Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#1
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011
Buna ziua. As dori cat mai multe informatii despre salariile din Germania si traiul de acolo, mai exact costurile de chirie, intretinere, servicii, mancare, etc. Cand vorbesc de salarii ma refer atat la salariile romanilor care lucreaza acolo cu contract (pentru comparatie) dar in special la cele ale nemtilor, presupun ca sunt diferente, dar nu am cunostinte exacte. Informatiile care le-am mai gasit pe net sunt destul de vechi si diferite, nu ma ajuta sa imi fac o idee cat mai aproape de realitate.
Concret, am primit o oferta de lucru in Germania, undeva in centru (Thuringia, in germană Thüringen), la o firma de acolo, cu salariu 1800E brut/luna (atat este trecut in contract) si mi se pare destul de putin. Nu stiu exact cat vine netul pt ca nu mi s-a spus, urmeaza sa imi faca o simulare in functie de clasa de impozitare la care ma incadrez. Este o firma serioasa, care este in dezvoltare, au fost pe crestere si sunt in continuare, postul este unul de inginer pt inceput, urmand sa promovez dupa o perioada (cu training) daca totul merge bine la manager de departament. Mentionez ca am studii superioare, si vin deja de pe un astfel de post de manager departament, in Ro, insa in ciuda functiei salariul este destul de mic. Cei de acolo sustin ca acesta este salariul de inceput acolo pentru o functie similara, ulterior urmand sa fie de 2600 brut.
Daca aveti informatii despre nivelul de impozitare (nu sunt casatorit, fara taxa de biserica) imi puteti spune cam la cat sa ma astept sa fie netul?
Din ce am vazut pe net cel mai frecvent si din ce mai stiu de la cunostinte, undeva intre 1000-1500E net iei pentru joburi gen constructii, agricultura, infirmieri, ingrijire persoane, curatenie, etc, in general pentru joburi ce nu necesita studii superioare, iar pe langa salariu ai si cazare si masa asigurata. De aceea zic ca mi se pare putin ce imi ofera. Eu va trebui sa imi platesc singur chirie, intretinere, tot, si nu stiu daca mai raman cu mare lucru, chiar daca este un orasel mic si nu este nici prea scump.
Va rog sa ma ajutati daca aveti cunostinte cat mai exacte si nu din auzite. Multumesc!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista calculatoare de impozit:

http://www.stern.de/...nde-543270.html
http://www.spiegel.d...,223811,00.html

In multe state (partial si in Romania dar diferentele sint nesemnificative) angajatorul nu are control decit asupra brutului de aia in general nu se discuta salarii nete (care pot varia destul de mult).
Mie imi da vreo 1240 net pe luna din ce zici tu, presupunind ca nu ai familie. Tine cont ca in ceea ce "lipseste" intra si asigurare medicala, somaj, pensie (toate "reale" si nu numai pe hirtie si in bataie de joc ca in Romania).
Desigur este cam putin dar in afara de chirie poti face Germania sa fie mai ieftina decit Romania daca esti chibzuit (desigur nu si daca ai diferite obligatii si trebuie sa vizitezi Romania de cinci ori pe an). Nu uita ca orice contract e bun daca iti aproba dreptul de munca si chiar daca pe un contract anume scrie ca e pe minim 2-3 ani sau mai stiu eu ce oricum poti sa scapi de ei (in cel mai rau caz devii inutil si o sa iti dea ei bani sa termine contractul mai repede).

#3
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pentru Thüringen salariul merge. In locul tau as accepta jobul si l-as vedea drept  platforma de start. Bavaria e langa si acolo poti castiga si dublu - daca ai experienta in DE. Eu as face-o. N-ai ce pierde.

#4
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
1.239,63 Euro salariul net clasa I fara taxa de biserica si cu asig de sanatate in sistemul obligatoriu de "stat"
calculator ai pe nettolohn.de
comparator de salarii ai pe acelasi site la linkul http://www.nettolohn...svergleich.html

pentru nivelul chiriilor uita-te pe immobilienscout24.de, acolo gasesti anunturi de inchiriere si e un portal mare pentru imobiliare.

costul vietii depinde de la oras la oras, de la om la om.  de supravietuit poti sa o faci lejer cu 1200 eur pe luna. daca in contract e specificat ca ulterior ti se va mari salariul la 2600, sau sa ai o intelegere ceva scrisa si semnata eu zic sa accepti.

Edited by sqryn, 11 March 2011 - 15:29.


#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Este cam putin, intr-adevar (mai ales ca ala e brutul). Asa cum ai zis si tu, nu se poate specifica sau calcula, acum, cu cat ramai in mana, caci depinde (si taxele si impozitele sunt altele). DAR, avand in vedere ca esti de abia la inceput, fara experienta (cel putin din pct lor de vedere, in sistemul lor etc etc etc), ar putea fi binisor.

INSA, daca la chletuieli (transport, alimente etc), preturile sunt cam aceleasi ca si la noi, nu acelasi lucru se poate spune despre locuinta. Acum depinde ce asteptari si pretentii ai si tu... Ca banuiesc ca masa si casa nu iti sunt asigurate, deci va trebuie sa te descurci singur. Si de fapt aici vroiam sa ajung! Dupa ce platesti tot ce ai de platit (mai ales chiria), vei vedea ca, cel putin pentru inceput, vei ramane cu aproape nimica toata. Incet incet insa...

Pe CE perioada este contractul? Este cu durata determintata sau indeterminata? Cat este perioada de proba? Dupa cat timp ti s-a promis (cel putin teoretic si verbal) ca vei promova si te vei putea astepta la cresteri salariale?

PS. Banii astia ii vedeai in RO? Sau ai fi avut sansa sa ii vezi vreodata? Tu decizi daca merita sau nu profitul si efortul...

#6
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011
Da, asa cum am precizat trebuies sa imi suport singur casa, masa si toate cele.
Contractul este pe perioada nedeterminata, cu 6 luni "qualification period"-§ 622 clause 2 BGB (German Civil Code).
Dupa cat timp voi promova nu mi s-a spus exact, poate fi dupa cele 6 luni, poate fi dupa 1 an, depinde si de evolutia mea.
Daca vedeam banii astia in Ro, depinde despre ce bani vorbim, daca ne referim la toata suma (1200 sa zicem) probabil ca nu i-as vedea prea curand aici, dar in Ro nu platesc chirie, si nici nu am prea mari cheltuieli deocamdata, iar acolo daca scad toate cheltuielile pt trai un trai decent fara mari pretentii probabil raman tot cam cu cat iau acum, in cel mai fericit caz.
Desigur si eu iau in calcul faptul ca poate fi un bun punct de plecare...
Insa m-as fi asteptat ca salariile sa fie mai mari (min 1500E), imi este greu sa cred ca acestea sunt salariile lor, pt ingineri chiar si de inceput.

Mersi mult pentru informatiile de pana acum!

P.S. Am uitat sa mentionez ca nu stiu germana, doar engleza, sper sa invat ceva pana voi pleca (cca 2luni), dar cu un dict online cred ca ma descurc sa caut ce imi trebuie pe linkurile care mi le-ati trimis.

#7
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
cei 1800 pe luna sunt de fapt vreo 36k pe an. de obicei se mai dau pe la nemti si ceva bonusuri (un fel de al 13-lea salariu). salariul este sa zic asa cam la limita de jos pentru un post de inginer dar comparabil cred cu ce primeste un absolvent cu studii superioare neamt. puls ca sunt si diferente de salarii de la un oras/zona/bundesland la altul.
pentru munchen, stuttgart hamburg salariul e mic dar cred ca in thüringen sunt si chiriile mai mici.
faptul ca nu stii germana te va cam trage in jos un pic. poate le este teama ca nu te vei descurca. cele 6 luni sunt perioada de proba si este destul de standard in DE
ce pozitie de inginer ai mai exact?
una peste alta eu zic sa incerci, ce ai de pierdut? si apoi si in romania cat crezi ca poti sa stai cu ai tai ? ;)

Edited by sqryn, 11 March 2011 - 16:28.


#8
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Chiriile in Thüringen nu sunt mari, daca nu vrei neaparat sa locuiesti  in centrul Erfurt-ului. 6 luni e un contract ideal pentru a cauta altceva. Dupa cum mai ziceam, Bavaria e dupa colt si la noi se angajeaza  momentan la greu. Nu stiu ce exact ai studiat tu, insa ingineri se cauta sigur.Ai un avantaj net daca provii din alta firma germana (chiar si 6 luni)

Edited by alalaltu, 11 March 2011 - 16:35.


#9
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ce meserii se mai cauta in principal in Germania? In afara de ingineri si oameni ai tehnicii. Eventual in partea estica, Leipzig-Dresden.

Edited by Loox, 11 March 2011 - 16:39.


#10
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Sunt prea multe ca sa le pot enumara. Incepand cu brutari, macelari pana la medici, asistente cam orice. Daca stii limba neamtu nu intreaba de unde vii. Principalul e sa te adaptezi. Se lucreaza altfel decat in Romania. Adica se lucreaza intradevar!

Edited by alalaltu, 11 March 2011 - 16:48.


#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnewuser_11, on 11th March 2011, 14:28, said:

Buna ziua. As dori cat mai multe informatii despre salariile din Germania si traiul de acolo, mai exact costurile de chirie, intretinere, servicii, mancare, etc. Cand vorbesc de salarii ma refer atat la salariile romanilor care lucreaza acolo cu contract (pentru comparatie) dar in special la cele ale nemtilor, presupun ca sunt diferente, dar nu am cunostinte exacte. Informatiile care le-am mai gasit pe net sunt destul de vechi si diferite, nu ma ajuta sa imi fac o idee cat mai aproape de realitate.
Concret, am primit o oferta de lucru in Germania, undeva in centru (Thuringia, in germană Thüringen), la o firma de acolo, cu salariu 1800E brut/luna (atat este trecut in contract) si mi se pare destul de putin. Nu stiu exact cat vine netul pt ca nu mi s-a spus, urmeaza sa imi faca o simulare in functie de clasa de impozitare la care ma incadrez. Este o firma serioasa, care este in dezvoltare, au fost pe crestere si sunt in continuare, postul este unul de inginer pt inceput, urmand sa promovez dupa o perioada (cu training) daca totul merge bine la manager de departament. Mentionez ca am studii superioare, si vin deja de pe un astfel de post de manager departament, in Ro, insa in ciuda functiei salariul este destul de mic. Cei de acolo sustin ca acesta este salariul de inceput acolo pentru o functie similara, ulterior urmand sa fie de 2600 brut.
Daca aveti informatii despre nivelul de impozitare (nu sunt casatorit, fara taxa de biserica) imi puteti spune cam la cat sa ma astept sa fie netul?
Din ce am vazut pe net cel mai frecvent si din ce mai stiu de la cunostinte, undeva intre 1000-1500E net iei pentru joburi gen constructii, agricultura, infirmieri, ingrijire persoane, curatenie, etc, in general pentru joburi ce nu necesita studii superioare, iar pe langa salariu ai si cazare si masa asigurata. De aceea zic ca mi se pare putin ce imi ofera. Eu va trebui sa imi platesc singur chirie, intretinere, tot, si nu stiu daca mai raman cu mare lucru, chiar daca este un orasel mic si nu este nici prea scump.
Va rog sa ma ajutati daca aveti cunostinte cat mai exacte si nu din auzite. Multumesc!

Chestia cu 1000-1500 euro net pt ingrijire persoane si curatenie sunt povesti.

#12
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011

View Postsqryn, on 11th March 2011, 15:23, said:

1.239,63 Euro salariul net clasa I fara taxa de biserica si cu asig de sanatate in sistemul obligatoriu de "stat"
calculator ai pe nettolohn.de
comparator de salarii ai pe acelasi site la linkul http://www.nettolohn...svergleich.html

pentru nivelul chiriilor uita-te pe immobilienscout24.de, acolo gasesti anunturi de inchiriere si e un portal mare pentru imobiliare.

costul vietii depinde de la oras la oras, de la om la om.  de supravietuit poti sa o faci lejer cu 1200 eur pe luna. daca in contract e specificat ca ulterior ti se va mari salariul la 2600, sau sa ai o intelegere ceva scrisa si semnata eu zic sa accepti.

In contract nu este specificat ca ulterior mi se mareste salariul, si nici nu este vreo intelegere scrisa de acest fel...de altfel nici nu cred ca ar putea sa scrie in vreun contract ca urmeaza sa fii promovat si sa ti se mareasca salariul. Asta pana la urma este pasul doi, si depinde de cum ma adaptez, cum evoluez etc. Deocamdata iau in considerare strict ce mi se ofera acum, acest salariu de 1800 brut, care poate fi pe 6 luni poate fi si pe un an, si ma intereseaza cum m-as descurca cu banii acestia, daca sunt sanse sa mai si raman cu ceva sau sunt exact cat sa pot supravetui...
Multam.

View Postdenky, on 13th March 2011, 00:54, said:

Chestia cu 1000-1500 euro net pt ingrijire persoane si curatenie sunt povesti.
O amica buna a fost acum cateva luni sa aiba grija de o femeie in varsta, dar in stare buna de sanatate, a fost mai mult companie decat ingrijire si a luat 1000E net, cu casa si masa asigurate, e adevarat intr-un oras mai mare, la Bremen. Dar totusi...cel putin teoretic, ea cu banii astia ramanea in mana in fiecare luna.

#13
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
pai na, calculeaza si tu vreo 350-400 chiria prin erfurt ca tot s-a pomenit de el, depinde si in ce oras e firma
plus un abonament la transport (50 sau mai putin?) plus mancarea si bautura de acasa (cam 200 pe luna) plus o bere in oras, haine, internet (cam 20-30), curent (30), plus ce mananci pe la munca, telefon, cheltuieli neprevazute. Daca fumezi e jale :) mai bine te lasi inainte sa vii.
sanse sa ramai cu ceva sunt, poti economisi sa zic vreun 100-200-300 pe luna.
Mai depinde si de tine cat vrei sa sacrifici din confortul personal, ce sa iti zic. vrei masina, costa si aia, poti sa te astepti lejer la costuri de 1000 eur pe an doar asigurare si impozite pentru ea.
vrei haine de "firma" sau accepti si haine de la magazine mai populare gen H&M, C&A, diferenta se simte la buget.
din ce vad chiriile in thüringen sunt mici in comparatie cu unele orase din bavaria de exemplu asa ca poti echivala un salar de 1200 net de acolo cu unul de 1500-1700 net in münchen de exemplu.
si in romania sunt familii sau oameni care traiesc cu salariul min pe economie, daca ei supravietuiesc poti si tu cu siguranta cu 1200 euro acolo.
dar incerc sa iti subliniez ceea ce si altii au zis, jobul si salariul asta nu e o posibilitate de a "face bani" in un timp scurt ci o usa deschisa spre un viitor in o tara in care este destul de greu sa intrii legal pe piata muncii.
bafta

Quote

O amica buna a fost acum cateva luni sa aiba grija de o femeie in varsta, dar in stare buna de sanatate, a fost mai mult companie decat ingrijire si a luat 1000E net, cu casa si masa asigurate, e adevarat intr-un oras mai mare, la Bremen. Dar totusi...cel putin teoretic, ea cu banii astia ramanea in mana in fiecare luna.
Ca ingrijitor medical cu specializare e alta mancare de peste. Daca nu, sunt povesti sau cazuri atat de izolate incat e mai probabil sa castigi la loto :D

Edited by sqryn, 14 March 2011 - 18:16.


#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnewuser_11, on 14th March 2011, 13:58, said:

In contract nu este specificat ca ulterior mi se mareste salariul, si nici nu este vreo intelegere scrisa de acest fel...de altfel nici nu cred ca ar putea sa scrie in vreun contract ca urmeaza sa fii promovat si sa ti se mareasca salariul. Asta pana la urma este pasul doi, si depinde de cum ma adaptez, cum evoluez etc. Deocamdata iau in considerare strict ce mi se ofera acum, acest salariu de 1800 brut, care poate fi pe 6 luni poate fi si pe un an, si ma intereseaza cum m-as descurca cu banii acestia, daca sunt sanse sa mai si raman cu ceva sau sunt exact cat sa pot supravetui...
Multam.


O amica buna a fost acum cateva luni sa aiba grija de o femeie in varsta, dar in stare buna de sanatate, a fost mai mult companie decat ingrijire si a luat 1000E net, cu casa si masa asigurate, e adevarat intr-un oras mai mare, la Bremen. Dar totusi...cel putin teoretic, ea cu banii astia ramanea in mana in fiecare luna.

Da-mi voie sa nu cred, desi poate e o baftoasa din nastere. Cunosdc foarte bine situatia, e cel mai mare venit net in domeniu, mai mult, pt munca putina, inteleg. Repet, cred ca suma e ajustata in sus de amica ta. Acum vad ca nu numai mie mi se pare trasa de par suma.

Edited by denky, 14 March 2011 - 22:09.


#15
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011
Aveti idee daca cei de la agentia de munca germana care se ocupa de permis iti contacteaza fostul angajator? In cererea pentru permis se trece numele ultimului angajator, si nu stiu exact care e procedura, ma gandesc sa nu ii contacteze sa se intereseze de ceva..habar nu am. Ideea este ca eu inca lucrez iar cei de aici nu stiu inca de plecarea mea.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stai linistit, nu au treaba aia din Germania cu angajatorul din Romania; totul merge la banda acolo, pac-pac doua priviri pe formularul ala, bagat in calculator ce-i de bagat, aprobat/neaprobat, urmatorul.

#17
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011
care este diferenta dintre "kaltmiete" si "warmmiete"? ma poate lamuri cineva?
mersi.

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Warmmiete e chiria care include și curent, apă, încălzire, etc (adică întreținerea). Kaltmiete e fără astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate