Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

fonturi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005
Salut.Aveti idee de unde sa descarc si eu fonturi romanesti pentru mac????

#2
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Use Google or use "Search" from Softpedia.

:rolleyes:

Edited by Krumel, 31 August 2005 - 18:24.


#3
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

maruselu, on Aug 31 2005, 16:54, said:

Salut.Aveti idee de unde sa descarc si eu fonturi romanesti pentru mac????

<{POST_SNAPBACK}>




No results found  
<_<

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
ia vezi aici... cu atentie

http://forum.softped...p?showforum=173

#5
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

dacuburebista, on Sep 1 2005, 09:33, said:


Poti sa-mi spui ca sunt greu de cap dar sincer sa fiu sunt atatea pareri in posturile astea incat nu m-am putut dumiri pe care sa merg.
Nu pot sa cred ca pentr a putea scrie cu diacritice trebuie sa ne apucam acum sa modificam fiecare font ( sa ne gandim ca sunt atatea fonturi si am isi la pensie daca le-am romaniza pe toate)
Deci ar trebui sa existe si o cale mai usoara, nu? :)
Idee este ca tr sa existe deja fonturi facute pentru macintosh cu diacritice corecte pe ele.
Pur si simplu nu concep sa ma apuc sa modific fiecare font in parte. <_<

#6
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:D

welcome in the real world...

#7
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Uite aici vreo doua...

#8
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

dacuburebista, on Sep 1 2005, 11:04, said:

:D

welcome in the real world...

<{POST_SNAPBACK}>

Stie cineva cum sa interpretez codul dupa care este numerotata tastatura?
Intreb asta pentru ca intr-un font sh nu vrea sa apara desi el exista in font.
Ma gandeam ca poate nu e pus pe tasta care trebuie. Dar nici nu stiu pe care tasta sa-l pun si in ideea asta as vrea sa stiu cum este numerotata tastatura.

#9
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

maruselu, on Sep 1 2005, 11:00, said:

Idee este ca tr sa existe deja fonturi facute pentru macintosh cu diacritice corecte pe ele.
Pur si simplu nu concep sa ma apuc sa modific fiecare font in parte.

toate fonturile "pro" contin caractere romanesti. ca sa ai acces la ele comuti tastatura pe romaneste (o activei in System Preferences-> International)
atentie: merg doar in programele ce suporta unicode. din pacate pe osX doar cele de la adobe, safary, maileru', ym, si alte cateva. promisiuni de la quark pt versiunea 7.
fonturile "pro" le gasesti in adobe font folio 10 (parca si in 9, nu bag mana in foc)

alta metoda sa faci aplicatia sa mearga cu diacritice chair daca nu e unicode ready e sa remapezi caracterele. uzual am observat multi useri ce folosesc pt remapare urmatoarele:
ș  = alt + s
ț = alt + t
ă = alt + a
î = alt + i + i
â = alt + i + a
capitals cu shift'ul, binenteles
codul de mapare a tastaturii e macos roman, softul fontlab.

#10
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

@lcor, on Sep 1 2005, 15:35, said:

toate fonturile "pro" contin caractere romanesti. ca sa ai acces la ele comuti tastatura pe romaneste (o activei in System Preferences-> International)
atentie: merg doar in programele ce suporta unicode. din pacate pe osX doar cele de la adobe, safary, maileru', ym, si alte cateva. promisiuni de la quark pt versiunea 7.
fonturile "pro" le gasesti in adobe font folio 10 (parca si in 9, nu bag mana in foc)

alta metoda sa faci aplicatia sa mearga cu diacritice chair daca nu e unicode ready e sa remapezi caracterele. uzual am observat multi useri ce folosesc pt remapare urmatoarele:
ș  = alt + s
ț = alt + t
ă = alt + a
î = alt + i + i
â = alt + i + a
capitals cu shift'ul, binenteles
codul de mapare a tastaturii e macos roman, softul fontlab.

<{POST_SNAPBACK}>



OK. am inteles dar eu voiam sa stiu cum se numeroteaza tastatura pentru ca am modificat un font in fontolab si "sh" nu stiu unde sa-l pun pentru ca pe tasta de "sh" nu este. Inteleg ca trebuie sa-l pun eu acolo dar nu stiu exact codurile dupa care este organizata tastatura.(acolo exista mai multe criterii: nume, unicod, cod de pagina, index)

#11
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

maruselu, on Sep 2 2005, 08:33, said:

OK. am inteles dar eu voiam sa stiu cum se numeroteaza tastatura pentru ca am modificat un font in fontolab si "sh" nu stiu unde sa-l pun pentru ca pe tasta de "sh" nu este. Inteleg ca trebuie sa-l pun eu acolo dar nu stiu exact codurile dupa care este organizata tastatura.(acolo exista mai multe criterii: nume, unicod, cod de pagina, index)

<{POST_SNAPBACK}>



Si am mai patin una: am modificat un font, in corel il arata in preview, dar daca il selectez se blocheaza. Daca in illustrator vreau sa scriu cu acelasi font modificat cu diacritice, nu se blocheaza dar nu are diacritice (sau probabil sunt pe alte taste si nu inteleg de ce).
Ideea este ca nici la alte fonturi pe care in corel am diacritice in illustrator nu am deloc.
PLS help

#12
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

maruselu, on Sep 2 2005, 08:33, said:

OK. am inteles dar eu voiam sa stiu cum se numeroteaza tastatura pentru ca am modificat un font in fontolab si "sh" nu stiu unde sa-l pun pentru ca pe tasta de "sh" nu este. Inteleg ca trebuie sa-l pun eu acolo dar nu stiu exact codurile dupa care este organizata tastatura.(acolo exista mai multe criterii: nume, unicod, cod de pagina, index)

<{POST_SNAPBACK}>


doua posibilitati:
ori pui fontlab'ul sa'ti afiseze format unicode, te duci in meniu file->font info (command + f) si la sectiunea 'encoding and unicode' ii spui ca suporta 'latin 1', 'latin 2', te intorci in fereastra princiala a fontului, la encoding alegi 'latin extended' si apar acolo locatiile pt ș si ț

a doua:
lasi fontul in names (in fontlab), codarea macos roman, si apesi combinatia de taste unde vrei sa pui diacriticul: alt + a pt ă, etc. fontlab'ul te duce la caracterul respectiv si'ti pui acolo diacriticul facut de tine. in felul asta ai diacritice si in aplicatiile ce nu suporta unicode.

#13
@lcor

@lcor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.06.2005

maruselu, on Sep 2 2005, 09:16, said:

Si am mai patin una: am modificat un font, in corel il arata in preview, dar daca il selectez se blocheaza. Daca in illustrator vreau sa scriu cu acelasi font modificat cu diacritice, nu se blocheaza dar nu are diacritice (sau probabil sunt pe alte taste si nu inteleg de ce).
Ideea este ca nici la alte fonturi pe care in corel am diacritice in illustrator nu am deloc.
PLS help

<{POST_SNAPBACK}>



in ceea ce priveste corelul nu pot sa te ajut. pur si simplu varianta pt. mac e prost facuta. am renuntat la el de mult. daca tii neaparat la corel lucreaza pe pc.

#14
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

@lcor, on Sep 2 2005, 13:21, said:

in ceea ce priveste corelul nu pot sa te ajut. pur si simplu varianta pt. mac e prost facuta. am renuntat la el de mult. daca tii neaparat la corel lucreaza pe pc.

<{POST_SNAPBACK}>


Am intels. Asta e. Merci mult de tot.Sper sa ma descurc.

#15
maruselu

maruselu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.03.2005

@lcor, on Sep 2 2005, 13:18, said:

doua posibilitati:
ori pui fontlab'ul sa'ti afiseze format unicode, te duci in meniu file->font info (command + f) si la sectiunea 'encoding and unicode' ii spui ca suporta 'latin 1', 'latin 2', te intorci in fereastra princiala a fontului, la encoding alegi 'latin extended' si apar acolo locatiile pt ș si ț

a doua:
lasi fontul in names (in fontlab), codarea macos roman, si apesi combinatia de taste unde vrei sa pui diacriticul: alt + a pt ă, etc. fontlab'ul te duce la caracterul respectiv si'ti pui acolo diacriticul facut de tine. in felul asta ai diacritice si in aplicatiile ce nu suporta unicode.

<{POST_SNAPBACK}>


Din pacate @lcore nu ma descurc. Am procedat asa cum ai spus tu: in fontlab, am lasat pe Macintosh roman - names; cand apas "?" de exemplu in Fontlab se duce pe "?" dar in corel de exemplu nu.La celelalte caractere speciale (in afara de "?") toate merg de minune. Am incercat sa citesc manualul fontolabului dar e complicat si oricum nu am timp sa studiez 800 de pagini cu asa ceva. Daca ai idee ce se intampla astept   :worthy: smerit un raspuns.
Merci inca o data.

#16
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Pentru codarea MacRoman e mai bun Fontofrapher

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate