Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6343 replies to this topic

#91
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postcristiflb, on 13th January 2012, 20:48, said:

Apoi am si categoria II,semanate mai tarziu care nu e rasarit uniform.

Ce se poate face in cazul, celui rasarit neuniform sau nerasarit pe anumite portiuni? Sunt si eu in aceeasi situatie.
Ma tot intreb, economic, ce este mai indicat, sa continuam cu etapele specifice care urmeaza pentru cultura graului, (care personal mi se pare compromis aprox 40%), sau sa renunt, urmand ca la primavara sa semanam o alta cultura (porumb)?

#92
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 14th January 2012, 20:57, said:

Salut, lucrez cu Agricover(daca da a reclama se poate sterge), au avut preturi bune la samanta de grau. In toamna am sa caut pre-baza, daca gasesc la pret bun va dau de stire.
Multumim!

Quote

Aa, si ma refeream la tavalugirea de primavara, atunci cand se descalta graul de la fenomenul inghet-dezghet. :)

Apropo, prin ce zona a tarii activati?

Poate o sa avem parte de ceva zapada ca sa nu fie descaltat prea tare in primavara.

Eu sunt din NE, jud.Iasi.

Pelasg said:

Ce se poate face in cazul, celui rasarit neuniform sau nerasarit pe anumite portiuni? Sunt si eu in aceeasi situatie.
Ma tot intreb, economic, ce este mai indicat, sa continuam cu etapele specifice care urmeaza pentru cultura graului, (care personal mi se pare compromis aprox 40%), sau sa renunt, urmand ca la primavara sa semanam o alta cultura (porumb)?
Eu zic sa asteptam sa vedem cum arata pana in martie,  atunci trebuie decis daca ii dai ingrasamant si continui sa nu.  Eu inca sper sa-mi scot cheltuielile de pe aceste parcele, nu mai mult. Mai ales ca e primul an in care le-am luat in arenda si trebuiesc "vindecate".

#93
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postcristiflb, on 16th January 2012, 19:36, said:

Eu sunt din NE, jud.Iasi.


Ma uitam pe certificatul de calitate si producator apare SC PANIFCOM IASI, ai auzit de ei?

#94
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postcristiflb, on 16th January 2012, 19:36, said:

Multumim!



Poate o sa avem parte de ceva zapada ca sa nu fie descaltat prea tare in primavara.

Eu sunt din NE, jud.Iasi.


Eu zic sa asteptam sa vedem cum arata pana in martie,  atunci trebuie decis daca ii dai ingrasamant si continui sa nu.  Eu inca sper sa-mi scot cheltuielile de pe aceste parcele, nu mai mult. Mai ales ca e primul an in care le-am luat in arenda si trebuiesc "vindecate".
Am fost ieri si am dat ingrasamint pe griu a jale anul asta .

#95
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 17th January 2012, 08:16, said:

Ma uitam pe certificatul de calitate si producator apare SC PANIFCOM IASI, ai auzit de ei?
Da, stiu ca au si brutarii in Iasi. Inca nu am interactionat cu ei, nu stiam ca produc seminta.

#96
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011
Problema mare cu graul la mine in zona. Dupa ce ca a rasarit ca vai de el, acum il darama gerul. E foarte mic, firav, rar, zapada nu e de loc...

#97
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postrhdghdhs, on 30th January 2012, 18:15, said:

Problema mare cu graul la mine in zona. Dupa ce ca a rasarit ca vai de el, acum il darama gerul. E foarte mic, firav, rar, zapada nu e de loc...
Nu numai la tine colegu,am trecut pe la un ogor[la sosea]cu griu, , zapada ioc, griul care si asa era ca vai de el ars tot de ger daca nu ninge sau nu ploua se alege praful si de culturile de primavara , pamintul este uscat asa ca nu v-a degera si la primavara o sa semanam in bolovani cit capul nostru,

#98
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postrhdghdhs, on 30th January 2012, 18:15, said:

Problema mare cu graul la mine in zona. Dupa ce ca a rasarit ca vai de el, acum il darama gerul. E foarte mic, firav, rar, zapada nu e de loc...
colegule din ce zona esti ?
la mine o tarla arata foarte foarte bine si acu a nins e zapada pana la genunchi insa o tarla a fost batjocorita de oi si nu stiu ce va fi acolo sunt insa unele ogoare vai de capul lor depinde cum si cand a fost semanat

#99
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

View Postvasiuca, on 30th January 2012, 20:35, said:

colegule din ce zona esti ?
la mine o tarla arata foarte foarte bine si acu a nins e zapada pana la genunchi insa o tarla a fost batjocorita de oi si nu stiu ce va fi acolo sunt insa unele ogoare vai de capul lor depinde cum si cand a fost semanat

eu am ferma in ialomita, intre urziceni si slobozia si a fost tragic in toamna. dupa aratura au iesit bolovani cat roata de la tractor si au putut semana doar cei care au avut arat din timp, imediat dupa floare. dar si acolo doar 25% are sanse sa infrateasca, restul sunt doar ace, acolo unde a rasarit. spunea cineva ca a intors 100 de ha de rapita deja

andrei

#100
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011

View Postvasiuca, on 30th January 2012, 20:35, said:

colegule din ce zona esti ?
la mine o tarla arata foarte foarte bine si acu a nins e zapada pana la genunchi insa o tarla a fost batjocorita de oi si nu stiu ce va fi acolo sunt insa unele ogoare vai de capul lor depinde cum si cand a fost semanat

Sunt in s-v tarii, pana acum nu a fost deloc zapada, doar ger, -13 noaptea si -7 ziua. De azi sa pus zapada serios, acum e pana la genunchi.

#101
ion65

ion65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.02.2012
Stie cineva de unde se poate cumpara samanta de grau spelta?

#102
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007
La mine este dezastru! Mai pot face ceva?

Attached Files



#103
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
adevarul este ca in anul acesta vom avea o criza .. si nu se va ori aici.

#104
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011

View PostPelasg, on 4th March 2012, 18:23, said:

La mine este dezastru! Mai pot face ceva?

Si ce faci, ii dai azotul?

#105
Pelasg

Pelasg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 15.04.2007

View Postrhdghdhs, on 4th March 2012, 20:21, said:

Si ce faci, ii dai azotul?

Nu stiu ce sa fac!

#106
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
CONTROLUL STARII DE VEGETATIE

#107
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cam asa arata la mine, sub zapada e un strat de gheata de 2-3cm, sper sa nu afecteze in vreun fel.

#108
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 6th March 2012, 12:39, said:

Cam asa arata la mine, sub zapada e un strat de gheata de 2-3cm, sper sa nu afecteze in vreun fel.
Asemanator e si la mine. Unde s-a topit zapada au fost iepurii si au mancat un pic frunzele

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate