Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Salariile in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Corect, cu mentiunea ca de obicei curentul nu e inclus decit in conditiile "ghetto" (studentesti eventual ca suna mai frumos) unde nu ai decit o camera fara contor separat sau chestii de-astea. Si e considerabil mai scump decit in Romania...

#20
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
la sfirsitul anului se face o recalculare de impozit, si mai obtii niste bani si de acolo. de ex daca iti pastrezi si o adresa in ro ti se pot deconta banii de benzina pentru 4-5 drumuri pe an.. pastreaza orice chitanta

#21
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
in baza a ce?

#22
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Omule, daca nu esti inventatorul becului in persoana, brutul ala e ok pentru inceput. Ia-ti carte de bucate dupa tine :) Avantajul urias cand ajungi acolo printr-o firma, cu contract & all, e ca se ocupa ei de formalitati care, altminteri, pe langa ca ti-ar manca timp si n-ai sti de unde sa le apuci, te-ar aduce in situatia prozaica de-a da din maini incercand sa explici ceva unui functionar german.

Intereseaza-te neaparat de asigurarile medicale, cei de pe aici care stau acolo deja iti pot da mai multe detalii.

Inca o data iti zic, accepta. Eu am stat pe acolo o luna jumate incercand in disperare sa-mi gasesc job si, cum am o calificare doar medie, nu mi-a iesit, in special datorita permisului si datorita situatiei de rahat ca Germania e tata' lor in ce-mi caut eu (tipar), un fel de situatie cu castraveti si gradinar.

Soo.. capul sus si curaj, costul vietii acolo e surprinzator de mic, oricum imi inchipui ca nu pleci de aici din fo' vila din pipera si limuzina cu sofer la scara :)

Bafta mare! :)

#23
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011

View Postskandal, on 7th April 2011, 17:27, said:

Omule, daca nu esti inventatorul becului in persoana, brutul ala e ok pentru inceput. Ia-ti carte de bucate dupa tine :) Avantajul urias cand ajungi acolo printr-o firma, cu contract & all, e ca se ocupa ei de formalitati care, altminteri, pe langa ca ti-ar manca timp si n-ai sti de unde sa le apuci, te-ar aduce in situatia prozaica de-a da din maini incercand sa explici ceva unui functionar german.

Intereseaza-te neaparat de asigurarile medicale, cei de pe aici care stau acolo deja iti pot da mai multe detalii.

Inca o data iti zic, accepta. Eu am stat pe acolo o luna jumate incercand in disperare sa-mi gasesc job si, cum am o calificare doar medie, nu mi-a iesit, in special datorita permisului si datorita situatiei de rahat ca Germania e tata' lor in ce-mi caut eu (tipar), un fel de situatie cu castraveti si gradinar.

Soo.. capul sus si curaj, costul vietii acolo e surprinzator de mic, oricum imi inchipui ca nu pleci de aici din fo' vila din pipera si limuzina cu sofer la scara :)

Bafta mare! :)

:) Mersi...omule, asa am facut si iata-ma-s aci! Nu a fost mare bataie de cap, intr-adevar ei s-au ocupat cam de toate!



Apropo de asigurari medicale...sunt mari diferente de la o companie de asigurari la alta? Cum vi se pare AOK Plus ...daca ati auzit? Mersi!

Mai apelez inca o data la voi. Stie cineva care este numarul pt cost control la vodafone.de ? Este ceva gen *123# prin care sa iti raspunda cu un mesaj? Presupun ca optiune 'for english press 2' nu exista pe aici. Altfel, daca trebuie sa asculti robotul si sa mergi din aproape in aproape imi puteti spune care ar fi pasii?' Am mari probleme cu limba si nu stiu cum o fi prin alte orase dar aici greu gasesti pe cineva sa vorbeasca si ceva engleza...ma refer inclusiv la servicii gen banci, telefonie etc, ...nu exista alta limba decat germana!
Mi-am facut un cont pe site la ei....'MeinVodafone' dar nu am reusit nici acolo sa aflu ce ma interesa...

#24
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
suni de pe mobil pe mailbox si de ai mesaje lasate ti le povesteste mailboxu. numaru' de mailbox ar trebui sa fie salvat pe cardul de la vodafone primit. numarul e 5500. informatii la 1212.

#25
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011

View PostPengoon, on 24th May 2011, 15:38, said:

suni de pe mobil pe mailbox si de ai mesaje lasate ti le povesteste mailboxu. numaru' de mailbox ar trebui sa fie salvat pe cardul de la vodafone primit. numarul e 5500. informatii la 1212.

Imi spune ca nu am niciun mesaj. Dar nu cred ca este exact ce cautam eu. Eu am vorbit ceva mai mult si nu stiu cum sa aflu care e costul suplimentar , sa vad cate min mai am sau ceva de genul asta, cum era la cei din Romania.

#26
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asa ceva gasesti in "mein vodafone" sub "Kontostand&Rechnung" - "Rechnungsdetails" - "Verbindungsübersicht"
nu stiu daca exista vreun numar de telefon pentru asta.

#27
itguy

itguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2011
Probabil ca salariile difera destul de mult in functie de ce faci / la ce firma lucrezi. Eu ca inginer IT cu 4 experienta castig 6000 de euro brut in Bavaria.

#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postitguy, on 26th August 2011, 22:18, said:

Probabil ca salariile difera destul de mult in functie de ce faci / la ce firma lucrezi. Eu ca inginer IT cu 4 experienta castig 6000 de euro brut in Bavaria.

Si cu ce te ocupi exact? Si cu cat ramai net?

#29
itguy

itguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2011

View PostDev, on 26th August 2011, 22:24, said:

Si cu ce te ocupi exact? Si cu cat ramai net?

Programator C. Raman cu 3400 pe luna.

#30
newuser_11

newuser_11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2011

View Postitguy, on 26th August 2011, 22:37, said:

Programator C. Raman cu 3400 pe luna.

in Bavaria oricum sunt mai mari salariile, difera si la ei ca si la noi, de la o regiune la alta, nivelul salarial.

#31
topala_gustav

topala_gustav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.07.2007

View Postitguy, on 26th August 2011, 23:37, said:

Programator C. Raman cu 3400 pe luna.
Felicitari, ai un salariu foarte bun, 72k euro/an. Totusi nu inteleg de ce netul este asa de mic. In general in Germania netul reprezinta cam 70% din brut, si nu 60% ca in cazul tau.

#32
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
impozit progresiv
cu cat castigi mai mult cu atat te ard mai mult la salar :)
aia de primesc ajutor social de unde sa traiasca?

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttopala_gustav, on 29th August 2011, 11:32, said:

In general in Germania netul reprezinta cam 70% din brut, si nu 60% ca in cazul tau.
Hehe, daca ai Lohnsteuerklasse V (pe care ti-o pui de obicei daca partenerul cistiga (mult) mai bine ca tine) poti sa cistigi lejer sub 50%. Si asta fara sa iei vreo teapa de genul ca bifezi ca ai religie sau mai stiu eu ce.

#34
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008
Salut,
De ceva vreme am aplicat la un job in germania si acuma am primit oferta de la ei. Domeniul este IT quality assurance engineer. Eu am 3 ani experienta in domeniu, germana o  vorbesc la nivel mediu spre avansat si ceva certificari in domeniu.
Oferta lor este cam asa: 3000 euro gross, asigurare medicala si sick leave in primele 6 luni. Dupa grossul va fi de 3200 euro.
Eu sunt singur, locatia este in Lubeck la 60 km nord  de Hamburg.
Calculat netul este de 1900 euro. Este un salar decent pentru respectiva zona din Germania?

#35
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

View Postiiiiii84, on 21st September 2011, 23:05, said:

Calculat netul este de 1900 euro. Este un salar decent pentru respectiva zona din Germania?

Nu pot comenta salariul raportat la costul vietii din Germania.

DAR, daca dpdv profesional ai experienta relevanta in QA, mai ales in implementarea conceptului de testare automatizata cu specializare pe testare functionala, performanta, securitate folosing solutii de gen HP QualityCenter, LoadRunner, WinRunner (sau cum se mai numesc acum) sau IBM Rational Quality Manager, Functional Tester, Performance Tester, AppScan sau echivalent, pot sa iti spun cu certitudine ca salariul oferit este mult, mult prea mic.

In Bucuresti, cu o asemenea experienta ai putea obtine un salariu de 1500 EUR net.

Gandeste-te bine daca beneficiile profesionale si personale potentiale fac sa merite sa accepti oferta respectiva.

#36
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 18.01.2008

View Postalgorab, on 22nd September 2011, 05:31, said:

Nu pot comenta salariul raportat la costul vietii din Germania.

DAR, daca dpdv profesional ai experienta relevanta in QA, mai ales in implementarea conceptului de testare automatizata cu specializare pe testare functionala, performanta, securitate folosing solutii de gen HP QualityCenter, LoadRunner, WinRunner (sau cum se mai numesc acum) sau IBM Rational Quality Manager, Functional Tester, Performance Tester, AppScan sau echivalent, pot sa iti spun cu certitudine ca salariul oferit este mult, mult prea mic.

In Bucuresti, cu o asemenea experienta ai putea obtine un salariu de 1500 EUR net.

Gandeste-te bine daca beneficiile profesionale si personale potentiale fac sa merite sa accepti oferta respectiva.

In ultima perioada m-am axat doar pe testarea manuala, dar am intercationat si cu testarea automata cca 6-7 luni. Fata de ce am momentan in Iasi 800 euro este un plus. Toti prietenii m-au incurajat sa ma duc si daca nu e ok sa ma intorc... Grea decizie..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate