Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6343 replies to this topic

#73
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postmanu9000, on 22nd December 2011, 12:16, said:

imi puteti spune cand este cel mai indicat sa dau cu azot la grau?este primul an cand pun si nu sunt sigur

In mustul zapezii (februarie martie), cand zapada s-a topit si nu exista pericolul spalarii ingrasamantului.
Si daca e cazul, mai dai o doza foliar, concomitent cu erbicidatul.

#74
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postmanu9000, on 22nd December 2011, 12:16, said:

imi puteti spune cand este cel mai indicat sa dau cu azot la grau?este primul an cand pun si nu sunt sigur
Eu nu am fertilizat la semanat deoarece nu am avut bani ,acum am bani dar nu am ce fertiliza ,griul este semanat din octombrie dar nu a rasarit nu stiu ce sa fac cred ca ii ard trei saci de complex la hectar si am sa mai vad,  daca nu il intorc la primavara.

#75
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postarmandoaxinia, on 22nd December 2011, 18:00, said:

ii ard trei saci de complex

Evaziv raspuns.
18-46-0, 3x15, 20-20-0...sau de care?

#76
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011

View Postkatlin, on 22nd December 2011, 17:10, said:

Evaziv raspuns.
18-46-0, 3x15, 20-20-0...sau de care?
3 x 15.

#77
manu9000

manu9000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.09.2010

View Postrand, on 22nd December 2011, 14:00, said:

In mustul zapezii (februarie martie), cand zapada s-a topit si nu exista pericolul spalarii ingrasamantului.
Si daca e cazul, mai dai o doza foliar, concomitent cu erbicidatul.



merci pt raspuns

#78
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
O mica intrebare.
Am o punga cu grau doar sa seaman cam 1metru patrat de grau. Vreau doar sa-mi pastrez samanta mea in fiecare an; asa de backup.
Cand e mai bine sa seaman. Aici in Georgia nu ingheata iarna foarte tare si nu foarte multe zile.
Sa seaman toamna sau primavara devreme.

Asta e graul. nici nu stiu daca arata bine sau nu. nu ma pricep.

Attached File  Z_RED_WHEAT_2T.jpg   76.48K   135 downloads

L-am cumparat de aici http://www.mypatriot...z_red_wheat.htm

Edited by dinpoplaca, 22 December 2011 - 20:17.


#79
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdinpoplaca, on 22nd December 2011, 20:15, said:

O mica intrebare.
Am o punga cu grau doar sa seaman cam 1metru patrat de grau. Vreau doar sa-mi pastrez samanta mea in fiecare an; asa de backup.
Cand e mai bine sa seaman. Aici in Georgia nu ingheata iarna foarte tare si nu foarte multe zile.
Sa seaman toamna sau primavara devreme.

Asta e graul. nici nu stiu daca arata bine sau nu. nu ma pricep.

Attachment Z_RED_WHEAT_2T.jpg

L-am cumparat de aici http://www.mypatriot...z_red_wheat.htm
Daca e grau de toamna, toamna.... daca e de primavara, in prima urgenta, primavara.
Daca este de toamna si il semeni primavara si nu prinde un ger, nu se face

#80
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Multumesc. Chestia e ca nu stiu de care e.

#81
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdinpoplaca, on 22nd December 2011, 21:19, said:

Multumesc. Chestia e ca nu stiu de care e.
Intreaba-i pe vanzatori... dar la o punga poti sa experimentezi si tu, jumate toamna, jumate primavara si vezi ce iese. Nu pierzi nimic.
Oricum, din cate vad, tot grau "industrial " este. Cel neameliorat are o samanta mai neagra,

#82
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
am intrat pe siteul producatorilor http://www.handypant...ting-seed/wheat
si ei spun ca e organic. Ei explica ca organic inseamna ca, cei care au crescut graul nu au pus chimicale pe pamantul unde au crescut graul de mai mult de 10 ani. Asta e conditia  sa te certifice ca producator organic in  America.

Nici aici nu dau informatii cand sa-l semeni.

"Then there are certified organic wheatberries: Certified organic wheatberries are the same as organic in that the wheat is grown by farmers who have not used chemicals on their land for over ten years. The difference is the certification. If a wheat is organic and you grow it in organic soil, it will have the necessary organisms in the soil to help it assimilate the minerals properly. Organic produce should also have the organism on it which produces cobalamin (B-12)"

Aici spun ca, daca graul e crescut in pamant neatins de chimicale atunci pamantul contine microorganisme care ajuta graul sa asimileze mineralele din pamint asa cum trebuie. Asta poate ca ii ajuta si pe cei care produc cu ajutorul chimicalelor.

Edited by dinpoplaca, 22 December 2011 - 21:43.


#83
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cum evolueaza graul? O sa fie ceva recolta la vara? Eu am vazut spre Turda ( cred ca cei de la Transavia au semanat) ca este foarte slab. Rasarit rar, slab inradacinat, neinfratit.

Edited by rand, 12 January 2012 - 12:29.


#84
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
La mine a iesit tot numai ca nu a infratit insa am fost inspirat si am semanat o norma mai mare de samanta/ha si am folosit baza, sper sa fie ceva de recoltat. Insa ma uit prin jur si e jale, mult n-a rasarit sau de-abia acum incolteste.

#85
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postrand, on 12th January 2012, 12:29, said:

Cum evolueaza graul? O sa fie ceva recolta la vara? Eu am vazut spre Turda ( cred ca cei de la Transavia au semanat) ca este foarte slab. Rasarit rar, slab inradacinat, neinfratit.
Astazi cea mai buna parcela arata cam asa:
[ http://img32.imageshack.us/img32/2584/dscn2737p.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us


Asta e din cele mai dezvoltate.
Apoi am si categoria II,semanate mai tarziu care nu e rasarit uniform.
Si mai e si III care nu a rasarit.
Din pacate in zona din septembrie nu a fost nici o ploaie notabila, doar cate 1-5 l/mp. Daca o sa fie ceva precipitatii eu zic ca o fie ceva de recoltat, clar nu la nivelul anului trecut.

La fel ca si Katlin am folosit o norma mai mare de samanta, insa nu am putut sa pun baza. Apropo ce soi ai pus si cat a costat, daca nu sunt indiscret :rolleyes:

#86
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Exact asa il am, ca in poza ta, am mers anul asta numai pe soiuri romanesti, respectiv Glosa baza la 1.8 ron/kg si Dropia baza 1.9/kg fara tva(taxare inversa).
Am si o parcela de 30ha cu Tisa, ceva romanesc produs de Grivco de care am fost multumit si am folosit din recolta, tratat si selectat corespunzator.

#87
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postkatlin, on 13th January 2012, 22:06, said:

Exact asa il am, ca in poza ta, am mers anul asta numai pe soiuri romanesti, respectiv Glosa baza la 1.8 ron/kg si Dropia baza 1.9/kg fara tva(taxare inversa).
Am si o parcela de 30ha cu Tisa, ceva romanesc produs de Grivco de care am fost multumit si am folosit din recolta, tratat si selectat corespunzator.
Cam asa ar fi trebuit sa fie in noiembrie...:(
Problema pe care am vazut-o pe aici este ca nu a reusit nici sa inradacineze bine, daca vine  frigul, inghet-dezghet cam ramane cu radacinile in aer la iesirea din iarna.

Edited by rand, 13 January 2012 - 22:37.


#88
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postrand, on 13th January 2012, 22:33, said:

daca vine  frigul, inghet-dezghet cam ramane cu radacinile in aer la iesirea din iarna.

O tavalugire ar rezolva oarecum problema, poate nu va fi nevoie, pe mine ma ingrijoreaza cantitatea de precipitatii cazuta pana acum. Am arat la cineva si la 25cm scotea pamant uscat, nu-i a bine.

#89
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 14th January 2012, 08:17, said:

O tavalugire ar rezolva oarecum problema, poate nu va fi nevoie, pe mine ma ingrijoreaza cantitatea de precipitatii cazuta pana acum. Am arat la cineva si la 25cm scotea pamant uscat, nu-i a bine.
Am tavalugit dupa semanat, asa ca radacina e sanatoasa si bine infipta in pamant. Problema e intradevar lipsa precipitatiilor, radacinile deja s-au dus tare in jos in cautarea apei. Doar in stratul superficial pamantul cat de cat ud. De 10cm pana pe la 150-175 e uscat. Ar fi nevoie macar de 150-200l/mp ca sa se refaca deficitul.

Bun pretul la samanta, ai vreun furnizor serios? Imi poti da pe PM? Mersi! Ma gandesc la anul sa bag macar o parte cu baza.

#90
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Salut, lucrez cu Agricover(daca da a reclama se poate sterge), au avut preturi bune la samanta de grau. In toamna am sa caut pre-baza, daca gasesc la pret bun va dau de stire.

Aa, si ma refeream la tavalugirea de primavara, atunci cand se descalta graul de la fenomenul inghet-dezghet. :)

Apropo, prin ce zona a tarii activati?

Edited by katlin, 14 January 2012 - 20:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate