis eu pana acum aici?
Ai zis "sursa ta de informare e google, ceea ce e foarte bine, dar sa stii ca prinde bine sa mai iesi si din casa sa vezi cam cum merge lumea." Si ca sa nu stau sa bat campii aiurea, singura dovada palpabila pe care o am este sa iti arat un fluturas. Dar ai pus repede botul la alte tampenii.
Tu crezi ca eu as fi fost nebun sa iti arat fluturasul meu complet cu numele instutuiei la care activez, salariu, incadrarea pe post etc?!
Iti aratam totusi niste bucati irelevante dpdv al activitatii mele, insa relevante ca sa iti poti da seama ca locuiesc, lucrez si traiesc in germania.

PS: am schimbat 2 orase pana acum. Momentan stau in Hamburg (nu de foarte mult timp).
Si eu macar ofer informatii veridice si obiective, nu subiective

LE: debiteaza cat vrei moki, eu ies din discutie. Spor ;)

Edited by alexandrualexe, 06 August 2015 - 11:29.


#373
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Baietii, eu zic ca nu ar fi rau sa va controlati putin stilul in care postati, ok?

#374
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Nu stiu cam ce vrei tu sa pricep din ce tot scrii, dar am priceput suficient cat sa am o imagine de ansamblu.

Ca sa intelegi, nu ne intereseaza cat castigi si ce ai in banca omule, decat daca vine careva pe aici si se nimereste sa fie pe meseria ta si eventual atunci ii dai o mana de ajutor, ca sa stie ce sa ceara.
Fiind expat,dupa cum ziceai mai sus, nici cu asta nu ai putea sa ne ajuti, de fapt..

Cu viata in Hamburg si trai si costuri, poti foarte bine sa faci un expose pentru altii, poate e de ajutor.

Imi arati si mie informatiile alea veridice si obiective? Ca eu nu pricep cu ce ne-ai informat pana acu, in afara in a te contra cu mine.
Vad ca deja incepem sa poluam, asa ca iau o pauza ca sa nu ma ia Karhu de urechi pentru discutii facute aiurea si nu in interesul topicului.

#375
alexuts2oo4

alexuts2oo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.05.2009
Tocmai, de asta as sugera ca atunci cand se vorbeste de salarii, sa se mentioneze si zona, ca ce e mult intr-o parte, poate fi foarte putin in alta.

View Postmabal_25tm, on 05 august 2015 - 19:32, said:

de curand am primit o oferta de lucru in germania, bavaria , grassau, experienta mea este de 15 ani in sectorul electronic reparati, lipituri  cu cositor , microscop etc etc , mi sa oferit de inceput pana la 1400 euro in mana , doar ca ma vor lua prin intermediul unei agentii de lucru , cei drept cu germana sunt incepator, engleza avansat, italiana avansat . eu lucrez in italia intr-o fabrica de electronica de 4 ani . Ce ma sfatuiti sa fac ?

Scrii ca "pana la 1400€" .. sa inteleg ca vei fi platit la ora? Daca da, atunci intereseaza-te mai degraba cu cat esti paltit la ora si care e numarul minim de ore pe care il vei lucra lunar. Unde lucrezi tu acum in Italia, nu ai sanse de promovare, sau de ce te atrage oferta din Germania? Ca nu cred sa fie diferenta foaaarte mare in privinta salariului.

#376
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postalexandrualexe, on 06 august 2015 - 10:43, said:

Corect. Eu as pune aici cheltuielile mele lunare, minime si maxime, dar nu merita. Apropo, dupa achitarea utilitatilor, iti mai raman bani chiar multi sa ii cheltui cum vrei. Si sa nu te abtii de la ceva.
PS: nu merita masina ca sa mergi la munca cu ea. Transportul (U-urile, S-urile, regio, BUS-urile si care mai sunt, sunt cu 70% mai rapide ca o masina). Masina doar pt weekend-uri, concedii, vizite orase, tari invecinate).

oricum, inca o dovada ca nemtii e prosti.
am lucrat in doua locuri in germania si eu eram printre foooooarte putinii ce nu veneau cu masina la treaba.
deci nemtii ie prosti ca nu tin masina numai pt distractie.

#377
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Viele Ausbildungsbetriebe stellen sich nun die Frage, welche Auswirkungen der Gesetzesentwurf für die Berufsausbildung im eigenen Unternehmen hat.
    Der Gesetzesentwurf gilt nicht für Auszubildende, da sie keine Arbeitsverträge, sondern Ausbildungsverträge abschließen.
    Auch Praktika, die Schülerinnen und Schüler oder Studierende im Rahmen ihrer Ausbildung absolvieren, sind i. d. R. nicht von der Regelung zum Mindestlohn betroffen.


#378
mabal_25tm

mabal_25tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2015

View PostPengoon, on 05 august 2015 - 20:23, said:

Ti-au oferit in mana?
Daca nu-i la negru ia intreaba care a fost baza de calcul, ca in germania nu discuta nimeni net. Afla brutul si-tizicem noi cat o sa fie netul real.

este o fabrica de electronica nu cred ca lucreaza la negru, insa au fost discuti la telefon , in 25 august am interviul la fata locului

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate