Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Ubuntu 11.10 a.k.a. Oneiric Ocelot

- - - - -
  • Please log in to reply
417 replies to this topic

#91
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Or fi stiind ei ceva...probabil aplicatiile pe 64 bit nu sunt suficient polishate.

#92
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Acum l-am instalat si eu sa vedem daca e vreo schimbare in afara de interfata asta care ma inebuneste si trebuie sa scap de ea: sudo apt-get install gnome-session-fallback

#93
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Vad ca nu mi-a aparut nici un update odata cu lansarea oficiala.
Eu am facut rost de un build, un fel de RC. O fi bine?

#94
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
bogdan2011: Verifica MD5sum pe pagina oficiala. Si eu l-am luat ieri de pe SP dar e acelasi disc, asa ca nu am nici un update.
http://releases.ubuntu.com/oneiric/
pentru i386 desktop ar trebui sa fie:
c396dd0f97bd122691bdb92d7e68fde5 *ubuntu-11.10-desktop-i386.iso

Pana acum m-am distrat cam asa:

Descarcat de pe SP azi dimineata (dimineata la mine) pe pagina oficiala inca nu era.
Instalat in Vbox - fara probleme. Se misca cam greoi, chiar si in gnome classic sau Ubuntu 2d.
So...next.

Masina de joaca laptoc Compaq Presario CQ56
- Facut stic bootibil cu startup disk creator dintr-insul (montat sticul in vbox) - OK
- Bootat de pe stic, conectat wifi - OK, nu a carait nimic scarboasa de placa
- Instalat de pe stic (ca live media) pe HDD pe USB ostenit de 20 GB - OK, nema problemu....sorry shogune, l-am pus in locul mandrivei, e singurul hdd pe care il am la indemana pentru joaca
    (aici ca o paranteza, pe parcursul instalarii m-a amuzat faza cu take your foto, deci camera web functioneste pe live media)
- bootat fara probleme, se misca acceptabil cu unity.

Impresii preliminare:
- instalarea de pe si pe USB merge, bugurile par rezolvate
- se instaleaza destul de repede, installer aerisit
- hardware ok pt tigaia mea, vezi posturi anterioare cu necazurile wifi si webcam (inca nu am testat si dupa instalare webcamul)
- mi-a placut ca a tinut minte setarile de la instalare pt wifi
- booteaza destul de frumos, login managerul e simplut si elegant
- unity inca ma sacaie, pentru gustul meu ar mai trebui ceva optiuni si trebuie sa imi aduc aminte sau sa descopar cum micsorez saracia aia de cum ii zice din lateral, ma enerveaza la culme icoanele alea cat ochiul vacii
- unity e mai bine pus la punct, se misca mult mai natural. urmeaza sa testez si 2d / classic. pare un pic mai comprehensibil fata de versiunile anterioare
- notificarile la baschee apar ca proastele in aproape mijlocul pajinii in loc sa stea la locul lor in dreapta sus...sa vad daca se intampla la fel si cu restul notificarilor. Aaa...da...si sa aiba saracia aia de notifiari un X de inchis, nu sa se 'umbreasca' doar cand pui mousul pe dansa.
- dash a mai evoluat...inca mai are scapari, ar fi fain sa tina minte pe unde ai umblat, dar e mult mai bine structurat
- tv-maxe de pe ppa-ul v3n3rix merge brici
- nu pot sa dezactivez touchpadul si asta ma enerveaza la culme, ar fi cool de implementat o optiune la sectiunea respectiva (mouse and touchpad) ca sa nu stau sa caut scripturi


Sii...momentan cam atat, urmeaza sa ii dau in plita.
Concluzie finala preliminara:

S-a maturizat mult, felicitari Canonical, pare ca sunt pe drumul cel bun. Mai e de lucru, poate LTS sa fie intr-adevar ceva reusit, momentan inca nu ma convinge decat asa...de fun.

LE - fac ceva pe site-ul SP cu fonturile lui puchinoase, iar trebuie sa import fonturile micromoale ca sa citesc si eu ca lumea pe r**ul asta de forum. Rusine...sunteti in gasca cu bill.

Edited by ear1976, 14 October 2011 - 01:37.


#95
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
A preliminary chaotic screenshot, dupa ceva ajustari:
Attached File  Screenshot_at_2011_10_13_22_04_16.png   442.87K   74 downloads

Nu e de desktop ca nu am umblat acolo, asa ca poza aici isi are locul

si inca fo doua:

Attached File  Screenshot_at_2011_10_13_22_17_42.png   593.61K   43 downloads

Attached File  Screenshot_at_2011_10_13_22_20_29.png   300.73K   49 downloads

Cu ocazia asta, uitandu-ma la poze, am vazit ca swap am 0 din 0...desi sigur am partitie swap de un giga. Must search...da' dupa juma de sticla de coniac si cca 5 ore de esperimente...nu ma ating de dansa, vede ea maine :D
Preliminaru conclosion doi:
Mi-am gasit jucarica...funny funny! Asteptam adrenalina ca sa ma convinga.

Edited by ear1976, 14 October 2011 - 03:28.


#96
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Iote colea cum sa ai Gnome2 UI  http://piecesoflint....-to-your-needs/

#97
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Ba...gnome stiu cum sa cum ce vrea je...mie zi-mi cum fac ochiu vacii sa se inchida. Macar la jumate....

Edited by ear1976, 14 October 2011 - 04:57.


#98
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Acu fac si moi live update dar pare sa dureze o vesnicie. Daca aflii cum le face bara aia la un 10% sau cum se poate muta jos, sa lasi de stire.

#99
spectrumsky

spectrumsky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 10.12.2006

View Postopo, on 14th October 2011, 05:20, said:

Daca aflii cum le face bara aia la un 10% sau cum se poate muta jos, sa lasi de stire.

Daca te referi la a micsora icoanele din bara unity, si implicit si dimensiunea ei, ai in compiz config, la unity plugin, optiunea sa faci icoanele mai mici si se va redimensiona si bara. Nu mai am acuma interfata unity sa gasesc exact cum ii zice la optiune, dar e acolo. Am pus aseara kde, sa incerc si noutatile din Kubuntu 11.10.

#100
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Unity se poate customiza, destul de mult,  instaland Compizconfig-settings-manager;

http://www.youtube.c...u/0/ivMj6X7Gv5g


Ubuntu 11.10 este o ditributie reusita.

Edited by Sakara, 14 October 2011 - 08:56.


#101
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

Quote

bogdan2011: Verifica MD5sum pe pagina oficiala. Si eu l-am luat ieri de pe SP dar e acelasi disc, asa ca nu am nici un update.
http://releases.ubuntu.com/oneiric/
pentru i386 desktop ar trebui sa fie:
c396dd0f97bd122691bdb92d7e68fde5 *ubuntu-11.10-desktop-i386.iso
Pai de ce să-l mai verific cand e deja instalat și rulează acum?

Quote

- unity inca ma sacaie, pentru gustul meu ar mai trebui ceva optiuni si trebuie sa imi aduc aminte sau sa descopar cum micsorez saracia aia de cum ii zice din lateral, ma enerveaza la culme icoanele alea cat ochiul vacii
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Quote

LE - fac ceva pe site-ul SP cu fonturile lui puchinoase, iar trebuie sa import fonturile micromoale ca sa citesc si eu ca lumea pe r**ul asta de forum. Rusine...sunteti in gasca cu bill.
Nu :) Du-te în Firefox, Edit, Preferences, Content - Advanced: la Serif si Sans Serif alege Ubuntu, la monospace Ubuntu Mono.
Debifează "Allow pages bla bla", da-i Ok apoi du-te la about:config, caută "font" și în lista aia caută "font.name.serif.x-central-euro". Dă-i dublu clic și scrie "Ubuntu". Și gata.

#102
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010
L-am instalat si eu ieri - intr-adevar multumit de el.. dar as vrea sa trec la versiunea ''clasic'' - in versiune 11.04 se putea intra dupa login.. acum ar trebui sa mearga cu c-da de mai jos?
sudo apt-get install gnome-session-fallback
Sau cum scap de unity?!

#103
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010

View Posttiriflisca, on 14th October 2011, 11:33, said:

L-am instalat si eu ieri - intr-adevar multumit de el.. dar as vrea sa trec la versiunea ''clasic'' - in versiune 11.04 se putea intra dupa login.. acum ar trebui sa mearga cu c-da de mai jos?
sudo apt-get install gnome-shell
Sau cum scap de unity?!


#104
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Postbogdan2011, on 14th October 2011, 10:23, said:

Pai de ce să-l mai verific cand e deja instalat ?i rulează acum?

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Nu :) Du-te în Firefox, Edit, Preferences, Content - Advanced: la Serif si Sans Serif alege Ubuntu, la monospace Ubuntu Mono.
Debifează "Allow pages bla bla", da-i Ok apoi du-te la about:config, caută "font" ?i în lista aia caută "font.name.serif.x-central-euro". Dă-i dublu clic ?i scrie "Ubuntu". ?i gata.

Tot fac ceva pe fonturile lor puchinoase, oricum am rezolvat-o cu mscorefont si ceva clicuri pe acolo...nici eu nu mai stiu ce setari am facut, da ideea e ca fac ceva pe astia cu site-urile lor optimizate pentru micromoale.
Credeam ca vrei sa verifici daca imaginea de pe care ai instalat e aceeasi cu cea iesita oficial, de aia am zis de md5...update-uri las ca o sa vina ele singure.

View Posttiriflisca, on 14th October 2011, 12:33, said:

L-am instalat si eu ieri - intr-adevar multumit de el.. dar as vrea sa trec la versiunea ''clasic'' - in versiune 11.04 se putea intra dupa login.. acum ar trebui sa mearga cu c-da de mai jos?
sudo apt-get install gnome-session-fallback
Sau cum scap de unity?!

Vezi ca in fereastra de login ai o 'roata' langa fieldul unde introduci parola, click pe ea...te loghezi cu unity 2d, logout si dupaia o sa ai acolo si optiunile pentru gnome classic (sau or fi aparut la mine dupa ce am instalat compiz-config si gnome-tweak care propabil au ca dependinta session-fallback?...tre sa rascolesc un pic sa ma dumiresc, acu ma doare capul, am nevoie de fo trei litri de cafea)

Edited by ear1976, 14 October 2011 - 13:14.


#105
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
masa pe gheata, ca facui upgrade si nu pot sa ma loghez adica ia parola, da sa intre in cont si revine la partea de loghin. Am vazut ca mai sunt si altii care au partitia de Home criptata ca au acceasi problema.   Fuck it.
Pot la intru de pe cont de guest fara probleme

#106
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View Postcostables, on 13th October 2011, 22:08, said:

Acum l-am instalat si eu sa vedem daca e vreo schimbare in afara de interfata asta care ma inebuneste si trebuie sa scap de ea: sudo apt-get install gnome-session-fallback

Mai bine îmi bag un băț in nas și-l rotesc până apare Steam nativ linux decât să folosesc gnome-session-fallback.
Unity in 11.10 e destul de "snappy". Personal îmi place mai mult gnome-shell după o perioadă pe Fedora 15,am instalat ieri Ubuntu și am vrut să-mi pun shellu,din păcate driveru ati f*te toată interfața.
Oricum,
Ubuntu Software Center e o frumusețe.
Unity e rapid față de 11.04.
In 12.04 aștept integrare completă unity în System Settings pentru costumizare completă fără instalare ccsm.

Edited by Gh3r0m, 14 October 2011 - 13:38.


#107
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Made it.
bug-ul lu masa de lightdm

 sudo dpkg-reconfigure gdm

Edited by opo, 14 October 2011 - 13:50.


#108
tiriflisca

tiriflisca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 17.06.2010

View Postopo, on 14th October 2011, 13:30, said:

masa pe gheata, ca facui upgrade si nu pot sa ma loghez adica ia parola, da sa intre in cont si revine la partea de loghin. Am vazut ca mai sunt si altii care au partitia de Home criptata ca au acceasi problema.   Fuck it.
Pot la intru de pe cont de guest fara probleme
Aceeasi problema am avut-o si eu cand am facut upgrade acu 2 saptamini la Ubuntu 11.04 si am reusit sa intru in recovery. si repair broken pakages.. sau ceva de genul..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate